Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana głośników w wieży na większe

darkhleb 24 Sie 2006 20:16 2943 18
 • #1 24 Sie 2006 20:16
  darkhleb
  Poziom 9  

  Witam. Posiadam miniwieżę marki Philips FW-C280. Jej wybrane parametry:

  amplifier
  • 2 x 70 watts Music Power
  • 2 x 35 watts RMS, ±10% THD, 6 Ohm, 1 kHz

  loudspeaker boxes
  • 3-way Bass Reflex loudspeaker boxes
  • 5 1/4" Woofer
  • 2" Ferro Fluid Tweeter
  • 1" Polydome Piezo
  • 6 Ohm

  Mój problem polega na tym, że chciałbym jej oryginalne głośniki zastąpić kolumnami o mocy muzycznej między 120 a 180 W. Ponieważ jestem "zielony" w temacie, zdaję sobie jedynie instynktownie sprawę, że między wieżą a kolumnami potrzebny może być wzmacniacz. Prosiłbym o poradę, jakie powinny być optymalnie dobrane inne parametry kolumn, które musiałbym wybrać, jaki wzmacniacz powinienem wybrać, jak muszą się jego parametry mieć względem parametrów kolumn, czy poza wzmacniaczem powinienem mieć jeszcze jakieś istotne elementy. Czy trzeba to będzie łączyć w jakiś specyficzny sposób, czy elementy takiego układu da się połączyć bezpośrednio używając ewentualnie przejściówek?

  0 18
 • #2 24 Sie 2006 20:41
  mrrudzin
  Poziom 39  

  Cytat:

  Prosiłbym o poradę, jakie powinny być optymalnie dobrane inne parametry kolumn, które musiałbym wybrać, jaki wzmacniacz powinienem wybrać, jak muszą się jego parametry mieć względem parametrów kolumn, czy poza wzmacniaczem powinienem mieć jeszcze jakieś istotne elementy.

  Impedancja kolumn powinna być taka sama jak wzmacniacza.
  Moc znamionowa wzmacniacza powinna wynosić 50-100% mocy znamionowej kolumn.

  Jaki wzmacniacz i kolumny? Zależy przede wszystkim ile masz na to środków.
  Cytat:

  Czy trzeba to będzie łączyć w jakiś specyficzny sposób, czy elementy takiego układu da się połączyć bezpośrednio używając ewentualnie przejściówek?

  Trzeba byłoby zrobić układ obniżający poziom sygnału tak aby można było podać go na wejście wzmacniacza.

  Tak wogóle:
  Myślałeś może o kupieniu amplitunera i kolumn - i o sprzedaniu wieży?
  W amplitunerze masz radio i wzmacniacz - do tego można dokupić CD.

  0
 • #3 24 Sie 2006 21:26
  noe1
  Poziom 21  

  Próbuj. Możesz zastosować bezpośrednio (na początek bez "dopalacza") kolumny 4 lub 8 Ohm'owe o mocy wyższej od znamionowej mocy wzmacniacza od 1,5 raza w górę. Jakość dźwięku będzie lepsza od oryginalnych kolumn. Wzmacniacze o impedancji wyjściowej 6 Ohm najczęściej wytrzymują obciążenia kolumnami 4 Ohm'owymi.
  Rada typu , jak ktoś napisał : "Tak wogóle: Myślałeś może o kupieniu amplitunera i kolumn - i o sprzedaniu wieży?
  W amplitunerze masz radio i wzmacniacz - do tego można dokupić CD. "pozbawia Cię satysfakcji z dokonania czegoś pożytecznego dla siebie i dodatkowych elementów edukacyjnych. Jeżeli lubisz elektronikę to "kombinuj". Trochę dużo pytań zadałeś jak na jeden post. Na poruszony przez Ciebie temat można by małą książkę napisać.

  0
 • #4 24 Sie 2006 23:00
  darkhleb
  Poziom 9  

  czy taka wieża uciągnie kolumny o obciążeniu muz./sin. 200/80 W i impedancji 8ohm, a jeśli tak, to czy byłoby to dla niej bezpieczne na dłuższą metę?

