logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Vito 639 2008 – brak reakcji stacyjki, test cewki immo, zasilanie na pinach N73/N265

kubas10 14 Mar 2026 14:52 609 35
Najlepsze odpowiedzi

Why does the ignition switch and immobilizer in a 2008 Mercedes Vito 639 not react to the key, and why do the voltages on the N73/N265 pins change only when the ignition connector is plugged in?

Brak reakcji wynikał z braku zasilania 30Z na właściwym obwodzie, a ostatecznie winny był delikatnie wysunięty bezpiecznik pod fotelem kierowcy, nie stacyjka ani emulator [#21865218] Na schemacie 30Z oznacza stałe zasilanie z akumulatora doprowadzone do modułu K40/9 i dalej do obwodu stacyjki przez skrzynkę bezpieczników, więc bez tego napięcia układ nie startuje [#21864848][#21863911] To tłumaczy też, dlaczego po podaniu plusa z zewnątrz na ten przewód wszystko zaczynało działać poprawnie [#21864796] W trakcie diagnozy padła też uwaga, że B3 idzie bezpośrednio z pinu C2 skrzynki bezpieczników i w tym torze nie ma osobnego bezpiecznika, więc trzeba szukać przerwy w zasilaniu samej skrzynki/połączeniach [#21863773][#21863872]
REKLAMA
  • #1 21862326
    kubas10
    Poziom 25  
    Posty: 2815
    Pomógł: 42
    Ocena: 1545
    Vito 639 2008r. Brak reakcji po włożeniu kluczka oraz po założeniu testera cewki immo brak reakcji diody LED ale cały czas jest zwolniona blokada kierownicy. W załączniku schemat. Na stole kluczyk i stacyjka ok. W aucie na ryglu N26/5 mam:
    1-sygnał do ESI;
    2- zasilanie +12V;
    3- masa;
    4-zasilanie +12V;

    Na stacyjce N73 mam:
    A9 - zasilanie +12V;
    A10 - zasilanie +12V;
    A7 - sygnał z rygla;
    B2- masa;

    I teraz dziwna rzecz, przy wypiętym ryglu i wypiętej stacyjce mam tylko zasilanie na A9 i 4 pinie rygla. Jak wepnę tylko wtyczkę A do stacyjki to pojawia się zasilanie na A10 i 2 pinie rygla, czy tak ma być ?
    Schemat elektryczny N73 i N26/5 z bezpiecznikami i numerami pinów oraz przewodami zasilania i masy
  • REKLAMA
  • #2 21862430
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10487
    Pomógł: 941
    Ocena: 3406
    kubas10 napisał:
    ale cały czas jest zwolniona blokada kierownicy.

    I pewnie to jest problemem. Masz emulator dla testu?
  • #3 21862431
    kubas10
    Poziom 25  
    Posty: 2815
    Pomógł: 42
    Ocena: 1545
    Będę mieć we wtorek ale gość który miał tą stacyjkę na stole podłączył wczoraj emulator i nic to nie zmieniło. Nie do końca się z tym zgodzę ponieważ przypominam że nie mam zasilania na na cewce po włożeniu kluczyka.
  • REKLAMA
  • #4 21862446
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10487
    Pomógł: 941
    Ocena: 3406
    Gdzie podłączał na stole czy w aucie?
  • #5 21862450
    kubas10
    Poziom 25  
    Posty: 2815
    Pomógł: 42
    Ocena: 1545
    Na stole miał stacyjkę z kluczykiem i powiedział że wszystko jest ok po czym przyjechał do mnie a u mnie w aucie nic nie działa. Podłączył emulator pod wtyczkę rygla i też nie działał. Powiedział że problem jest w aucie bo na stole działa, wziął 150 i pocałuj mnie w...

