Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obsługa LCD z Nokii (PCD 8544)

30 Maj 2003 18:07 130545 271
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Bawił się ktoś moze tymi wyswietlaczami?. mam dziwny problem (LCD chodzi na nokii). W miare jak zapalam na nim coraz wiecej punktów to kontarst zaczyna coraz bardziej pulsować aż w koncu znika. Ale jesli wydam mu komende aby zaczernił cały ekran to robi to bez najmniejszych problemów. jeszce coś, w nanualu pisze że po resecie wskazniki adresu są zerowane, a u mnie grafika zaczyna sie pojawiać nieco z parwej strony. Napisałe do niego programik tak jak sugerowała aplikacja (na jej koncu), z małym wyjątkeim. Zamiast rysować literki PH... ja wysyłam cały czas do niego dwa rózne bajty, które tworzą na ekranie szachownice.

program w asm na 2051
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 17  
    Ja tez jestem zainteresowany sterowaniem tym ze wyswietlaczem wiec moze ktos z grupowiczow cos napisze
  • Poziom 26  
    Od jakiego telefonu to jest wyświetlacz? Ja mam okazję kupić za 10 zł z 3210 czy można nim sterować w podobny sposób, ma niestandardowe piny przez gąbkę przewodzącą a nie przez blaszki.
    3210, 5110, 3310 to to samo, lcd od 5110 ma dodatkowy pin oscylatora

w załaczniku schemat i wsad do procka. Naśladowcą mówie że stabilizator ma dać 3.3V, a pin nr. 1 w LCD to pierwszy od prawej- patrząc na niego od frontu
    powyżej nie mogłęm dodać jednego załącznika, wiec jest on tu
    ---------------------

no jasne, nie dam bo to bin!! :evil:
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 17  
    dzieki bolek za proga.
    to mi dales zadanie na moje pierwsze kroki w programowaniu niedosc ze ASM to jeszcze no procka z innej rodziny :-)
    ale bede studiowal no i mysle ze cos z tego bedzie ("nadzieja matka glupich, ale matke nalezy kochac")

Jeszcze sie zastanawiam czy ten lcd niepowinien miec jakis ogranicznikow napieciowych takich jak naprzyklad sa w EP??
    masz artykuły z EP o tych lCDkach?- podeslij mi, chetnie poogladam.
    Co do tych "ograniczników" to domyslam sie że chodzi ci o to, ze LCD jest zasilany z 3V??... (a procek z wyższego napiecia). ja myslalem nad kilkoma sposobami i ostatecznie postanowiłem zasialić wszystko z 3V (tak jak wspominałem wczesniej- dałem stabilizator z odtwarzacza CD 3.3V.

w manualu chyba wyczyatłem że modół moze dostać i 5V... jednak tego nie sprawdzałem :)
  • Poziom 17  
    "masz artykuły z EP o tych lCDkach?"
    w tym jest problem bo dzisaj pozyczylem ten artykulik koledze ale jutro bede go mial. Skanera niemam ale cosiek sie wymysli
    "postanowiłem zasialić wszystko z 3V"
    no chyba ze tak
    ale ja i tak bede musial zastosowac ogranicznik bo moj procek nie wspolpracuje z 3,3v

==================================
    to zrobilem tego proga do obslugi LCD'ka od Nokii i niewidze zadnych bledow w tym ze przygasa wyswietlacz. (nie przygasa)
    Moze to wina kondensatora bo ja zamiast ceramika mam Tantal 1uF

A tak pozatym to dzieki twojej radzie obnizylem napiecie do 3V zmniejszajac kwarc

Jakby ktoś był zainteresowany to moge wstawic programik w C dla AVR'a

Oto program w C na AVR'a do obslugi LCD'ta od Nokii

Post scalony z trzech postów
    Uprzejmie proszę o zapoznanie się z Regulaminem forum Elektroda.pl obsługa LCD z Nokii (PCD 8544)

Sora za zmiany ale wolalem jak to bylo odzielnie - regulamin czytalem

ZMIENIONY ZAŁĄCZNIK
  • Poziom 2  
    A może ktoś wie jakie są symbole wyświetlaczy wykorzystywanych w telefonach np. Siemens C35 czy Motorola np. d 520. Czy np. da się zrobić jakieś uniwersalne sterowanie równolegle trzema takimi wyświetlaczami ?

Pozdrawiam
    Paweł K.
    tak całkowicie równoległe to bys ie pewnie nia dało zrobić, zależy od modelu wyswietalacza, kiedyś grzebałem w S35 i tam pisało PCD coś tam coś tam... wiec wydaje mi sie że podobne do tych co nokii. Podejrzewam jednak że w tym przypadku jest (może i nawet) ten sam sterownik, tylkoże ma wiel wiecej "odsłonietych" pinów niż w ten z nokii
  • Poziom 31  
    bolek napisał:
    Bawił się ktoś moze tymi wyswietlaczami?. mam dziwny problem (LCD chodzi na nokii). W miare jak zapalam na nim coraz wiecej punktów to kontarst zaczyna coraz bardziej pulsować aż w koncu znika. Ale jesli wydam mu komende aby zaczernił cały ekran to robi to bez najmniejszych problemów. jeszce coś, w nanualu pisze że po resecie wskazniki adresu są zerowane, a u mnie grafika zaczyna sie pojawiać nieco z parwej strony. Napisałe do niego programik tak jak sugerowała aplikacja (na jej koncu), z małym wyjątkeim. Zamiast rysować literki PH... ja wysyłam cały czas do niego dwa rózne bajty, które tworzą na ekranie szachownice.

program w asm na 2051

Wiesz moze ile kosztuje taki wyswietlacz ?
  • Poziom 17  
    koszt lcd to okolo 40zl jak postarasz sie to bedziesz mial taniej.
    ja mam od 3310 (bo taki jest najlepszy)

tylko przylutuj dobrze styki bo bedzisz mial takie problemy jak bolek ;-)
  • Poziom 11  
    Posiadam wyświetlacz LCD z telefonu nokia 3210 (piny przez gąbkę) oraz plik sterowanie LCD Nokia.zip ściągnięty z tego forum (gulson). Jest tam schemat sterownika LCD. Na schemacie widzę tylko miejsce na podłączenie napięcia. Proszę o podrzucenie schematu sterownika LCD z podłączeniem do komputera poprzez port COM lub LPT. Mój e-mail : dixen(malpa)poczta.wp.pl . Z góry wielkie dzięki.
    P.S. Jeśli ktoś posiada program do jego obsługi to również o niego proszę. Chciałbym jeszcze wiedzieć czy można go sterować programem: LCD smartie 51. Proszę o odpowiedź.
  • Poziom 13  
    Ludziska ale jazzy
    Potraktowałem mój wyświetlacz troche za dużym
    napięciem, ale dymek nie poszedł
    Zastosowałem ten g..ny schemat z 5 diodami i stab 3,3V a on dziwnie wariował. W ogóle jakim prawem to miało działać. wstawiłem 3 diody 4148 na piędciu liniach sterujących a na zasilanie 2 diody a on stoi!!!
    Czy odfrunęło 25 PLN???
    Czy coś jeszcze spróbować?
  • Poziom 12  
    Uklad diodowy z EP jest bledny przynajmniej u mnie nie dzialal. Stracilem kilka godzin zanim doszedlem ze trzeba w tym ukladzie odwrocic kierunki diod. Diody powinny byc skierowane w kierunku mikrokontroleraa nie wyswietlacza. Dzieki temu mozemy zasilac mikrokontroler napieciem wiekszym niz wyswietlacz i wsio bedzie dzialalo
  • Poziom 24  
    A czy ktos wie, czy mozna tak samo sterowac wyswietlacz od 3510i (kolor) ?
    Skad wziac by schemat telefonu lub wyswietlacza ? Generalnie - moze ktos cos pomoc ?
  • Poziom 13  
    Hej
    A ma moze ktos schemat i programik do sterowania tym wyswietlaczem przez LPT??
  • Poziom 13  
    Mam jeszcze jedno pytanie czy ma ktos z grupowiczow moze skany z EP artykulu o wyswietlaczach lcd graficznych bylem na gieldzie we Wroclawiu ale nie znalazlem archiwalnych numerow. Jak by ktos mial to prosze przeslac mi na priv piotrekzoll(malpa)poczta.onet.pl
  • Poziom 13  
    Mam jeszcze jedno pytanie czy ma ktos z grupowiczow moze skany z EP artykulu o wyswietlaczach lcd graficznych bylem na gieldzie we Wroclawiu ale nie znalazlem archiwalnych numerow. Jak by ktos mial to prosze przeslac mi na priv piotrekzoll(malpa)poczta.onet.pl
  • Poziom 25  
    Paweł Kasiński napisał:
    A może ktoś wie jakie są symbole wyświetlaczy wykorzystywanych w telefonach np. Siemens C35 czy Motorola np. d 520.

Zapraszam na Allegro, a potem SZUKAJ i LCD lub wyświetlacz, efekt to kilkaset odnośników, a ceny naprawdę konkurencyjne. Przy okazji dowiadujesz się o marce i jaki typ LCD-ka

Lepszego sposobu nie znam
  • Poziom 20  
    witam

Może jeśli ktoś posiada te skany z EP to BAAAAAAAAArdzo bym prosił na priv. sroka34(malpa)wp.pl
  • Poziom 17  
    Sluchajcie, ja zasilłem go przez rezystor 470 i zenerkę 3v1 i działa. Do proca zastosowałem dzielniki napięcia (nie bawiłem się w diody) 470 do plusa i 1k do masy. Dziala wyśmienicie bo komunikacja jest tylko do lcd. Nie zapominajcie o podaniu sygnału reset po starcie. Bez tego można się pożegnać z LCD.

Marmur99
  • Poziom 20  
    Witam

Dizęki za skany chyba w imieniu wszystkich :D .

Pozdro.
  • Poziom 13  
    Cos mi sie wydaje ze nie dale resetu na poczatku i niestety wyswietlacz umarl. Czy istnieje jakis sposob by to sprawdzic??
  • Poziom 13  
    No i jeszcze jedno jak by ktos mogl wyslac mi na prv programik parallel to spi o ktorym mowa na ostatniej stronie skanu. Bo z opisu wynika ze tym programem jestem w stanie przetestowac ten wyswietlacz przez lpt.

Pozdrawiam

mail: piotrekzoll(malpa)poczta.onet.pl
  • Poziom 13  
    Udalo mi si namowic kumpla by wlozyc wyswietlacz do jego telefonu i odziwo dziala a ostro go katowalem przez lpt najperw zapomnialem o resecie a pozniej dalem mu 5V. niestety nadal cos jest nie tak bo jak podlaczam go do lpt to nic sie nie dzieje ale to juz wina chyba mojego programu. Jak ktos moze przyslac mi na prv sprawdzony programik do sterowania przez lpt to bede bardzo wdzieczny mail piotrekzoll(malpa)poczta.obet.pl