Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ricoh FT 3713 "dodaj toner" mimo, że toner jest?

defol 05 Sty 2006 15:13 3818 39
  • #1 05 Sty 2006 15:13
    defol
    Poziom 19  

Kopiarka i problem jak wyżej. Pokazuje żeby wsypać jej toner pomimo, że ma go prawie full. Toner oryginalny. Kopie przed tym problemem robiła bardzo ładne, czyste i wyraźne. Pojemnik na zużyty toner opróżniłem ale to nie pomogło.

• #2 05 Sty 2006 17:14
    machina73
    Specjalista - kserokopiarki

Spróbój wymusić podawanie tonera jest to opisane w dokumentacji kod 96 ( toner end force cancel )
    A przy okazji sprawdź kondycję bębna, developera i czy czujnik odbiciowy pod bębnem nie jest zasypany tonerem.

machina

• #3 05 Sty 2006 17:59
    mosquito
    Poziom 15  

Jeżeli pozostałe elementy są sprawne, wykonaj w trybie serwisowym funkcję: 96(Toner End Force Cancel). W rodzinie tych kopiarek błędne wskazanie braku tonera jest dość częste - natomiast ciągłe uruchamianie kopiarki z tym wskazaniem może prowadzić do przedozowania!
    Pozdro.

Dodano po 1 [minuty]:

Program 96 NIE POWODUJE dodawania tonera - przerywa natomiast stan TONER END.

• #4 05 Sty 2006 18:45
    martinkrys

jeżeli developing nie jest obsypany, to znaczy, ze rzeczywiście nie dozuje, przyczyn moze być kilka, miałem przypadek, że obluzował sie imbus mocowania zębatki przekazującej naped z tego pomarańczowego paska napędu na ośkę przekazujaca dalej, mozliwe tez, ze na tonerze ktoś wyłamał zabezpieczenie i tuba nie jest dopchnieta do napędu, wyjmij tubę i sprawdź, czy napęd chodzi. a całkiem możliwe, że trzeb ajej zresetować koniec toneru bo sie zwiesił. Zacznij od sprawdzenia, czy napęd kreci

• #5 05 Sty 2006 19:20
    machina73

Mam nieodparte wrażenie że niektórzy z szanownych userów nie potrafią czytać tekstu ze zrozumieniem lub jest na bakier z językiem polskim oraz powielając czyjeś posty nabija sobie punkty
    Gratuluję intelektu i pomysłu na zarabianie punktów.

• #6 05 Sty 2006 21:43
    joel77
    Poziom 13  

Sprawdż czy silnik kręci tonerem. Jeśli tak to pozostaje ci wymiana developera! Miałem taki przypadek po wymianie developera mam spokój od dłuższego czasu.:D

• #7 05 Sty 2006 23:28
    clip7
    Poziom 23  

witam. Sprawdź czy wywoływaczka nie pyli. Ile ma bęben i nośnik? Jakie są parametry? Jeżeli w środku jest czysto, to jest jakiś problem z podawaniem tonera - może butla źle włożona albo wadliwa.
    pozdrawiam

• #8 06 Sty 2006 08:21
    defol
    Poziom 19  

Dzięki. Mogę jeszcze spytać jak wchodzi się w kody w tej maszynie? Na jakie ustawienie mam zmienić symulację 96? Kopiarka w środku czysta. Klient sam nie wie ile ma bęben a tym bardziej developer. Ale kopie są, raczej były jak działała, naprawdę bardzo ładne. Klient jeszcze stwierdził, że było tak kilka razy, że przy odbijaniu np. 5, 6 kopii ciągiem też pokazywało brak toneru. Po wyłączeniu/włączeniu kopiarka znów działa bez zarzutu nawet przy kopiowaniu większej ilości kopii. Zdarzało się to rzadko ale były takie zdarzenia. Pozdrawiam

• #9 06 Sty 2006 10:59
    copyman

W kody wchodzisz przełączając DIP SWITCH DPS-101-2 w pozycję ON na płycie głównej (jest tam tylko jedna mała kostka z przełącznikiem) a na wyświetlaczu miga wtedy 5 (o ile się nie mylę :-) ). Je zeli po takim uzupełnieniu przez włączenie i wyłączenie wróciło do normy to odpuść sobie buszowanie po kodach ! Możesz zrobić więcej złego niż dobrego! Poza tym 96 wyłącza informację o braku tonera która powoduje blokadę maszyny. De facto nie jest ci ona potrzebna do niczego !

