logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania

pan_kotek 08 Sty 2006 22:32 521593 1113
Najlepsze odpowiedzi

Jak podłączyć i uruchomić starą nagrzewnicę Sirocco/VEB typ 241.02 12 V, gdy ma spaloną świecę żarową i brak schematu?

To najpewniej Sirocco/Webasto VEB typ 241, a schematy 231/232/241 są bardzo podobne [#2162702][#4665928] W wersji z wyprowadzonym trójżyłowym kablem czerwony przewód idzie na cewkę załączającą pompę paliwa, czarny na stojan przez rezystor drutowy, a biały na komutator [#7202485] Rozruch robi się tak: najpierw grzejesz świecę 6 V, potem włączasz silnik i pompę, a po zapłonie — zwykle po 30–45 s — można wyłączyć świecę; przy wyłączaniu odcinasz paliwo i dajesz piecowi przedmuch ok. 3 min [#2162782][#7202485] Ten drutowy element to opornica do wolniejszego startu / 1⁄2 mocy, a świeca 6 V powinna być zasilana osobno, np. z transformatora 6 V [#2162702][#7202485]
Wygenerowane przez model językowy.
  • #1 2161093
    pan_kotek
    Poziom 20  
    Posty: 561
    Pomógł: 12
    Ocena: 115
    Witam.
    Znalazłem starą nagrzewnicę ciepłego powietrza(znajmi mówią że to chyba webasto??)wygląda jak duże czarne cygaro.Slinik i cewka od podawania paliwa działają ale ,przepalone jest włókno na świecy żarowej

    Świeca ma gwint ok. 23mm i napis HA01 6V 17A H/78


    Na obudowie jest tabliczka z napisem:
    Veb Ölheizgeratewerk Neubrandemburg
    Typ 241.02
    Nr 10493/82
    12V 6000kcal/h
    S1 125W IP 00

    Cudeńko ma wylot spalin,wlot zimnego powietrza,wężyk do paliwa i jeszcze jakiś tajemniczy wylot obok wyjścia spalin.W środku jest silnik z tabliczką 12V i 3000obr/min głębiej nie udało mi sie rozebrać.

    Mam pytanie czy ktoś ma do tego jakiś opis ,schemat ,przekrój , sposób rozruchu lub jakiekolwiek inne informacje.

    Pozdrawiam i z góry dziękuje Michał
  • Pomocny post
    #2 2161214
    grzechu40
    Poziom 21  
    Posty: 667
    Pomógł: 28
    Ocena: 190
    Cześć. Z tego co piszesz chyba jest to "Sirroco" i gdyby to było to i milało kostkę "6" na 6 pinów to napisz być może mogę Ci pomóc, wiem jak go podłączyć i jak działa.To nana pozdrawiam...!
  • #3 2161297
    pan_kotek
    Poziom 20  
    Posty: 561
    Pomógł: 12
    Ocena: 115
    Kostki z kabelkami już nie było :)
    po prostu uciety kabelek od silnika i cewki załączającej pompkę paliwa.
    W środku znalazłem jednak coś niejasnego,pod oblaszanymi osłonami jest przykręcona płytka (z plastiku??) z nawinietymi 4 zwojami grubego drutu i obciętymi kabelkami .
  • Pomocny post
    #4 2162702
    gregor1978
    Poziom 12  
    Posty: 27
    Pomógł: 3
    Ocena: 7
    witam z tego co piszesz to wychodzi ze jest to webasto z samochodu star 660 ktore znajdowalo sie nad kabina podlaczenie nie jest ciezkie tylko opisz jakie kolory przewodow tam zostaly a ten drut na plastiku jest to opornica ktora powodoje wolniejsze obroty przy rozruchu postaram sie poszukac jakiegos opisu jak znajde to dam znac ale sam mozesz szukac najlepiej wsrod zolnierzy oni beda mieli poniwaz tego typu urzadzen jest od groma kazdy samochod wojskowy typu star 266 660 maja to urzadzenie na sobie do ogrzania budy ktora waza na sobie pozdrawiam
  • Pomocny post
    #5 2162782
    GRISZA14
    Poziom 16  
    Posty: 156
    Pomógł: 14
    Ocena: 100
    uruchomienie jest bardzo proste podgrzewa się świecę napprzez przekażnik lub o dużym obciążeniu przełącznikiem a następnie włącza silnik z załączoną pompą paliwową.Gdy piec zacznie huczeć odłączamy świece i to wszystko.Opornik drutowy służ do wolniejszej pracy całego agregatu .Aco za tym idzi do słabszego grzania .Gaszenie polega na odłączeniu pompy paliwowej i tzw przedmuchania pieca.Pwinno ono popracować ok 3min.jak masz jakieś pytania to pytaj.Wylot spalin powinien być skierowany do dołu.
  • Pomocny post
    #6 2164004
    sp9svn
    Poziom 20  
    Posty: 518
    Pomógł: 27
    Ocena: 142
    Witam, w załaczeniu to co mam w plikach na pc. Jeżeli bedziesz chciał uruchomić ten piec więcej materiałów na PW. Jako ciekawostkę podam że sporo części jest dostępnych.
    Pozdrawiam
    Załączniki:
    • Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania 241schemat.gif (30.25 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania 241panel.gif (28.83 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania 241budowa.gif (79.23 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #7 2167415
    pan_kotek
    Poziom 20  
    Posty: 561
    Pomógł: 12
    Ocena: 115
    W końcu i ja znalazłem coć o świecach żarowych,
    identyczne wchodziły do agregatów prądotwórczych wojskowych
    PAD-16 PAD 20 i Pad- 30
    Świece swego czasu były nawet na allegro.
    Zastanawiam się (bo na świecy jest napis 6V 17A) w jaki sposób była ona włączana w instalację ,czyżby 6V przez jakiś opornik??

