Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn - ocena projektu

hunterhouse 30 Sty 2006 11:27 1410 17
  • #1 30 Sty 2006 11:27
    hunterhouse
    Poziom 26  

a wiec tak zastanawiam sie nad budową komumn.
    na chwile obecną wymyśliłem sobie coś takiego:
    GDN-38-300-4-AE
    GDS-17-80-4-SE lub GDS-27-150-4-SE(ale chba ten pierrwszy bo jest tanszy i a jego SPL jest wystarczające)

GDWT-9-150-4-PJ lub GDWK-11-200-4-AJ tutaj to nie wiem co będzie lepsze.
    Zwrotnica 3D-12 chyba powinna być dobra, choć górna częstotliwość podziału mogła by być niżej troche.

do tego obudowa BR około 90 litrów strojona na 40Hz (ale to jeszcze muszre dokładnie przesymulować).

czy taki projekt będze warty złozenia i czy będzei to dobrze i równo grać.
    używać chce tego głównie do muzyki techno w pokoju 25m2 ale nie wkluczam też większych sal czasami dlatego chce mieć troche zapasu.

0 17
  • #2 30 Sty 2006 13:37
    IrekKo
    Poziom 32  

Oooo Panie, będą piknie grać , że hohooooo. :)

Na czym ci bardziej zależy , na niskim zejściu, czy szybkości w basie?
    Jako średniotonowy to ta 17-stka będzie lepsza.
    Przy 90l i 40Hz będą "równo" grały do ok. 40Hz (obudowa bass-reflex).
    Otwór min. 10cm średnicy i 10cm dł.
    Zwrotnica też może być i podział na wysoki bym taki zostawił, bo jest bezpieczniejszy dla głośnika wysokotonowego, a na pewno lubisz trochę sobie podgłośnić wzmacniacz :) .
    Głośnik średniotonowy spokojnie przeniesie 5kHz.

0
  • #3 30 Sty 2006 16:12
    Duchu22
    Poziom 14  

Bierz GDWT + zarowka w zwortnicy.

0
  • #4 31 Sty 2006 08:22
    hunterhouse
    Poziom 26  

Duchu22 napisał:
    Bierz GDWT + zarowka w zwortnicy.

no ok tylko tę żarówkę szeregowo z głośnikiem czy przed filrem w zwrotnicy. z tego co mi się wydaje to chyba powinien być przed filtrem ale niewiem wiec się pytam.

IrekKo napisał:
    Na czym ci bardziej zależy , na niskim zejściu, czy szybkości w basie?

w sumie to chciał bym miec coś pośredniego :D a najlepiej obydwa ale tak nie idzie.

zastanawiałem się troche nad zwiększeniem obudowy i strojeniem.
    np 120l i 35Hz bo ma wiecej basu a impuls prawi ten sam?? co na to powiecie??

acha i czy średniotowowca dać do osobnej komory??? i czy dać mu osobny BR??

0
  • #5 31 Sty 2006 09:03
    de Virez
    Poziom 24  

Ta zwrotnica do tego zestawu to bedzie klapa kompletna. Musisz sobie zdac sprawe, ze chcesz zrobic potężny zestaw 3way. Moce już raczej nie domowe. Do tego trzeba mocną zwrotke, napewno nie od janbo czy cos, tylko zrobić samemu. Części (takie jak cewki o małym oporze) mozna kupić w polinku, ale to takich mocy to one 5 zl sztuka kosztować nie będą. Ten GDS nie bardzo sie nadaje, zniknie raczej pod GDN 38-300 z racji niższego SPL. W takich tanich sprzętach wogole ciężko ze sprawnymi średniakami. Te od STX można by stosować podwójnie wkolumnie, na sile mozna zastosowac jednegoGDS 22-120, ale wolał bym 2x Tesle ARZ 6608, przytniesz ją sobie jak zechcesz:)
    No ale licz sie z tym, że do takiego zestawu 2 zwrotnice muszą przekroczyć koszt 200 zl ( mozliwe ze i 400zl), dlatego nikt raczej nie robi kolumn 3way z pasywnymi zwrotnicami. Niskie ciecie basowca - duza cewka. Basowiec jest bdużej mocy - potężna cewka:) Tak pewno z 50-70 zl sztuka:)
    Pozdrawiam.
    _____
    ps dlatego ludzie nie robią takich zestawów, bo koszty zwrotnic są takie, że lepiej kupic lepsze glosniki do 2 way, co prawda 2 way niebedzie mialo takiego basu, ale prawie zawsze stosuje siesubbasy. W sumie ja co do sprzetu estradowego wymagający nie jestem, nie przeszkadza mi jak grają sobie 2 nadstawki 2way monacora. Z 2way troche basu tez moze byc.

