logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wybór mostka H do silnika 12V 3A z mikrokontrolerem ATtiny2313 bez PWM

ollos 19 Mar 2006 19:04 25366 23
  • #1 2433634
    ollos
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Musze sterowac silnikiem pradu stalego na 12V pobierajacym ok.2,5-3A [przy zatrzymaniu czasem powyzej 4A]. Moj problem polega na tym ze nie wiem ktory ze schematow jest poprawny: mostek1 czy mostek2?
    I czy to bedzie wogole dzialalo? Sterowanie jest z mikrokontrolera attiny2313. Nie mam zamiaru wykorzystywac PWM. Chodzi tylko o zmiane kierunku obrotow i wlaczanie/wylaczanie.

    Jest jeszcze kwestia diod zabezpieczających.W kartach katalogowych tych tranzystorów wyczytałem ze mają juz wbudowane diody. Czyli nie musze wpinac dodatkowych rownolegle z tranzystorem?

    Dodam jeszcze ze zastanawialem sie nad L298.Ale boje sie ze nie uciagnie tych pradow [sterowanie dwoma silnikami]. Czy L298 ma zabezpieczenia?[termiczne,pradowe]
    Załączniki:
    • mostek2.jpg (33.1 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • mostek1.jpg (33.43 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #2 2433696
    submariner
    Poziom 32  
    Posty: 2319
    Pomógł: 51
    Ocena: 268
    sprawdzales te schematy bo po mojemu to nie powinno zadzialac tak polaczone to moga byc tranzystory jednego rodzaju np kanal n ale wszystkie z kanalem n w twoim schemacie chyba te p wpiete sa odwrotnie i prad bedzie plynal przez diody wewnetrzne
  • #4 2434552
    ollos
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Przede wszystkim dziekuje za zainteresowanie. Ten pdf troche mi pomogl,ale.. teraz to juz nie wiem zupelnie nic. W tym http://www-isl.ece.arizona.edu/~soccer/team4a/data/motors/Hbridge_Theory.pdf jest kawałek schematu gdzie sa tranzystory z kanałem N i kanałem P. [schemat niekompletny :( ] Znowu tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=90650 są tylko z kanałem N. Czy to ma zwiazek z tym ze do sterowania jest uzyte albo 2 albo 4 linie? Nigdy nie bawilem sie MOSFETami i po prostu pytam bo chcialbym to zrozumiec. Potrafi ktos to w miare "łopatologicznie" wytłumaczyc? Czy te tranzystory moge sterowac bezposrednio z portu mikokontrolera? [sterowane sa napieciowo-próg 4V-wiec z rezystorkiem powinno dzialac ?] Chyba niepotrzebne sa tam jeszcze tranzystory bipolarne?

    Moze ktos ma chwilke czasu zeby narysowac tak jak powinno byc? Pomozcie zrozumiec :)
  • #6 2435117
    ollos
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Dzieki wielkie! Powoli zaczyna sie wylaniac obraz tego o co mi chodzi. Jednak chce sie jeszcze upewnic. Czy to ma wygladac tak jak w zalaczniku? zadziala?

    No i jeszcze kwestia diod D1-D4. Musza byc? Tranzystory maja juz wbudowane diody. [przynajmniej tak wynika z not katalogowych].

    Ostatnie pytanie: czy tranzystory BUZ11 i IRF9540 beda dobre do tego zastosowania?
    Załączniki:
    • h-bridge-popr.jpg (39.73 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #7 2437363
    bogdan_p
    Poziom 39  
    Posty: 3849
    Pomógł: 525
    Ocena: 120
    tranzystory Q1 i Q2 muszą być ponieważ mosfety sterujesz 12V przez te tranzystory które możesz sterować dowolnym sygnałem
    tak większość obecnie produkowanych mosfetów ma już wbudowane diody tak więc jeżeli tranzystor posiada je to te na schemacie są zbyteczne
    myślę że podane tranzystory powinny być dobre , zobacz sobie serię IRFZ
  • #8 2438315
    ollos
    Poziom 11  
    Posty: 13
    No to juz wszystko wiem. Wyszedl brak praktyki przy zabawie MOSFETami. No ale wazne, ze sie dowiedzialem i teraz juz bede wiedzial :) Dzieki za odpowiedzi i zainteresowanie.
  • #9 2441437
    Ganz
    Poziom 17  
    Posty: 299
    Pomógł: 10
    Ocena: 2
    A czy przy zasilaniu z 9V można zrezygnować z 4 rezystorów pracujących jako dzielnik napięcia dzielący napięcie na bramce? Mam na myśli coś takiego jak tutaj.
    Załączniki:
    • h-bridge2.GIF (7.64 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #10 2441850
    submariner
    Poziom 32  
    Posty: 2319
    Pomógł: 51
    Ocena: 268
    w zasadzie moglo by sie obejsc bez tych rezystorow ale przy zalaczeniu moga wystapic stany nieustalone ktorys moze sie otworzyc przynajmniej te bramka masa powinny byc
  • #11 2442050
    Ganz
    Poziom 17  
    Posty: 299
    Pomógł: 10
    Ocena: 2
    submariner napisał:
    w zasadzie moglo by sie obejsc bez tych rezystorow ale przy zalaczeniu moga wystapic stany nieustalone ktorys moze sie otworzyc przynajmniej te bramka masa powinny byc
    Załączniki:
    • h-bridge3.GIF (7.97 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #12 2442630
    submariner
    Poziom 32  
    Posty: 2319
    Pomógł: 51
    Ocena: 268
    dokladnie o to chodzilo przy sterowaniu pwm rezystory na tranzystorach nieparzystych musza byc mniejsze max tj stala czasowa:pojemnosc bramki (ok 2nf)x r(r3,r4) powinno byc <= (dla p chyba) 180ns
  • #13 2443081
    Ganz
    Poziom 17  
    Posty: 299
    Pomógł: 10
    Ocena: 2
    submariner napisał:
    dokladnie o to chodzilo przy sterowaniu pwm rezystory na tranzystorach nieparzystych musza byc mniejsze max tj stala czasowa:pojemnosc bramki (ok 2nf)x r(r3,r4) powinno byc <= (dla p chyba) 180ns


