Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Listwa zasilająca np. do komputera

23 Kwi 2006 01:51 3971 14
  • Poziom 22  
    Czy ma ktoś pomysł na przeróbkę prostej listwy zasilającej do komputera. Rozbierając taką listwę zobaczyłem żę jest ona zabezpieczana tylko przez warystor i dwa bezpieczniki topikowe. Nie ma w niej żadnego filtru przeciwzakłóceniowego czy też innego układu filtrującego napięcie. Jak myślicie czy zastosowany warystor i bezpiecznik ochronią odpowiednio układy elektroniczne podłączone do takiej listwy?
  • Szafy Rack
  • Poziom 39  
    Witam. Czego można żądać za cenę 20÷40PLN ?
  • Poziom 16  
    Możesz zdecydowanie polepszyć ochronę dodając odgromnik gazowy.
  • Szafy Rack
  • Poziom 22  
    Jakiego typu ma być ten odgromnik gazowy ? Może mi podpowiesz ?
    Ja przerabiając listwę wstawiłem dodatkowo filtr przeciwzakłóceniowy ze starego zasilacza do komputera. Wiem, że nie wszystkie urządzenia posiadają taki filtr w sobie.
  • Poziom 14  
    chcialem zalozyc nowy temat ale moze podciagne pod ten.......: mam 2 komputery podlaczone szeregowo na jedna listwe.... problem jest taki ze jak przerzuce przelacznik wtedy wywala bezpiecznik na klatce-2 mnitory drukraka modem i 2 komputery widac to za duzo na ten bezpiecznik - mam pytanie czy moze daloby sie to jakos zalatwic przy pomocy jakiegos ukla zabezp??? myslalem tez ze moze by wyeliminowac ten nagly skok przez podlaczenie UPS'a..... nawet z minimalnie slaba pojemnoscia powinien pomoc....-mam racje?? macie jakies inne pomysly??
  • Poziom 22  
    Ile amper ma ten bezpiecznik?
    I czy oprócz tych urządzeń jest coś jeszcze włączone do obwodu gniazdkowego.
  • Poziom 16  
    PiotrM napisał:
    Jakiego typu ma być ten odgromnik gazowy ? Może mi podpowiesz ?

Na napięcie 230V, najczęściej spotykane są trzyelektrodowe, więc wykorzystujesz tylko jedną z zewnętrznych elektrod i środkową.
  • Poziom 14  
    hej ale jak to sie ma do mojego problemu ictorn?? ja chcialbym zabezpieczyc komputer przed tym naglym skokiem jaki wywoluje on sam, podczas zalaczania calego zestawu przelacznikiem w listwie zasilajacej - wtedy to wywala sie bezpiecznik na klatce jego obciazalnosc 10A cale szczescie ze to eska jest :):)

swoja droga zloze sobie Twoj schemat ictorn....... moze kiedys sie przyda a ja lubie gadgety :D:D:D

p.s. pod pojeciem komputer rozumiem-2 komputery klasy PC; 2 monitory; 2 drukarki; modem TV kablowej; 2 zasilacze do glosnikow; switch - wszystkie te elementy na raz sa zalaczane przez jeden wlacznik i ten nagly skok wlasnie wywala bezpiecznik - da sie to obejsc (??) bo..... wolalbym nie rozbijac tego np. na 2 listwy czy cos bo to wszystko juz jest ladnie zabudowane
  • Poziom 42  
    Tak naprawdę potrzebujesz nie układu ochrony przed zakłóceniami, tylko układu soft-start. Temat wielokrotnie przemaglowany przy okazji budowy wzmacniaczy m.cz. większej mocy - przeszukaj zasoby Elektrody na hasło 'soft start'.
  • Poziom 14  
    zgoda, znalazlem schemat (orginal jest tu http://mitglied.lycos.de/Promitheus/delay_circuit_for_toroids.htm ) itd nie powinno byc problemu z wykonananiem ale chcialbym prosic o pomoc w wyliczeniu wartosci tych rezystorow....

mam w domu z demontazu kilka przekaznikow
    1) TYP R-15 24V 10A 3PDT
    2) RM-2 24V 850om
    3) RM-2 12V 210om

ktory bylby lepszy?? jak zmierzyc ta wartosc udarowa (mam tylko multimetr ze straganu za 9zl ;/)??
  • Poziom 34  
    niestety -tu musi dzialac czynnik ludzki- sam sobie kolejno zalaczaj albo
    zrob cos na CD4017 Z taktem 5Hz
  • Poziom 34  
    na temat tych listew to mam takie zdanie-

sa to ewidentne szkodniki- jak uzytkownik kopnie przypadkowo to
    spadaja w srodku takie zapinki i robia lepsze zwarcie niz mozna sobie wyobrazic. Ciekaw jestem czy maja one atest p.poz -czy tworzywo jest palne czy samogasnace.
    Jasne jest ,ze malo kto wie ,ze w srodku kazdego zasilacza komp. jest caly zestaw filtrow i odklocaczy.
    To co jest na listwie dziala dobrze na kieszen producenta -bo raczej w gniazdach siecioeych miejskich rzadko sa jakies ciekawe hulanki pradu-
    moze w niedziele o 3 rano jest 250V w gniazdkach -ale to juz dosyl i przesyl zawala sprawe.
    Lepiej jest zrobic normalna i naprawde dobr tablice do kolejnego zalaczania-i zwrocic uwage na to ze prad idacy do komputera /impulsowy/ moze dewastowac wszystko ,kazde urzadzenie majace zasilacz impulsowy wyrywa prad z gniazdek.
    Nalezalo by robic przeglady i ew. instalacje alu. dokrecac srubki
  • Poziom 15  
    Caly problem polega na złej esce.Powinna być 10A typu B,lub 16A typu B jeśli 10A jest za słaba.Taka eska kosztuje około 12zł.
  • Poziom 24  
    Czy nie ma obowiązku stosowania układów miękkiego startu, przynajmniej od jakiejś mocy? Np 30A prądu rozruchowego w impulsie nie wydaje mi się pozytywnym zjawiskiem w jakimkolwiek przypadku.