Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bębny panasonic kxfl503.513 itp

horse667 25 Feb 2006 22:23 4314 13
 • #1
  horse667
  Photocopiers specialist
  Witam fachowców z pokrewnej branży. Ja na codzień zajmuje się drukarkami, kserokopiarkaki itd. Nieżadko trafi mi sie do naprawy również faks, wszakże jest to kopiarka z modułem telefonicznym. Przewaznie sobie radzę, ale ostatnio nurtuje mnie zagadnienie związane z laserowymi faksami Panasonic KXFL 500, 700 series, otóz na jakiej zasadzie urządzenie wykrywa zużycie bębna, i tym samym sugeruje jego wymianę. Pytanie o tyle zasadne, iz zdarzyło mi się po włożeniu nowego zapakowanego fabrycznie modułu, że urządzenie nie zaakceptowało go i nadal "kazało "wymienić. Jeśli to tajemnica, proszę o podpowiedzi na pw, lub przynajmniej sugestie do kogo mam skierować prywatnie to pytanie. Tylko prosze o wstrzymanie się z wypowiedziami typu "odbieranie chleba", ja też serwisuje podobne urządzenia i chętnie dzielę się wiedzą, puki wiem, że nie dostanie sie ona do zwykłych, końcowych użytkowników.
  Pozdrawiam horse
 • #2
  jacekc3
  Level 20  
  Faks niewie czy to jest nowy czy stary bęben. On widzi tylko toner .
  Jeżeli po włożeniu nowego bębna jest nadal komunikat o wymianie materiałów to znaczy że faks nie zakręcił bębnem.
  Nieraz już miałem takie przypadki. Można kilka razy otwierać faks i zamykać aby ruszył bęben lub rozebrać go i pokręcić wałkim wydającym toner bardzo ciężko chodzi nowy i faks nie może go obrócić.
 • #3
  grg
  Level 2  
  W faksie KX-FL513 jest licznik. Po zliczeniu odpowiedniej ilości stron urządzenie żąda wymiany bębna. Jedyną znaną mi metodą na skasowanie tego komunikatu jest włożenie nowego (jeszcze nie używanego) bębna.
 • #4
  Grzechu L.
  Level 23  
  Licznik liczy orientacyjną ilość stron. Nie orientuje się kompletnie w niczym. Jedynym czujnikiem jest czujnik magnetyczny, który liczy obroty mieszadła tonera. Gdy ukazuje się napis "Wymień mat.eksploatacyje" to znaczy że bęben się zacina. Może byc zdarty i mieć rysy na milimetr, a gdy będzie lekko chodził, urządzenie nie zauważy nic!
 • #5
  Pawelcio
  Level 21  
  W faksach z serii 503/553/753/758 ( takie modele występowały w Polsce) w ogóle nie ma znaczenia ilość kopii wykonanych na bębnie , faks sprawdz tylko obecność toneru , w przypadku braku toneru wyświetla informację wym.mat.eksploat. sprawdź beben/ wymien toner ( w zależności od firmware) , faktem jest że zdażają sie bebny KX-FA78 które się zacinają ( z prawej strony są dwa ślizgacze , jeden przyklejony do bębna drugi do obudowy zespołu, powodują znaczny opór i problem ze startem, mogą również po czasie sie odkleić i zablokować beben na amen...) rozwiązaniem jest rozebranie modułu i wywalenie tych ślizgaczy/uszczelek cholera wie co to naprawdę jest... w tych faksach nie ma znaczenia przebieg bebena bo faks nie bierze go pod uwagę, wyświetla komunikat żeby sprawdzić beben ( jakość wydruku) po to żeby nie wsypać nowego toneru do wyjechanego bebna, co innego KX-FL513/613... tam jest licznik bebna i faks po przekręceniu go zatrzyma się , licznik zostaje skasowany po włożeniu nowego bębna.. ( mechanizm kasowania chyba już tu kiedyś "wypłynął"... ) raz założony beben nie spowoduje skasowania licznika więc uwaga przy testowaniu... pozdrawiam Paweł
 • #6
  Przemek26
  Level 15  
  Witam

  Podczepię się do tematu, który nurtuje mnie równie mocno ...

  Mam problem z tym faksem (KX-FL503) .. i upieram się, że jednak zależy od czegoś wołanie faksu o wymianę bębna ... Prawdopodobnie po dwóch kolejnych opróżnienach tonera .. zawoła o wymianę bębna (mam teraz dwa zespoły bębna z taką przypadłością - obydwa nowe .. po włożeniu do faksu pochodziły pare dni ... i faks woła o wymianę bębna i materiałów :((( zaznaczę, że kasowanie kodami nic nie daje .. faks raz puści jedną stronę (czy to wydruk testowy, czy kopię ... po czym ponownie się blokuje - WYMIEN BEBEN, WYMIEN MAT. EKSPL. !!!

  Po prawej stronie zespołu bębna, po zdjęciu czarnej pokrywy zasłaniającej kontakty bębna oraz koła mieszadła tonera etc .. znajduje się mała płytka opisana jako PFUP12667A (na odwrocie jest element opisany jako 156) ... a od góry .. gdzie idą kontakty .. jakieś dwie diody opisane jako D901 oraz D902 ... coś mi świta, że to od tego elementu zależy wymiana .. coś się w nim przepala i przerywa obwód ????