  0
 • #5 25 Sie 2006 00:49
  Mirek Z.
  Moderator

  Oczywiście tak. Impedancja kolumn powinna być równa lub nieco większa (a 6 omowych praktycznie nie ma) od impedancji wyjściowej wzmacniacza, a to w tym przypadku decyduje o dobrym dopasowaniu i bezpiecznym użytkowaniu. Głośniki mają zapas mocy i dobrze. Natomiast uzyskany efekt w porównaniu z oryginałami zależy tylko od jakości tych kolumn.

  0
 • #6 25 Sie 2006 07:28
  mrrudzin
  Poziom 39  

  Cytat:

  Rada typu , jak ktoś napisał : "Tak wogóle: Myślałeś może o kupieniu amplitunera i kolumn - ... "pozbawia Cię satysfakcji z dokonania czegoś pożytecznego dla siebie i dodatkowych elementów edukacyjnych. Jeżeli lubisz elektronikę to "kombinuj". Trochę dużo pytań zadałeś jak na jeden post. Na poruszony przez Ciebie temat można by małą książkę napisać.

  Kolega napisał w pierwszym poście:
  Cytat:

  Ponieważ jestem "zielony" w temacie, zdaję sobie jedynie instynktownie sprawę, że między wieżą a kolumnami potrzebny może być wzmacniacz.

  Moim zdaniem pobawić (w celach edukacyjnych) można się garstką elementów i lutownicą (do czego oczywiście zachęcam). Inwestycja w dobre głośniki i wzmacniacz pochłonie troche środków.
  Z ekonomicznego punktu widzenia jest to rozwiązanie najbardzej optymalne.

  Kolego darkhleb. Kupując kolumny nie sugeruj się jedynie mocą znamionową i impedancją. Mają one szereg innnych parametrów z czego dwa określiłbym jako najważniejsze:
  Pierwszy to skuteczność (podawana w dB). Im większa tym lepsza. Skuteczność większa o 3dB do raz głośniej na tym samym wzmacniaczu ustawionym tak samo. Jednak skuteczność grubo ponad 90dB wygląda już podejrzanie.
  Drugi - to wrażenia własne. Najlepiej usiąść w fotelu włączyć swoją muzykę i posłuchać jak grają. Dobrze też porównać z dużo lepszymi i dużo gorszymi.

  Napisz ile jesteśw stanie przeznaczyć środków na ten cel.

  0
 • #7 25 Sie 2006 08:57
  Darserw
  Poziom 26  

  Kiedyś czytałem specyfikację jakiegoś producenta kolumien i wyczytałem że w celu zminimalizowania zniekształceń moc kolumien powinna być o 50% wyższa od mocy znamionowej wzmacniacz(nie muzycznej).Jeżeli chodzi o wzmacniacz to nie wolno podłączać głośników o niższej impedancji, niż impedancja wzm. bo można go spalić , albo będzie włączało się zabezpieczenie przeciążeniowe. Podłączenie głośników o wyższej impedancji powoduje spadek mocy oddanej do obciążenia(większy opór=miejszy prąd)

  0
 • #8 25 Sie 2006 12:40
  darkhleb
  Poziom 9  

  Jeśli chodzi o to, ile mam środków, to będę próbował nie wyjechać znacząco ponad 1000 PLN, co się zaś tyczy sformułowania "większy opór = mniejszy prąd", to czy mam je rozumieć tak, że przy tym samym poziome głośności ustawionym na wieży dźwięk z kolumn po zamianie oryginalnych 6ohm na 8ohm będzie po prostu cichszy? Choć głośność akurat może nie będzie grać takiej znaczącej roli, bo chodzi mi przede wszystkim o jakość, niemniej sądzę, że dobrze jest zapytać.

  0
 • #9 25 Sie 2006 13:05
  mrrudzin
  Poziom 39  

  Cytat:

  to czy mam je rozumieć tak, że przy tym samym poziome głośności ustawionym na wieży dźwięk z kolumn po zamianie oryginalnych 6ohm na 8ohm będzie po prostu cichszy?

  Dokładnie tak

  Cytat:

  Choć głośność akurat może nie będzie grać takiej znaczącej roli, bo chodzi mi przede wszystkim o jakość, niemniej sądzę, że dobrze jest zapytać.

  Na jakość dźwięku składa się: źródło wzmacniacz i kolumny. Jeśli któraś z tych trzech rzeczy jest kiepska - reszta nie za dużo pomoże. Najlepiej gdybyś pożyczył od kogoś (nie poszedł do kogoś z wieżą - bo inna akustyka pomieszczenia może wprowadzić w błąd) większe kolumny, podłączył do swojej wieży i zobaczył czy to jest to o co Ci chodzi.


  Tak na marginesie - można kupić również kolumny 6-cio omowe

  0
 • #10 25 Sie 2006 14:09
  darkhleb
  Poziom 9  

  Czy na głośność oprócz impedancji ma wpływ również moc, tj. czy będzie przy tym samym poziomie głośności ustawionym na wieży dźwięk cichszy, gdybym wybrał kolumny o obciążeniu muz./sin. 250/100W zamiast 200/80W (impedancja 8ohm jedne i drugie)?

  0
 • #11 25 Sie 2006 14:33
  mrrudzin
  Poziom 39  

  Cytat:

  Czy na głośność oprócz impedancji ma wpływ również moc,

  NIE. Na głośność (jak już pisałem wyżej) wpływ ma ich skuteczność (podawana w dB).
  Kolumny o mocy 50W i skuteczności 90 dB będą grały 2 razy głośniej od kolumn o mocy 1000W i skuteczności 84dB.

  Skuteczność określa "sprawność" przetwarzania sygnału elektrycznego na akustyczny.

  0
 • #12 26 Sie 2006 20:48
  darkhleb
  Poziom 9  

  A czy w analogicznej sytuacji jakość dźwięku będzie lepsza przy tych mocniejszych, zakładając, że same kolumny są dobrej jakości?

  0
 • #13 26 Sie 2006 20:58
  mrrudzin
  Poziom 39  

  Cytat:

  A czy w analogicznej sytuacji jakość dźwięku będzie lepsza przy tych mocniejszych, zakładając, że same kolumny są dobrej jakości?

  Jakość dźwięku zależy od użytych przetworników. Dlatego proponuje iść do sklepu i posłuchać (najlepiej z własną płytą audio), a jeszcze lepiej pożyczyć od kogoś jakieś kolumny (przed zakupami) i zobaczyć jaka będzie różnica.

  0
 • #14 26 Sie 2006 21:25
  piotrkurasinski
  Poziom 16  

  mrrudzin napisał:
  Cytat:


  Kolumny o mocy 50W i skuteczności 90 dB będą grały 2 razy głośniej od kolumn o mocy 1000W i skuteczności 84dB.


  Kolego jedno zero za dużo
  50W 90dB dwa razy głośniej od 100W84dB

  0
 • #15 26 Sie 2006 21:49
  mrrudzin
  Poziom 39  

  dobrze.
  kolega pytał

  Cytat:

  Czy na głośność oprócz impedancji ma wpływ również moc,

  dopowiadając sobie - na tym samym wzmacniaczu.

  chodziło mi o pokazanie że moc kolumn nie ma znaczenia jeśli mówimy o głośności (przy założeniu że kolumny mają taką samą impedancje i napędzane są tym samym wzmacniaczem).

  0
 • #16 27 Sie 2006 15:30
  darkhleb
  Poziom 9  

  Aha, to jeśli chodzi o głośność, natomiast jak się ma sprawa z jakością dźwięku przy dwóch zestawach kolumnowych o różnych mocach? Czy istnieje takie proste przełożenie, że większa moc => lepsza jakość (takie same imp. kolumn, ten sam wzmacniacz itp.)?

  0
 • #17 27 Sie 2006 15:50
  md
  Poziom 39  

  To jakaś idiotyczna licytacja, który lepszy. Zasada jest jedna: należy dobrać kolumny do posiadanego wzmacniacza lub wzmacniacz do posiadanych kolumn i już.
  Im większa średnica głośnika, tym lepszy bas, ale całość i tak zależy od doboru głośników, zwrotnicy i zestrojenia obudowy kolumn.

  0
 • #18 05 Wrz 2006 02:19
  darkhleb
  Poziom 9  

  md napisał:
  Zasada jest jedna: należy dobrać kolumny do posiadanego wzmacniacza lub wzmacniacz do posiadanych kolumn i już.

  Tak, domyślam się, tylko celem mojego postu jest zasięgnąć rady, jak to zrobić, by niczego sobie nie spalić. Uprzedzałem na samym początku, że nie jestem znawcą tematu, i jako taki, być może, mam prawo do pytań, które są podstawowe, czy nawet troche "głupie" z punktu widzenia niektórych ekspertów. Dlatego też, uważam, formułowanie wypowiedzi w takim guście wobec kogoś, kto dopiero zaczyna, pozwala snuć domysły, że piszący niezbyt takich lubi. Trudno, niemniej dzięki i za tą odpowiedź. Może też się przyda.
  Teraz, jeśli chodzi o jakość dźwięku, domyślam się, że to funkcja wielu parametrów, ale chodziło mi o to, jak wśród nich konkretnie ma się sprawa z mocą. Czy gdyby jakieś kolumny zastąpić takimi samymi z wyjątkiem tego, że mają większą moc ciągłą, to czy miałoby to bezpośrednie przełożenie na jakość?

  0
 • #19 05 Wrz 2006 08:28
  md
  Poziom 39  

  Nie dość, że jesteś początkujący, to jeszcze niegrzeczny wobec mnie. Ja nie jestem od lubienia lub nielubienia kogoś, ale czasem irytuje mnie sytuacja, w której ktoś zadaje pytanie na forum i czeka, sam nie wysili się, by poczytać coś więcej, a czytać powinieneś, bo zadajesz bardzo naiwne pytania. Dla Ciebie istnieje proste przełożenie, a dla kogoś, kto się orientuje w temacie sprawa jest bardziej skomplikowana i bardzo trudno jest wytłumaczyć to komuś, kto nie ma pojęcia o czym jest mowa.
  Chcesz pomocy - podaj dokładnie o co Ci chodzi. Jeżeli chcesz poprawić moc Twojej wieży przez dodanie jakichś innych kolumn, to nie bardzo jest o czym mówić. Możesz tylko zbudować solidniejsze kolumny w obudowie z drewna (płyty wiórowej), w której będą solidne głośniki o wysokim Spl, ale takie głośniki sporo kosztują. Twoja wieża zbudowana jest na scalaku o mocy 2x15W, mało wydajnym zasilaczu i już to powoduje, że niewiele tutaj zdziałasz, bo to jest sprzęt powszechnego użyku, a nie zestaw do nagłaśniania imprez. Taką wieżę można porównać do radia samochodowego wyższej klasy - w małym pomiesczeniu i na niedużej głośności jakoś gra.
  Jeżeli chcesz używać wieży do nagłaśniania imprez, to musisz zbudować kolumny o estradowym charakterze i wzmacniacz do nich dopasowany. Dla kina domowego przeznaczone są inne głośniki i na co innego kładzie się nacisk - pasmo przenoszenia kosztem efektywności.
  Napisz po chłopsku (a nie jak wystraszony dzieciak, który kluczyi i kombinuje), o co Ci chodzi, ile masz na to kasy i wtedy łatwiej coś poradzić. W wolnych chwilach poczytaj trochę o nagłaśnianiu, wzmacniaczach i kolumnach, im więcej będziesz wiedział, tym łatwiej Ci będzie sformułować pytanie.

  0