Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer by Tato Muminka na STX 27-150-8 SS

Tato_Muminka 26 Mar 2006 19:34 7852 15
  • Założenie: Tani, budżetowy subwoofer do muzyki i kina.

Głośnik : Chwalony za stosunek ceny do jakości STX 27-150-8 SS

Obudowa: 40 litrów strojone na 35 Hz przy pomocy BR przedłużonego rurka PCV. Wykonana z płyty wiórowej 18mm, jedynie przód ma 36mm a został om zrobiony z płyty wiórowej oraz doklejonego 18 milimetrowego panelu z MDFu. W przednim panelu wykonałem frez pod głośnik a boki zfrezowałem na pól okrągły kształt. Całość pomalowana podkładem a następnie 3 warstwami czarnej farby. Reszta obudowy pokryta fornirem mahoniowym a następnie pokryta 3 warstwami lakierobejcy i jedną warstwą Domaluxa. Całość stoi na cokoliku wykonanym z MDFu , malowanym na czarno. Przód cokoliku zfrezowałem tak jak boki przodu subwoofera. W najbliższym czasie planuje jeszcze założenie maskownicy.

Wzmacniacz: Napędem subwoofera został mostek TDA7294 autorstwa Irka , z trafem czuwania (którego nie ma na zdjęciach, zostało ono wmontowane później). Moc którą dostarcza całkowicie pokrywa potrzeby stxa chodź nie zaszkodziło by mu kilka watów więcej. Wzmacniacz wykonałem sam, od prasowania i trawienia płytki po lutowanie tego całego majdanu (o zgrozo elementów jest tyle ze odechciewa się po godzinie roboty :P ) z pomocą schematów otrzymanych od Irka za co bardzo mu dziękuje. Wszystkie przełączniki ,potki i reszta została wyprowadzona na panel wykonany z aluminium pomalowanego na czarno. Na próbę naniosłem kartkę z opisami elementów która została wydrukowana na zwykłej drukarce a następnie przyklejona folią przezroczystą. Napęd zasila trafo 300W 2x24 . Takie akurat miałem wiec nie było sensu kupować nowego.

Wrażenia : Cóż. Jak na sprzęt za taką kasę jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Fakt faktem głośnik wymagał na początku ostrego rozruchu (czytaj dotarcia)ale z godziny na godzinę było coraz lepiej. Właściwie to byłem przygotowany na to po wcześniejszych opisach innych konstrukcji na tym przetworniku i jego większym bracie. Bas jest szybciutki, niczym nie skrępowany. Potrafi zejść dosyć nisko. W kinie robi masakrę, wypychając szyby z okien. Jak za tą cenę to jest to kapitalny sprzęt. W sklepie na pewno zapłacimy za takie cudo dużo więcej polskich złotych monet.

Koszty:
    STX 27-150-8 SS – dostałem , ale cenę można sobie sprawdzić na www.stx.pl
    Obudowa (płyta, klej ,fornir ,lakier) – część elementów miałem, w sumie kosztowała mnie około 50 zł
    Wzmak – jakieś 100 zł za elementy. Trafo już miałem.
    Inne elementy : folie, śruby, farby, papier ścierny – jakieś 50 zl
    W sumie koszty jakie poniosłem to 200 zł plus minus 50. Sami wiecie, że zawsze coś wpadnie...piwko i w ogóle ;-)

Na koniec zapraszam do przeglądnięcia kilku fotek i ewentualnej

Fajne!
  • #2 26 Mar 2006 20:31
    Armosus
    Poziom 26  

Wspaniały wyglad jak dla mnie :D a dzieki temu "cokolikowi" i kolcom wyglada jakby sie unosil. Widac ze wlozyles wiele pracy(szczegolnie budowa wzmacniacza). A B-R umiesciles w sciance podlogowej?