C.

• #10 06 Sty 2006 11:27
    defol
    Poziom 19  

Więc co proponujesz? Nie znam tej maszyny, w ogóle nie lubię Ricohów.

Dodano po 3 [minuty]:

Tzn. do normy wracało kiedyś po WYŁ/WŁ. Teraz kopiarka upiera się, żeby dodać jej toner mimo że go ma.

• #11 09 Sty 2006 15:11
    defol
    Poziom 19  

Witam,
    po włączeniu switcha w poz.2 i przełączeniu go z powrotem sygnał "Dodaj Toner" znikł. Tyle że teraz kopia jest szara(wcześniej była idealna). Na bębnie widoczny toner, tak jakby listwa nie czyściła go wcale. Nie rozumiem. Nie bawiłem się kodami... Nie chce mi się wierzyć, żeby samo przełączenie switcha spowodowało kasowanie ustawień w wywoływaczce.

• #12 09 Sty 2006 20:22
    marcinserw
    Poziom 14  

Witam

Szanowny kolego Defol napewno nic nie zepsułeś, poprostu poprzez wielokrotne włączanie i wyłączanie kopiarki przy opisanym stanie nadozowała zbyt duzo tonera do wywoływaczki i dlatego szare tło, proponuję trochę wyjałowić tzn wymontuj toner i zrób kilka kopii na otwartej pokrywie powinno pomóc.

Pozdrawiam
    Marcin

• #13 09 Sty 2006 21:09
    clip7
    Poziom 23  

Witam. Co znaczy szara kopia? Czy czerń jest szara, czy rzuca szare tło? Jeżeli to pierwsze to raczej coś jest nie tak.
    pozdrawiam

• #14 10 Sty 2006 14:14
    defol
    Poziom 19  

Na kopii jest szare tło. Tak jak wspominałem bęben jest zapylony tonerem. Listwa wydaje się w porządku, nikt przy niej nie grzebał. Po prostu został tylko przełączony switch na płycie i kopiarka zaczęła robić tło.

Dodano po 1 [godziny] 46 [minuty]:

W ogóle teraz to mnie zjadło. Zaczernienie kopii przy otwartej pokrywie oryginału jest tylko częściowe. Tzn. mniej więcej pół kopii jest zaczerniona a druga polowa nie.

Dodano po 3 [godziny] 49 [minuty]:

Ręce mi już opadają. Czoło kopii jest na górze skanu, tył kopii na dole.

• Pomocny post
    #15 10 Sty 2006 22:52
    copyman

Domyślam się że jak robiłeś kopie z czystego oryginału to pyliło tło . Jest to objaw przedozowania . Tak nawiasem to warto by było wymienić druty elektrod bo byćmoże przez to maszyna gubi poprawne odczyty. Co do samego pylenia , to na pewno nie zostało spowodowane przełączeniem switcha . Prawdopodobnie nierównomierne zaczernienie może powodować nie doładowany jedną stroną bęben lub kiepski transfer (przyjmuję że papier był suchy) Wysokość drutu ładowania z tego co pamiętam reguluje się śrubką w elektrodzie górnej. Polecam wymianę drutów i grida elektrody ładującej i wymianę dewelopera. Poza tym jeżeli listwa bębna nie będzie dobrze zbierała tonera to też możesz mieć problemy z dozowaniem. Przydałby się przegląd , wymiana w.w podzespołów , regulacja 4V i 2,5 V i masz spokój !

C.

Nie pamiętam czy masz serwisówkę... Jeżeli nie to tu leży :-)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/sutra374185.html#374185

Miłej lektury!

C.

• #16 11 Sty 2006 08:16
    defol
    Poziom 19  

Witam,
    po wymianie drutów zarówno na dolnej elektrodzie jak i w górnej problem nadal jest. Nic się nie zmieniło. Ale przy dokładnym przyjrzeniu się kostkom elektrod zauważyłem, że jedna z kostek elektrody górnej jest po prostu peknięta w okolicach zaczepu drutu. Myslę, że może to być przyczyną tylko dlaczego wcześniej kopia była ok? Co, kostka pękła, ot tak sobie, nagle?

• #17 11 Sty 2006 11:39
    teridar
    Poziom 18  

Pęknięta kostka nie ma tu raczej znaczenia. Musisz wyjałowić maszynę, a potem bardzo dokładnie wyczyścić całe wnętrze, łącznie z czujnikiem na bębnie i jego stykami. Potem trzeba przeprowadzić regulację 4V. Jak to zrobić masz w serwisówce. I koniecznie sprawdź przebieg bębna. Kod chyba 69 jak dobrze pamiętam.

• #18 11 Sty 2006 16:21
    tygellin
    Poziom 22  

Jejku DEFOL! Jak patrzę na twoje posty, to bym ci nie dał do naprawy nawet faksu. Weż i wezwij serwis ricoha i po sprawie. To nie są proste maszyny jak stare canony, gdzie się umyło szybę i po konserwacji. Ludzie ci już pisali co masz źle, a ty w kółko o duperelach. Najpierw trzeba wiedzieć jakie są odczyty VSP i VSG. Potam, dlaczego ci wpadła w abnormal?. po trzecie ile ma nośnik? A po czwarte to nie jest instruktaż jak naprawiać kopiarkę przez internet. Ludzie nie będą oddawać swojej kasy takim amatorom. Można dać wskazówki specjalistom , co coś wiedzą , ale nie można uczyć od początku. Pozostań przy Analogowych Canonach ,bo tylko psujesz u ludzi markę Ricoh i NRG.

• #20 30 Mar 2006 15:46
    defol
    Poziom 19  

Tygellin pisałem, że Ricohów nie znam. Jeśli potrzebowałbyś pomocy do Kyocer, Mit, nie tylko analogowych, to chętnie bym Ci pomógł. Nic na to nie poradzę, że klient uparł się żebym to jak naprawiał tę maszynę. Robiłem u niego kilka Mit po poprzednich serwisach(właśnie z Łodzi:D), które chciały wszystko wymieniać jak leci, i klient był zachwycony bo zapłacił 30% tego co proponowali tamci i prawie nic nie trzeba było w nich wymieniać. Poza tym z tego co widzę przy głupiej regulacji ekspozycji w Ricohach trzeba się nieźle narobić. Być może są to maszyny dla profesjonalistów, ale czy kiedykolwiek mówiłem że nim jestem?
    Pozdrawiam Cię i to forum podobno jest od pomagania a nie szydzenia z czyjejś niewiedzy, niekompletnej z resztą.

• Pomocny post
    #21 30 Mar 2006 20:17
    martinkrys

poszperaj po forum, o tej przypadłosci w trzynastkach było wiele razy i dogłębnie, pierwsze to zresetuj koniec tonera w bodajże 96, ustaw współczynnik 4,0 w sim54. Ozywiście o ile maszyna juz nie jest przedozowana, i jeśli dokładnie ją wyczyściłes. Jak przedozowana, to sie nie baw, tylko wyjmij tubę z tonerem, wywal developer, wyczyść wszystko, zasyp nowy nośnik, zainicjalizuj, ustaw sim54 i będzie zyło. Przwracanie do zycia przesypanego nosnika to "kupa energii psu w dupe", zadko kiedy na dłuzszą metę działa

Dodano po 1 [minuty]:

he, he "w moja twarz" dobre miało byc o psie i jego końcu tam gdzie ogon - sprytny system

• #22 31 Mar 2006 19:33
    siemo
    Poziom 16  

Myślę że naprawde powinieneś odpuścic. Miałem kiedyś podobny przypadek i dałem sobie spoksa.(za radą kolesi z serwisu RICOHA)
    Namów klienta na toshibe e studio 163(Może byc inna tania kopiarka).Ty zaoszczędzisz zdrowia a klient kasę.

• #23 31 Mar 2006 21:06
    stevie13
    Poziom 11  

Generalnie w serwisie, w którym pracowałem była jedna polityka odnosnie RICOHów tej serii... Przekonac klienta do zakupu nowej maszyny.

