Witajcie
Mam pytanie o zabezpieczenia przedlicznikowe dla instalacji 3 fazowej, na umowie moc umowna 16,5kW, zabezpieczenia 25A. W domu niedawno zrezygnowano z dwóch liczników 1 fazowych i wszystko spięto pod wcześniej rzadko używaną 3 fazę z licznikiem trójfazowym.
Stan obecny - nowa linia napowietrzna wchodząca do domu trafia od razu na pierwszą rozdzielnicę w której są:
1) rozłącznik bezpiecznikowy cylindryczny 3P EATON Z-SH/3, wkładka niestety nie wiem czy 25A, bo założona plomba,
2) potem wyłącznik nadprądowy FAEL S303 C16 - wg. mnie za mały lub w ogóle niepotrzebny
3) dwa wyłączniki nadprądowe pozostałe po zlikwidowanych licznikach jednofazowych - EATON CLS-C25 - do zlikwidowania
Z tej rozdzielnicy idą 3 pakiety przewodów 4x 6mm² do rozdzielnicy głównej, w której jest licznik 3 fazowy, za nim wyłącznik izolacyjny FR oraz reszta instalacji na obwody.
Moje pytanie dotyczy obecnych zabezpieczeń - o ile topiki są w porządku (o ile są tam wkładki 25A gG) to czy ten S303 nie jest zdecydowanie za mały? 1 fazówka miała 25A, a tutaj tylko 16A. Z tego co się dowiedziałem, to w ogóle nie powinno go tam być, wystarczy sam topikowy. Jednakże z drugiej strony S303 pozwala na odłączenie zasilania całej instalacji wraz z licznikiem, co może być przydatne w razie jakichś prac w głównej rozdzielnicy bez każdorazowego zgłaszania rozplombowania.
Będę wkrótce wzywał elektryka, który ma to przerobić i chciałbym mniej więcej wiedzieć co zastosować.
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie
Mam pytanie o zabezpieczenia przedlicznikowe dla instalacji 3 fazowej, na umowie moc umowna 16,5kW, zabezpieczenia 25A. W domu niedawno zrezygnowano z dwóch liczników 1 fazowych i wszystko spięto pod wcześniej rzadko używaną 3 fazę z licznikiem trójfazowym.
Stan obecny - nowa linia napowietrzna wchodząca do domu trafia od razu na pierwszą rozdzielnicę w której są:
1) rozłącznik bezpiecznikowy cylindryczny 3P EATON Z-SH/3, wkładka niestety nie wiem czy 25A, bo założona plomba,
2) potem wyłącznik nadprądowy FAEL S303 C16 - wg. mnie za mały lub w ogóle niepotrzebny
3) dwa wyłączniki nadprądowe pozostałe po zlikwidowanych licznikach jednofazowych - EATON CLS-C25 - do zlikwidowania
Z tej rozdzielnicy idą 3 pakiety przewodów 4x 6mm² do rozdzielnicy głównej, w której jest licznik 3 fazowy, za nim wyłącznik izolacyjny FR oraz reszta instalacji na obwody.
Moje pytanie dotyczy obecnych zabezpieczeń - o ile topiki są w porządku (o ile są tam wkładki 25A gG) to czy ten S303 nie jest zdecydowanie za mały? 1 fazówka miała 25A, a tutaj tylko 16A. Z tego co się dowiedziałem, to w ogóle nie powinno go tam być, wystarczy sam topikowy. Jednakże z drugiej strony S303 pozwala na odłączenie zasilania całej instalacji wraz z licznikiem, co może być przydatne w razie jakichś prac w głównej rozdzielnicy bez każdorazowego zgłaszania rozplombowania.
Będę wkrótce wzywał elektryka, który ma to przerobić i chciałbym mniej więcej wiedzieć co zastosować.
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie