Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niby antena ma być na środku dachu tak ???

Dywcio 15 Mar 2006 00:49 2623 7
    Dywcio
    Level 10  
    Więc dlaczego ludzie montują antenki na rynienkach,relingach czy też na krawędzi klapy bagażnika itp skoro pisze sie że ma być na środku dachu,można przeciez użyć magnesu i bedzie.Jak antenka bedzie działać gdy zamontuje ją na końcu dachu w kombi na krawędzi klapy .
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    medicb
    Level 28  
    Raczej powinno się unikać montowania anten na "brzegach" płaszczyzny masy oraz montowania anten tam gdzie masa jest powyżej promiennika lub na jego poziomie. Antena nie powinna być montowana wg zasady ... tu mi się podoba i ma być! Antena powinna mieć pod sobą jak najwięsze pole - sztuczną ziemię. Ma to duży wpływ na charakterystykę anteny i jej parametry. Nie musi to być oczywiście środek dachu, krawędzi lepiej unikać ale i na nich anteny działają poprawnie. Kwestia wprawy. Oczywiście teraz będzie fala wypowiedzi, że u mnie działa na lusterku, a u mnie na wycieraczkach :D Ja na przykład nigdy nie montuję anten które są dłuższe niż największa przekątna metalowej płaszczyzny będącej masą i nigdy nie mam problemów.
    Dywcio
    Level 10  
    A jesli bedzie na krawedzi bagaznika na tyle dachu w kombi to jaki bedzie odbiór bo cztałem że jak ktoś ma na relingu z prawej strony to ma odbiór z lewej strony na pare km a w prawo słabiutko ,więc co ja bym miał słabo dotyłu a doprzodu dobrze ?
    sp5wcx
    Level 33  
    Dywcio wrote:
    Więc dlaczego ludzie montują antenki na rynienkach,relingach czy też na krawędzi klapy bagażnika itp skoro pisze sie że ma być na środku dachu,można przeciez użyć magnesu i bedzie.Jak antenka bedzie działać gdy zamontuje ją na końcu dachu w kombi na krawędzi klapy .

A dałbyś sobie wywiercić otwór w środku dachu w nowo odebranym z salonu samochodzie?
    jurek172
    Level 12  
    Dywcio wrote:
    bo ludziska ida na latwizne i montuja w takich miejscaach jak im pasujei nie przywiazuja uwagi do tak waznych szczegolow jak rozklad pola elektromagnetycznego na dachu samochodu ,ale TY postaw na srodku i uzyskasz lepsze osiagi na Cb niz "rynienkowcy"
    Preskaler
    Level 39  
    Z antenami to jest tak jak z tą dziewczyną, która chętnie by z chłopakami "pofiglowała" ale tak, żeby cnotę zachować! Moj brat postawił sobie na dachu antenę TV w takim miejscu gdzie mu nie przeszkadzała i od 15 lat marudzi, że ma zły odbiór. Antena BĘDZIE działać w każdym miejscu ale nie w każdym da się z niej uzyskać maksymalnie dużo i mogą być kłopoty w jej zestrojeniu. A co do tej dziury w dachu to już chyba przesada! Jedna dziura więcej w karoserii nie powinna robić różnicy. Zresztą po 10-ciu latach wypadnie ich więcej! Ważne tylko, żeby zabezpieczyć antykorozyjnie. Nie bądżmy niewolnikami samochodów!
    sp5wcx
    Level 33  
    Preskaler wrote:
    ... A co do tej dziury w dachu to już chyba przesada! Jedna dziura więcej w karoserii nie powinna robić różnicy. Zresztą po 10-ciu latach wypadnie ich więcej! Ważne tylko, żeby zabezpieczyć antykorozyjnie. Nie bądżmy niewolnikami samochodów!

Cholera, właśnie z nowymi to jest problem. Jak ktoś sobie sam otwór zrobi, to może pożegnać się z gwarancją na lakier lub perforację nadwozia. Dlatego też jak wiem że firma X ma kupić nowy samochód w którym mam zamontować radiotelefon, to od razu mówię, aby antena zamocowana była w serwisie z odpowiednią adnotacją w karcie gwarancyjnej. Chociaż w większości przypadków bywa tak, że w serwisie mówią abym sam założył, a oni tylko sprawdzą i wpiszą do karty.