    Czy do rozruchu można używać świecy żarowej od zwykłego silnika diesla? oczywiście pzez jakąś przejściówkę.
  • #8 2181140
    pan_kotek
    Poziom 20  
    Posty: 561
    Pomógł: 12
    Ocena: 115
    Czy ktoś ma jakies sugestie odnośnie wykorzystania zwykłych swiec żarowych(tzn. z krytym elementem grzejnym (trzpieniowe)) w zastępstwie tych z otwartą spiralą grzejną do nagrzewnicy?
    Ile czasu powinna być właczona taka swieca przed załączeniem silnika?
  • #9 2181229
    jarsaw
    Poziom 23  
    Posty: 409
    Pomógł: 57
    Ocena: 190
    mnie to wyglada na webasto z samochodu Robur swiece dostaniesz w sklepie z czesciami do ciezarowek, kiedys takie cudo mialem uruchomione ale sie nie kalkuluje bo duzo pali oleju napedowego i dosc znacznie kopci przy odpalaniu nie mowiac juz o generowanym przezen chalasie
  • #10 2181497
    ponar
    Poziom 21  
    Posty: 428
    Pomógł: 23
    Ocena: 124
    Tak świeczka 6v jak w komunistycznych webastach musisz znależć sklep z częsciami do jelcza będą i mieli takie świeczki a co do tych 6v to na webascie powinna być taka spirala co zmiejsza napięcie bynajmiej te z jelcza tak miały.
  • #11 4663880
    kelek88
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Ocena: 2
    mam pytanie posaida ktoś schemat jak podłączyc webasto niemieckie Typ 232.02 jest to webasto produkcji niemeckiej (tak wygląda )http://cgi.ebay.nl/Top-Standheizung-Sirokko-Heizung-Typ-232-Diesel-Barkas_W0QQitemZ230188625021QQihZ013QQcategoryZ61524QQcmdZViewItem
  • #12 4665928
    sp9svn
    Poziom 20  
    Posty: 518
    Pomógł: 27
    Ocena: 142
    Witam,
    231, 232 i 241 mają bardzo podobne instalacje elektryczne.
    W załączeniu schemat 232 - porównaj z 241, który jest powyżej.
    Pozdrawiam.
    Załączniki:
    • Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania 232plan.gif (34.34 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #13 5780632
    gregoreq
    Poziom 12  
    Posty: 32
    Odswiezam stary temat .

    Wie ktoś czym zastąpić orginalny wyłącznik bezpieczeństwa : "...zapobiega przeciążeniu baterii , wyłanczając natychmiast cały zespół , jeżeli po 1 minucie nie nastąpi zapłon lub w wypadku spięcia " ( oznaczony na 241schemat.gif jako Si1 lub na 232plan.gif jako oS )
  • #14 5782079
    maciek bogatynia
    Poziom 14  
    Posty: 173
    Pomógł: 2
    Ocena: 129
    Mam takie w pracy ale nie pamiętam wartości prądu.
    Wydaje mi się że spełniał on tylko funkcje zabezpieczenia przed przeciążeniem,proponuje zastosować większy bezpiecznik lub włącznik instalacyjny S192.
  • #15 5856163
    pruszy
    Poziom 12  
    Posty: 15
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    Witam.
    Szukałem równierz schematu do 231 i znalazłem ale niestety po niemiecku.Może komuś się przyda.:D
    Załączniki:
    • heizung_typ_231.rar (4.73 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #16 6448935
    rysio96
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Witam!
    też mam takie webasto tyle ze z 85 roku, hmm no i pomału próbuję te schematy rozgryżć najgorzej jest jak webasto jest nie kompletne ale z ogledzin wynika iz to co mam jest całe, może uda się go uruchomic
  • #17 6765750
    kuba911007
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Witam !
    Przepraszam że odświeżam ten stary temat.

