Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Może ktoś pomuc w budowie wzmacniacza ?

Malkavis 06 Kwi 2006 19:40 1503 17
  • #1 06 Kwi 2006 19:40
    Malkavis
    Poziom 10  

Mam zamiar zbudować wzmacniacz do gitary basowej. Przymierzałem się do poskładania czegoś z Kitów NE i Jabela ale jakos nie mogę dobrać i się sam w tym gubię. Ogólnie chciałbym zmontowac coś co ma 80-100W a mój budżet wynosi +/- 150 zł. Jedyne co posiadam to transformator ze starej Unitry "Amator3" i niedziałającego Zodiaka też unitry.
    Byłby ktoś w stanie pomóc tak żeby zrobić coś działającego i taniego ??

0 17
  • #2 06 Kwi 2006 20:56
    mrrudzin
    Poziom 39  

napisz jakie napiecia mają te trafa :)
    Zajrzyj też na http://www.altron.com.pl Mają fajne kity wzmacniaczy :)
    Ewentualnie możesz próbować upolować coś na allegro.
    A masz jakiś głośnik do tego? Bo to też jest pewnym kryterium wykonania wzmacniacza.

0
  • #4 07 Kwi 2006 13:44
    Malkavis
    Poziom 10  

Mam za mało punktów żeby to ściągnąć. Jakiej mocy jest ten wzmachol. Planowałem dać głośnik 100W 8 Ohm lub 4 Ohm. Ogólnie mam pod ręką sklep AVT i maja tam dość tanie głośniki 100W za 40zł, i dość dużo Kitów.
    Co do tych transformatorów to niewiem jakie mają napięcia bo niemaja oznaczeń a nimemam sprzętu żeby to sprawdzić.
    Jak mógłbym prosić o skany to byłbym wdzięczny.

0
  • #5 07 Kwi 2006 13:51
    m_wojcik
    Poziom 25  

Wzmacniacz o mocy 100W wymaga mocniejszego trafa niż z "Zodiaka". Mając budżet 150 PLN zacznij od mniejszej mocy (czyli jakiś gotowy kit niekoniecznie od razu z takim wygarem) a jak zadziała, to trafo możesz potem wymienić na mocniejsze.
    Czy w tej cenie musisz też zmajstrować obudowę?
    Czy dysponujesz lutownicą, miernikiem, jakimś zapleczem (części, materiały)?
    Trafo najlepiej sprawdzić omomierzem, albo poszukać opisu na podstawie oznaczenia.

0
  • #6 07 Kwi 2006 16:20
    Malkavis
    Poziom 10  

Lutownice, cyne itp mam. Niemiałem na myśli konkretnie wzmachola o mocy 100W. Potrzebuje pieca na próby i musi mieć co najmniej 80W żeby było słychać Bas. Myslałem właśnie o kitach ale niemoge odpowiednio dobrać dlatego poprosiłem tutaj o pomoc.
    Co do części to niebedzie większego problemu bo znajomy ma tego pełno u siebie w kartonach. Chodzi mi o jak najtańsze i nietrudne złożenie sobie pieca na próby.

P.S.
    Co myślicie o tym przedwzmacniaczu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...iacz+12v&sid=dc62fb1432eedc34edcde76dd11fdeeb
    Chętnie bym go wykorzystał, doradźcie jakąś teszte (wzmacniacz, Transformator i to co jest potrzebne.)
    Co do zabudowania to mam starą kaste od tego rozwalonego zodiaka, stuninguje się odpowiednio i bedzie dobra.

Dzięki

0
  • #7 07 Kwi 2006 16:28
    inkognito09
    Poziom 29  

O ile o tym samym sprzęcie mówimy, Unitrowski Zodiak miał na oko 150-200W transformator (około 15x10x10cm trafo). Zodiak kolegi ma właśnie takie trafo i końcówkę mocy 2x60W, czy jakoś tak. Jeżeli to, to samo, na 100W wzmacniacz będzie ideał. I jeszcze taki problemik, głośnik 100W, pod wzmacholem 100W może się spalić, głośnik powinien mieć nadwyżkę mocy. Powinien wytrzymać więcej niż wzmachol jest w stanie dać. Do głośnika 100W 8Ohm zdecydowanie polecał bym wzmacniacz około 70W. I dźwięk będzie czystszy przy pełnym regulatorze, i głośnik dłużej pożyje.

0
  • #8 07 Kwi 2006 16:33
    Malkavis
    Poziom 10  

dokładniej ten zodiak ma 2x30W (przynajmniej takie są głośniki w nim). Niemówie tu ze wzmacniacz muwsi mieć 100W, to byłby max, bardziej by mnie interesowała moc ok.80W.
    Czy Trafo z Zodiaka mogło by być do wyżej wymienionego wzmachola 80W ?

0
  • #10 07 Kwi 2006 16:41
    Sebastian S
    Poziom 17  

Na głośniku za 40zł napis 100W jest pewnie tylko "chwytem marketingowym". :D Ja nie wierze w takie moce za taką cene.

0
  • #11 07 Kwi 2006 16:42
    Malkavis
    Poziom 10  

No cóż ja też niewierzyłem ale jak 2 podłaczyliśmy do Vermony Stereo 2x100 to okazało się to prawdą. Głośniki są całkiem dobre jestem do nich przekonany.

0
  • #13 08 Kwi 2006 13:23
    Malkavis
    Poziom 10  

Dzięki wielki, mam pytanie była by mozliwość przeróbki tego wzmacniacza z 40W na 70 W?
    Co do tego starego zodiaka to raczej się nieprzyda (wszystko w kawałkach dosłowni).
    Ile mniejwiecej by wyniosło zbudowanie tego wzmachola ?

0
  • #14 08 Kwi 2006 17:16
    mpzeus
    Poziom 13  

Witam

elementy tzn rezystory , kondensatory, polprzewodniki i inne 50zl + 11zl TDA7294

Dotego jakas obudowa i radiator 5zl

trafo okolo 50-60zl

Koszt na podstawie cen z Nikop sc

http://www.nikomp.com.pl

Jesli chodzi o zwiekszenie mocy postaram sie napisac pozniej

0
  • #15 09 Kwi 2006 17:40
    Malkavis
    Poziom 10  

Już się pogubiłem, nie wiem co wybrać. Może jeśli ktoś ma złożony wzmacniacz pod Bas niech mi poda materiały schematy czy co tam ma.
    Sory za kłopoty.

0
  • #16 15 Kwi 2006 11:48
    m_wojcik
    Poziom 25  

Słuchaj, na elektrodzie masz dział DYI gdzie ludzie chwalą się swoimi konstrukcjami - jak nie masz ochoty sam odkrywać Ameryki to podpatrz czyjeś rozwiązanie - przeważnie nawet ludzie podają cennik, więc coś możesz dobrać stosownie do swojej kieszeni i możliwości.

0
  • #17 15 Kwi 2006 12:28
    Rekma
    Poziom 12  

Szanowny kolego
    Przejrzałem w chwili wolnej trafne podpowiedzi internautów w sprawie wzmacniacza. Piszesz że już się pogubiłeś co najlepsze do wzmacniacza gitary Basowej.To wiedz że od czasu wyprodukowania lapy elektronowej EL 34 i zastosowania jej w układzie przeciwsobnym niema !!! nic lepszego !. Osiągana dynamika , finezja dżwięku i"to coś" powoduje że po zachłysnięciu się tranzystorem prawdziwi muzycy wracaja do swoich startych " piecyków".
    Piszę to nie by Cię zniechęcać do dorażnego dzieła, ale by robić coś raz a dobrze za bardzo podobną kasę.
    Chętnie podpowiem ci więcej o ile jest potrzeba - qcoby(malpa)wp.pl
    Pozdrawiam Marek

0
  • #18 16 Kwi 2006 18:24
    Nnew
    Poziom 11  

Teraz moja kolej ! Dla scislosci pamietam ze w Zodiaku panowalo napiecie zasilajace wzmacniacz o wysokosci okolo ±dwadziescia kilkaV, a jego moc wyjsciowa to chyba 2×18W(czy nie).Natomiast z lampami bedziesz mial troche pracy i kosztow chociazby patrzac na trafo glosnikowe. A wiec: mozna zbudowac jeden lub dwa stopnie,gdybysmy chcieli je zmostkowac, z pewnym zapasem mocy i pracujace od pewnego napiecia(tez z zapasem w celu zwiekszenia mocy-to na przyszlosc). Nasuwa mi sie pomysl pomysl z ukladem ktory zaprojektowano pod koniec zeszlego roku w "Elektronice dla Wszystkich"(08.2005"alternatywa dla TDA7294") Jest on dosc prosty ale znakomity jak dla mnie pod wzgledem parametrow.Mozna uzyskac z niego nawet powyzej 300W-w zaleznosci od uzytych elementow i zasilania,a malo tego bardzo dobrze radzi sobie w rozmaitych warunkach(zabezpieczenie),no i oczywiscie jest odpowiednio tani(wlasne wykonanie pochlonelo mnie w koszt:18zltranzys.mocy i reszta z plytka bez trafa!okolo40zl w przypadku IRFP250 czyli 220W) A jego wielkosc..chyba nic wiecej nie musze dodawac?:D Serdecznie polecam ze wzgl. na moc i koszt! Ja juz kilka takich zlozylem i nie tylko ja jestem z tego zadowolony!!

0