Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar mocy wzmacniacza przy 50hz- miernikiem

SaYruS1 28 Maj 2006 16:41 1941 14
  • #1 28 Maj 2006 16:41
    SaYruS1
    Poziom 23  

Witam
    Chciałbym dowiedzieć się czy mierzenie mocy za pomocą wzmacniacza 2 mierników i głośnika można uznać za porównywalną w porównaniu do rezystora i oscyloskopu.
    Wygląda to tak:
    Mam głośnik stx gdn 30-300-4-ap, patrze na charakterystyka impedancji i przy 50 hz jest ok 6 ohm
    podłączam 1 miernik równolegle do wyjść wzmacniacza i ustawiam na pomiar napięcia zmiennego, drugi miernik(trochę droższy) łączę szeregowo i przełanczam na pomiar prądu przemiennego. Włączam w winisd generator i ustawiam na 50 hz. Podgłaszam do stopnia zmiany dzwięku na taki przesterowany (tzn tak że jeszcze czysto gra) na moim wzmacniaczu uzyskałem ok 210w/6ohm. Następny pomiar to wszystko na maxa i w ten sposób uzyskuje 308w/6ohm.
    Chciałbym usłyszeć kilka opini o pomiarze w ten sposób.

0 14
  • Katalog Megger
  • #2 28 Maj 2006 19:05
    J. S.
    Poziom 27  

Metoda jak najbardziej poprawna :). Przy przesterowanym sygnale (wszystko na maksa) rzeczywiście powinna wyjść większa moc, przy tym samym napięciu wyjściowym - większy współczynnik wypełnienia -> kształt sygnału bliższy prostokątowi. Niezdrowy dla głośników (zwłaszcza wysokotonowych) sygnał. Pytanie, czy dobrze oceniasz na słuch próg przesterowania :) , na oscyloskopie łatwiej zauważyć zniekształcenia. Do zastosowań amatorskich metody porównywalne i wystarczająco miarodajne :)

0
  • #3 28 Maj 2006 20:20
    SaYruS1
    Poziom 23  

Przesterowanie nietrudno usłyszeć gdyż słuchamy tylko jedną częstotliwość, wcześniej słyszymy czysty dzwięk a póżniej staje się bardziej trzeszczący

Dodano po 3 [minuty]:

jeszcze jedno- czy nie ma zastrzeżeń że czyta się z wykresu impedanci ile ohm ma głośnik dla danej częstotliwości, czy można się tym wzorować?

0
  • Katalog Megger
  • #4 28 Maj 2006 22:11
    irek2
    Poziom 40  

no wlasnei zastzrezenia budzi okreslenie impedancji bo jest ona zalezna od zabudowy glosnika. Charakterystyka na www stx-a jest chyba mierzona przy glosniku bez obudowy i jesli tak to mierzysz to powinno byc ok. Tylko szkoda glosnika.
    Zreszta jak masz pomiar pradu i napiecia to przeciez mozesz policzyc impedancje!? Jak ma sie znana impedancje obciazenia to mierzy sie tylko napiecie.
    Zalecam kupic z 10-20sztuk rezystorow np 5W i polaczyc tak zeby dawaly 2x8om ktore mozna spiac na 4omy i dwa razy wieksza moc. Na czas pomiaru trwajacy kilka sekund rezystory wytrzymaja wieksza moc zreszta mozna je dac na radiator czy chlodzic wiatrakiem albo po prostu zanuzyc w wodzie.

0
  • #5 28 Maj 2006 22:53
    SaYruS1
    Poziom 23  

Głośnik jest w optymalnej obudowie br. (były opinie o nim że wytrzyma 500 w)
    Tylko jest jeden problem z tymi rezystorami gdyż nie usłysze przesterowania, a jaki amator posiada oscyloskop.
    Jak podłączam miernik pod wyjścia i chce zmierzyć impedancje to miernik szaleje (to chyba tak się nie robi jak ja robie)

Dodano po 2 [minuty]:

aha jeszcze jakby z tymi rezystorami wypaliło to bym wykorzystał cewkę w mojej pierwszej zwrotnicy która ma opór ok 4 ohm :D nawinięta drutem nawojowym miedzianym 0,6mm

0
  • #6 28 Maj 2006 23:09
    J. S.
    Poziom 27  

Cewkę? To będziesz musiał przeliczyć impedancję przy danej częstotliwości.
    A impedancji głośnika nie masz co mierzyć podczas pomiaru mocy, tylko obliczyć, skoro mierzysz napięcie i natężenie.
    Jeśli będziesz się bawił z rezystorami i wodą to pamiętaj o jednej rzeczy, bo kiedyś umknęła w podobnym temacie :D ;) Należy je wcześniej zabezpieczyć - polakierować czymś i to grubo, bo inaczej mamy zwarcie, a nie opór zgodny z wartościami rezystorów.
    Taki pomysł (niesprawdzany w praktyce) - jeśli mamy cały szereg rezystorów to można gdzieś tam umieścić mały głośnik o odpowiednio dobranej impedancji (aby za duża moc się na nim nie wydzieliła) - i już możemy posłuchać zniekształceń, jeśli na tym zależy.

