Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oscyloskop ST-315A ma dokuczliwy pisk .

Andrzei Fx2 21 Mar 2006 01:52 6834 17
Tespol
 • #1
  Andrzei Fx2
  Level 14  
  Czy ktoś wie co można zrobić żeby usunąć piski w oscyloskopie i w czym tkwi przyczyna?
  Piski w okolicach przetwornicy wn. ale nic nie wskazuje na uszkodzone jakieś podzespoły.
 • Tespol
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  rubens
  VIP Meritorious for electroda.pl
  profilaktycznie wymień elektrolity ( nie zaszkodzi) a jeslinie pomoże zrób co radzi elektrit :)[/b]
 • #4
  Andrzei Fx2
  Level 14  
  Okazało się że tranzystory w przetwornicy nie są już w najlepszym stanie.
  Problem w tym że to są antyczne AD143.Mam teraz problem czym to zastąpić
  bo AD143 są germanowe.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Może ktoś wie przy jakiej częstotliwości pracuje prawidłowo przetwornica w wyżej wymienionym oscyloskopie?
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • Tespol
 • #6
  Andrzei Fx2
  Level 14  
  Posiadam schematy do ST315 i ST315II. Różnią się właśnie tranzystorami i ciekawe czy transformatorem też bo na schemacie niema jego symbolu.Budowa obu przetwornic jest bardzo podobna tyle że w jednym tranzystory pnp a w drugim npn.
  Wstawiłem BD244 i przetwornica ruszyła ale napięcie za niskie.Zastanawiam się jaki parametr w AD143 odpowiada za poprawność działania w tej przetwornicy. Po zamontowaniu BD244 zmieniałem też parametry innych elementów ale objawiało się to również piskiem.
 • #7
  karol3
  Level 26  
  Witam .
  Prośba do kolegi . Czy mógłby kol. zamieścić schemat ST-315AII na elektrodzie ? Wielu elektrodowiczów byłoby bardzo wdzięcznych . W bazie schematów jest tylko 315A . Miałem kiedyś na dysku 315AII , ale niestety dysk padł i schemat odszedł razem z nim . Mam taki oscyloskop i schemat naprawdę by mi się przydał .
  Pozdrawiam .
 • #9
  karol3
  Level 26  
  Witam .
  Serdeczne dzięki za umieszczenie schematu .
  Pozdrawiam .
 • #10
  etimark
  Level 13  
  Witam.
  Używam ST 315 już 20 lat i jest ok. Na początku eksploatacji po kilku latach miałem podobny problem. Przetwornica źle startowała i piszczała na różne sposoby. Po wymianie rezystora polaryzującego tranzystory mocy w przetwornicy, chyba na trochę mniejsze niż były w orginale, pracuje do dzisiaj bez zarzutów.
 • #11
  Andrzei Fx2
  Level 14  
  Etimark napisał
  Quote:
  Używam ST 315 już 20 lat i jest ok. Na początku eksploatacji po kilku latach miałem podobny problem. Przetwornica źle startowała i piszczała na różne sposoby. Po wymianie rezystora polaryzującego tranzystory mocy w przetwornicy, chyba na trochę mniejsze niż były w orginale, pracuje do dzisiaj bez zarzutów.

  Czy mógł byś napisać dokładniej jakie masz tranzystory przetwornicy w swoim ST315 ?
 • #12
  Los_sandalos
  Level 27  
  Witam, wszedłem w posiadanie takiego cuda (ST-315AII) i mam problem z piskiem w okolicy 20 kHz. Generalnie świra dostaję, jakiś rezonans mi się w czaszce robi. Ponawiam pytanie o parawidłową częstotliwość pracy przetwornicy. Tranzystory mam 2n3772. Zadam dodatkowe pytanie - zasilanie ±12 V jest ok, linia 80 V ma 75 V. Czy taka odchyłka jest dopuszczalna? Kondensator na +80 V (220µF/160V) jest ok - brak tętnień napięcia na nim.
 • #13
  Los_sandalos
  Level 27  
  Rozwiazałem swój problem, przedstawiam rozwiązanie "ku potomności".

