Witam wszystkich.
Jestem tu nowy, a elektroniką interesuje się amatorsko i od niedawna, więc moje pytania mogą być nieco lamerskie, za co wielkie sorry.
Problem wygląda następująco:
Zaczęło sie od tego, że przy zmianie rozdzielczości lub odświerzania obraz sie rozmywał. Wystarzyło ekran wyłączyć i włączyć ponownie i było ok. Jednak z czasem nie pomagało nawet chwilowe studzenie i praca na nim stała sie wysoce niekomfortowa. Poł roku wcześniej monitor ten wylądował u 'specjalisty' z tego samego powodu. Dowiedziałem się, ze padł tranzystor o oznaczeniu C4924 (faktycznie był bardzo kiepsko chłodzony). Mam go teraz przed sobą, gdyż wymieniłem go samodzielnie. Monitor dalej sie rozmazuje przy zmianie trybu wyświetlania, jednak po dłuższym (kilkanaście minut) nagrzaniu. Tranzystor, o którym mowa, jest letni, ponieważ wymieniłem radiator go chłodzący na o wiele większy i zamontowałem na nim wentylator. W pobliży tego tranzystora znajduje sie dioda zamontowana na wspólnym z nim radiatorze. Oznaczenia diody: FMU-3GU (zamiast G może być 6, ale trudno to odczytać, raczej G). Dioda jest podwójna (trzy nóżki). Chciałem ją wymienić, ale nie moge jej nigdzie dostac we wrocku. Ciekawy jestem, czy konieczna jest jej wymiana? Zauważyłem też, że radiator na TDA9302H jest okropnie gorący. Ten układ to chyba odchylanie pionowe, gdyż mam na środku ekranu poziomy pasek od momentu, gdy przy nim grzebałem i zwarłem mu dwie z jego siedmiu nóżek
. Rozumiem, że go spaliłem. Ciekawy jestem, czy nie spaliłem czegoś więcej i czy jego wymiana rozwiąże moje problemy z tym monitorem? Powymieniałem także wszystkie radiatory i założyłem wentylatorki na elementach, które sie grzały. Bardzo proszę o pomoc, gdyż męcze sie z tym monitorem już kilka tygodni, a zależy mi na jego naprawie. Moje kolejne pytanie to czy można tak przerobić monitor, aby pracował w wyższych częstotliwościach odświerzania ekranu? Np. poprzez wymianę tranzystorów na szybsze? Jeżeli moje pytanie jest wyjątkowo głupie to tylko dlatego, ze sie na tym nie znam za bardzo, a nie mam kogo spytać
. Pytanie dość długie, ale chciałem dokładnie opisać problem. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam!
Jestem tu nowy, a elektroniką interesuje się amatorsko i od niedawna, więc moje pytania mogą być nieco lamerskie, za co wielkie sorry.
Problem wygląda następująco:
Zaczęło sie od tego, że przy zmianie rozdzielczości lub odświerzania obraz sie rozmywał. Wystarzyło ekran wyłączyć i włączyć ponownie i było ok. Jednak z czasem nie pomagało nawet chwilowe studzenie i praca na nim stała sie wysoce niekomfortowa. Poł roku wcześniej monitor ten wylądował u 'specjalisty' z tego samego powodu. Dowiedziałem się, ze padł tranzystor o oznaczeniu C4924 (faktycznie był bardzo kiepsko chłodzony). Mam go teraz przed sobą, gdyż wymieniłem go samodzielnie. Monitor dalej sie rozmazuje przy zmianie trybu wyświetlania, jednak po dłuższym (kilkanaście minut) nagrzaniu. Tranzystor, o którym mowa, jest letni, ponieważ wymieniłem radiator go chłodzący na o wiele większy i zamontowałem na nim wentylator. W pobliży tego tranzystora znajduje sie dioda zamontowana na wspólnym z nim radiatorze. Oznaczenia diody: FMU-3GU (zamiast G może być 6, ale trudno to odczytać, raczej G). Dioda jest podwójna (trzy nóżki). Chciałem ją wymienić, ale nie moge jej nigdzie dostac we wrocku. Ciekawy jestem, czy konieczna jest jej wymiana? Zauważyłem też, że radiator na TDA9302H jest okropnie gorący. Ten układ to chyba odchylanie pionowe, gdyż mam na środku ekranu poziomy pasek od momentu, gdy przy nim grzebałem i zwarłem mu dwie z jego siedmiu nóżek
Pozdrawiam!