Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak obliczyć parametry spawarki transformatorowej?

22 Lut 2006 20:28 22414 17
  • Poziom 12  
    Witam kolegów. Posiadam rdzeń transformatora o przekroju 54mm²i oknie wewnętrznym 80×240, drut miedziany o przekroju 8 mm² oraz płaskownik aluminiowy 60 mm². Drut miedziany w osłonie bawełnianej,natomiast płaskownik owinięty jest taśmą z włókna szklanego. Czy można z tych materiałów zbudować spawarkę 1 i 2 fazową i co z niej można wyciągnąć.Jak obliczyć parametry takiej spawarki moc , ilość uzwojenia pierwotnego i wtórnego.Proszę kolegów o pomoc i ewentualne przeliczenie .
    Jeszcze jedno pytanie, czy płynna regulacja prądu spawania po stronie pierwotnej na tyrystorze obniża tylko prąd po stronie wtórnej czy także i napięcie.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam
    0,8 zw/v teraz trzeba to pomnożyć przez napięcie zasilania i to samo na wtórnym . Jest to przelicznik bardzo "bezpieczny" nie wystąpi "niedowinięcie" transformatora a co za tym idzie trafo nie będzie pobierał dużego prądu na biegu jałowym i przy załączaniu nie będzie "walił w szpice" choć nie do końca (ale to już jest odwieczny problem z załączaniem transformatorów dużej mocy , lubią "korki wylatywać") . Obliczenie mocy jest prawie niemożliwe nie mam żadnych mądrych wzorów ,dlatego że trafo spawalniczy pracuje prawie na zwarciu i ciężko jest tu coś mądrego wyliczyć. Druty nawojowe to masz po zbóju ,musisz policzyć (suwmiarka ,kalkulator) czy Ci się to zmieści bo z tym płaskownikiem mogą być problemy. Jeżeli obniżysz wartość napięcia zasilającego (np. przez tyrystor) to też się obniży napięcie na wtórnym i prąd wtórny spada (wzór na moc P=UxI). Inaczej działają regulatory fazowe.
    Najbardziej fachowym rozwiązaniem (według mnie) są tyrystory na wtórnym ,oczywiście jak może być prostownik na wyjścu trafa , tylko że musi być dławik po mostku prostowniczym. Z tyrystorami na pierwotnym trafa mogą być duże problemy (błędne załączania spowodowane obciążeniem indukcyjnym) , moi koledzy już kombinowali tak i nic dobrego z tego nie wychodziło. No chyba wszystko już.
    Heja
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Specjalista - spawarki
    Witam.
    Według moich obliczeń liczba zwoi na wolt powinna wynosić 0,7 zw/V, zakładając indukcę B 1.2T (dla typowych blach transformatorowych przyjmujemy 1,1 do 1,4T). Natomiast moc tego transformatora to około 2,4kVA.
    Zakładam cały czas, że przekrój rdzenia to 54cm ².
    Jeśli rdzeń jest w kształcie litery U to należy uzwojenia nawinąć na obydwu kolumnach rdzenia. Na każdej kolumnie uzwojenie pierwotne jak i wtórne (po połowie).
  • Poziom 12  
    Witam.
    Jest jakaś różnica płaskownik miedziany na wtórne a aluminiowy
    Słyszałem o jakimś dławiku na wtórnym który podnosi napięcie podczas zajarzenia elektrody,proszę o wytłumaczenie.
  • Specjalista - spawarki
    Między płaskownikiem miedzianym a aluminiowym oczywiście jest różnica. Miedź ma lepszą przewodność właściwą, a co za tym idzie na takim samym przekroju jest większa gęstość prądu. Dla miedzi przyjmujemy 8÷10A na mm², aluminium ma tę gęstość mniejszą ale dla takiego przekroju jaki posiadasz to napewno wystarczy.
    Dławik na wyjściu służy do poprawy parametrów prądu spawania(wygładzenie) i stosowany jest w spawarkach z tyrystorową regulacją prądu. Do poprawy zajarzenia można zastosować kondensator o dużej pojemności, oczywiście jeśli zamontujemy mostek prostowniczy.

Dodano po 20 [minuty]:

Nie napisałem poprzednio jak poprawić zajarzenie łuku przy regulacji tyrystorowej dla małych prądów (małe wysterowanie tyrystorów).
    Montujemy wtedy dodatkowe diody 10÷20A równolegle z tyrystorami i łączymy je do plusa poprzez opór dużej mocy.
    Załączam schemat.
  • Poziom 12  
    Witam.
    Jeżeli zamontuje diody na wtórnym mogę podłączyć dławik, jeśli tak to jak go obliczyć i wykonać?
  • Poziom 19  
    slawjed napisał:

Jeżeli zamontuje diody na wtórnym mogę podłączyć dławik, jeśli tak to jak go obliczyć i wykonać?

Witam. Z obliczeniem dławika wielowarstwowego na rdzeniu graniczy z cudem a wzory to niewiem skąd wziąść . Ja nawinołem na rdzeniu typu EI,przekrój kolumny 40cm kw. 35 zw. płaskownik nawojowy 14 mm. kw. szczelina 3mm. okno 10cm x10cm a więc nie duże jak na rdzeń o tym przekroju . Ile to ma mh to nie wiem ale robote robi . Jakbyś miał tyrystory w mostku prostowniczym to dławik musi być większy te 10 mh trzeba by uzyskać. Może ktoś by z was miał jakiś fajny schemat do sterowania tyrystorami w mostku prostowniczym jednofazowym , jast tego w necie dużo ale trójfazowe (6-pulsowe).
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Witam
    Do darli: Zastrzeliłeś mnie tym schematem ,ja myślałem że będzie jakiś łatwiejszy na jedną fazę no ale trudno. Mam do Ciebie pare pytań jak możesz mi odpowiedzieć.
    1) do czego służą zaciski Z1 i Z2 (wygląda na zdalne sterowanie)
    2) te transformatory tr2i tr3 czy to są do wyzwalania tyrystora (na bramke) i jakie one mają być (na ferrycie? , kupkowe?) i ile zwoji i średnica? (domyślam się że musi być nawinięte biflarnie)
    3) chodzi jeszcze o połączenie przy układzie scalonym U3D , nóżka 11 U3D ma iść do nóżki 1 U3B ? (bo tam jest przekreślone i dorysowany mostek ręcznie , ale według "górnego człona" tak by musiało być) ale wolę zapytać.
    4) Jakbyś miał obód drukowany to była by pełnia szczęścia.
    Będe Ci wdzięczny za okazałą pomoc ( jeżeli możesz). A i punkty się znajdą
    Pozdrawiam
  • Specjalista - spawarki
    kasat napisał:
    1) do czego służą zaciski Z1 i Z2 (wygląda na zdalne sterowanie)

Na zaciski te podłączamy napięcie z uzwojenia wtórnego transformatora - synchronizacja.

kasat napisał:
    2) te transformatory tr2i tr3 czy to są do wyzwalania tyrystora (na bramke) i jakie one mają być (na ferrycie? , kupkowe?) i ile zwoji i średnica? (domyślam się że musi być nawinięte biflarnie)

Transformatorki te istotnie są do wyzwalania tyrystorów, nie są nawijane bifilarnie (uzwojenia powinny być odseparowane). Gwiazdki na schemacie oznaczają początki uzwojeń (ten sam kierunek nawijania). Wykonane są na rdzeniu ferrytowym, liczba zwoi zależy od AL rdzenia. Dla AL=3900 jest to po 27 zwoi, pierwotne i wtórne (dla tyrystorów o prądzie bramki 300mA). Średnica drutu 0,35mm.

kasat napisał:
    3) chodzi jeszcze o połączenie przy układzie scalonym U3D , nóżka 11 U3D ma iść do nóżki 1 U3B ? (bo tam jest przekreślone i dorysowany mostek ręcznie , ale według "górnego człona" tak by musiało być) ale wolę zapytać.

Należy patrzeć na to co jest dorysowane ręcznie, błędnie był zaznaczony punkt połączenia który przekreśliłem.
    Niestety nie posiadam pliku z obwodem drukowanym do tego schematu, ale dołączam schemat (i obwód drukowany) prostszego sterownika tyrystorów. Tylko niewiem czy wysteruje on większe tyrystory, ja stosowałem taki do maksymalnie tyrystorów 40A.
  • Poziom 12  
    DO KASAT.
    Możesz mi narysowć schematycznie wygląd takiego dławika.
  • Poziom 19  
    slawjed napisał:

Możesz mi narysowć schematycznie wygląd takiego dławika.

Witam. Ja zaraz idę do garażu to najwyżej rozkręce obudowe i fotkę Ci zrobie a potem w programie graficznym dorysuje wymiary (chyba może być co ?)
  • Poziom 12  
    Jasne że tak,nawet odręcznie jak narysujesz też by mogło być.
  • Poziom 19  
    Witam
    Wrzucam dławik wysokoprądowy o który prosił kolega slawjed: Chyba nic nie wymaga komentarza , jedynie tylko ten bakelit , to nim możemy zmieniać szczelinę można uciąć sobie kilka kawałków z cienkiego bakelitu i przy próbach wkładać raz więcej raz mniej.
    Pozdro.
    Dodano 06 marca 2006r .Wybacz mi Slawjed oczywista pomyłka ,wiesz nie myli się ten który nic nie robi , te 90 mm to jest całe okno w wewnątrz ,a miara środkowej kolumny jest 40 mm ( tu już tak trochę na "oko" mierzyłem bo po złożeniu nie za bardzo jest dostęp, ale napewno jest tyle bo jak pomnożysz przez długość to wyjdzie ok.40 cm.kw.
    Tak że jeszcze raz przepraszam ostatnio trochę zakręcony jestem.
    Pozdro
  • Poziom 12  
    Witam,coś mi te wymiary nie pasują90+50 już jest 140 a szerokość jest podana 134.
  • Poziom 19  
    Witam
    Kolego slawjed: niewiem czy zauważyłeś ale poprawiłem rysunek (6 marca)tego dławika i też wysłałem Ci wiadomość na PW. Nie są to bardzo precyzyjne miary bo ciężko mam je zmierzyć jak jest wsadzony do spawarki, ale nie musisz się ich bardzo tak trzymać (to jest tylko taki pogląd)
    Heja
  • Poziom 12  
    Witam.
    Dzięki kasat za pomoc, ostatnio chorowałem i nie byłem w stanie wskoczyć na kompa.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam Przeciętną spawarkę bestera stb-225 i chciałem dorobić do niej mostek prostowniczy. czy dławik jest konieczny??

Jeszcze jedno, czy spawarka na aluminium jest w jakiś sposób gorsza od tej na miedzi? mam na oku spawarkę z rozruchem, która jest na alu i niewiem czy warto w to inwestować. Z góry dzięki za odpowiedzi!:-)
  • Poziom 27  
    Na pewno uzwojenie miedziane jest lepsze.

Jednak jeśli aluminium jest dobrze izolowane i ma odpowiedni przekrój a całe jest w dobrym stanie to możesz spokojnie brać. Aluminiowe uzwojenie może być kartą przetargową w cenie.

Jeśli kupisz to od razu posprawdzaj połączenia. Na słabych często się upala a na alu w szczególności.