  Niestety w dokumentacji próżno szukać schematu tego ustrojstwa ... a z chęcią bym sie pobawił w podmianę tych elementów .. tylko nie wiem jakie one dokładnie maja parametry ... w załaczeniu fotka tego czegoś ... :)

  wszelki odzew .. czy to na forum .. czy na PW .. mile widziany ... dwa zespoły bębna uwalone ... po ok 300 pln za sztukę .. trochę bolą :((

  pozdrawiam !!!

  Przemo
 • #7
  Przemek26
  Level 15  
  Sorry za kiepskie zdjęcie ... robione aparatem .. w poniedziałek wrzucę coś bardziej wyraźnego .. ale dla znających temta .. wiadomo chyba o który element chodzi ...

  czekam niecierpliwie na wszelką pomoc !!!
 • #8
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  To elementy zabezpieczające zasilacz wn przed skutkami zwarć (przebić izolacji). Szeregowo włączony rezystor (nie pamiętam wartości - kilka M), za nim element wyglądający na diodę do masy (i chyba to dioda - w wolnej chwili spróbuję zdjąć charakterystykę).
  To wszystko co na tej płytce.
  Nic tu dodać ponad to, co napisał kolega Pawelcio
  Pozdrawiam

  Dodano po 5 [minuty]:

  :arrow:Przemek26

  Pooglądaj dokładnie zespół. Możesz tam znaleźć np nadłamany ząb w trybie napędzającym (na spodzie zespołu).
 • #9
  Przemek26
  Level 15  
  Dzięki W.N. za precyzyjne objaśnienie :d ... jeden zespół bębna ruszył .. sam nie wiem do końca dlaczego ... kilkakrotnie wysypywałem i wsypywałem toner ... czyściłem cały kartridż .. aż się udało .. niestety jest jeden feler .. duchy na wydrukach .. bęben nie wiedzieć czemu oblepia się tonerem .. kilka wydruków idzie idelanych .. a każdy następny coraz bardziej szary ... tylko po stronie wydruku .. druga strona biała .. jest idealnie czysta .. więc to raczej nie wina tonera ... wygląda jakby za grubo toner był nakładany na rolkę ładującą ... ale jak to możliwe skoro zespół jest nówka sztuka .. ???

  Dodano po 10 [minuty]:

  Zapomniałem jeszcze o jednym ... w moim KX-FL503 .. często wyświetla się błąd WEZWIJ SERWIS 4 .. co oznacza ten bład .. bo jak go kasować wiem .. ale znudziło mi się kasowanie tego 2-3 razy dziennie .. i chciałbym znależć przyczynę i ją usunąć .. a jak mniemam nie jest to problem z fuserem tylko coś innego ... w serwisówce niestety tego nie ma :(

  co to jest ten WEZWIJ SERWIS 4 ???
 • #10
  Pawelcio
  Level 21  
  wezwij serwis 4 -błąd wentylatora... bardzo symboliczny wentylator niedaleko utrwalania... lubi padać... a duchy na kopiach? no cóż... jestem prawie pewien że masz nieoryginalny toner.... pozdrawiam Paweł
 • #11
  ziolekr
  Level 2  
  Aby wyzerować licznik bębna wKX_FL513PD wytarczy wpisać:
  menu #9000 *550 start
 • #12
  Pawelcio
  Level 21  
  ziolekr wrote:
  Aby wyzerować licznik bębna wKX_FL513PD wytarczy wpisać:
  menu #9000 *550 start

  ale ty geniusz jesteś... a nie przyszlo ci do głowy ze w ten sposób skasujesz wszystkie ustawienia i informacje o faksie, które są bardzo pomocne przy ustalaniu upierdliwych usterek? pomocne oczywiście dla tych którzy wiedzą co robią..prezentujesz tu filozofię domorosłych naprawiaczy ( także tych komputerowych dla których najlepszym poleceniem konserwacyjnych jest format c:)... pozdrawiam Paweł
 • #13
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  W zespole drukującym faksów serii "503" w bocznej ściance znajduje się płytka z kilkoma stykami oraz elementami.

  Dioda Zenera na napięcie 175V oraz rezystor 22M utrzymują potencjał rolki napylającej toner (na bęben światłoczuły) na poziomie wyższym (o 175V) od potencjału rolki pośredniej (pośredniczącej pomiędzy komorą mieszania a rolką napylającą).
 • #14
  xme
  Level 11  
  Quote:
  zdarzyło mi się po włożeniu nowego zapakowanego fabrycznie modułu, że urządzenie nie zaakceptowało go i nadal "kazało "wymienić.

  Sama wymiana bęben tak naprawdę nie kasuje licznika tylko sam komunikat na wyświetlaczu. Aby wykasować licznik oficjalną metodą oprócz wymiany bębna trzeba wydrukować na faksie jakąkolwiek stronę chociażby testową.
  Jeśli po wymianie bębna nic nie wydrukujesz i wyłączysz faks z zasilania to po ponownym włączeniu możesz ujrzeć komunikat wymień bęben pomimo tego że w faksie siedzi nowiutki bęben. Taka jest moja teoria ponieważ sam miałem dwukrotnie takie zdarzenie.

  Doszedłem w jaki sposób można bardzo łatwo wyzerować licznik stron i tym samym komunikat wymień bęben.
  Można to zrobić samemu w dowolnym momencie i bez użycia żadnych kodów i beż żadnych urządzeń. Jeśli komuś bardzo bardzo zależy to mogę się podzielić ale tylko prywatnie.