    Czy te urządzenie będzie działało na przepracowanym oleju silnikowym ?

    Pozdrawiam
  • #18 6766471
    ociz
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 15844
    Pomógł: 1378
    Ocena: 3476
    Może odpali ale nie na długo bo nie wytrzyma temperatury.
  • #19 7202485
    pan_kotek
    Poziom 20  
    Posty: 561
    Pomógł: 12
    Ocena: 115
    Witam wszystkich zainteresowanych tematem.

    W końcu po rozebraniu na części ,przeczyszczeniu uruchomiłem nagrzewnicę.
    Z urządzenia miałem wyprowadzony tylko trójżyłowy kabel.
    Kolory :
    czerwony cewka załączająca pompę paliwa,
    czarny uzwojenie stojana połączone przez rezystor drutowy z komutatorem,
    biały uzwojenie komutatora.

    Do testów użyłem 3 osobnych transforamtorów.
    12V na cewkę
    1-12V regulowane autotransforamtorem na silnik.
    6V na świecę żarową (użyłem napięcia zmiennego)
    rozruch wygląda następująco.
    Załączam świecę żarową a po chwili silnik i cewkę pompy.
    Z rury wydechowej zaczyna dymić
    Po ok 30-45 sekundach następuję zapłon i nagrzewnica zaczyna miło chuczeć i przestaje dymić.Można wyłączyć świecę żarową.

    W czasie testów wyszło że układ dostaje za dużo powietrza w stosunku do podawanej ilości paliwa,powodowało to chwilowe gaśnięcie płomienia, powtórny zapłon, "kichnięcie" i cofnięcie się dymu przez dolot powietrza(jest to osobny kanał) .
    Jako remedium wsunąłem do dolotu wąż od odkurzacza i przesłaniłem nieco dolot powietrza.

    Do testów używałem oleju opałowego,oleju rzepakowego,stopionego tłuszczu zwierzecego(smalcu świńskiego),przepracowanego oleju silnikowego.


    Największą temperaturę ciepłego powietrza na wyjściu uzyskałem na opałowym.
    Mieszanki opałowego z dowolnym z innych "paliw zastępczych" powodują zmniejszenie się tepmperatury o kilka stopni.
    Mieszanka ze smalcem w stosunku (1 część opałowego 3 części smalcu)
    wymagała podgrzania tej mieszaniny do ok 70st C,dodatkowo trzeba było doprowadzić część ciepłego powietrza do komory spalania.

    Silnik napięcie 5V (zużycie paliwa 450ml/h)
    temp na wyściu:
    opałowy czysty 65 st
    opałowy + przepracowany silnikowy 58 st
    opałowy + rzepakowy 55 st
    opałowy + smalec 52 st

    Nagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działaniaNagrzewnica Sirocco, schemat połączeń, zasada działania

    pierwsze zdjęcie przedstawia testy na wolnym powietrzu,drugie urządzenie zainstalowane w garażu.

    Garaż ma ok 40 m3 i w ciągu 1h nagrzewa się od 5 st do 17,po paru godzinach mam 20 st w całym pomieszczeniu.

    Najbardziej stabilnie i ekonmicznie pracuje na mieszaninie 1:5 opałewego z rzepakowym(który miałem za darmo).

    Jest to to też dobra alternatywa dla osób mająch dostęp do przepracowanego oleju silnikowego.
  • #20 7270277
    ZKepowicz
    Poziom 19  
    Posty: 316
    Pomógł: 5
    Ocena: 147
    Kolego,w dolnej czesci obudowy silnika , w otworze przez ktory zasysane jest powietrze do komory spalania jest blaszana kryza / dlawik / osadzony na wcisk.Dobierajac srednice otworu w zaleznosci od wydatku pompy regulujesz proces spalania /proporcje powietrza i paliwa/ podobnie jak w gazniku , i to jest cala tajemnica dymienia. Powodzenia.