0
  • #7 29 Maj 2006 17:13
    SaYruS1
    Poziom 23  

Impedancja tego głośnika jest już zmierzona(obliczona) na stronie stx'a. Jednak gdy głośnik jest w obudowie jest inaczej, ale o ile inaczej? Czy może za dużo myślimy, może zmiana będzie znikoma że warto ją pominąć, biorąc pod uwagę sposób mierzenia :D ?
    Z tymi rezystorami i głośnikiem to może by działało!?

0
  • #8 29 Maj 2006 17:25
    William Bonawentura
    Poziom 31  

SaYruS1 napisał:
    Tylko jest jeden problem z tymi rezystorami gdyż nie usłysze przesterowania, a jaki amator posiada oscyloskop.

Wystarczającym oscyloskopem do zbadania np. 100Hz sinusa jest karta dźwiękowa PC z dowolnym programem "oscyloskopowym".

0
  • Pomocny post
    #9 29 Maj 2006 19:25
    trailong
    Poziom 19  

A czy nie można tej impedancji w obudowie sprawdzic przez WinISD :|

0
  • #10 29 Maj 2006 19:44
    SaYruS1
    Poziom 23  

Te mierzenie za pomocą karty dzwiękowej chyba odpada bo max napięcie wejściowe może być 2 v a ja mam na wyjściu wzmacniacza max 30v (jest to mostek n-chanel razem 4 x irfp250), ale moge się mylić

trailong całkowicie o tym zapomiałem (masz 3 punkty za oczywiste rozwiązanie), W moim przypadku program pokazuje 3,2ohm/50hz

Widze że dużo osób nie kożysta z tej metody bo jakoś ciężko znaleźć rozwiązanie:|

0
  • #11 29 Maj 2006 19:57
    Ptolek
    Poziom 36  

Ja tam zawsze mierze na sztucznym obciążeniu albo na cewce wyjętej z głośnika i odpowiednio chłodzonej, żebym nie musiał hałasu (sinusa) słuchać. Z braku oscyloskopu równolegle do sztucznego obciążenia wystarczy podłączyć jeszcze głośnik, z szeregowym rezystorem ok. 220 omów. Do tego woltomierz wychyłowy i rzeczywiście przy przesterowaniu sygnał jest jeszcze większy, ale na sinusie naprawde dobrze słychać gołym uchem kiedy harmoniczne się pojawiają (oczywiście tak nie określimy ile % sygnału stanowią).

0
  • #12 29 Maj 2006 20:11
    J. S.
    Poziom 27  

A jeśli chcemy 30V obejrzeć na karcie dźwiękowej przy pomocy programu, to bez problemu - rezystorowy dzielnik napięciowy.

0
  • #13 29 Maj 2006 20:17
    SaYruS1
    Poziom 23  

Ptolek może jeszcze dzisiaj to sprawdze ale jeszcze jedno mi powiedz czy ten głośnik dołączany to musi być jakiej mocy (a może kolumne może lepiej).
    Ja tam tylko patrze na moc sinus przy 1 % harmonicznych (chyba najprawdziwsza czysta moc)

0
  • #14 29 Maj 2006 20:23
    Ptolek
    Poziom 36  

Głośnik może być byle jakiej mocy, mogą to być nawet słuchawki, trzeba tylko odpowiednio dobrać rezystor (ja używam potencjometru drutowego 500om) korzystając z prawa Ohma. To ma być tylko do odsłuchu a rezystancja takiego głośnika z rezystorem jest na tyle duża, że nie ma wpływu na pomiar. Metoda z kartą dźwiękową jest o tyle lepsza, że mając odpowiedni program można obliczyć zawartość harmonicznych, a odsłuchiwać jednocześnie sygnału też nikt nie zabrania.

0
  • #15 29 Maj 2006 22:28
    SaYruS1
    Poziom 23  

Teraz pomierzyłem zamiast głośnika wstawiłem wspomianą wcześniej cewke 4,3ohm i uzyskałem przy pełnym wysterowaniu (na maxa)340w (pomiar trwał 2 sec). Wysterowanie wzmacniacza zależy od karty dzwiękowej i napięcia jakie panuje na jej wyjściu gdyż aktualnie nie mam przedwzmacniacza. u mnie na dwiękówce jest ok 1,4 -6,6v na wyjściu przy 50hz co chwila jest inaczej przy pomiarze(nie wiem co jest grane).

Dodano po 5 [minuty]:

Właśnie u siebie znalazłem potencjometr 470ohm zaraz sprawdze ile ma wreszcie rms

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Wyszło tylko 180 w w mostku i 90 w na 1 kanale(to się zgadza gdyż napięcie zasilania mam 2x35v ), ale te 180 to mnie zasmuciło. Może zasilanie nie wyrabia ale przecież przy pełnym wysterowaniu było 340w na tej samej cewce. Cewka nagrzała się(niczym nie chłodziłem) i opór wzrusł do 5,2 ohm.

0