Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Preamp Dual Rectifier; kanał red

10 Lut 2006 20:45 7612 66
  • Poziom 11  
    Witam ponownie.
    Ty razem wymyśliłem sobię do zrobienia preamp mesy dr, ale tylko kanał red. I mam na wstępie parę pytań.
    - Po pierwsze, chciałbym to wykonać bez tych wszystkich LDR'ów, które jak mniemam są tylko do przełączania kanałów itd. więc jak robie sam preamp z jednym kanałem to sa zbędne, ale chciałem żeby ktoś prawdził schemat po mojej przeróbce i wyrzuceniu tych wszystkich LDR'ów, czy czego nie pomyliłem i czy to ma prawo tak działać. Oto schemat.
    Schemat po mojej przeróbce
    Schemat oryginalny
    - Czy taki preamp mogę podłączyć do dowolnej końcówki mocy? Lampowej tudzież tranzystorowej.
    - Jakiego potrzebuję trafa sieciowego, tzn. z jaką wydajnością prądową uzwojeń? I z jaką rezerwą? Są 3 ecc83 czyli na żarzenie 3x360mA=1,08A, a anodowego bodajrze 5mA(?) na lampę, ale najlepiej napiszcie jakie te uzwojenia mają być bo pewien nie jestem.
    - Naczytałem się o działaniu prostownika lampowego w zasilaczu, tzn o obniżaniu przezeń napięcia. I tu mi się nasunęła taka myśl żeby dać mniejsze napięcie z trafa, jest tam na schemacie 350V, a ja dam powiedzmy 300V. Czy ma to sens? Czy może to jakoś zmienić brzmienie ( na lepsze oczywiście). Czy lepiej trzymać się wartości schematowej?
    - Na schemacie lampa wejściowa ma wykorzystaną tylko jedną triodę, co się w takim wypadku robi z drugą? Zwiera elektrody do masy?
    Z góry dzięki za wszelakie odpowiedzi.
    Pozdrawiam, Bartek Kwiecień
  • Poziom 21  
    Schemat źle rozrysowany. Wyrzuc rezystory 47k za kondensatorami katodowymi. Za pierwszym stopniem masz równolegle połaczone kondensatory i rezystory wystarczy jak zastosujesz tam 470k i kondensatro 2n.

Tak preamp mozesz podłaczyc do tranzystora, lecz IMHO bedzie bardziej zimny i sztywny, choć hi gain pozostanie ale co kto lubi.

Prostownik lampowy daj tzw sagging czyli mocne przysiadanie napiecia anodowego przy duzym obciązeniu, czyli jak zminiejszysz napiecie na stałe to nie otrzymasz tego efektu a co najwyzej zwiekszy sie headroom, ale spadnie też wzmocnienie. Bodajrze kolega Pi-Vo experymentował z obnianiem anodowego ale podobno brzmienie duzo na tym straciło.

Tak pierwszą triode dajesz do masy
  • Poziom 11  
    Poprawiony schemat - Daję poprawiony schemat na wypadek jakby ktoś miał zauważyć jeszcze jakieś błędy.
    I proszę jeszcze o pomoc dot. transformatora.

pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Dodaj jeszcze kondensator 100n (mniejszy będzie wchodził na charakterystykę przenoszenia obcinając basy) za katodą ostatniej lampy żeby wysokie napięcie nie "bujało" Ci się do potencjometrów (możesz mieć problem z kupnem kondensatora 680p na większe napięcie, gdyż w większości w sklepach mają tylko malutkie lizaczki na 50V). Gdy zastosujesz ten kondensator to ten problem oczywiście ginie. Nie wiem jak u innych lutowników, ale mój preamp zaczął się poprawnie zachowywać gdy pot. Gain miał wartoąść jakieś 250kom (porostu podłącz równolegle rezystor 330 - 470k). Lub kup potencjometr 220kom a nie 1Mom. No i bezwzględnie dobry ekranowany przewód do pierwszego stopnia (reszta nie konecznie). Bo zamiast preampu będziesz miał generator.
  • Poziom 11  
    Schemat - aktualna wersja :)
    Tak przy okazji dopytam jeszcze o te przewody. Chetnie dalbym ekranowane nawet i w calosci, tyle ze przy ostatniej konstrukcji mialem duzy problem zeby zdobyc zwykle przewody na wysokie napiecia, a o ekranowanych to juz wogole moge zapomniec. Wie ktos moze przypadkiem gdzie moge sie zaopatrzyc w takie przewody (ekranowane, na wysokie napiecia), najlepiej na terenie Katowic :) lub gdzies w internecie.
    pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Jako ze z uplywem czasu temat powoli ginie w czelusciach forum, prosze jeszcze raz o odpowiedzi na moje ostatnie pytania
    - Wlasciwosci potrzebnego mi transformatora
    - Gdzie sie moge zaopatrzyc w dobrej jakosci przewody
    pozdrawiam
  • Poziom 21  
    http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/030/e/ECC83.pdf tu wszystko sobie wyczytasz.

Co do kabli to grube miedziane na prowadzenie masy. A innych nawt nie brałem pod uwagę nie przzebije, zobacz jakie musi być napięcie wysokie zeby przeskoczyła iskra miedzy scieżkami przy odstepie 1mm a tu nie jeszczxe bedziesz miał izolacje na kablach.
  • Poziom 11  
    Czyli mam rozumiec ze specjalnie sie mam nie przejmowac gruboscia izolacji, nie ma ryzyka ze w takim przewodzie ekranowanym przebije sie napiecie na ekran?
  • Poziom 21  
    Przewód ekranowany wyłacznie od wejścia do pierwszego stopnia i jeszzce mozna dlaej np od i z potencjometrów, generalnie tam gdzie jest sygnał małej czetotliwości i jest niebezpieczeństwo wdarcia sie zakłócen, a o przebicie sie nie martw bo na takim kablu nie bedzie wysokiego napiecia bo we wszystkic miejscach taki kabel bedzie wytepował po kondensatorze seperujacym.
  • Poziom 11  
    Tak wiec narazie moge uznac ze sprawa projektu przedwzmacniacza zalatwiona. Zostaje jeszcze zasilacz. Ponownie wrzucam schemat oryginalny i po przerobce, i prosze ponownie o ocene czy wszystko w porzadku.
    Oryginalny schemat zasilacza
    Schemat po przerobce
    Wymyslilem sobie ze trafo bedzie mialo na uzwojeniach anodowym i zazenia wyprowadzone srodkowe odczepy (w najblizszym czasie sie dowiem czy jest to wogole mozliwe i jaki bedzie tego koszt, ale narazie zalozmy ze tak bedzie jak narysowalem).
    - Symetryzacja zazenia przez uziemiony srodek uzwojenia. Ma to sens? Warto? Z tego co wyczytalem ze strony Toma jest to najlepsze rozwiazanie jesli chodzi o symetryzacje zazenia, ale wole dopytac.
    - Wyprowadzony srodek uzwojenia anodowego, a na nim przelacznik stand-by. Jako ze ostatnio mialem problem z przelacznikiem standby, a tu jest jeszcze wieksze napiecie wiec zwykly przelacznik odpada. I tu moje pytanie, czy bedzie to dzialac to co narysowalem? Prostownik dwupolowkowy i przelacznikiem odlaczam zero prostownika i odcinam cale uzwojenie anodowe. Zgadza sie? Zdaje mi sie ze to bylo by dobre rozwiazanie bo nie bedzie problemu z tym przelacznikiem.
    - I jeszcze pytanie o elemnty zasilacza, czy zostawic to tam wszystko tak jak jest? czy zmienic cos? z tych punktow ABCDE wykorzystam tylko CDE, tak wiec czy moge to jakos pominac te punkty czy lepiej zrobic dokladnie tak jak jest?
    - I jakie parametry powiniem miec ten dlawik w zasilaczu, nic o nim konkretnego nie pisze...
    Prosze tez o sprawdzenie schematu i wytkniecie ewentualnych bledow.
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Spóźniony pości:)
    Ozman.... sygnał o małej amplitudzie a nie częstotliwości.

Przewodami się za bardzo nie przejmuj, przeczesz to nie krzesło elektryczne tylko preamp.
    Przewody ekranowane używasz tylko do sygnału, nie ma tam składowej stałej (wysokiego napięcia) no jedynie na ostatniej katodzie jest jakieś dwie stówy ale daj ten kondensator (100-200n) o którym pisałem i problem z głowy (a nawet gdyby było tam i 500V to wystarczy zwykły przewód). Jeżeli robisz sam preamp to nie potrzebujesz trafa ze środkowym odczepem, może zastosować zwykłe i mostek greca. Dławik przynajmniej 5h, ale możesz to rozwiązać taniej - zwykłą drabinką RC - daj 3 kondensatory np.100uF i 2 rezystory a dopiero potem resztę już bez dławika.
    Żażenie najlepiej na stabilizatorze serii LT (drogie ale dobre i przede wszystkim low-dropt) lub ewentualne LM350 (ale wtedy musisz mieć spadek 2,5V na nim, oczywiście już pod obciążeniem, w przypadku LT nie pamiętam dokłądnie ale chyba 1,2V, gdy nie zachowasz tych parametrów to nici ze stabilizacji)
    Zwykły przełącznik 230V będzie OK na standby
    Tymi punktami się nie przejmuj też zastosuj klasyczną drabinkę bez tego przeskoku (20V różnicy na anodzie usłyszy chyba tylko audiofil)
  • Poziom 11  
    Więc jak zrobię prostownik na mostku Graetza to gdzie dać ten przełącznik standby? Na minusie mostka? Bo jednak mam opory przed wstawieniem przełącznika na 230V pod 350V albo i wiecej :)
  • Poziom 11  
    Aktualny schemat
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem kwestię zastąpienia dławika, proszę o sprawdzenie (no i nie wiedziałem że się to tak komplikuje, może da się jakoś prościej :) ). Te rezystory mają być jakiejś konkretnej wartości? A kondensatory elektrolity?
  • Poziom 16  
    Nie do końca dobrze.
    Ten manewr z dwoma elektrolitami połączonymi szeregowo i bocznikującymi je rezystorami służ równomiernemu rozłożeni napięć po połowie na tych kondensatorach. Jeżeli kupisz kendzioryn na 400V (a nie stanowi to poważnego problemu) to rezygnujesz z tego i wywalasz jeszcze ten początek. No i oczywiście 350VAC po mostku greca da Ci jakieś 490VDC (1,4 * 350), czyli potrzebujesz 250 zmiennego. Kondensatory 3x100u lub większe. Generalnie jeśli chodzi o rezystory to im większe tym lepsza filtracja ale niższe napięcie. Ja daje zwykle 1k/2W ("mocna" drabinka z 3 dużych kondensatorów i potem jeszcze ta "słabsza" tj z 33uF w samym preampie daje świetne rezultaty, z moich oscyloskopowych obserwacji wynika że daje to lepsze efekty niż dławik i jeden duży kędzior. Odnośnie żarzenia moją radę słyszałeś, ludzie co prawda to praktykują ale ja jestem zwolennikiem stabilizacji (nawet małe tętnienie przy niewłaściwie wystabilizowanym napięciu daje fatalne skutki w hi-gainach. Ewentualnie Drabinka RC (z 2 a lepiej 3 C), z tym że wtedy wartości rezystorów w granicach 1oma/5W (dobierasz pod obciążeniem) i oczywiście b. duża pojemność nawet 10000uF.
    A cha i jeszcze wstaw 100n obok dużych kondensatorów, to samo w żarzeniu.
  • Poziom 11  
    Tak swoją drogą jeśli z zasilacza anodowego potrzebuję tylko napięcia z punktów C D E to może ten schemat wyglądać po prostu tak: Aktualny schemat?
    Tak się jeszcze zastanawiam czemu zawsze na schematach widuję zasilanie żarzenia pierwszej lampy napięciem stałym? Czy nie lepiej po prostu dać stałe na wszystkie lampy?
  • Poziom 11  
    Nikt nie zna odpowiedzi? :D
  • Poziom 21  
    Pierwsza lampa (duże wzmocnienie, małe amplitudy sygnału) jest najbardziej podatana na wszelkiego roszaju zakłócenia daltego się stosuje prąd staly i wygladzanie, żeby szpilki nie przechodziły, w dalszych stopniach nie ma to juz sensu. Proponuje zastosowac mod do żarnika pierwszej lampy ze strony Toma i wieksze pojemności filtrujace - sprawdza sie znakomicie.

A schemat zasilacza może być taki jak go uproscileś.
  • Poziom 11  
    No to koniec rozmyślania trzeba się wziąć do roboty :)
    Będę zamawiać elementy i jeszcze nie wiem jednej rzeczy. W zasilaczu mam ok 420V i nie chciałbym dawać tam kondensatorów na 450V (jakoś mam opory przed czymś takim, a nóż napięcie podskoczy i bum :) ) tak więc dałbym zamiast każdego z tych 30uF 2 kondensatory połączone szeregowo i zbocznikowane rezystorami (tak swoją drogą jakimi? 150k tak jak te na schemacie?) i teraz nie wiem czy dać tam po dwa 47uF lub 68uF, czy lepiej żeby była mniejsza pojemność czy większa niż schematowa? Chociaż skłaniałbym się ku tym 47uF, więc czy mogą być te? Zrobi to wielka różnicę?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Od powiadam Ci któryś raz z kolei a jakoś "pomógł" nie widze ;-).

