Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester tyrystorów, triaków.

AndM 10 Mar 2006 11:20 7414 11
  • #1 10 Mar 2006 11:20
    AndM
    Poziom 17  

Witam.

Czy może ktoś wie, gdzie mogę znaleźć schemat prostego testera wyżej wymienionych elementów w temacie (tyrystorów, triaków).

Pzdr.

0 11
  • #2 10 Mar 2006 19:24
    poqraka
    Poziom 17  

Hej,
    wystarczy miernik uniwersalny, te elementy pracują jako zawory - otwarty lub zamknięty, do pomiaru charakterystyk potrzebne są wielokrotne pomiary
    pozdro

0
  • #3 11 Mar 2006 08:01
    AndM
    Poziom 17  

Witam.
    Miernikiem uniwersalnym,to znaczy jak?Cz podobnie jak tranzystory przekładając kabelki omomierza,nie znam sposobu na miernik więc proszę się nie dziwić na mój brak wiedzy.Myślałem,że znajdzie się coś w postaci bateri i diody LED.
    pozdrawiam.

1
  • Pomocny post
    #4 11 Mar 2006 10:01
    GRIN
    Poziom 30  

Schemat Testera tyrystorów i triaków był zamieszczony w numerach Radioelektronik ale w jakich ? Natomiast w poniższych linkach można kupić zestawy do samodzielnego montażu.
    testery tyrystorów i triaków
    http://www.cyfronika.com.pl/index.html
    KIT487=kompletny zestaw za 17,79zł
    lub KIT487A=płytka i dokumentacja za 6,60zł
    http://www.robotronik.pl/cennik/90.html
    zestaw nr074 za 10.50zł
    Znalazłem schemat w Radioelektroniku Nr6/1992r
    zeskanowałem podaj mi na PW twojego imeila to ci podeślę pozdr GRIN

0
  • #5 13 Mar 2006 08:51
    AndM
    Poziom 17  

Witam.
    Dzięki za namiary.
    GRIN,zdobyłem tego Radioelektronika o którym piszesz.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 07 Kwi 2009 21:39
    mario832
    Poziom 17  

:arrow: GRIN ,widzę temat troszkę stary ,ale tak się składa że też poszukuję aktualnie schematu dobrego testera ,dało by radę podesłać na PW ,pozdrawiam.

1
  • #7 07 Kwi 2009 23:46
    Marian B
    Poziom 34  

Bardzo proste i skuteczne urządzonko, używam w serwisie RTV od bardzo wielu lat, od epoki Jowisza i Neptuna 501:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic585361.html
    a także i teraz przydaje się, bo można sprawdzić tyrystor, transoptor, tranzystor, można sprawdzić ciągłość obwodu, można zidentyfikować wyprowadzenia gdy nie znany element, i też poświecić w razie potrzeby.
    Ostatnio (do gniazda wejściowego) dorobiłem przystawkę do sprawdzania pilotów.

0
  • #8 08 Kwi 2009 15:50
    mario832
    Poziom 17  

Ładny projekcik i prosty ;) Ale czy da radę nim sprawdzać dużej mocy tyrystory (spawarki ,prostowniki ,itp.) ,bo tam jest dość duży prąd podtrzymania ,ok. 40-70mA , więc nie wiem czy będzie się poprawnie załączał i utrzymywał świecącą żaróweczkę małej mocy :(
    Ale układzik naprawdę fajny!!! ;) ,spróbujemy ;)

P.S. Te małej mocy tyrystorki mają malutki prąd podtrzymania więc się o nie nie martwię ,napewno żaróweczka załapie ,tylko ja właśnie potrzebuję do tych potężnych tyrystorów, pozdrawiam.

1
  • #9 08 Kwi 2009 19:38
    Marian B
    Poziom 34  

W tej latarce jest żaróweczka, na której pisze: 3,7V; 0,3A, a więc, moim zdaniem obciążenie wystarczy do zbadania każdego tyrystora. Nie badałem tyrystorów bardzo dużej mocy, więc nie wiem jak to się zachowa.
    Ale gdyby były problemy, to "większa bateria" i "większa żarówka" powiny je rozwiązać.

0
  • #10 10 Kwi 2009 22:16
    mario832
    Poziom 17  

Tester działa po małych zmianach. Zasilanie 12V akumulator (lub zasilacz) ,żaróweczki dałem z choinki 12V/5W dwie sztuki połączone równolegle by brały większy prąd i zmieniłem rezystor w obwodzie bramki na 100Ω ,teraz bez problemu da się testować tyrystory dużej mocy ;)

P.S. Znasz może przy okazji jakiś prosty sposób sprawdzenia MOSFET ,FET ,IGBT ,itp. ,pozdrawiam.

1
  • #11 11 Kwi 2009 01:14
    Marian B
    Poziom 34  

Tranzystory polowe (szczególnie z kanałem N), np. BUZ90 i inne można zbadać omomerzem, a także za pomocą tej latarki. Najpierw należy podłączyć "-" omomierza (lub latarki) do stoku, następnie zewrzeć na krótką chwilę bramkę ze stokiem, aby rozładować pojemność bramki. Teraz po przyłożeniu "+" omomierza (latarki) do drenu wskazówka omomierza nie wychyli się, lub nie zaświeci żąróweczka w latarce.
    Następnie, na krótką chwię należy dotknąć plusem do bramki, a następnie do drenu. Wskazówka omomierza powinna się wychylić, lub zaświeci się żaróweczka w latarce. Ładunek na bramce utrzymuje się dość długo, kilka/kilkanaście sekund, i w tym czasie tranzystor przewodzi.
    Gdy w trakcie przewodzena zewrzeć bramkę ze stokiem, tranzystor przestaje przewodzić, wskazówka omomierza opadnie, ewentualnie zgaśnie żaróweczka.
    Przy pomiarach należy umiejętnie posługiwać się palcami, nie dotykać elektrod w trakcie pomiaru, gdyż dotknięcie może naładować lub rozładować bramkę, i wynik będzie zafałszowany. Szczególnie dotyczy to małych tranzystorków, są bardzo czułe.
    Podobnie można sprawdzić tranzystory z kanałem P, biegunowość będzie odwrotna, i te tranzystory przewodzą gdy bramka rozładowana.

1
  • #12 11 Kwi 2009 21:37
    mario832
    Poziom 17  

Ok dzięki spróbuję ,a co z tym całym gadaniem w szkołach ,że nie powinno się dotykać bramki MOSFETA ,bo się uszkodzi ,pozatym powinny być zwarte gumą przewodzącą ,którą usuwamy po wlutowaniu (osobiście nie widziałem takich z gumą ;) jeszcze ) ,pozdrawiam i wesołych świąt!!! ;)

1