Chyba każdy widział u lekarza akustyczny stetoskop, który pomocny jest przy diagnozowaniu chorób lub po prostu w celu zbadania rytmu serca. Została stworzona elektroniczna wersja stetoskopu pozwalająca na rejestrację przykładowo uderzeń serca.
Zasada działania jest bardzo prosta. Głośnik LS1 o impedancji 16R i dowolnej mocy został podłączony do pierwszego stopnia wzmacniacza zbudowanego na tranzystorze TR1. Głośnik - mała słuchawka - niekoniecznie hi-fi powinna być z ramką metalową (należy ją zmasować) długość przewodu łączącego z układem powinna być jak najkrótsza. Ze względu, że głośnik posiada bardzo niską impedancję rzędu 16R pierwszy wzmacniacz jest wzmacniaczem o wspólnej bazie. Kolejne stopnie na TR2 i TR3 to zwykłe wzmacniacze o wspólnym emiterze z bardzo ograniczonym pasmem, a przy tym zwiększonym wzmocnieniem. Wyjście układu podłączamy już do wejścia karty dźwiękowej w komputerze PC, gdzie możemy dokonać rejestracji uderzeń serca i innych czynników. Można użyć oprogramowania jak przy Oscyloskopie do PC.
https://www.elektroda.pl/download/pafiledb.php?action=file&id=660
Stetoskop można też podłączyć do wieży i rejestrować sygnał na taśmie magnetycznej.
W załączniku schemat.
Zasada działania jest bardzo prosta. Głośnik LS1 o impedancji 16R i dowolnej mocy został podłączony do pierwszego stopnia wzmacniacza zbudowanego na tranzystorze TR1. Głośnik - mała słuchawka - niekoniecznie hi-fi powinna być z ramką metalową (należy ją zmasować) długość przewodu łączącego z układem powinna być jak najkrótsza. Ze względu, że głośnik posiada bardzo niską impedancję rzędu 16R pierwszy wzmacniacz jest wzmacniaczem o wspólnej bazie. Kolejne stopnie na TR2 i TR3 to zwykłe wzmacniacze o wspólnym emiterze z bardzo ograniczonym pasmem, a przy tym zwiększonym wzmocnieniem. Wyjście układu podłączamy już do wejścia karty dźwiękowej w komputerze PC, gdzie możemy dokonać rejestracji uderzeń serca i innych czynników. Można użyć oprogramowania jak przy Oscyloskopie do PC.
https://www.elektroda.pl/download/pafiledb.php?action=file&id=660
Stetoskop można też podłączyć do wieży i rejestrować sygnał na taśmie magnetycznej.
W załączniku schemat.
Fajne? Ranking DIY