    Czyli ile jeśli moj procek to Atmega16 taktowana z 32 MHz?

    Wejścia tranzystorów NPN można dać bezpośrednio na procek?

    W mostku H dwa górne tranzystory mają być typu p a dwa dlne typu n?
  • #14 2443134
    submariner
    Poziom 32  
    Posty: 2319
    Pomógł: 51
    Ocena: 268
    takie tranzystory zostaly przedstawione na schemacie gorne p dolne n i to powinno dzialac , tranzystory npn lub pnp zawsze powinienes sterowac poprzez oporniki ograniczajace prad w tym przypadku 10-20k w przeciwnym razie uszkodzic mozesz tranzystory sterujace w katalogu masz podane max prady bazy i to ze Atmega ma ograniczenia to nie znaczy ze caly ten prad mozna wpakowac w baze - w praktyce te pnp beda sie mocno grzaly bez rezystorow w bazie.
  • #15 3158232
    slaweek_22
    Poziom 16  
    Posty: 233
    Pomógł: 5
    Ocena: 14
    Czy do układu pokazanego na ostatnim schemacie możliwe jest zastosowanie sterowania MOSFETów za pomocą PWM??
  • #16 3250534
    arizon
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Ocena: 2
    Mam pytanie do kolegów bo zrobiłem ten układ i miałem taki problem jeden z mosfetów P chyba nie w pełni się otwiera bo grzeje się strasznie i silnik gdy się kręci w tą właśnie stronę nie rozpędza się tak żywo jak w drugą. Układ przelutowłem 3 razy wszystko sprawdziłem na mierniku i niby jest ok ale grzeje się. A teraz mam drugie pytanie czy jak bym chciał sterować napięciem powiedzmy 100V oczywiście dobierając odpowiednie mosfety to czy trzeba przed każdą bramką dać jakiś stabilizator napięcia?? czy tak to zadziała??
    Pozdrawiam
  • #18 3791547
    bjonix
    Poziom 12  
    Posty: 99
    Pomógł: 1
    Ocena: 45
    Polecam bardzo fajne rozwiązanie problemów z mostkami - H .
    Znajdziesz opis tutaj: http://www.edn.com/article/CA6421440.html?spacedesc=designideas&industryid=44217
    Możesz też ściągnąć plik Mostek-H.zip.

    ollos napisał:
    Musze sterowac silnikiem pradu stalego na 12V pobierajacym ok.2,5-3A [przy zatrzymaniu czasem powyzej 4A]. Moj problem polega na tym ze nie wiem ktory ze schematow jest poprawny: mostek1 czy mostek2?
    I czy to bedzie wogole dzialalo? Sterowanie jest z mikrokontrolera attiny2313. Nie mam zamiaru wykorzystywac PWM. Chodzi tylko o zmiane kierunku obrotow i wlaczanie/wylaczanie.

    Jest jeszcze kwestia diod zabezpieczających.W kartach katalogowych tych tranzystorów wyczytałem ze mają juz wbudowane diody. Czyli nie musze wpinac dodatkowych rownolegle z tranzystorem?