  Jak dobrze zmierzyłem to pisk był 12 kHz. Postanowiłem zmienić rezystor oznaczony gwiazdką w przetwornicy (niby 100 Ω). Jak pomierzyłem w naturze to zamontowany był 33 Ω. Nie chciałem go już zmniejszać (a może trzeba było zwiększyć). Postanowiłem zmienić kondensator 0,47 µ w tej samej gałęzi. 0,33 0,22 µ nic nie dało. Dopiero 0,1 µ zlikwidowało pisk (całkowicie!). Napięcia ±12 nie drgnęły, +70 metex podaje +63 a +900 niby +860. Pomiar jednak oscyloskopem pokazuje, że metex chyba przekłamuje - napięcia są prawidłowe a ±12 nawet za wysokie (±14) ale chyba tak może być. Aha kondziu jaki zmieniałem jest oznaczony C403 i jest dostępny od tyłu oscyloskopu (na samej górze, po odchyleniu płytki). Rezystora R435 prózno szukałem na płytce - zamontowali go jako połczenie płytki z trafo w.cz.

  ps. bałem się, że zwiększenie częstotliwości zwiększy nagrzewanie rdzenia czy tranzystorów przetwornicy (2n3772) ale jednak nie. Nie ma problemów też ze startem przetwornicy.
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  dakzby
  Level 9  
  Witam chciałem dołączyć do tematu jestem od niedawna w posiadaniu oscyloskopu ST-315A II i jak w temacie jest dokuczliwy pisk, w moim modelu nie ma rezystora oznaczonego gwiazdką na schemacie więc nie zamienię go, podgięcie obudowy rdzenia transformatora też nie pomogła, ale jak odsunąłem rdzenie od siebie o jakieś 2-3 mm to przestał piszczeć. linia była, pytanie czy tak może być?? z taką odległością i czy nic się nie stanie ?? napięcia przed operacją były zgodne z opisem na płytce oprócz gałęzi 900V ma ona 643V :/ Podczas regulacji potencjometrem Rr401 napięcie się zwiększa ale zwiększa się też pisk. Jutro wymienię kondensatory. Na płytce na tylnej ścianie już wymieniłem elektrolity, a jutro pozostałe. Koledzy pomóżcie co mogę zrobić żeby nie piszczał ten transformator.
 • #16
  krzysiekjanek
  Level 10  
  Witam. Co do schematu z tym opornikiem z gwiazdką to schemat dotyczy tylko wersji 315 A II, wersja 315A ma inną budowę przetwornicy.
  Dodam że podczas walki z moim oscyloskopem (315A) udało mi się tylko zmniejszyć pisk, poprzez wymianę wszystkich elektrolitów,dokładnego prze-lutowania punktów podejrzanych, zaimpregnowaniu transformatora. Jeżeli napięcia są nie zmienione to wina leży w transformatorze przetwornicy, jest już wiekowy. Zalecił bym dokładne przejrzenie czy oby żaden przewód się nie oderwał od płyty (jest ich tam trochę) a następnie zaimpregnowaniu transformatora.
  Odradzał bym odsuwanie od siebie rdzeni transformatora, można go tylko uszkodzić a na pewno nie będzie działał długo.
 • #17
  dakzby
  Level 9  
  Mój model to właśnie 315A II Nie wiem wtedy czemu go nie ma :/ Mam pytanie czy znacie dokładny opis uzwojeń trafa, najwyżej zrobię nową przetwornice :) tylko potrzebny mi jest opis z grubościami drutu i ilością zwoi dla poszczególnego segmentu. A co do impregnacji trafa to trzeba było by zdjąć pierwszą powierzchnię osłaniającą i potem impregnować czy zanurzyć go bezpośrednio w impregnacie

  Dodano po 2 [minuty]:

  A co do tranzystorów mocy w przetwornicy u mnie są 2N3055, może wina leży po stronie że przetwornica ma za małą częstotliwość ??
 • #18
  rubens
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wykopaliska. Proszą założyć nowy temat.