Najbardziej podoba mi sie wykonczeni (front czarny a boki fornir) dokladnie tak samo bede chcial wykonczyc swoje podlogowki. Ocena 6-/6 , glosnik obrocilbym o 180stopni, ale to tylko moja opinia jesli tobie sie podoba to ok.
    Sie troche rozpisalem :P

• #3 26 Mar 2006 20:40
    Tato_Muminka
    Poziom 10  

BR jest umieszczony z tylu pod wzmacniaczem. Na fotkach nie widac , schowal sie :)

• #4 26 Mar 2006 21:19
    Eliminator
    Poziom 24  

Ładne wykonczenie, mi sie najbardziej podoba to ze przód jest czarny a boki fornirowane. Sam planuje kontrukcje suba tyle ze nie znam sie wogule na tym wzmacniaczu co masz z tyłu ząłozony a bardziej kreci mnie na GDN 32/150/ss czy jakos tak no i ze głosnik jest schowany w srodku. Ocena 5/6
    kwestia gustu :)

• #5 26 Mar 2006 21:45
    Tomasz Anikin
    Poziom 11  

Bardzo ładna konstrukcja, dokładne wykonanie. Bardzo dobry napędzik jak za ta kase sam mam wzmaka ze stajni IRKA (ekonomicznie i dobrze).

• #6 26 Mar 2006 22:26
    Caleb_
    Poziom 33  

konstrukcja jak najbardziej przemyslana. widac wlozony trud. gratuluje :)

• #7 27 Mar 2006 15:13
    SaYruS1
    Poziom 23  

Ładnie, nawet boki się błyszczą. Też miałem ten głośnik i też na początku nie chciał grać dopiero po solidnym wytłumieniu zagrał przyzwoicie. I jeszcze tylni panel mi się podoba.
    pozdrawiam

• #8 27 Mar 2006 19:33
    Tato_Muminka
    Poziom 10  

Dziekuje za wszystkie opinie :) Ciesze sie ze subik sie Wam podoba :)

• #9 28 Mar 2006 16:59
    elektronik_lol
    Poziom 16  

Fajniutka konstrukcja. Zajefajny styl i wogóle jest fajny ten subik. Panel tylni mi sie również bardzo podoba.
    :D:D

• #10 31 Maj 2006 10:31
    oleczek1988
    Poziom 21  

troche odswieze temat. Sub nieczego sobie. Jak dla mnie jeden z lepszych na forum. Konstrukcja bardzo ladnie wykonana. Szczegolna uwage zasluguje podstawa suba jak i przedni panel. Od razu mi sie spodobało. 6/6

40 litrów strojone na 35 Hz- ten głośnik nadja sie bardziej do br. ale w 40L wystarcza i z tym strojeniem ??

• #11 31 Maj 2006 13:33
    AVG
    Poziom 30  

Witam bardzo ładny sub:) czy mógł bys powiedziec jak jest wykonana podstawka pod suba?? Pozdrawiam!

• #12 17 Lis 2006 12:15
    c0x
    Poziom 9  

Witam serdecznie

Szukałem na forum takiego włąśnie projektu, chcę sobie zrobić takiego samego sub'a na tym samym głośniku. Interesują mnie wymiary obudowy ( jak byś mogł podać wymiar każdej ścianki wraz z wyfrezowanym otworem na BR i Głśnik ) no i oczywiście długość oraz średnica BR. Ile zapłaciłeś za zestaw kolców ??

Czekam z niecierpliwością na posta, i zabieram się do roboty.

• #13 02 Gru 2006 12:07
    czajna_20
    Poziom 10  

subik bartdzo ladnie wykonany, widac ze wlozyles w niego duzo pracy i sie udalo, szkoda tylko ze wykozystales mostek TDA jest on zupelnienie nie udany,nie schodzi niskoa gra jak by mu katalizator i dwa tlumiki zalozyli, u mnie 5/6 za wzmacniacz

• #14 29 Kwi 2007 18:41
    Hansol2_pl
    Poziom 20  

Sorki ze odswiezam temat ale jesli autor ma jeszcze tego subika to czy moze podac dokladne wymiary obudowy i b-r?

• #15 04 Maj 2007 22:44
    spigo3
    Poziom 14  

kawał dobrej roboty... ja zawsze sie w to bawilem i mialem wiele planów.... ale jak to w życiu bywa - nie miałem pieniędzy wiec zaprzestałem sie w to bawić. :( Może kiedyś jak bede miał prace powróce do swojej pasji? :)

• #16 12 Cze 2007 13:12
    moro93
    Poziom 9  

to mi sie podoba i moje ulubione głośniki dałeś :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME