Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat blokowy z schematu ideowego!

zonkil 20 Sty 2006 18:07 4783 15
  • #1 20 Sty 2006 18:07
    zonkil
    Poziom 31  

Witam!
    Otrzymałem do zrobienia zadanie z układów elektronicznych. Treść brzmi:

Code:
    Na podstawie chematu ideowego odbiornika z AM i FM narysój dokładny jego schemat blokowy! Na schemacie blokowym zaznacz jakie elementy półprzewodnikowe pracują w poszczegulnych blokach. Które elementy służą do regulacji odbiornika. Podaj parametry odbiornika. 

Musze rozrysować poszczegulne tory AM i FM!
    Odpadają odbiorniki:UNITRY WST-102, TST-102PMP-101 ,Traper SMP-401 przerabialiśmy je na lekcji!

Które odbiorniki AM i FM stereo są prosto zbudowane? Aiwa? Diora?

Z góry dziękuje! Liczę na pomoc!

• #2 20 Sty 2006 23:16
    maciej_333
    Poziom 33  

Znajdz schemat Giewonta, lub Beskida (oba odbiorniki miały ten sam schemat). Miały tylko dwa scalaczki (UL1211 i chyba UL1482, lub UL1481). Nie były to bardzo zawiłe w budowie odbiorniki. W załączniku masz schemat, ale pewnie panowie moderzy (królowi i władcy) go wy...pie...dolą. Gdyż zapewne już jest na elektrodzie. Jak chcesz to mogę pomóc z tym zadankiem.

• #3 20 Sty 2006 23:19
    zonkil
    Poziom 31  

To się bardzo cieszę :):) mam na to zadanie 2 tygodnie!

• #4 20 Sty 2006 23:44
    maciej_333
    Poziom 33  

To się nie ma co spieszyć.

• #5 24 Sty 2006 17:52
    zonkil
    Poziom 31  

Kiedy moglibyśmy coś zacząć z tym schematem?

• #6 24 Sty 2006 22:50
    maciej_333
    Poziom 33  

Jutro zaznacze Ci podstawowe bloki.

• #7 26 Sty 2006 06:47
    zonkil
    Poziom 31  

Czekam na pomoc.

• Pomocny post
    #8 26 Sty 2006 17:28
    maciej_333
    Poziom 33  

Cześć, w załączniku nasz wszystko opisane, nie wiem, czy nie zbyt ogólnie. Jak coś to pisz, bo to radio jest bardzo proste w budowie i jego analiza to tylko przyjemność.

• #9 27 Sty 2006 09:54
    zonkil
    Poziom 31  

Bardzo mi to pomoże tylko mam to rozrysować pokolei który blok pierwszy króry ostatni! Musze także wyróżnić heterodynę i mieszacz!

Na lekcji robimy to tak jak na poniższym rysunku:

Moje gg: 4678361!

• #10 29 Sty 2006 21:38
    zonkil
    Poziom 31  

Mam czas do piątku!

• Pomocny post
    #11 31 Sty 2006 19:29
    maciej_333
    Poziom 33  

W załączniku kolejna pomoc z mojej strony. Myslę, że to rozwieje Twoje wątpliwości. Pomógłbym wcześniej, ale nie miałem dość czasu.

• #12 06 Mar 2006 23:11
    zonkil
    Poziom 31  

Panie Macieju pojawił się problem, ponieważ potrzebuję słownie opisy tras FM i AM mogę liczyć na kolejna pomoc?

• #13 07 Mar 2006 19:53
    maciej_333
    Poziom 33  

Trasa FM:
    Sygnał w.cz. indukuje się w pętli anteny i trafia poprzez przewód symetryczny do szerokopasmowych obwodów wejściowych (L1,C1,C3) nastrojonych na środek pasma. Potem sygnał jest podawany na wejście wzmacniacza na T1 pracującego w układzie WB. Dalej syngał jest podawany na obwód wyjśiowy tego wzmacniacza. Jest to obwód przestrajany przez C19 (składa się z C19, C5, L2). Dalej przez sprzęgający kondensator C8 sygnał leci (już tylko wybrana częstotlwiość) na heterodynę (mieszacz+oscylator). Częstotliwość oscylatora jest wyznaczana przez obwód L4,C15,C20. Na wyjściu heterodyny masz sumę i różnicę sygnałów stacji jaką odbierasz i oscylatora. Filtr p.cz. F4 nastrojony na różnicę tych sygnałów wybiera wspomniane już dawno 10,7MHz. Dalej sygnał masz już po przemianie częstotlwiości. Podajesz go poprzez C21, na kolejny filtr p.cz. F5. Dalej sygnał leci z filtru F5 na wzmcniacz p.cz. FM na US1 (UL1211) poprzez dł2. Poza scalakiem (na wyjściu p.cz.) Zrobiono detektor stosunkowy FM. Z jakich elementów on jest to już wiesz (D3, D4, F7, F8 - głównie). sygnał m.cz pobrany z wyjścia detektora FM jest podawany na R42 i R43 (sumator). Następnie na R44, potem na przełącznik a z niego poprzez R47 i C97 na bazę T5 (wzmacniacz wstępny m.cz.) Z wyjścia tego wzmacniacza przez C73 na dzielnik regulacji głośności na R28. Ze ślizgacza tego potencjometru sygnał podawany jest na wejście wzamcniacza mocy na US2 (UL1402) poprzez R51 i C72 (na piąty PIN US2). Z wyjścia wzmacniacza (PIN 11) sygnał leci na C82 do głośnika poprzez przełącznik znajdujący się w gnieździe dla głośnika zewnętrznego.

I to tyle. Jeszcze w tym tygodniu opiszę trasę AM, jednak jest ona dość analogiczna i nie powinieneś mieć z nią kłopotu.

• Pomocny post
    #15 19 Mar 2006 15:22
    maciej_333
    Poziom 33  

Poniżej trasa AM. Nie wiem czy aktualne jeszcze ale opisałem mimo to.

Sygnał z anteny jest podawany na wejście symatryczne o impedancji 300R.Następnie zarazem na obwód L7, C24, C25. Są to wejściowe obwody AM. Dalej sygnał ten podawany jest na wewnętrzną antenę ferrytową AF.Na przełączniku zakresów wybierana jest teraz jadna z dwóch cewek na antenie ferrytowej D-długo falowa, Ś-średnio falowa. Na dole schematu narysowano położenie przelączników dla zakresu fal średnich. To samo pokazano również na schemacie ideowym. Obwód anteny ferrytowej L6 tworzy z C29 obwód rezonansowy nastrojony na stację odbieraną. C29 przestraja ten obwód. Dalej sygnał w.cz. jest podawany przez C30 na kolejny przełącznik zakresów, następnie sygnał ten dochodzi do mieszacza sumacyjnego zbudowanego na T3. Warto nadmienić, że obwód L8,C31 to obwód eliminatora. Ma on zewrzeć do masy sygnał z oscylatora (szczególnie p.cz.). Do mieszacza dochodzi również sygnał z oscylatora. Oscylator zrobiono na T4. Oscylator pracuje jako generator w układzie Meissner'a (typowe rozwiązanie w bloku AM). L9 i L10 to przełączalne cewki generatora lokalnego. C45 przestraja generator. Przełącznik pracujący w oscylatorze przełącza jego zakresy przestrajania na różne pasma (fale długie, średnie i krótkie). Filtr F1 to pierwszy filtr p.cz., który wybiera czętotliwość różnicową między sygnałem z bloku wejściowego, a sygnałem oscylatora. F2 to drugi filtr p.cz. Rezonator kwarcowy Fc1 i R17 sprzęgają oba filtry ze sobą. na C50 masz już sygnał po przemianie częstotlwiości. Sygnał ten idzie dalej przez R33, potem przez R36 do wejścia (PIN2) układu US1 (UL1211), będącego tu wzmacniaczem p.cz. AM i zarazem detektorem AM. dalej sygnał jest już podawany na tor m.cz. Trasę m.cz. opisałem już wcześniej.

Myślę, że wszystko opisałem dość dobrze. Pomógłbym wcześniej, ale sam rozumiesz komletny brak czasu.

• #16 20 Mar 2006 23:29
    zonkil
    Poziom 31  

Temat uwarzam za zamknięty! :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME