Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

współczynnik tłumienia

03 Maj 2006 22:38 4399 3
 • Poziom 18  
  Witam.
  Co to jest współczynnik tłumienia we wzmacniacz mocy audio?Zamierzam złożyć wzmak Crescendo milenium który posiada taki współczynnik 460(1kHz) i 330(20kHz) czy to dobra wartość?Powinna być duża czy mała?
 • Poziom 13  
  Współczynnik tłumienia to nic innego jak nominalna impedancja kolumn podzielona przez impedancję wyjściową wzmacniacza. Przykładowo wzmacniacz o impedancji wyjściowej 0,2 oma sterujący kolumnę o impedancji nominalnej 8 omów ma współczynnik tłumienia 40 (8 podzielone przez 0,2). Generalna zasada jest prosta. Im wyższy współczynnik tłumienia tym lepiej. Natomiast pytanie jak duży współczynnik tłumienia jest wystarczający pozostaje kwestią sporną. Według niektórych fachowców współczynnik na poziomie 20-30 jest w zupełności wystarczający, choć większość osób o audiofilskm nastawieniu do zagadnienia zaleci pewnie co najmniej dwa-trzy razy wyższą wartość. Trzeba też pamiętać, że kable połączeniowe oraz cewki w zwrotnicach głośników niskotonowych wydatnie psują współczynnik tłumienia.
 • Poziom 22  
  Jest to stosunek rezystancji znamionowej obciążenia (zestawu głośnikowego), czyli zazwyczaj 8Ω (chociaż z tym bywa różnie) do rezystancji (a raczej impedancji) wyjściowej wzmacniacza. Dla Twojego wzmacniacza DF=460 przy 1kHz, co daje opór wyjściowy około 17mΩ. Im większa wartość, tym lepiej.
 • Spec od car audio
  Znam takich dla których ten współczynnik (dumping factor) jest niemal święty. I chwalą się, że ich wzmacniacz ma to na poziomie 300 (Yamaha) a np. inny ma na poziomie 100.
  Ładnie to jest opisane w EdW wydanie Audio - okazuje się, że długie przewody (już więcej niż 2 m) do kolumn potrafią ten współczynnik bardzo zmniejszyć - mierzony jest przecież na głośnikach. Dlatego nie przejmuj się tym i zaufaj własnym uszom - jak będzie Tobie pasować to przecież o to chodzi.