Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zabezpieczenie egniazda spawarki

21 May 2006 17:31 2463 15
  • Level 25  
    czym zabezpieczyc gniazdo spawarki transformatorofej 3 fazowej ?
    roznicowka juz w garazu jest, wiec chyba osobnej nie trzeba. Ale co dalej, na ile Amper eske ?, czy potrzebny termik ?, moze cos jeszcze ?

P.S.
    pewnie mozna tak zrobic, ale chce sie tylko upewnic, zeby zamiast esa trójfazowego zespolonego, dac 3 takie same, ale osobne, i je razem spiac ?

P.S.
    a jak wyglada sprawa z tymi "nowymi" gniazdami 3-fazowymi, z 5 bolcami ? bo mam wszedzie na 4 bolce, teraz conieco modernizuje, i sie zastanawiam czy jest sens wymieniac wszytsko na 5 ?, przeciez najczesciej i tak N nie jest wykorzystywany.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 40  
    Jeżeli masz różnicówkę ( mam nadzieje że trójfazową) to instalacja musi być piecioprzewodowa. S-ka - jedno fazowe dla odbioru 3 -fazowego - słaby pomysł, jak wyskoczy 1 faza to na pozostałych też moga wylecieć. Jak mogę ci doradzić to oświetlenie garażu wyprowadź na osobny obwód( idealnie by było z własną różnicówką jezeli nie to z przed tej trójfazowej) bo jak spawarka wywali różnicówkę to będzie ciemno. Mam nadzieję że spawarka jest z galwanicznym oddzieleniem strony pierwotnej od wtórnej - bo inny przypadku ( np autotransformatorowej) różnicówka będzie wyłączała przy każdym upływie do ziemi......
    Pozdr.J.
  • Level 25  
    Jeśli chodzi o zabezpieczenie to nie podałeś jaki pobór mocy ma spawarka ale w ciemno radze dać wylącznik nadprądowy "S" C20 potrójny bo jak bybije tylko jedną faze to może to żle wpłynąć na spawarke. A co do gniazd to ten piąty bolec to jest przewód ochronny PE którego żadko używa sie w maszynach trójfazowych ponieważ na ogół na obudowe podpina sie N.
  • Level 40  
    Kol. KJaniczak - jezeli tam już jest różnicówka to podpięcie N na obudowę może ją wyzwalać. A jak pisałem jezeli jednym z zabezpieczeń przeciwporażeniowych jest wyłącznik różnicowo-prądowy to instalacja musi być 5 ( 3 dla jednofazowych) przewodowa. Inaczej nie ma sensu ten układ. Jezeli spawarka to jakiś zabytek i nie ma PE należy ja przebudowac od strony zasilania _ N podac na zacisk trafa ( tylko) a obudowe podłaczyc pod PE.
    Co do łaczenia mechanicznie trzech normalnych s-ek - może to znacząco zmienic parametry takiego zespołu. Nie zalecam......
    Pozdr.J.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 14  
    Moim zdaniem zostań przy gniazdach jakie masz. Jeżeli wymienisz gniazda na 5-bolcowe to powinieneś mieć zasilenie gniazd przewodami pięciożyłowymi. Zmiana samych gniazd i pozostawienie instalacji 4-żyłowej mija się z celem. Będziesz potrzebował gniazda pięciozłączowego to zrobisz sobie przejściówkę.
  • Level 25  
    spawarka to zabytek :), robiony na dodatek.

ale wrocmy do esek, to po co one maja, w "przelaczniku", dziurke ? bylem swiecie przekonany ze po to by je laczyc, przeciez 3 fazowe eski, to wlasnie maja tam taki drut przeciagniety ?
  • Level 14  
    Tak te otworki są do spięcia ich w zespół 3-fazowy. Wszystko zależy jak wykorzystujesz fazy. Jeżeli masz urządzenia z silnikami 3~ to bezpieczniki koniecznie zepnij (brak jednej fazy i możesz spalić silnik). Spawarki na ogół wykorzystują dwie fazy i tu brak jednej nie powinno niczemu zaszkodzić (mniejszy prąd spawania). Nie wiem co planujesz w tym garażu pozmieniać, ale najrozsądniejsze będzie chyba puszczenie 3 faz przez bezpiecznik 3fazowy zintegrowany, a jednofazowe gniazda na innych eskach (oczywiście oświetlenie na dedykowanym bezpieczniku) .
  • Level 40  
    Mirekg napisał
    Quote:
    Moim zdaniem zostań przy gniazdach jakie masz. Jeżeli wymienisz gniazda na 5-bolcowe to powinieneś mieć zasilenie gniazd przewodami pięciożyłowymi. Zmiana samych gniazd i pozostawienie instalacji 4-żyłowej mija się z celem. Będziesz potrzebował gniazda pięciozłączowego to zrobisz sobie przejściówkę.

