Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepisy dotyczące wymiany liczników

13 Cze 2006 04:19 2744 13
  • Poziom 10  
    Witam kolegów.
    Mam pytanie związane z licznikami prądu.Czy są jakieś przepisy nakazujące ZE wymianę liczników po jakimś określonym czasie? Np. 10-15 lat.Wiadomo nic nie jest wieczne a po tak długim czasie odczyty mogą być zafałszowane.Jak na naszą korzyść to jeszcze można przeboleć ;)ale jak w drugą stronę?Dziękuję z góry za wszystkie rady.
  • Spec od Falowników
    Legalizacja licznika ma określony termin, przed jego upływem liczniki są wymieniane.
  • Poziom 10  
    Tak,ale ile to konkretnie lat?Czy jest to sprecyzowane?
    Dzięki za odzew.
  • Poziom 35  
    Jest określone. Urzad Miar i Wag wydając świadectwo legalizacji określa jego termin ważnosci.
  • Poziom 19  
    Okres ważności legalizacji licznika energii elektrycznej wynosił 9 lat - przynajmniej tak było kiedyś (poprzedni wiek), nie wiem jak ma się sytuacja teraz...
  • Poziom 13  
    Obecnie okres waż. legalizacji jest zależny od typu licznika[5-15 lat]
  • Poziom 13  
    Mi licznik wymieniono po 14 latach (typ C52)
  • Poziom 26  
    AdamG napisał:
    Wiadomo nic nie jest wieczne a po tak długim czasie odczyty mogą być zafałszowane.Jak na naszą korzyść to jeszcze można przeboleć ;)ale jak w drugą stronę?

Bądźcie pewni, że liczniki ZAWSZE mają błąd na plus!
    Już energetyka o to dba(odpowiednia kalibracja). :D
  • Poziom 19  
    Arnold_S., możesz to zagadnienie rozwinąć? Czemu to liczniki mają ZAWSZE błąd na plus? Z własnego doświadczenia wiem, że indukcyjne liczniki przy braku poboru prądu wracają do czarnej kreski na tarczy do tyłu (przeważnie); jeśli liczniki mają błąd w jakąkolwiek stronę to mieści się on w założonych granicach, inaczej nie byłby on dopuszczony do użytku...
  • Poziom 13  
    chyba do tyłu nie mogą wracać bo mają zabezpieczenie przeciwko cofaniu
  • Poziom 26  
    Nawet kupując licznik w sklepie ,ma on założone plomby . Nie robi tego Zakład Energetyczny.Za legalizację liczników odpowiada Urząd Miar. By ZE mógł kalibrować licznik musiałby zrywać plombę Urzędu Miar.Nie bardzo mogę sobie wyobrazić 'kalibrację" mając dostęp do zacisków przyłączeniowych
  • Poziom 22  
    Przeważnie liczniki siłowe C52 miały legalizacje na 15 lat a jednofazowe w zależności od producenta jedne na 20 lat a inne na 15 lat. Liczniki na 9 lat to liczniki o niższej klasie dokładności zakładane warunkowo po ponownej legalizacji nie nowe, na 5 lat zakłada się liczniki połpośrednie. Obecnie zakłada się też liczniki elektroniczne one mają legalizacje na 8 lat. lub zwykłe po legalizacji i decyduje tu Urząd Miar na jaki okres daje legalizacje.
  • Poziom 10  
    Arnold_S. napisał:
    AdamG napisał:
    Wiadomo nic nie jest wieczne a po tak długim czasie odczyty mogą być zafałszowane.Jak na naszą korzyść to jeszcze można przeboleć ;)ale jak w drugą stronę?

Bądźcie pewni, że liczniki ZAWSZE mają błąd na plus!
    Już energetyka o to dba(odpowiednia kalibracja). :D

no własnie tez tak mysle i caly czas zastanawiam sie jak im dobrac sie do ty--a moze masz jakas rade ??
  • Poziom 10  
    Dziękuję Panom za wyczerpującą odpowiedź.Pozdrawiam.