• #24 31 Mar 2006 21:42
    siemo
    Poziom 16  

stevie13 napisał:
    Generalnie w serwisie, w którym pracowałem była jedna polityka odnosnie RICOHów tej serii... Przekonac klienta do zakupu nowej maszyny.

POPIERAM W 100%

• #25 31 Mar 2006 22:20
    martinkrys

he, he aleście koledze pomogli,

• #26 31 Mar 2006 22:21
    datatomek
    Poziom 26  

Proponuję poczytać instrukcję do tej maszyny,bo bez tego chyba ani rusz. A co do ricochów to są to normalne maszyny jak każde inne,i niech zastanowi się głębiej nad tym ten kto bezmyślnie kwituje problem "wymienić maszynę".No trochę śmieszne to jest.Kolega który próbuje to naprawić,a widać że tematu nie zna,powinien jednak trochę się przymusić do poczytania,a podejrzewam że też i niejedną kopiarkę naprawił więc powinien mieć świadomość że najpierw należy zwrócić uwagę na stan materiałów,jako odnośnik,i nie dać się zwieść twierdzeniom że tego nie da się zrobić bo to ricoh czy cokolwiek innego.Naprawdę rozwalające są takie stwierdzenia dające tylko dowód zakresu umiejętności niektórych, którzy nazywają siebie serwisantami.I abstrachując od tego tematu nie tylko tyczy się to tematu kopiarek...

• #27 31 Mar 2006 23:26
    martinkrys

datatomek-truth, truth. moderator powinien "walić" bana za odpowiedzi w stylu "wymień se Pan maszynę"

• Pomocny post
    #28 02 Kwi 2006 15:16
    levisek
    Poziom 11  

Witam,
    uwagi kolegów w powyższych odpowiedziach są jak najbardziej OK. Ja proponuję zebrać je do "kupy" i dołożyć coś od siebie.

1. Z tego co piszesz w chwili obecnej maszyna jest przedozowana/przesypana.
    Trzeba sprawdzić parametry ID sensora SP 54 (tak wogóle to proponuję ściągnąć sobie serwisówkę i doczytać dokładnie jak wchodzi się w SP) napięć pod SP 55 i SP 56. Pod SP 69 możesz sprawdzić ile mają materiały (są na 80k). Oczywiście jeżeli są przekroczone to wymień.
    2. Prawdopodobnie parametry będą rozjechane więc musisz zrobić tak jak już ktoś wcześniej pisał, robić aple tzn. kopie przy otwartej pokrywie dobrze wyjąć jeszcze tubę z tonerem !!! Można zrobić to z serwisówki (SP)wchodząc w SP 56 a następnie SP 55, można wtedy robić kopie bez papieru tzw. wolny ruch.
    3. Jak rozdozujesz maszynę dokładnie ją wyczyść i ustaw wszystkie parametry tzn. pod SP 54 i 56 wcześniej oczywiście włóż toner. Jak zacznie "łapać" kontrast skoryguj jeszcze raz parametry. Po tych czynnościach maszyna powinna działać :)
    Jak będziesz miał dalej probnemy daj znać.

• #29 03 Kwi 2006 14:43
    defol
    Poziom 19  

Maszynę "wyjałowiłem". puszczałem kopie przy otwartej pokrywie i przy wyjetej tubie z tonerem.
    Następnie jeszcze raz ją dokładnie wyczyściłem, choc tak prawdę mówiąc nie było co w niej czyścić, była czysta.
    Wymieniłem kostki elektrody górnej. Wymieniłem druty elektrod (Ricoh)
    Bęben ma 37 000 kopii.
    Zasypałem nowy nośnik oryginał Ricoh, zrobiłem inicjację. Ten stary nosnik miał pełno syfu.
    Nastepnie ustawiłem w symulacji 54 około 4V, było 4,4V.
    Następnie w symulacji 56 ustawiłem 2,5V było 3,10V.
    Efekt, poniżej.

• #30 04 Kwi 2006 13:05
    stevie13
    Poziom 11  

To jest kopia A4, czy A4R?? Spróbuj zrobić jeszcze A3

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME