Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik lotniczy - cewki

11 Cze 2006 14:13 1407 4
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Najprosciej dobrać cewki za pomocą GDO...
 • Moderator
  Witam nie wiem dlaczego nie mogę otworzyć tego pliku. Wygląda na pusty ale w lewym górnym rogu mam mały kolorowy kwadracik i tyle. Wracając do tematu , to 5-6 zw i trymer 10 pf powinno być w rezonansie na tej częstotliwości.
 • Poziom 35  
  Olek II napisał:
  ...to 5-6 zw i trymer 10 pf powinno być w rezonansie na tej częstotliwości.
  Powinno być.... Ta ilość zwojów to na jakiej średnicy , jakim drutem , przy jakiej długości nawinięcia ? Bez odpowiedzi na te trzy pytania rezonans będzie , to fakt . Ale gdzie ? Najprościej to skorzystać z prostego wzorku i policzyć dokładnie . A zatem : L=25330/(f^*C) L-indukcyjność cewki [µH] , f-częstotliwość maxymalna obwodu rezonansowego [MHz] , C-pojemność minimalna[pF] . Jak już sobie wyliczysz indukcyjność cewki to...nie nawijasz cewki . Idziesz do sklepu i kupujesz dławik o takiej (lub bardzo zbliżonej) wartości . Rezonans i tak wyciągniesz trymerem . Jak by nie było takiego jak trzeba to kupujesz taki jak jest i przeliczasz w drugą strone , to znaczy liczysz potrzebną pojemność kondensatora . Jakość takiego obwodu rezonansowego jest gorsza od porządnie nawiniętej cewki . Ale do uruchomienia układu aż nadto dobra . A jak juz sobie układ uruchomisz to wtedy możesz się spokojnie bawić w nawijanie cewek .

  P.S. Te dławiki wyglądają zupełnie tak samo jak oporniki małej mocy .
 • Poziom 34  
  Trochę kiepski ten odbiornik. Napewno lepszy od superreakcyjnego, ale i tak słaby. Te cewki S1 i S2 to nic wielkiego. Najlepsze będą tu cewki od heterodyn z zakresu UKF. S3 i S4 to transformatory sprzęgające. Można również by stroić je na cżestotliwość pośrednią np. 10,7MHz. Zastosój np. filtr 205 itp.