Generalnie zeby brzmienie było zblizone to trzyamłbym sie schematu. Wieksze pojem nosci nie dadzą charakterystycznego przysiadania napiecia. Oczywiście jak kolega sie boi to można kondzie laczyc szeregowo, ale jak te 420 są bez obciażenia to smiało mozna jechać spokojnie, zwróć uwage że w pierwszych stopniach napiecie bedzie jeszcze mniejsze.
    Ja przez przypadek zapomniałem wylutowac kondensatora na 350V a podnioslem do 480V i działa znakomicie i nie eksploduje :-D ale to pewnie wyjątek.
  • Poziom 11  
    ozman napisał:
    Od powiadam Ci któryś raz z kolei a jakoś "pomógł" nie widze ;-).

Wybacz, jestem tu od niedawna i nawet nie wiedziałem o tej funckji jak "pomógł". Poza tym chyba jeszcze jakiś czas będę was męczyć :)

Czyli lepiej jak dam mniejszą pojemność? Bo dokładnie tego 30uF i tak nie dostanę, więc dałbym szeregowo 2 razy 47uF/350V zbocznikowane 150kΩ, może tak być?
  • Poziom 11  
    Tak więc może to tak być jak napisałem wyżej? Proszę o odpowiedź, potem mam jeszcze jedno dręczące mnie pytanie i w końcu mozna zamawiać :)
  • Poziom 21  
    Tak mozna dać kondzie szeregowo i zbocznikowac rezystorami. Pojemnosci nie musisz sie scisło trzymać, bo np. Soldano daje 10uF na peirwsze stopnie. Generalnie mniejsza pojemnośc to brzmienie vintage wieksza modern. Jak zastosujesz jeszcze lampowy prostownik to tym bardziej to odczujesz.
  • Poziom 11  
    Mam jeszcze pytanie dot. mocy rezystorów. W zasilaczu anodowym dam rezystory wszystkie po 2W, a w układzie przedwzmacniacza po 0,6W - i tu pytanie czy w tym przedwzmacniaczu gdzieś muszą być większe niż te 0,6W?
    I czy mogę dać w zasilaczach anodowym i żarzenia rezystory węglowe? Będzie to miało wpływ na szumy? Czy w zasilaczu też muszą być metalizowane?
  • Poziom 11  
    Nikt nie zna odpowiedzi? :)
  • Poziom 17  
    Witam. W przedwzmacniaczu warto by dać rezystory anodowe 1W czyli 220k, 100k, 100k, 220k.
    W żarzeniu mogą być węglowe, gdyż mają za zadanie jedynie symetryzacje, tudzież zbicie napięcia do pożądanej wartości, a nie mają bezpośredniego wpływu na sygnał. Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Witam ponownie
    Mam już trafo sieciowe i będę mieć z niego trochę niższe napięcie, napewno nie więcej niz 400V, ok 370-380V, w takim razie dałbym do zasilacza elektrolity 22uF/450V. Tylko czy nie występują tam czasami jakieś dziwne zjawiska co by mogło to napięce skoczyć i zniszczyć te kondensatory? Jakieś impulsy i inne takie dziwne rzeczy...
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Widze tutaj bardzo ciekawy temat, czy osoby wypowiadajace sie w tym watku moglyby rzucic okiem na moje watpliwosci dot. wzmacniaczy lampowych Mesy? Wiem, ze to banalne problemy, nie konstruktorskie tylko zwyklego uzytkownika wzmacniacza lampowego, ale okazuje sie, ze bez niezbednej wiedzy z zakresu lamp i wzmacniaczy ciezko cos zrobic.
    Link do mojego watku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2439491#2439491
    Z góry dziekuje za pomoc i pozdrawiam.
    Powodzenia w pracy nad tym preampem.
  • Poziom 11  
    Witam ponownie po krótkiej przerwie.
    Części wszystkie juz sa więc można się brać powoli do roboty, ale zostaje jeszcze jedna kwestia. Prowadzenie masy. Niestety nie ma już strony Toma gdzie było to wszystko opisane więc proszę o ocenę projektu.
    Masa
    Więc tak to ma wyglądać: masy preampu połączone tak jak na obrazku, później z ostatniej kropy w miejscu tej wielkiej strzały idzie to do masy pierwszego elektrolitu w filtrze zasilacza, oraz wszystkie inne masy, z zasilacza anodowego, zasilacza żarzenia, masy drugiej triody pierwszej lampy oraz uziemienie z gniazdka również wszystkie idą pod pierwszy kondensator, a później stamtąd jeden kabelek do chassis.
    Może być coś takiego?
    pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Po mojemu to dobrze , też właśnie składam ten preamp i mam tak samo , jestem już bliski zakończenia , powodzenia