    Dodano po 43 [minuty]:

    Stacyjka i rygiel mają mieć na stałe te dwa zasilania ? Jeżeli tak to jak w takim razie działa rygiel po załączeniu ???
  • REKLAMA
  • #6 21862491
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10487
    Pomógł: 941
    Ocena: 3406
    Na ryglu ginie zasilanie po przekręceniu stacyjki. Wkładasz kluczyk mechanicznie załączany jest styk w stacyjce stacyjka rozpoznaje kluczyk i wysyła sygnał do rygla, rygiel odpowiada wtedy elektromagnes w stacyjce zwalnia zaczep i możesz przekręcić stacyjkę.
  • #7 21862501
    kubas10
    Poziom 25  
    Posty: 2815
    Pomógł: 42
    Ocena: 1545
    Ok, czyli instalacja elektryczna od strony auts do stacyjki jest ok. Czemu po włożeniu klucza w stacyjkę nie wysyła prądu na cewkę ? Nie jest to przecież sprawa ani kluczyka ani rygla. I instalacja elektryczna do esl jest ok, więc u mnie problemem jest stacyjka ? I czemu blokada jest zwolniona ?
  • #8 21862530
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10487
    Pomógł: 941
    Ocena: 3406
    Nie pamiętam czy czasami po włożeniu kluczyka nie ma identyfikacji po irdzie a nie pętli. Tygiel masz odblokowany bo pewnie jest uszkodzony i został w takiej pozycji. Tu masz podłaczenie rygiel stacyjka i to wystarcza do zadziałania rygla i stacyjki. Tak samo zamiast rygla wpinasz emulator i to wszystko.

    Schemat połączeń złącza W639: linie CAN-DL, CAN-DH, +12 V i GND do modułu
  • #9 21862539
    kubas10
    Poziom 25  
    Posty: 2815
    Pomógł: 42
    Ocena: 1545
    Np w W211 wystarczy wsadzić palec do stacyjki i od razu zapala się LED po przyłożeniu czujnika cewki immo. Ten schemat co wysłałeś nie zgadza się z tym co mam na aucie. Przypadkowo u mnie wtyczka A ma 1 i 2 pin to CAN, 7 pin sygnał do rygla, 9 i 10 zasilanie a dopiero wtyczka B ma 2 pin masa. A u ciebie zasilanie i plus jest z jednej wtyczki.

    Dodano po 1 [minuty]:

    U mnie jest tak jak na tym schemacie z tym że S21cc to tempomat.
    Schemat elektryczny z oznaczeniami A23eis, A20s, S21cc, bezpiecznikiem F38 i liniami CAN
  • #10 21862544
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10487
    Pomógł: 941
    Ocena: 3406
    W tych autach występowały różne typy stacyjek. Nie wiem jaki typ jest u Ciebie.
  • #11 21862546
    kubas10
    Poziom 25  
    Posty: 2815
    Pomógł: 42
    Ocena: 1545
    W pierwszym poście zamieściłem poprawny schemat po numerze Vin. On też się zgadza ze schematem tym powyżej. Natomiast twój niepasuje do tego auta.
  • #12 21862568
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10487
    Pomógł: 941
    Ocena: 3406
    Ok nie twierdzę że tak nie jest. Ja po prostu napisałem że były stosowane różne typy stacyjek a więc różne też będą schematy podłączenia np. rygla do nich.
  • REKLAMA
  • #13 21862595
    kubas10
    Poziom 25  
    Posty: 2815
    Pomógł: 42
    Ocena: 1545
    To powiedz mi teraz jak mam podłączyć stacyjkę na stole mając emulator ?
    A9 i A10 zasilanie;
    A7 sygnał z emulatora;
    B2 masa;
    I coś jeszcze? Bo wg. Twojego schematu jeszcze can ale chyba tylko do odczytu kodów usterek/danych ?
  • #14 21862607
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10487
    Pomógł: 941
    Ocena: 3406
    kubas10 napisał:
    To powiedz mi teraz jak mam podłączyć stacyjkę na stole mając emulator ?
    A9 i A10 zasilanie;
    A7 sygnał z emulatora;
    B2 masa;
    I coś jeszcze? Bo wg. Twojego schematu jeszcze can ale chyba tylko do odczytu kodów usterek/danych ?


    Dokładnie wszystko tak jak opisałeś. CAN do diagnostyki.
  • #15 21863579
    kubas10
    Poziom 25  
    Posty: 2815
    Pomógł: 42
    Ocena: 1545
    Dobra odświeżam temat, przyjechał gość i podłączył stacyjkę na stole, wszystko działa ale zobaczyłem jego schemat instalacji elektrycznej i jest zupełnie inny niż mój. Jego podłączenie to zdjęcie poniżej a u mnie instalacja jest inna taka jak na pierwszym poście. O co kaman ?
    Schemat połączeń EIS/ELV W639 CAN z przewodami CAN-H, CAN-L, LIN, GND i 12V oraz złączem

    Dodano po 1 [minuty]:

    Dlatego u mnie wszystko nie działa bo zasilania, masy i sygnał z rygla jest zupełnie gdzie indziej.
  • Pomocny post
    #16 21863662
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10487
    Pomógł: 941
    Ocena: 3406
    Na jak gdzie indziej. Sygnał z Rygla na A7, może źle liczysz piny w stacyjce bo według schematu jest ok.
  • #17 21863663
    kubas10
    Poziom 25  
    Posty: 2815
    Pomógł: 42
    Ocena: 1545
    Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem podłączenie stacyjki na samochodzie i na stole.
    Zbliżenie na wtyczki samochodowe trzymane w dłoni, z odręcznymi opisami +12V, 31 i sygnał

    Dodano po 2 [minuty]:

    W takim razie nie mam zasilania na B3

    Dodano po 22 [minuty]:

    Możesz podpowiedzieć który to bezpiecznik ?

    Dodano po 54 [minuty]:

    Na schemacie oznaczone jest to jako 30Z co to oznacza ? Bezpieczniki wszystkie całe w skrzynce pod maską.

    Dodano po 12 [minuty]:

    To jest skrzynka z bezpiecznikami w komorze silnika po prawej takie który to bezpiecznik ?
    [img-0]

    Dodano po 11 [minuty]:


    Fragment schematu elektrycznego z oznaczeniami C1, K40/9 i X11 oraz numerami 8–12

    Dodano po 7 [minuty]:

    Bezpieczniki F5 5A był spalony ale po wymianie nie mam na nim zasilania. On też zasila zegary i obd.
  • #18 21863773
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10487
    Pomógł: 941
    Ocena: 3406
    B3 idzie bezpośrednio z pinu C2 skrzynki bezpieczników ale w tym torze nie ma bezpiecznika.
  • #19 21863782
    kubas10
    Poziom 25  
    Posty: 2815
    Pomógł: 42
    Ocena: 1545
    Jak podałem plus przez żarówkę to odezwały się zegary tak że to jest ten bezpiecznik.

    Dodano po 51 [minuty]:

    Nie mam zasilania na stacyjce, zegarach i obd. Nie mam zasilania na gnieździe bezpiecznika odpowiedzialnego za te obwody.
  • #20 21863859
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10487
    Pomógł: 941
    Ocena: 3406
    Mówię Ci że ten bezpiecznik nie zasila stacyjki. Nie będziesz miał na nim zasilania bo on jest po zapłonie a Ty zapłonu nie możesz włączyć. Jak podajesz przez żarówkę to zegary się odzywają bo to tak jakbyś włączał zapłon. Sprawdź sobie schemat zegarów bo na nim jest ten bezpiecznik.
  • #21 21863865
    kubas10
    Poziom 25  
    Posty: 2815
    Pomógł: 42
    Ocena: 1545
    Ok ale w takim razie gdzie ten przewód idzie bezpośrednio?
  • #22 21863872
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10487
    Pomógł: 941
    Ocena: 3406
    Napisałem Ci wyżej. Tak mam na schemacie. B3 stacyjki do C2 skrzynki bezpieczników.
  • #23 21863878
    kubas10
    Poziom 25  
    Posty: 2815
    Pomógł: 42
    Ocena: 1545
    Obd ma stałe zasilanie, zegary również bo po otwarciu drzwi wyświetla się przebieg. Wątpię że obwód zasilania stacyjki nie jest zabezpieczony.