0
  • #6 31 Sty 2006 09:38
    hunterhouse
    Poziom 26  

to mnie kolega troche zasmucił :(
    co do sredniotonowca to jednak wydaje mi się ze ten GDS17-80 powinien styknąc przeciez on ma skutecznośc siegająca 93dB??
    jeśli on nie pasune to jedynie GDS 27-150 bo będe pasował kolorystycznie.
    tesle sobie odpuszcze bo są brzydkie ja nie wiem co przynajmniej ta Tesle ARZ 6608.
    GDS 22-120 tez nie bede pasował do reszty

co do zwrotnicy to może i faktycznie troche mało jak na ten basowiec ale co zrobić niema mocniejszych. jak by sie zamkneło w 200zł za pare zwrotnic to jakoś bym to przełknoł. w sumie to tamta zwrotka z stx'a ma 300W a ja nawet takiego wzmaka nie mam :D
    w tej chwili posiadam zwykłago TDA7294 heh ale spoko już koncze 2x180W na stk'u (STK412-170) wiec już coś pokaże.
    pużniej 2x400 na mosfetach ale to dopiero plany.

ale ta zwrotnica nie wytrzyma wogóle czy tylko cewka od basówki sie będzie grzała??

0
  • #8 31 Sty 2006 11:52
    hunterhouse
    Poziom 26  

przeczytałem cały temat o co podałeś i doszedłem do wniosku że najlepszym wyborem do mojej kolumny będzie GDS-17-80-4-SE.
    jak będe robł obudowe to zrobie tak żeby było miejsce na 2 w jednej kolumnie. jak ilośc srednicy będzie niewystarczająca to dokupie jeszcze 2.
    albo jak mi kasy starczy to od razu kupie 4 sztuki.
    chociaż nie bo one są tylko 4 omowe :( więc bedą musiały starczyć.

teraz zostaje jeszcze zwrotnica ale narazie chyba kupie te 300w z stx. jak bedzie sie gżała to wymienie cewke od basówki.

0
  • #9 31 Sty 2006 12:10
    de Virez
    Poziom 24  

wlasnie tu problem jest, bo jak najpierw zrobisz kolumne 4 om, to potem juz tylko zamiast jednego 4 takie bedziesz mogl podczepic. Jak dasz 2, to beda mialy 8 om i nic nie da taka modernizacja.
    _______
    przydal by sie tu jakis spec od zwrotnic, co by wytlumaczyl, ze tako sie nie robi. Potrzeba jeszcze korektorów impedancji, ktora nie jest stała, jak by wynikalo z pobieznych specyfikacji głośnika. Na www.audiomania.info masz kilka artów o zwrotnicach, poczytaj, dowiesz sie czego Ci trza.
    Albo strona Kwaczora www.m_kaczmarek.glt.pl masz tu też sporo teorii (cośtam o zestawach domowych), ale przyda sie.