    Dodano po 2 [minuty]:

    lub przerywania plomienia

    Dodano po 1 [minuty]:

    lub przerywania plomienia

    Dodano po 22 [sekundy]:

    lub przerywania plomienia
  • #21 7272716
    pan_kotek
    Poziom 20  
    Posty: 561
    Pomógł: 12
    Ocena: 115
    Ja mam bardzo rozszabrowaną nagrzewnicę ,nie było już żadnej kryzy,stąd wąż od odkurzacza :)
  • #23 7327862
    marerr
    Poziom 13  
    Posty: 129
    Ocena: 22
    pan_kotek napisał:
    Witam wszystkich zainteresowanych tematem.

    W końcu po rozebraniu na części ,przeczyszczeniu uruchomiłem nagrzewnicę.
    Z urządzenia miałem wyprowadzony tylko trójżyłowy kabel.
    Kolory :
    czerwony cewka załączająca pompę paliwa,
    czarny uzwojenie stojana połączone przez rezystor drutowy z komutatorem,
    biały uzwojenie komutatora.


    Ale ten rezystor drutowy podłączony do stojana Pan wyrzucił ?
    Prąd na stojan idzie bezpośrednio bo reguluje Pan autotransformatorem?
  • #24 7328407
    pan_kotek
    Poziom 20  
    Posty: 561
    Pomógł: 12
    Ocena: 115
    W tej chwili zrezygnowałem wogóle z tych "rezystorów" i komutator jest połączony równolegle ze stojanem a reguluje to autotransformatorem(oczywiście mostek i prąd stały).

    Drugi rezystor wyglądał jak cewka lub sprężynka i był łączony szeregowo ze świecą żarową,też go nie mam,świeca jest podpięta pod 6V (zmiennego) z osobnego transformatora.

    Wiem że kupno kilku transformatorów to większy wydatek,ale akurat miałem i leżały niewykorzystane.
  • #26 7331758
    pan_kotek
    Poziom 20  
    Posty: 561
    Pomógł: 12
    Ocena: 115
    Po miesiącu użytkowania nasunęły mi się takie spostrzeżenia:
    Płynna regulacja napięcia silnika jest zbędna,wystarczy skokowa.
    Wstępne podgrzewanie komory spalania nieznacznie przyspiesza czas zapłonu,ale zwiększa się ryzyko przegrzania i spalenia świecy.
    Co do transforamtora to wystarczy jeden.
    Parametry uzwojeń i sposób połączenia wszystkich elementów jak na rysunku poniżej.
    Załączniki:
    • sirokko_tr.jpg (41.35 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #28 7380378
    maxymilian123
    Poziom 11  
    Posty: 17
    Ocena: 31
    Witam,składam właśnie takie webasto 241 i na schemacie stojan jest podłączony do zacisku 7 i znika w wiązce,natomiast na panelu sterowania przełącznik S4 w pozycji1/2 podłączony jest do masy? i zielonej kontrolki i znika z schematu.Nie mogę zrozumieć jak mają działać obroty 1i1/2
  • #30 7381375
    leszek-1
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Ocena: 1
    Witam wszystkich mam też problem z webastem VEB Typ 262.01 24V 15000kcal/h S1 125W Made in GDR. Poszukuje do niego schematu elektrycznego oraz jakichkolwiek wskazówek dotyczących uruchomienia webasta. Zgóry dziękuje za jakiekolwiek informacje stanislawgk(_at_)interia.pl. Po przeczytaniu waszych ciekawych tematów, morze ktoś z was miał styczność z tym modelem. Pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy starej wojskowej nagrzewnicy powietrza typu Sirocco/Webasto produkcji DDR, najczęściej identyfikowanej jako VEB Typ 241.02, 232.02, 255.02, 262.02 i pokrewne. Ustalono zasadę działania: świeca żarowa podgrzewa komorę spalania, silnik napędza wentylator i pompę paliwa, a po zapłonie świecę można odłączyć. Opisano też układ zabezpieczeń, mikroprzełączniki, opornik drutowy do pracy na 1/2 biegu oraz czujnik przegrzania. W toku rozmowy odtworzono połączenia przewodów, sposób rozruchu, regulację mieszanki powietrze–paliwo, znaczenie dławika w dolocie i wpływ średnicy wydechu na kopcenie oraz gaśnięcie. Omawiano zamienniki świec żarowych 6 V / 17 A, możliwość zasilania z transformatora i prostownika, a także naprawy pompki paliwa, zębatki napędu i mikrowyłączników. Pojawiły się też informacje o adaptacji urządzenia do pracy stacjonarnej w garażu oraz o różnicach między wersjami 12 V, 24 V i 230 V.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA