Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskazówkowy lub diodowy wskaźnik poziomu gazu LPG w butli

14 Lip 2006 23:04 44979 20
  • Poziom 10  
    Witam ! Tak jak w temacie poszukuje schematu takiego wskaźnika. Najbardziej zależy mi na wskaźniku wskazówkowym albo jakimś "dokładniejszym" diodowym bo ten który posiadam (diodowy) pokazuje co mu się podoba (czasami butla jest pełna a on pokazuje rezerwę ;/) Gdzieś w sieci widziałem takowy układ ale za nic nie mogę go znaleźć. Może ktoś zna linka do tej strony lub posiada schemat z jakiejś gazety (albo jest w stanie sam zaprojektować taki układ) Dodam że typ mojej instalacji LPG to BRC.
    Pozdrawiam i czekam na pomysły i schematy.
  • Poziom 11  
    witam. moj znajomy m me diodowy wskaznik poziomu w astrze. są tam 4 diody i jedna od rezerwy. jak z nim sie zobacze to dowiem sie jak to działa. instalacje ma brc
  • Poziom 31  
    voice raczej nie dowiesz się z oględzin.Na zbiorniku jest czujnik 0-90ohm połączony z przełącznikiem
  • Poziom 10  
    Taki 4-ro diodowy właśnie mam zainstalowany i on oszukuje.
  • Poziom 10  
    Dzięki wielkie ;) Tylko ja tak sobie nie moge rozpruć instalacji. Chodziło mi o układ który można podpiąć pod kostke od starego diodowego wskażnika :cry:
    Już punkciki poszły :):)
  • Poziom 23  
    Można zbudować prosty układ teź na sterowniku 10 diod led LM3914. Jednak dokładność takiego wskaźnika będzie zależała od dokładności czujnika 0-90om zamontowanego na wielozaworze. Sprawdź czy czujnik chodzi lekko. Np od razu po zatrzymaniu auta, gdy gaz w zbiorniku jeszcze faluje wskazówka powinna się machać w takt tego falowania. Jeśli stoi sztywno to prawdopodobnie się zaciera, porusza się skokami i choćby dać 100ledów to i tak dokładność będzie do bani.
  • Poziom 20  
    Pod to co masz w tej chwili nic dokladniejszego bez ingerencji nie zrobisz poniewaz przy butli znajduje sie w obudowie kontrakton a na wskazowce jest magnes i jak poziom gazu spada wskazowka z magnesem zbliza sie do kontaktronu i powoduje zwarcie w nim stykow z mniejsza lub wieksza dokladnoscia.
  • Poziom 10  
    gondoljerzy wskazówkowy mam tuż przy butli więc niemam jak tego sprawdzić a w samochodzie mam wyprowadzony diodowy
  • Poziom 27  
    Witam!
    Dziś dobrałem się do mojej instalacji gazowej.
    Chciałbym przenieść wskaźnik poziomu gazu na deskę rozdzielczą zamiast wskaźnika benzyny.
    Pełen obaw odkręciłem pokrywę i moim oczom ukazał się widok z załącznika.
    Po wstępnych oględzinach stwierdziłem, że to nie wskazówka zwiera kontaktron, tylko magnes, który jest wewnątrz butli, ale oczywiście mogę się mylić - wskazówka pokazuje ile gazu jest w butli na zasadzie odpychania jej przez ten sam magnes, któy zwiera kontaktron... czy jakoś tak..

Niemniej jednak aby przenieść wskazanie z bagażnika na deskę rozdzielczą - trzeba odczytywać położenie wskazówki.. - jedyny rozsądny pomysł jaki mi przychodzi do głowy to tarcza z myszki umieszczona współosiowo z osią obrotu wskazówki.

Kąt wychyłu wskazówki to ponad 90°. Będzie to odpowiadać co najmniej kilkunastu otworkom na tarczy - w zupełności wystarczy.

Oczywiście do tego dioda i 2 fototranzystory - ale to też z myszki - całość do mikrokontrolera, który będzie sterował potencjometrem cyfrowym - w sposób odpowiedni (aby rezystancja była taka jak w czujniku paliwa).
    Jakich prądów się tam spodziewać? Czy potencjometr cyfrowy nadaje się do tego?

Na koniec układ przełączający wskazanie na gaz lub benzynę w zależności z czego korzystamy.

Pozdrawiam
    august[/img]
  • Poziom 20  
    Na koncu tej wskazowki znajduje sie maly magnes i w miare ubywania gazu ten magnesik zbliza sie do kontaktronu (wystajace zielone kabelki) i powoduje jego zalaczenie tj. zapalenie rezerwy. Mozna by zrobic tak ze zamiast kontaktronu dac halotron i wtedy mozna by otrzymac sygnal proporcjonalny do poziomu gazu i dalej mozna juz cos z tym zrobic.
  • Poziom 27  
    Dzięki, faktycznie hallotron wydaje się lepszym i mniej ingerencyjnym pomysłem...

• Poziom 27  
    August ty chyba nie czytałeś tego co ja napisałem i linka zapodałem??
  • Poziom 27  
    JACU626 napisał:
    August ty chyba nie czytałeś tego co ja napisałem i linka zapodałem??

Czytałem, czytałem.. tylko tak jakoś chciałem sobie życie uprościć, bo boję się tych przetworników adc.. ;-)

• Poziom 27  
    Kupiłem to z allegro wpg-2 podpiołem do staga 100 bo takiego mam i po kalibracji pokazuje jak trzeba. Nie kupiłem z komputrem bo chcieli za to 119 zł a teraz 21 to zaszalałem. Myśle że można dobrać taki wskaźnik do orginalnego od benzyny bo zmienia on rezystancje ale to za dyzo motania bo nie mam ppojęcia jak go skalibrować????
  • Poziom 2  
    Wskaznik montuje się na wielozaworze.Jeden przewód to masa a drugi podłącza się do wskaźnika.Działa z komputerem stag ale nie tylko.
  • Poziom 20  
    i wracam do tematu? zrobił już to ktoś na hallotronie? działa mu poprawnie? mi rezerwa cos szwankuje .. albo wskazówka zauwazylewm ze jak zatankuje na max to i tak dochodzi do polowy (ale to jeszcze chyba normalne
    chce tez sobie zalozyc hallotron i aby wskazanie bylo na wskazniku od paliwa...
    mam niemalze taki sam wskaznik na butli i teraz kilka pytan...
    hallotron jaki i gdzie go szukac? jak go mocowac, od doły czu od czola? trzeba chyba dawac jakis przekaznik do wskazan benzyna/lpg? jak wyregulowac takie wskazania na tym czujniku? jakies porady?
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich mam pewien pomysł na wskazanie ilości gazu w butli jak nie macie takiego ;p zacznę od początku mam w swojej astrze założony gaz z firmy autronic al700 i on nie ma wskazania ilości gazu tylko ma taki czujnik przy butki i pokazuje samą rezerwęi to strasznie niedokładne ;/ i dostałem od kolegi grugi komputer do gazu z wskaźnikiem i czujnikiem przy butli a jest on z firmy Landi Rezo cos takiego :

i chce podłączyć ten drugi komputer tylko do wskaźnika gazu a reszte nie potrzebnych kabli odciąć i tu się pojawia problem ;/ ale już wmiare wszystko podłączyłem a mianowicie z wtyczki od komputera odchodzą 4 kable do wskaźnika i są to piny 10, 11, 22 , 21 i to pozostawiam bez zmian i 2 kable do + jeden czerwony a drugi czarno czerwony jeden ma być cały czas podłączony do akumulatora a drugi ma być do stacyjki że po przekręceniu kluczka dopiero wtedy wysyłany jest prąd i to są piny 19, 20 i czarny z pinem 8 to jest masa, to jest do zasilania jeszcze zostaje biały czyli pin 3 a ten kabel ma iść do czujnika do butki a drugi kabel od tego czujnika ma iść na masę, i wszystko chodzi wskazuje ilość gazu w butli 4 diodami i 5 to jest rezerwa i nawet dokładne :) lecz jeszcze mam taki problem a mianowicie czy ten komputer nie bedzie obciążała akumulatora bo to już bedzie drugi od gazu i cz ten kabel co mam być cały czas podłączony do akumulatora to nie rozładuje mi akumulatora ??? i nie muszę jeszcze jakiegoś kabelka czasem podłączyć ??? może ktos już coś takiego robił i wie i i jak to niech napisze z góry dziękuje bo może i komuś to pomoże bo może i inni cos takiego założą do swojego auta ;p
  • Poziom 18  
    Hej

A czy da się zamontować wskaźnik tzn. ciśnieniomierz np. do 5 Atm. niektóre maja potenc. wyjście --tylko czy ciśnienie lpg w zbiorniku jest zależne od ilosci gazu ??
    mi sie wydaje że tak ale gazownik mówił że jest stałe 2 Atm
    Jeśli tak to pozostaje problem ingerencji w sam zbiornik!!!

pozdr.