logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak odczytać lub znaleźć hasło w zgranej pamięci sterownika Siemens S7-200?

Barti_12_21 18 Mar 2026 13:48 315 1
  • #1 21865238
    Barti_12_21
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Witam, przeczytałem już trochę postów, ale wszystkie pozostawiają mnie bez odpowiedzi.
    Czy ktoś może opisać, jak w zgranej pamięci z S7-200, odnaleźć hasło? Dziękuję za każdą odpowiedź.
    Pozdrawiam
  • #2 21869958
    JuniorS
    Poziom 25  
    Posty: 481
    Pomógł: 91
    Ocena: 144
    To nie jest takie proste jak może się wydawać. Siemens nawet w tak starych modelach jak S7-200 stosował mechanizmy które wymagają sporej wiedzy o strukturze pamięci EEPROM. W sterowniku S7-200 (CPU 22x) hasło nie jest przechowywane w programie lecz w specyficznym bloku systemowym. Jeżeli posiadasz zrzut binarny z pamięci EEPROM musisz celować w konkretne offsety. Najczęściej hasło znajduje się w bloku danych systemowych zaczynających od adresu 0x05e0 lub w okolicach w zależności od wersji CPU. Hasło jest maskowane prostym XOR-em i nie będzie tam widać liczb. Standardowo hasło ma 8 znaków. Więc w dumpie szukać trzeba ciągu 8 znaków które wyglądają na nieprzypadkowe w kontraście otaczających je zer bądź powtarzających się bloków konfiguracji...

    Od razu mówię że poziom zabezpieczeń w S7-200 ma 4 poziomy ochrony. Jeśli ustanowiony jest poziom 4 dostęp do dumpu przez standardowe porty może być całkowicie zablokowany sprzętowo a odczytanie pin-u będzie wymagać wylutowania układu. Możliwa jest jeszcze opcja wyciągania hasła jakimś HEX-em ale zajmie ona kosmos czasu. Jeśli to krytyczna maszyna i nie masz backupu, najbezpieczniejszą metodą jest wyczyszczenie pamięci (Wipe Out) i wgranie projektu od nowa, o ile go posiadasz. Próba "odnalezienia" hasła w dumpie to ostateczność, która bez znajomości konkretnego algorytmu XOR dla danej wersji firmware'u skończy się tylko bólem głowy.
REKLAMA