0
  • #10 31 Sty 2006 12:13
    hunterhouse
    Poziom 26  

czyli co 17 moze być za cichy, 22 jest brzydki a 27 to już nie sredniotonowy :( co począc.
    ta tesla ma trąbke a to tak brzydko wygląda.
    czy jak bym dał 17 to bedzie mocno słychać brak średnicy ??
    albo zapytam tak jak byś miał wybierac 17 czy 27 to któutyś byś wybrał.
    (który to mniejsze zło :| ??)

0
  • #12 31 Sty 2006 13:23
    hunterhouse
    Poziom 26  

tamten projekt też fajny ALE :
    ja będe tego używał głównie w domu to znaczy w domu to cały czas a tylko czasami jakieś większe budy a w domu to wole mieć 3way.
    w sumie teraz średnie troche obciam na korektroże tak ze jak by było ich mało to zrobie na 0 i będzie si. a jak będzie tragicznie to wymienie te srednie na coś tesli albo tonsila bo w sumie te 17 stx'a nie sa drogie.
    ale chciał bym użyć tego bo pasuje kolorystycznie do basowego.

PS.czytałem wiedźmian przynajmniej początek bo mnie brachol namówił i nawet mi się podobało ale czasu nie wiałem i tylko nowelki zdązyłem :D

0
  • #13 31 Sty 2006 14:00
    Duchu22
    Poziom 14  

Co do koloru glosnika to za kilka zlotych kupujesz spray i jazda. Pamietaj zeby zabezpieczyc zawieszenie i napylac cienka warstwe z duzej odleglosci :)

0
  • #14 02 Lut 2006 13:17
    hunterhouse
    Poziom 26  

rozważań ciąg dalszy:

więc chce to dać do obudowy około 100 litrów strojonej na 40Hz.
    wymiary zewnętrzne 45x90x35 (szerokość x wysokość x długość) płyta 22mm lub 18mm + jakieś wzmocnienia ale bez przesady.
    przy tych wymiarach wychodzi pojemność 125 l ale średni ma być w osobnej komorze.
    i teraz nie wiem czy 25l to nie za dużo do niego??
    wymiary komory średnio tonowego to 45x20 (szerokość x wysokość) i nie wiem czy ją zniżyć z tyłu czy może skrócić?? a może 25 l (no nawet trochę mniej) to odpowiednia komora dla niego??
    bas refleks będzie na dole zrobiony z płyty 40x5x25(szerokość x wysokość x długość) z tyłu będzie przerwa około 10cm czy to nie za mało.

jakieś pomysły modyfikacji ??

0
  • #15 02 Lut 2006 23:34
    hunterhouse
    Poziom 26  

to jak w końcu dobrze czy nie ?? jak dobrze to zamawiam deski a jak źle to trzeba modyfikować.

pozdrawiam i czekam na jakąś opinie.

0
  • #16 04 Lut 2006 11:16
    de Virez
    Poziom 24  

buda max 80 litrow na glosnik, masz wszystko w linku ktory podalem, tam jest sub na takim glosniku, poczytaj.

0
  • #17 04 Lut 2006 19:10
    hunterhouse
    Poziom 26  

80 to troche mało chyba może na estrada gdzie liczy się skutecznośc to tak ale ja tym nie będe dawał na maxa raczej a wolał bym niec troche niższych basów. jeszcze sie zastanowie albo zrobie kompromis 90l :D.

a teraz takie pytanie dlaczego 80 to max przeciez opużnienie grupowe jest prawie identyczne dla 80 i dla 100l dopiero powyżej 100 dość duzo rośnie???

0
  • #18 05 Lut 2006 16:15
    de Virez
    Poziom 24  

symulator symulatorem ale jesli masz opinie specjalisty ktory sie bawi tym i zna dany glosnik, to symulacja jest jedynie symulacją. Simple. A zrobisz jak zechcesz. Naprawde mam dosc juz tlumaczenia, ze tego, czy tamtego nie powinno sie robić, osobnik i tak zrobi jak zechce. Masz tam napisane jak jest i jak powinno byc. Amen.

0
  Szukaj w 5mln produktów