Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować spawarkę transformatorową?

dzg 30 Maj 2006 13:04 6599 9
  • #1 30 Maj 2006 13:04
    dzg
    Poziom 1  

Proszę i informacje na temat budowy transformatora spawalniczego.

1 9
  • #2 30 Maj 2006 17:03
    PiotrM
    Poziom 22  

Na początek możesz poczytać np. Stein ,,Maszyny i napęd elektryczny"

0
  • #3 31 Maj 2006 09:17
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam

To jest zwykły transformator tyle, że rdzeń dużo większy niż to się nacodzień spotyka. Jak nie wiesz jak sobie to wszystko policzyć to zapraszam na priva.

--
    pozdrawiam

0
  • #4 31 Maj 2006 16:10
    romanik99
    Poziom 10  

a jua mam spawarkę robioną przez jakiegoś fachowca jeszcze za czasów PRL-u. i ma ona na zewnątrz , nie wiem, jakieś 3 odczepy do zmiany mocy spawania od najmniejszej do najwiekszej (regulacja odbuwa się poprzez przekładanie przy wyłączonej spawarce kabla na poszczególne odczepy(śruby wystające z obudowy), tyle ze jest to tak kiepska regulacja, ze tą spawarką można by szyny kolejowe pospawać, a blache 2 mm przepala na wylot. czy jest jakaś możliwość zmniejszenia mocy spawania, przy jednoczesnym zachowaniu własciwości spawalniczych?

1
  • #5 31 Maj 2006 22:40
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam

Robiłem kiedyś ojcu spawarkę. Regulacja mocy odbywała się tam poprzez zmianę położena rdzenia. Działało i działa do teraz. Jednak zrobiliśmy mały eksperyment. Mianowicie spawarkę podłączyliśmy do zregulatora opartego na U2008 (regulacja fazowa). Triak w moim regulatorze miał radiatorek żebrowany o wymiarach 2cm x 3cm x 5cm a bezpiecznik 20A. Prąd na pełnej mocy bez regulatora wyniósł prawie 35A. Jednak po podłączeniu do takiego regulatora ani nie wywalił bezpiecznik ani tymbardziej triak na takim "maciupkim" radiatorku. Oczywiście regulacja odbywała się w jakimś ograniczonym zakresie jednak odbywała się. W związku z tym propozycja aby wykonać coś podobnego i przetestować. Są szanse, że zadziała.

--
    pozdrawiam

0
  • #6 01 Cze 2006 11:46
    romanik99
    Poziom 10  

a jakoś kontkretniej, może jakiś schemacik co i jak połaczyć, albo inne propozycje?

0
  • #7 01 Cze 2006 14:42
    joseph-auto
    Poziom 18  

Można regulować moc po stronie pierwotnej i wtórnej.
    Łatwiej jest chyba zrobić regulację po stronie pierwotnej, solidny triak (około 15zł ), i układ do regulacji na przykład z serii U... Jeśli to kogoś interesuje dokładnie to napiszę więcej.

0
  • #8 03 Cze 2006 00:44
    romanik99
    Poziom 10  

mnie to interesuje. bo pospawać jakies gówinko moją spawarką to horror, najlepiej prosiłbym o jakiś szczegółowy opisik najlepiej ze schematem podpięcia triaka i tego układu do strony pierwotnej. i jeszcze pytanko czy żeczywiście bedzie chodziło ok, nie koniecznie chodzi mi o to czy moc bedzie regulowana bo to wiadomo ze bedzie, ale czy spawarka bedzie spawała przy mniejszej mocy tak jak przy normalnej i czy zakres regulacjio bedzie w miare duży tak żeby można było jakies drobniejsze materiały pospawać

0
  • #9 05 Cze 2006 19:34
    joseph-auto
    Poziom 18  

Ja kupiłem płytkę regulatora na Allegro za 7zł, do tego części około 25 zł. Na triaku 40A, i układzie U2008.

0
  • #10 16 Cze 2006 20:48
    joseph-auto
    Poziom 18  

Założyłem regulator na pirwotnym i śmiga, koszt zamknął się w kwocie 40 zł.

1