Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pionier typ B-tylko dla fanów staroci!

20 Apr 2003 23:23 5803 12
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • #2
  jozefg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dawno nie miałem w rękach takiego sprzętu :) -Lampowy bateryjniak :!:
  Pionier B różnił się od Juhasa bardziej skrzynką - różnice w układzie były niewielkie.
  Problemem zawsze było tu zasilanie: 1,5 V - z ogniwa, i ok 80 V z baterii tzw. anodowej.
  Naprawę trzeba zacząć od sprawdzenia wszystkich oporów OWS - tych z wyprowadzeniami paskowymi. O ile w zasilaniu można łatwo znależć uszkodzony rezystor mierząc napięcia to w siatkach lamp tylko miernikiem o zakresie 10 lub 20 Megaomów. Najlepiej OWSy powymieniać od razu - lubią przerywać.
  A p.cz. nie sprawdza się na brum na siatce.Najbardziej przydatny byłby tu generator sygnałowy. W pcz są kondensatory mikowe nitowane - nity czasem puszczały i kondensator zmieniał pojemność. Pomagało ściśnięcie płaskimi szczypcami!
  Dobrze byłoby zamieścić schemat...
 • #3
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Schemat PIONIER`a B2 jest tutaj: http://www.fonar.com.pl/
  Przy prawidłowo działającym wzmacniaczu p.cz dotknięcie śrubokrętem siatki pierwszej 1T4T nie powinno powodować brumu lecz tylko "stuknięcie". Pracująca heterodyna, nawet przy braku przemiany częstotliwości powoduje, że jest słyszalny szum. Jeżeli go nie ma tzn. że heterodyna nie pracuje i trzeba zająć się poszczególnymi elementami, cewki sprawdzić na przejście omomierzem, kondensatory i rezystory najlepiej wymienić, pomierzyć napięcia na podstawce 1R5T. Ten 2pF jest ważny bo podaje drgania heterodyny do mieszacza. Na Twoim miejscu zacząłbym jednak od wzmacniacza p.cz.
 • #4
  jozefg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Na S1 pcz będzie lekki brum bo przenosi się przez R3, ale trzask też powinien być słyszalny...
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  piotr
  Level 23  
  Witam
  Sam zbieram radia i kolekcja jest coraz większa aby uruchomić taki odbiornik postaw obok podobny i sprawdzaj stopieni za stopniem znając amatorów mogło dość do wycięcia kondensatora lub rezystora to się często zdarz
  Na wej. lampy 1R5T dotykając antena powinieneś słyszeć propagacje (stacje Francuskie lub Rosyjskie) to znaczy ze pozostałe stopnie działają największy problem jest jak będzie przerwana cewka to są jaja ale jest wszystko do opanowania postaw drugie radio to jest lepsze od generatora
  Sprawdź kondensatory papierowe często siadają
  Miłej zabawy
  I smacznego Jaja
 • #7
  jozefg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zanim podepniesz generator posprawdzaj napięcia na anodach i S2 lamp i koniecznie rezystory upływowe S1 i to na wszystkich lampach.
 • #8
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Temat przeniesiony z działu AUDIO.
 • #9
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Odświeżam temat, ponieważ dziś dokonałem przeglądu trzech odbiorników bateryjnych z moich zbiorów:
  -Juhasa
  -Szarotki
  -Figara

  Radia te mają zbliżony układ elektryczny, ale Szarotka i Figaro są wyposażone w anteny ferrytowe. Z jakiegokolwiek zasilacza by nie korzystać podczas uruchamiania, trzeba koniecznie sprawdzić, czy daje on odpowiednie napięcia. Z lampami bateryjnymi nie ma przeproś- za duże napięcie żarzenia i po lampie.
  Po drugie, dokonujemy przed włączeniem (po długim czasie nieużywania) przeglądu. Kondensatory papierowe i stare mikowe (ZAPORA i im podobne) najlepiej wymienić. Ja się kiedyś zlitowałem nad nimi i dziś tego pożałowałem, bo były do wymiany. Usterki spowodowane złym funkcjonowaniem tych kondensatorów usuwa się żmudnie, bo ciężko wyszukać (radio nie ma czułości lub nie gra wcale) i nieraz trzeba rozbierać kubki p.cz. (jeśli uszkodzone są kondensatory w filtrach p.cz).
  Oporniki też potrafią się po latach uszkodzić - też trzeba posprawdzać.
  Włączanie dobrze jest przeprowadzić na antenie wykonanej chociaż z kilku metrów drutu. jeśli radio jest chociaż częściowo sprawne, powinno na którymś z zakresów przemówić.
 • #10
  noe1
  Level 21  
  Figaro nie podchodzi pod odbiorniki bateryjne- ma lampy serii 80-sieciowe.
  Odbiorniki bateryjne sa stosunkowo łatwe do naprawy. Trzeba tylko mierzyć napięcia na lampach i wymieniać kondenastory sprzęgające stopnie np. C23 w mcz, i odsprzęgające-C6 i sprawdzić na upływność C5 i C26 . Ważne jest sprawdzenie pracy oscylatora lokalnego czy jak kto woli heterodyny, zbudowanej na lampie 1R5T.
  Dobrze jest mieć oscyloskop. Jeżeli go brak, to pracująca heterodyna ma wyraźny minus na S1(siatka pierwsza) lampy 1R5T.
  Do zasilania trzeba mieć sprawny zasilacz na napięcia ok 100V- anodowe i 1,5 do 2 V - żarzenia. Przy 2 V jest rezystor obniżający napięcie żarzenia- na schemacie jest to rezystor R10. Napięcie żarzenia na lampach nie powinno przekraczać 1,5 V.
  Powodzenia.