Dzień dobry wszytkim.
Mam problem z chińskim radiem 2 din, model 7010B.
Po ponad czterech latach działania radio przestało się włączać - całkowity brak reakcji tak jakby nie było zasilania.
Czasami - raz na kilka dni potrafi się włączyć i wtedy normalnie działa.
W momencie, w którym radio nie chce się włączyć dochodzi do niego napięcię, więc nie jest to problem z bezpiecznikiem, czy wiązką przewodów, lecz problem w samym urządzeniu.
Po rozebraniu i wstępnych wzrokowych i węchowych oględzinach nie zauważyłem żadnych uszkodzeń.
Przypuszczam, że usterka jest gdzieś w sekcji zasilania.
Za pomocą multimetru sprawdziłem, że napięcie zasilające 12V dochodzi do płyty głównej - bezpiecznik z tyłu radia i gniazdo są sprawne.
Na płycie zlokalizowałem układ AMS1117 (wedłóg internetu to regulator napięcia) - do tego elementu nie dochodzi napięcie.
Na polach, które z tyłu płytki są oznaczone +5V i GND brak napięcia.
Do cewki oznaczonej numerem 220 dochodzi napięcie 5V.
Na układzie z ośmioma nóżkami T3331 2012A, który jest obok cewki 220 (nie wiem co to jest) odnotowuję napięcia 10V, 12V, 5V, 0V a z drugiej strony 0V, 12V, 0V oraz 0,8V.
Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie dotyczące tego który element mógł ulec awarii i co należy sprawdzić - do dyspozycji mam tylko standardowy multimetr.
AI: Czy te pomiary robił Pan tylko wtedy, gdy radio „martwe”, czy również w chwili, gdy akurat uda się je włączyć? Jeśli także przy działającym radiu, proszę podać jakie napięcia są wtedy na AMS1117, na polach +5V/GND i po obu stronach cewki „220”.
Pomiarów dokonywałem w chwili, gdy radio się nie włączało.
AI: Czy może Pan potwierdzić miernikiem, że w momencie gdy radio nie startuje są jednocześnie obecne stabilne 12 V na przewodzie stałego zasilania (BATT) i na przewodzie ACC oraz że masa jest pewna? Jeśli tak, proszę napisać jakie dokładnie napięcia Pan tam mierzy.
Testów dokonywałem po podłączeniu zasilania z zasilacza regulowanego o mocy 72W nastawionego na około 12V- trzy przewody: przewód masowy, zasilanie po kluczyku i zasilanie podtrzymania.
Mam problem z chińskim radiem 2 din, model 7010B.
Po ponad czterech latach działania radio przestało się włączać - całkowity brak reakcji tak jakby nie było zasilania.
Czasami - raz na kilka dni potrafi się włączyć i wtedy normalnie działa.
W momencie, w którym radio nie chce się włączyć dochodzi do niego napięcię, więc nie jest to problem z bezpiecznikiem, czy wiązką przewodów, lecz problem w samym urządzeniu.
Po rozebraniu i wstępnych wzrokowych i węchowych oględzinach nie zauważyłem żadnych uszkodzeń.
Przypuszczam, że usterka jest gdzieś w sekcji zasilania.
Za pomocą multimetru sprawdziłem, że napięcie zasilające 12V dochodzi do płyty głównej - bezpiecznik z tyłu radia i gniazdo są sprawne.
Na płycie zlokalizowałem układ AMS1117 (wedłóg internetu to regulator napięcia) - do tego elementu nie dochodzi napięcie.
Na polach, które z tyłu płytki są oznaczone +5V i GND brak napięcia.
Do cewki oznaczonej numerem 220 dochodzi napięcie 5V.
Na układzie z ośmioma nóżkami T3331 2012A, który jest obok cewki 220 (nie wiem co to jest) odnotowuję napięcia 10V, 12V, 5V, 0V a z drugiej strony 0V, 12V, 0V oraz 0,8V.
Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie dotyczące tego który element mógł ulec awarii i co należy sprawdzić - do dyspozycji mam tylko standardowy multimetr.
AI: Czy te pomiary robił Pan tylko wtedy, gdy radio „martwe”, czy również w chwili, gdy akurat uda się je włączyć? Jeśli także przy działającym radiu, proszę podać jakie napięcia są wtedy na AMS1117, na polach +5V/GND i po obu stronach cewki „220”.
Pomiarów dokonywałem w chwili, gdy radio się nie włączało.
AI: Czy może Pan potwierdzić miernikiem, że w momencie gdy radio nie startuje są jednocześnie obecne stabilne 12 V na przewodzie stałego zasilania (BATT) i na przewodzie ACC oraz że masa jest pewna? Jeśli tak, proszę napisać jakie dokładnie napięcia Pan tam mierzy.
Testów dokonywałem po podłączeniu zasilania z zasilacza regulowanego o mocy 72W nastawionego na około 12V- trzy przewody: przewód masowy, zasilanie po kluczyku i zasilanie podtrzymania.