Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik pojemności dla kondensatorów...

DarekMich 22 Mar 2006 08:10 3739 6
e-mierniki
 • #1
  DarekMich
  Level 15  
  Witam jeszcze raz, tym razem chodzi mi o zbutdowanie miernika pojemności, z tym, że nie chodzi mi tu konkretnie o schemat, ale o co? to zaraz. Otóż moja idea dzialania takiego miernika wyglada tak:
  1. Włączamy układ(oparty na AT89C2051).
  2. Podłączamy kondensator(ktory jest podpinany do wewnetrznego generatora, gdzie jego T zależy od mierzonej pojemności)
  3. Układ rozpoczyna zliczanie(np komurki DPTR wciaz o 1, rodzaj petli, z odpowiednio dobranym opoznieniem)
  4. Wyjście generetora podpięte jest pod jedno z przerwań.
  5. W przerwaniu wyłączany jest juz generator i zatrzymywany ów licznik

  moje pytanie brzmi: czy liczba jaką otrzymam w rejestrze DPTR bedzie zmieniać się liniowo w stosunku do pojemności C, czy np dam kondensator 1uF, a potem 2uf to czy liczba w tym rejestrze bedzie 2 razy wieksza?
 • e-mierniki
 • #2
  submariner
  Level 32  
  rozumiem ze na komparatorze ustwisz jakies napiecie odniesienia i bedziesz badal kiedy kondensator ladowany/rozladowywany osiagnie takie samo , to powinno dzialac liniowo . Przy tych pojemnosciach na pewno bedzie ok gorzej z malymi rzedu pf.
 • e-mierniki
 • #3
  DarekMich
  Level 15  
  A jak mozna wykonac pomiar kondensatorow o malych pojemnosciach?, ja myslalem wykonac wszysktko na generatorku(np NE555, EWENTUALNIE COS Z UKLADOW cd 40xx, ALBO POPROSTU NA BRAMCE not schmita) z ewentualnie zmienianymi zakresami, bo chyba stala czasowa powinna wynosic T=R*C, gdzie r BEDE PRZECIEZ ZNAŁ.
 • #4
  M. S.
  Level 34  
  Na kondensatorze napięcie będzie narastać liniowo jeżeli będzie ładowany stałym prądem!
  555 jako generator będzie się nadawał. Wystarczy tylko uC zmierzyć częstotliwość lub okres przebiegu i przeliczyć go na pojemność. Niedawno na podobnej zasadzie zbudowałem miernik indukcyjności cewek radiowych. uC mierzy częstotliwość generatora z badaną cewką i dokonuje obliczeń (zakres od 100nH do ponad 150uH).
 • #5
  DarekMich
  Level 15  
  Jeżeli chodzi o cewki to to jest kolejny/równoległy pomysł na projekt, na jakiej zasadzie zbudowałeś generatorek, da rade żeby podrzucić schemacik?

  Dodano po 9 [minuty]:

  poprostu chce zbudować taki dosyć przydatny przyrząd w pracowni elektronicznej, ogólnie posiadam duża wiedze na ten temat, lecz jednak doszedłem do wniosku, że wiele za mało praktyki, postanowiłem coś sie ruszyć wiec powolutku to zaczynam, mam jeszcze w zamiarze żeby scalak komunikował sie z komputerem(mam takiego małego laptopa) i wyniki były by przedstawiane w programie(na boku zajmuje sie programowaniem w delphi ipascal juz od jakis6 lat, wiem, że ten scalaczek ma port szeregowy, podobno MAX 232 załatwia sprawe, dalej to juz tylko kwestia programu, ale tdo tego jeszcze sie wróci
 • #6
  submariner
  Level 32  
  co do komunikacji atmeg i pewno wiekszosci mikrokontrolerow to jest praktycznie tylko kwestia dopasowania poziomow napiec przy pomocy max232-zawsze dziala :) gotowe funkcje do obsugi UARTU doskonale radza sobie z komunikacja poprzez rs jak beda problemy to z ustawieniem prawidlowej szybkosci zegara .
  jesli chodzi o pomiary malych pojemnosci i indukcyjnosci to tylko to widze poprzez stworzenie generatorka i pomiar czestotliwosci z ew dzielnikami dla tych bardzo wysokich czestotliwosci- nH , uH czy pojedynczych pf, Atmega 16 powinnazapewnic ci odczyt na poziomie kilkuset no moze kilkudziesieciu tysiecy probek /s a z reszta tochyba musisz juzkombinowac , obawiam sie ze ne555 nie bedzie szczytem czestotliwosci podobne parametry wyciagniesz na atmedze chyba bez generatorow na elementach dyskretnych nie obejdzie sie , nie wiem jak by wygladal pomiarpolegajacy na pomiarze opornosci biernej jaka stawia indukcyjnosc lub pojemnosc , czyli generator o stalej czestotliwosci i napieciu wyjsciowym -badany element ktory jest opornikiem (dla pojemnosci lub indukcyjnosci) detektor diodowy kondensator calkujacy oraz przetwornik A/C atmegi , ew dwakanaly tego przetwornika i dwa detektory oraz pomiar roznicowy , ja poszedlbym chyba w tym kierunku poniewaz dosc latwo jest wykonac generatory np kwarcowe a przy takich ktore "zawsze" musza oscylowac to nigdy nie masz gwaracji co do charakterystyk przy roznych pojemnosciach lub indukcyjnosciach
 • #7
  M. S.
  Level 34  
  Mógłbym podać dane dot. miernika indukcyjności lecz: 1. schemat miernika nie posiada jeszcze ostatniej zmiany, 2. nie wiem jak to tu umieścić!
  Co do ogólnego zarysu to generator jest typowym Collpits'em (chyba tak się to pisze). W zakresie pomiarowym osiąga od 1 - 40MHz. Częstotliwość jest dzielona przez 16 na 2 szt. 74F74, kóre są kasowane po każdym cyklu pomiarowym. Pomiarem podzielonej częstotliwości i obliczeniami zajmuje się ATTINY2313, który wyświetla na LCD indukcyjność (w uH lub nH - automatycznie), oraz częstotliwość. Można tym ponadto sprawdzać kwarce. Całość może stanowić generator w. cz. (z cyfrowym odczytem częstotliwości) do regulacji odbiorników. Ze względu na zauważone przeze mnie zmiany pojemności wewnętrznej w zależności od częstotliwości, miernik posiada liniową funkcję do korekcji pojemności wejściowej. Dokładność miernika na poziomie nawet 10% jest wystarczająca, bo cewki i tak są regulowane. Ponadto współpracują w filtrach radiowych z kondensatorami, które mają znaczny wpływ na parametry obwodu. Program jest napisany w Bascomie i w "C" (pierwszy umiem a drugiego się uczę).
  Co do miernika pojemności to 555 wystarcza. W sieci jest nawet taki projekt tylko obecnie nie mogę go znaleźć.