    Dodano po 7 [minuty]:

    Z resztą zobacz jak to jest zasilane, ten sam obwód co obd

    Schemat CAN W639: EIS i ELV połączone z gniazdem OBD, przewody CAN-H, CAN-L, GND i 12 V

    Dodano po 1 [minuty]:

    Możesz wrzucić schemat ?
  • Pomocny post
    #24 21863911
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10487
    Pomógł: 941
    Ocena: 3406
    Nie patrz na te schematy. To są schematy ,,uproszczone". Żeby było wiadomo jak to na szybko połączyć.
    Tu masz schemat zegarów i ile jest poprawny i zobacz gdzie masz bezpiecznik F5.

    Fragment schematu instalacji elektrycznej z bezpiecznikami F19, F13, F5 i złączem E18 oraz liniami CAN
    Tu masz schemat połączenia B3 z C2
    E10 to stacyjka E6 to skrzynka bezpieczników.

    Fragment samochodowego schematu elektrycznego z blokami E10, E6, E45 i liniami CAN
  • #25 21863922
    kubas10
    Poziom 25  
    Posty: 2815
    Pomógł: 42
    Ocena: 1545
    Dzięki
  • #26 21864288
    kubas10
    Poziom 25  
    Posty: 2815
    Pomógł: 42
    Ocena: 1545
    Podałem plusa przez bezpiecznik na ten przewód i włączam zapłon ale nie zapala się deska i nie kręci rozrusznik

    Dodano po 50 [minuty]:

    Zegary i stacyjka mają wspólne zasilanie z modułu K40/9 czyli skrzynka pod maską. Na zegary A1 idzie zasilanie na 7 pin a na stacyjkę N73
    Fragment schematu elektrycznego na ekranie, przewód 0,75 RD/GE i blok z symbolem stacyjki Fragment schematu instalacji: bezpiecznik F13 7,5 A i oznaczenie „30Z” przy przewodach do A1 i N73
    na 3 pin. I według schematu jest to bezpiecznik F13 7.5A

    Dodano po 38 [minuty]:

    Zegary i stacyjka mają wspólne zasilanie z modułu K40/9 czyli skrzynka pod maską. Na zegary A1 idzie zasilanie na 7 pin a na stacyjkę N73
    Fragment schematu elektrycznego na ekranie, przewód 0,75 RD/GE i blok z symbolem stacyjki Fragment schematu instalacji: bezpiecznik F13 7,5 A i oznaczenie „30Z” przy przewodach do A1 i N73
    na 3 pin. I według schematu jest to bezpiecznik F13 7.5A

    Dodano po 40 [sekundy]:

    Na zdjęciu poniżej oryginalny schemat, co oznacza 30Z ?
    Fragment schematu elektrycznego z bezpiecznikiem F13 7,5A i oznaczeniem 30Z w module K40/9

    Dodano po 13 [minuty]:


    Fragment schematu elektrycznego z modułem K40/9 i bezpiecznikiem F13 7,5 A oraz oznaczeniem 30Z

    Dodano po 8 [minuty]:

