Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzor na transformator toroidalny

Ichigo 13 Jul 2006 00:16 7196 29
    Ichigo
    Level 10  
    witam chcialbym sprobwac experymentu dlatego jesli masz zamiar mi go odradzac to lepiej nic nie pisz. potrzebuje znac wymiary transformatora i inne potrzebne techniczne wartosci dla toroida 400VA 2x35V czyli +/-50V
    takie jak:
    -szerokosc szczeliny
    -pole przekroju
    -grubosc drutow
    -ilosc zwojow

rdzen bedzie z zelaza czy moze z innego materialu lepiej? do nawijarek mam dostep i wytloczenie trafa to dla mnie koszt 5zl, druty tez postaram sie skombinowac tanio tyle ze nie wiem jaka dlugosc tzn ilosc zwoi... chociaz jakis wzor? albo strony z opisami? im wiecej tego tym lepiej, przeczytam co mi podrzucicie zeby jak najwieciej sie o tym dowiedziec :) z gory dzieki
    User removed account
    User removed account  
    Ichigo
    Level 10  
    przeciez jesli wykonam transformator tak jak powinien byc tzn. rdzen o odpowiednich wymiarach, ksztalcie i z odpowiedniego materialu to czym sie bedzie roznil od fabrycznego? znaczkiem? tak tylko tym. dlatego pytam o wszystkie szczegoly dotyczące jego budowy, do nawijarek mam dostep wiec spokojnie moge sobie nawinąc. tyle ze potrzebuje znac jakies informacje na temat tego ile tych zwoi powinno byc, chociaz jakis wzor na ilosc zwoi w uzwojeniu pierwotnym i wtornym, wiem jak dziala transformator dlatego rdzen musi byc z materialu o duzej przenikalnosci magnetycznej. wiem ze nadawal sie do tego jakis material latwo dostepny tylko jaki? za moc trafa odpowiada miedzy innymi grubosc drutu w uzwojeniu wtornym i pole przekroju rdzenia... dlateo bardzo bym prosil chociaz o jakis wzor... szukalem w internecie ale nigdzie nie bylo napisane o toroidzie :(
    kw48
    Level 25  
    http://qe.ita.pwr.wroc.pl/~zue/wyklad/
    Z tej strony trzeba ściągnąć plik prostowniki.pdf. Tam jest parę wskazówek. Poza tym można się oprzeć na poście:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/-font-colorblue-klasyczne-zasilacze-transformatorowe-font--ytt492683.html
    gdzie są oblicczenia transformatora, mające też zastosowanie do toroida.
    Dodam tylko, że gęstość prądu w toroidach mozna przyjąć 3.5 - 4 A/mm²
    w uzwojeniach wtórnych, a 2,5 - 3,5 A/mm² w pierwotnych. Sprawność przenoszenia mocy wynosi ok. 85 - 90 % dla traf 100 - 400W. Rdzeń nie ma żadnej szczeliny, bo jest zwijany z paska blachy transformatorowej, gorącowalcowanej w pierścień. Najlepiej było by rozebrać uszkodzony toroid, policzyć zwoje, zmierzyć rdzeń i średnice drutów i wnieść poprawki do w/w obliczeń.
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Ichigo wrote:
    wiem ze nadawal sie do tego jakis material latwo dostepny tylko jaki?
    - blacha transformatorowa :D. Nie wiem czy w domowych warunkach da sie łatwo zrobić rdzeń toroidalny. Ale wiem na pewno że zrobienie bedzie drożej kosztować niz zakup "gotowca". Kolego - użyj elektrodowego "szukaj", poczytaj troche teorii, a potem podyskutujemy o twoim trafie.
    Pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account  
    Ichigo
    Level 10  
    hahaha a co za problem? myslisz ze nie dostane takiego materialu? przeciez jak sie jest tokazem to ma sie dostep do baaardzo duzej ilosci gatunkow materialu. mowisz stop zelaza i krzemu... hmm zapytam o to. a jakies konkretniejsze informacje na temat tego stopu? jak ma byc wykonany ten stop? w jakich proporcjach? a moze ma jakas nazwe wlasną i juz jest dostepny w sprzedarzy? nawet jesli nie dostane materialu na ten toroid to zawsze mozna kupic rdzen gotowy, i nawinąc, napewno wyjdzie taniej niz gotowy transformator, pozatym powiedzialem ze to bedzie experyment i jak sie nie uda to przeciez nie bede plakal, wazne zeby sprobowac i nauczyc sie czegos nowego.. jak sie powiedzie to znajdzie zastosowanie we wzmacniaczu :D
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Więc jako experyment zrób najpierw transformator na zwykłym rdzeniu EI. Taki rdzeń mozna wygrzebać w starym sprzęcie albo na złomie. Rzecz prostsza i mniej nerwów stracisz.
    Ichigo
    Level 10  
    WojcikW wrote:
    WojcikW wrote:
    Podobnie możesz wykonać pozostałe elementy, kondensatory - wałki aluminiowe wytoczone na tokarce, diody dużej mocy też można wytoczyć na tokarce itd.

Ichigo wrote:
    hahaha a co za problem? myslisz ze nie dostane takiego materialu? przeciez jak sie jest tokazem ...

Wiem, tokarz wszystko potrafi.

no ja nie wiem co ma piernik do wiatraka... po co mi kondensatory? diody? to mozna dostac za grosze a nie za 100zl - tyle kosztuje trafo 400VA wg mnie mozna to taniej zrobic i to wlasnie ma na celu moj experyment... skoncz z tymi kondensatorami itp bo to nie problem... toroid to problem

nie chce nawijac traf ktore mi pozniej beda nieuzyteczne. chce sie rzucic odrazu na gleboka woda i zrobic toroida... tylko potrzebuje dokladniejszych danych... jak narazie zapytam o ten stop stalowokrzemowy ale dalej nie mam zadnego wzoru na niego... pozatym bez przesady toroid NIE jest zaawansowany technologicznie zeby go nie dalo sie zrobic... na razie z tego co wiem to musi byc odpowiedni stop i odpowiednie wykonanie, 2 druty odpowiednio nawinięte i warstwa izolacyjna dalej nie wiem wymiarow albo chociaz wzor...
    -RoMan-
    Level 42  
    Ciekawych rzeczy się w tym wątku dowiaduję - tokarz potrafi wytoczyć taśmę zimnowalcowaną ze stali krzemowej. I od razu położy izolację na tej taśmie...

Zanim wątek trafi do działu 'Na wesoło', bo nawet do 'Początkujący, laborki...' nie wykazuje minimum kwalifikacji, to jeszcze uświadomię: rdzenie dla transformatorów toroidalnych są _zwijane_ ze specjalnej taśmy. Nie da się tego wytoczyć.
    Ichigo
    Level 10  
    no i takich informacji potrzebuje... popytam o to...
    nie przerazicie mnie takimi informacjami. skoro takie rzeczy sie robi to znaczy ze sa one mozliwe do zrobienia tylko trzeba miec dojscia do maszyn lub znajomosci... najzwyczajniej w swiecie zlece zrobienie takiego zwijanego rdzenia ze zwijanej tasmy stalowokrzemowej a jesli to sie okaze niemozliwe to kupie taki rdzen, zaniose do nawijarni i mi nawiną wyjdzie mnie to przynajmniej 30% taniej
    darkone
    Level 23  
    a ja powiem tak. nie przejmuj sie tym... ludzie cie tu za probe zbudowania toroida zmieszają z błotem, zbesztają itp itd. ja tez kiedys mialem taki pomysl... ale nie poddalem sie i konsultowalem sie z kilkoma osobami m.in z przewijalni silnikow i nawijalni transformatorow. dowiedzialem sie ze ten material jest dostepny tyle ze jego obrobka nie jest taka prosta jesli chodzi o zbudowanie rdzenia toroidalnego na aktualna chwile szukam osoby/ miejsca ktora z takiej tasmy byla by w stanie zrobic rdzen. kolez z nawijalni transformatorow powiedzial mi ze jesli chodzi o inne rdzenie to nie ma problemu, oni mogą zamowic dany rdzen i nawinąc go tyle ze musialbym zaplacic za wszystko i wychodzi to mnie tak przecietnie 40% taniej niz mialbym w sklepie kupowac nowy. w przewijalni silnikow mogą nawinąc ale nie maja skad zamowic rdzenia [nawet nie toroidalnego]... szukaj szukaj a moze znajdziesz :)
    User removed account
    User removed account  
    Ichigo
    Level 10  
    no nie bardzo... jesli chodzi o tanio to mam 300W 2x32V tyle ze rdzen zwijany a i trafo uzywane za 40zl... to sie nazywa tanio... pozatym nie o to mi chodzi jakbym chcial to bym sobie kupil takiego toroida za 100zl bo jak juz mowilem mam znajomosci w nawijarni transformatorow a oni mają skąd zamowic rdzen... tyle ze przyznali mi sie ze oni kupują drogo rdzenie i szukają narazie innej firmy tanszej. zdalem sobie sprawe ze wykonanie takiego rdzenia jednak musze polecic jakiejs firmie tylko jakiej?... pozatym swoją drogą potrzebowalbym malego transformatora ktory mialby 12V po wyprostowaniu czyli 9 przed. moglbym najpierw z takim sprobowac... i co ciekawe mam troche czesci z przetwornicy komputerowej m.in rdzenie zwykle i toroidalne, moze dalo by sie cos z tego wykozystac?... chce poprostu nawinąc jakiegos toroida na experyment, rdzen jest taki zolty dosc maly ma moze 2-2,5cm srednicy i ma nawiniete na siebie 5 zwoi!
    User removed account
    User removed account  
    Ichigo
    Level 10  
    aha... a co by sie stalo jakbym zwyczajnie jako trafa uzyl stalowego "pączka" ?
    HONDAS
    User under supervision
    ta robota to chyba tylko dla satysfakcji poniewaz nie sadze zebys mial dostep do takich materialow z czego jest zrobiony rdzen pomimo tego ze jestes tokarzem aczkolwiek nie wiem tez czym sie zajmujesz moze masz a wytoczyc cos na ksztalt nawinac kilka zwoi to pewnie wiele osob potrafi tylko dlaczego tak bardzo chcesz to zrobic sam
    Ichigo
    Level 10  
    zeby miec satysfakcje zeby poexperymentowac i zeby nauczyc sie czegos praktycznego o transformatorach a nie tylko teori... o to mi chodzi!
    User removed account
    User removed account  
    Ichigo
    Level 10  
    raczej nie podchodząc do tego tak to niczego sie nie naucze... zycie pokazuje nam ze bardzo czesto teoria rozmija sie z praktyką dlatego chce poprobowac zrobic to praktycznie i dowiedziec sie czegos o tym
    Ichigo
    Level 10  
    tak spoko tylko ze: wyobrazasz sobie w domowych warunkach zrobic mieszanke krzemu i żelaza? i gdzie to ja niby zrobie w garnku na piecu ? :D jakbym mial taka mozliwosc to owszem ale nie mam do tego maszyn. blache samą jak kupie to tez musialbym poszukac kogos kto zwinie mi ją w toroida bo to tez wydaje mi sie nieosiągalne w domowych warunkach. jedyne co pozostaje to albo kupic te blachy i znalesc kogos kto je obrobi albo kupic/zamowic gotowy rdzen
    Ichigo
    Level 10  
    no tak ale nie wiem skad ten rdzen zdobyc, bo jak juz mowilem nawijanie to peska bo mam znajomosci w nawijarni, moze mozna gdzies kupic same rdzenie?
    User removed account
    User removed account  
    Ichigo
    Level 10  
    mowilem ze mam znajomosci w nawijalni wiec o nawiniecie sie nie boje, tylko gdzie dostac te rdzenie? szukalem na elektrodzie ale nic nie umialem znalesc, bo nawet nie wiem pod jakim slowem szukac
    Ichigo
    Level 10  
    to prosze zobacz w swoim archiwum, powinno byc :)