No to jeszcze napisz że musiałby kolega odłączyć wyłącznik różnicowo-prądowy. A temat się od tego zaczął ze jest ta wyłacznik róznicowo-prądowy.

INVX
    Quote:
    ale wrocmy do esek, to po co one maja, w "przelaczniku", dziurke ? bylem swiecie przekonany ze po to by je laczyc, przeciez 3 fazowe eski, to wlasnie maja tam taki drut przeciagniety ?

Dźwignie w s-kach są produkowane uniwersalnie, ale "flaki" w środku mogą byc inne, pozostałe człony es-ki trójfazowej nie są opisane to sugeruje że może tam być coś innego.( moze chodzić o siłe wyzwalania)

Jakby wystarczało spinanie pojedynczych s-ek w grupy to w sprzedaży by były blaszki do łączenia i nikt by sobie nie zawracał głowy produkcją dwutorowych, trzytorowych, a nawet czsem czterotorowych........
    Pozdr.J.
  • Level 13  
    Dżwignie w eskach 3.faz są połączone poto by jednocześnie załączać
    3 fazy.Wyzwalanie następuje przez popychacze znajdujące się w eskach,
    poprzez krótki bolce pomiędzy nimi.Często spotkałem się z przypadkiem
    ,że eska 1faz. wyłączyła,a dżwignia pozostała na pozycji załączonej.
    Przy sprzężeniu tylko dżwigni jest duże ryzyko,że nie zostaną wyłączone
    w takim przypadku 3fazy.
  • Level 40  
    Popieram Rysiko właśnie m in dlatego nie powinno się łączyć pojedyńczych s-ek w grupy i liczyć na ich wspólne wyzwolenie.
    ( jak sugerowałem wyżej)
    Pozdr.J.
  • Level 25  
    no czyli musze kupic jedna wielka eske 3f. C20. OK
    roznicowki mam 3, kazda na inna faze, wiec jednak na spawarke wezme sprzed nich.

a sprawa termika jak sie ma ? konieczny ?
    czyjnik zaniku fazy zbedny ? (choc tak sie sklada ze mam go w nieurzytku + pewni jakis stycznik by sie tez znalazl ):D, ale to byl by przerost formy nad trescia mysle ?

P.S.
    a po co sa dwie dziurki, w obudowach od S-ek, te kolo bolca. Wychodzi to tak ze w polozeniu zarówno 1 jak i 0, mozna by tam przepchac jakis drucik ? (takie glupie pytanie ale mnie nurtuje :P)
  • Level 40  
    A jakie masz zabezpieczenie wcześniej ( typ i wartość)
    Szkoda że nie napisaleś na początku że różnicówki są 3 1-fazowe, to by uprościło naszą dyskusję,

Termik jest potrzebny do silników, w spawarce trudno go wyregulować bo w chwili spawania prąd skacze mocno i mógłby ją wyzwalać.
    Zanik fazy na przacujacej 3 fazowej spawarce na pewno da sie zauważyć a w skrajnym przy padku spowoduje w momencie spawania wyłaczenie dobrze dobranego zabezpieczenia.
    pozdr.J.
  • Level 25  
    mam przy liczniku eski C25 (zdarzylo sie pare razy ze spawarka wyzucila któres zabezpieczenie). No i potem mam wew. tablice, z tymi roznicowkami, i potem eski, na gniazda 1f., oświetlenei etc.
    Instalacja 3f. oprocz tych esek przy liczniku jeszce nie jest zabezpieczona.

i tak przy okazji, jakie parametry powinna miec roznicowka, na normalne gniazdko 1f. do podlaczenia np. wiertarki ?
  • Level 40  
    No to z selektywnością zabezpieczeń słabo. 20% to niewiele, a czy ta spawarka potrzebuje koniecznie c20A, Moze wystarczy C16A, albo chociaż B20A ?
    A róznicówka jednofazowa powinna być 25A/0,03A, jeżeli ma byc samodzielna, lub B16/0,03 w przypadku zespolonej.
    Pozdr.J.
  • Level 13  
    Dziurki w eskach przy dżwigni są przeznaczone do plombowania.
    Gdy eska jest wyłączona przepycha się przez nie drut plombowniczy i
    plombuje,uniemożliwia to jej załączenie bez zerwania plomby.ZE stosuje
    tą metodę, gdy np.wyłącza odbiorcy prąd za niezapłacone rachunki.
    Oplombowanie złączonej eski niema sensu ,gdyż po jej zadziałaniu
    dżwignia zostaje w pozycji załączonej ,ale wewnątrz nastepuje jej
    wyłączenie.Drut plombowniczy tylko blokuje możliwość manewrowania
    dżwignią eski.
  • Level 25  
    zespolonej znaczy jakiej ?? z wbudowanym nadmiarowym ?