    Dodam jeszcze ze zastanawialem sie nad L298.Ale boje sie ze nie uciagnie tych pradow [sterowanie dwoma silnikami]. Czy L298 ma zabezpieczenia?[termiczne,pradowe]
    Załączniki:
    • Mostek-H.zip (200.69 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #19 4075760
    Georgee
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Rowniez poszukuje mostka H do okolo 3A na 12V
  • #20 4076396
    Vox2003
    Poziom 12  
    Posty: 40
    Pomógł: 1
    Ocena: 7
    Witam, kiedyś potrzebowałem sklecić jakiś mostek H ale podwójny do modelu czołgu i rozrysowałem układ z samochodu zdalnie sterowanego, bardzo prosty układ.
    Wybór mostka H do silnika 12V 3A z mikrokontrolerem ATtiny2313 bez PWM
    jak ktoś chętny to podeslę sch i pcb do protelka :) a co do osiągów to katalogowo te b772 i d882 to napięcie do 40V, a prąd w DC to 3A w pulsie 7A a jeszcze jedna sprawa rezystory R1,R2,R3,R4 są to 1ohm i mocy 1W.
    link do pdf o tranzystorkach http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/B/7/7/2/B772.shtml
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/82409/ETC/D882.html
    pozdrawiam
  • #21 4654656
    Karol966
    Poziom 31  
    Posty: 2038
    Pomógł: 83
    Ocena: 645
    Witam, co znaczy "podwójny mostek"? Są to 2 niezależne mostki, tak? Ja potrzebuję w takim razie poczwórny, gdyż składam pojazd wymagający napędu na 4 koła, doradźcie mi, proszę które mostki złożyć. Silniki mam mało wymagające, tzn 1A wydajności w 100% je zadowoli, przy okazji jakby ktoś mógł podać link do opisu jak zrobić generator PWM w asm na at89c52 będę bb wdzięczny. Pozdrawiam
  • #22 4655755
    bogdan_p
    Poziom 39  
    Posty: 3849
    Pomógł: 525
    Ocena: 120
    Cytat:
    co znaczy "podwójny mostek"?

    to określenie używa się najczęściej do scalonych mostków H (l293d , L298 , itp ) których główne przeznaczenie jest zastosowanie dla silników krokowych bipolarnych , gdzie do wysterowania silnika krokowego są potrzebne dwa mostki H , które zawsze mogą pracować jako niezależne 2 mostki H dla silników DC w każdej dokumentacji masz takie przykłady dla silnika krokowego i silnika DC
  • #23 4753930
    pablom18
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Spróbuj zbudować taki schemacik, tranzystory IRF540 i IFR9540 po ok 2zł/sztuka, działa super, sprawdzałem. SW1 - odpowiada za włączanie odpowiedniej gałęzi mostka, gałąź wybierasz przez ustawienie switchy SW2 SW3 na "01" lub "10", a jak dasz "00" albo "11" to na pewno nie poleci dymek z tranzystorów... ;)
    Załączniki:
    • Wybór mostka H do silnika 12V 3A z mikrokontrolerem ATtiny2313 bez PWM Schemacik.jpg (123.1 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #24 6742686
    Wojtek0820
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 1
    Mam takie pytanie po co w układzie są tam transoptory.Za odpowiedz dzięki.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy doboru i poprawnej konstrukcji mostka H do sterowania silnikiem prądu stałego 12V o prądzie około 2,5-3A (z chwilowymi skokami powyżej 4A) za pomocą mikrokontrolera ATtiny2313 bez użycia PWM, jedynie do zmiany kierunku obrotów i włączania/wyłączania silnika. Poruszono kwestie poprawności schematów z tranzystorami MOSFET typu N i P, ich sterowania bezpośrednio z mikrokontrolera oraz konieczności stosowania tranzystorów pośrednich (np. bipolarne) do sterowania bramek MOSFET-ów. Omówiono obecność wbudowanych diod zabezpieczających w tranzystorach MOSFET, co eliminuje potrzebę stosowania dodatkowych diod w układzie. Wskazano, że tranzystory BUZ11 i IRF9540 są odpowiednie do tego zastosowania, a także polecono serię IRFZ. Poruszono temat rezystorów ograniczających prąd bazy tranzystorów bipolarnego typu oraz dzielników napięcia na bramkach MOSFET-ów, które zapobiegają stanom nieustalonym przy załączaniu. Wskazano, że górne tranzystory mostka powinny być typu P, a dolne typu N. Dyskutowano również o ograniczeniach układu L298, który może nie wytrzymać wymaganego prądu oraz o jego zabezpieczeniach termicznych i prądowych. Podano linki do schematów i materiałów edukacyjnych wyjaśniających teorię mostków H oraz przykłady praktycznych realizacji. Poruszono także kwestie sterowania PWM w mostkach H oraz problemy z niedostatecznym otwarciem tranzystora P, co powoduje przegrzewanie i słabsze osiągi silnika. Wskazano na możliwość stosowania tranzystorów IRF540 i IRF9540 jako ekonomiczne i skuteczne rozwiązanie. W dyskusji pojawiły się także pytania o zastosowanie transoptorów w układzie oraz o definicję "podwójnego mostka" w kontekście scalonych układów L293D i L298.
REKLAMA