Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transormator wysokiego napięcia

27 Maj 2006 23:48 4828 25
  • Poziom 10  
    Chciałbym się dowiedziec skąd wziąśc, albo jak zrobic transfomator wysokiego napięcia :?:
    do użytku np. na wykonanie generatora Tesli :)
    Ale prosilbym o dokladnie opis co i jak(jakie napięcia i prądy z jakiego można otrzymac, itp.itd.),oraz o literature gdzie mogę o tym poczytac ??
    cos slyszalem ze z telewizora coś się przyda,ale co i jak i z jakich TV ??
    a najlepiej + zdjęcia co i jak wygląda :)
    Materiały można również na maila: laniek007(malpa)wp.pl
    Za wszelkie info wielkie dzięki :)
    Pozdrawiam :)
  • Poziom 39  
    Niekoniecznie najlepsze, do zasilania cewki Tesli się nie nadają. Klasyczna cewka Tesli najlepiej pracuje gdy jest zasilana napięciem przemiennym o częstotliwości 50Hz, czyli ze zwykłego transformatora sieciowego.
  • Poziom 18  
    Jak mówiłem ze z starego telewizora są najlepsze to chodziło mi ze do prostego generatora WN najlepsze trafa są własnie ze starych telewizorów
  • Poziom 10  
    Prosiłbym jednak o bardziej szczegółowe info.
    Skąd wziąśc taki transformator ,żeby moc miał dobrą i dało się go w miare łatwo zrobic, albo skądś załatwic ??
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Najprościej , trzeba iść na jakiś szrot i znaleźć stary telewizor . Stary to znaczy czarno-biały . I z tego telewizora wymontować trafo odchylania . Po przyjściu do domu rozbierasz zdobycz ( znaczy się transformator ) wywalasz uzwojenie pierwotne , zostawiasz tylko cewkę wysokiego napięcia która w całości zalana jest żywicą . Po dokonaniu tego będziesz miał to co na zdjęciu . Oczywiście bez moich palców . To z lewej strony to cewka wysokiego napięcia , na prawej kolumnie trzeba nawinąć uzwojenie pierwotne 10 zwoi drutu Φ1mm (około) . Do tego idealnie nadaje się drut taki jak do instalacji elektrycznych , ale drut , nie linka . Drut pozostawiamy w izlolacji .

EDIT.
    Innym miescem gdzie możesz zdobyć takie trafo to punkty naprawiające TV . To trafo na zdjęciu to TVL-94 .
  • Poziom 13  
    witam
    Posiadam traffo od tv które będe chciał wykorzystać do zasilania małej tesli.
    Podczas demontarzu cewki anodowej wyleciały mi jakieś podkładki które są z jakiegoś paieru a dwie chyba z bakielitu. Czy ktoś wie gdzie były zastosowane i czy muszę je stosować.
    Pozdrawiam:D
  • Poziom 38  
    pomiedzy polowkami rdzenia sa cieniutki podkladki musisz je zastosowac . chodzi o szczeline miedzy rdzeniem
  • Poziom 27  
    Tomasz.W - zamiesciles zdjecia trafa ktore najlepiej dziala z NE555 ukladem lampy plazmowej;) probowalem na roznych trafach ale na tym najlepiej chodzilo , a te z TV czarnobialych sie nie nadaja bo maja zbyt slabe cewki.
  • Poziom 14  
    WN mozna tez z cewki od samochodu robić ( w odpowiednim ukąłdzie)

a co do transformatora tesli to polecam gooooogle
  • Poziom 13  
    Zbudowałem trafo hv ze schematu z jednym tranzystorem, Iskra pomiędzy elektrodami wynosi około 2 cm. Chciałbym się dowiedzieć jakie w przybliżeniu parametry ma to trafo chodzi mi główne o moc i napięcie. Trafo pochodzi ze starej unitry zamiast cewki anodowej są dwa uzwojenia 5 i 3 zwoje wykonane drutem 0,9 mm a tranzystor jaki zastosowałem to kd 502 :D
  • Poziom 35  
    gregor10 napisał:
    Tomasz.W - zamiesciles zdjecia trafa ktore najlepiej dziala z NE555 ukladem lampy plazmowej;) probowalem na roznych trafach ale na tym najlepiej chodzilo , a te z TV czarnobialych sie nie nadaja bo maja zbyt slabe cewki.
    Tak się jakoś składa że trafo ze zdjęcia pochodzi właśnie z czarno-białego TV . A układ nie pracuje z kostką 555 tylko ma generatorek na dwóch tranzystorach plus jakiś BD w roli sterującego uzwojeniem pierwotnym .
  • Poziom 22  
    dexak115 napisał:
    Prosiłbym jednak o bardziej szczegółowe info.
    Skąd wziąśc taki transformator ,żeby moc miał dobrą i dało się go w miare łatwo zrobic, albo skądś załatwic ??

Zobacz ten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic506541.html

Stare trafa tego typu nieraz do dziś dnia walają się na klatkach schodowych wielu domów zamknięte w metalowych pordzewiałych puszkach albo na dachach wśród resztek konstrukcji neonowych z lat 70 ubiegłego wieku.

Z tego co wiem sa one idealne do konwencjonalnych transformatorów tesli. Dają one napięcie około 5-10kV przy prądze 30-50mA.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Mam taki transformatorek ale daje jakieś 500V nie wiem co się dzieje (na pierwotnym mam 10zwoi zasilam go zasilaczem 12V 0,5A)
    może cewka wtórna jest uszkodzona?Może zasilanie ma zasłabą moc?POMÓŻCIE!!!

Dodano po 1 [minuty]:

P.S. chciałbym uzyskać na wyściu ok.5kV-8kV.
  • Poziom 29  
    Jesli tylko o takie napiecie Ci chodzi to wystarczy wziac trafo wlasnie z jakiegos telewizora-jak juz koledzy wyzej pisali-a ja mowie-czarnobialego-bo tam napiecie wysokie na anodzie kineskopu wynosilo ok 18kV,lub jak chcesz wiecej uzyskac to od jakiegos kolorowego wez trafo-tam napiecie juz jest wyzsze bo ok 20-28kV ;-)- takie moje zdanie
  • Poziom 12  
    Tyle to ja też wiem, chodziło mi raczej o to co może nie działać właśnie w takim transformatorze?
  • Poziom 29  
    A co niby ma niedzialac ? - Jesli trafo jest sprawne i sterowane odpowiednim i sprawnym generatorem z odpowiedniego napiecia to musi dzialac ;-) co Ci nie pasuje? ;-) nie rozumie..
  • Poziom 12  
    Chodzi mi o to że mam ten tranformator i on nie działa i pytam się co mogło nawalić?
  • Poziom 29  
    Zobacz klucz WN-generator co steruje trafem-musi byc odpowiednie napiecie i prad oraz czestotliwosc,moze byc trafo walniete-uzwojenie,no chyba ,ze masz trafopowielacz to moze jeszcze byc uszkodzony powielacz-diodyw powielaczu oraz czasem regulacja tam jest Focus/Screen....a ten zasilacz to nie moze byc o napieciu stalym -tylko przemiennym i wydaje mi sie ,ze o wiekszym napieciu..

Dodano po 2 [minuty]:

Albo zobacz w schematach TV-jak sa podawane i generowane napiecia na takie trafo/trafopowielacz...i znajdziesz odpowiedz..
  • Poziom 12  
    Jak zasilam to napięciem stałym mam tylko jeden impuls ale jakaś iskra jest, a jak podpinam to pod napięcie przemienne nic nie działa
  • Poziom 29  
    Twoje trafko jest takie samo jak to na zdjeciu wyzej? Patrzyles na schematy TV. Wiesz jaki to jest typ tego trafka i czy to jest samo trafo WN czy tez trafopowielacz-czyli trafo WN+powielacz. Zobacz wtedy na schematy i moment rozszyfrujesz-jaki uklad do tego jest potrzebny-byc moze tez to trafko jest uszkodzone-tez tak moze byc..

Dodano po 5 [minuty]:

na moje z tego trafka nie uzyskasz ciaglego 5kV-8kV,a dlatego,ze jesli dobrze pamietam(jak jeszcze robilem w telewizorach) to na wyjsciu to trafko mialo chyba(jesli sie nie myle) ok 2kV-3kV max i potem to 2kV szlo na powielacz WN gdzie juz bylo to powielane kilka razy nawet do 25kV...

Dodano po 2 [minuty]:

Zobacz na elce schemat jakiegos starego TV-tam takie trafa byly montowane..

Dodano po 53 [sekundy]:

Ono jak mi sie wydaje to przy 100Hz dziala
  • Poziom 12  
    Tak dokładnie to chcę tym zasilić mini cewkę tesli więc chyba może działać impulsowo?To trafo jest takie jak powyżej na zdjęciu.

Dodano po 54 [sekundy]:

Zdjęcia będą wieczorem.
  • Poziom 29  
    Zobacz na schematy starszych modeli TV np. Neptun,Jowisz,cos Unitry...
  • Poziom 29  
    Moze i by sie nadalo,ale nie jestem tego pewien-powinno dzialac.
  • Poziom 10  
    takie trafko nie będzie działać sam robilem na takim i teraz musze wymontować starszej generacji trafo ze starego telewizora!!