    Bezpieczniki F13 7.5A nie ma zasilania na wyłączonej stacyjce, to zasilanie się pojawia dopiero po włączeniu zapłonu. Jak podam zasilanie z zewnątrz na stacyjkę to pojawia się zasilanie w bezpieczniku, ale jak wyjmę bezpiecznik na zasilonej stacyjce z zewnątrz to nie kręci rozrusznik.
  • Pomocny post
    #27 21864689
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10487
    Pomógł: 941
    Ocena: 3406
    30Z może to opis wtyczki. Nie wiem szczerze mówiąc.
    Z tego co piszesz to ja mam złe schematy więc ciężko będzie pomóc. Ty swoje masz w jakimś programie czy pdf.?
  • #28 21864778
    Gerri
    Spec od Mercedesów
    Posty: 5670
    Pomógł: 855
    Ocena: 3609
    kubas10 napisał:
    co oznacza 30Z ?

    30 to 30 - czyli połączenie z baterią. W tych czasach dodatkowa litera po 30 oznaczała połączenie nie do końca bezpośrednie. W tym przypadku połączenie przez bezpiecznik. Filozofia kolorów kabli też była bardziej przejrzysta: jednolity czerwony to połączenie bezpośrednie z baterią, czerwony z paskiem już ma na swej drodze coś dodatkowego - np. bezpiecznik.
  • #29 21864796
    kubas10
    Poziom 25  
    Posty: 2815
    Pomógł: 42
    Ocena: 1545
    Reasumując nie mam tej "30" na bezpieczniku F13 ale jak ją podam przy bezpieczniku to wszystko działa bez zarzutu. Doszukałem się że 30Z to oznacza że na jedne gałęzi są dwa obwody zabezpieczone bezpiecznikiem i to oznaczanie występuje tylko w marce MB.
  • Pomocny post
    #30 21864848
    Gerri
    Spec od Mercedesów
    Posty: 5670
    Pomógł: 855
    Ocena: 3609
    Szukam na pałę i bez danych, ale jest takie coś:

    Fragment schematu elektrycznego z bezpiecznikiem F6 80A i połączeniem do modułu K40/9
    Wychodzi mi na to, że zasilanie 30Z przychodzi na moduł K40/9 poprzez wtyk I1 pin2 przewód fioletowy 10 kwadrat.
    Jest on zasilany przez bezpiecznik 80A bezpośrednio z akumulatora.

    Dodano po 19 [minuty]:

    F6 jest tu:

    Schemat skrzynki bezpieczników pod fotelem kierowcy z zaznaczonym bezpiecznikiem F6

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy braku reakcji stacyjki w Mercedesie Vito 639 z 2008 roku po włożeniu kluczyka oraz braku sygnału na cewce immobilizera (immo). Stacyjka i rygiel mają zasilanie +12V na określonych pinach (N73 i N26/5), jednak po podłączeniu wtyczek pojawiają się różne stany zasilania, co budzi wątpliwości co do poprawności instalacji. Na stole stacyjka z kluczykiem działa poprawnie, natomiast w aucie brak reakcji, co wskazuje na problem w instalacji elektrycznej pojazdu. Dyskusja obejmuje analizę schematów elektrycznych, różnice w typach stacyjek stosowanych w modelu, podłączenie emulatora cewki immo oraz znaczenie poszczególnych pinów i bezpieczników. Szczególną uwagę zwrócono na zasilanie stacyjki i zegarów, które pochodzi z modułu K40/9 i jest zabezpieczone bezpiecznikiem F13 7,5A oznaczonym jako "30Z" – symbol ten oznacza zasilanie pochodzące z akumulatora przez bezpiecznik, charakterystyczne dla Mercedesa. Wymiana bezpiecznika F5 5A nie przyniosła efektu, a brak zasilania na stacyjce i zegarach wynika z braku napięcia na odpowiednim bezpieczniku. Ostatecznie podanie zasilania na bezpiecznik F13 przywraca działanie układu. Schematy uproszczone mogą wprowadzać w błąd, dlatego konieczne jest korzystanie z oryginalnych dokumentacji i dokładne sprawdzenie połączeń pinów stacyjki i rygla.
REKLAMA