Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Za słaby bas

03 Lip 2003 12:00 3530 28
  • Poziom 30  
    Mam poki co dosyc male glosniki do tego jednodrozne z samym basowym. Bas jest plaski (suchy), tzn. nie slychac tak jak powinno byc, tylko tak, jakby ktos walil w gruba deske. Znajomy ma niewiele wieksze glosniki (mniejsze od tych ktore projektuje), a gdy nawet cicho je wlaczy, wszystko sie trzesie, na pelnej mocy szyby trzaskaja - trzeba pootwierac okna. Mam przeczucie, ze te glosniki, ktore projektuje beda graly jeszcze slabiej bas (na fp = 5kHz). Czy jest sie czym martwic i jak ew. poprawic bas?
  • Poziom 26  
    zalezy tez jaka jest dolna granica głośnika niskotonowego, ale to nie wszystko, zródło sygnału tez jest bardzo ważne. Jezeli Twoj qmpel ma dobry sprzet w tym korektor basów to sie nie dziw ze mu szyby wywala. Spotakalem sie z takim przypadkiem gdzie w wiezy firmowej ze sklepu byly tez takie głośniki ze lekko podkręciles i wszystko w Tobie chodzilo nie mowiąc o szybach ;-))
    okazalo sie ze w 1 kolumnie był subwoofer ok.210W + woofer 70W + tweeter, 2 kolumna tak samo, nic dziwnego ze takie basy....a wracając do Twojego problemu to spróbuj sprawdzic swoje głośniki na generatorze sygnałów
    najlep. najnizsze częstotl.
  • Poziom 30  
    Ten qmpel ma 180W czy cos takiego (moc albo woofera albo sumaryczna, nie wiem bo on ich sam nie robil)
  • Poziom 20  
    Zamień przewody przy jednym głośniku. Może graja w przeciw fazie.
  • Poziom 15  
    5 kHz to nie bas, ale może czepiam się szczegółów...
  • Poziom 16  
    najpierw zrob tak jak zaprpopnowal katoda a pozniej podstaw czyjes kolumienki pod swoj sprzet i sprawdz czy tak samo graja jak u wlasciciela. Rob podmianki i wyciagaj wnioski co i jak oddzialywuje na dzwiek odtwarzany. A co do kolumn tego Twego kumpla to moze on miec jakies dobre glosniki niskotonowe a o za tym idzie ma duza efektywnosc a i samo wykonanie sie liczy (zestrojenie, wytlumienie)
  • Poziom 30  
    Robilem tak pare razy jak mowi katoda, a pod moj sprzet to sie te glosniki nie nadaja (recznie robiony wzmacniacz na TDA 2040 o za słabym zasilaniu co daje moc wyjściową nie większą niż 15 - 18 W BEZ OBUDOWY wsadzony w mikrowieze)
  • Poziom 14  
    5khz to już dźwięki średniotonowe no a jeżeli twój wzmacniacz jest tak zrobiony że brak mu zasilania bo ztego co wiem to TDA 2040 potrzebuje symetrycznego napięcia i dobrze odfiltrowanego to napewno to dobrze nie gra. A na wieży wystarczy dać cicho i full basu to i tak sie bedzie trzęsło ale z lepszym zestawem nagłaśniającym.
  • Poziom 30  
    Wlasnie z tym zestawem jest problem bo tak mi sie zdaje ze jak zrobie obudowe i wogole to nie bedzie tak dawac. Dlaczego jedne glosniki daja bas wrecz ogluszajacy nawet z bardzo duzej odleglosci, a moje z jakichs 10m daja tylko stukanie? Czy to tez zalezy od efektywnosci woofera? a 5kHz to po prostu fp bo nie potrzebuje narazie sredniotonowego...
  • Poziom 20  
    Ja powiem Ci tak, poprostu ten głośnik może jest do...
    Jakiej jest on firmy nic nie napisałes, może firmy 888, sam kiedys taki miałem to go praktycznie nie używałem bo tak źle grał, że szkoda pisać w końcu sie spalł ale to przy naprawie jakiegoś wzmaka.
    Jeśli głośniki maja tą sama średnice to nie znaczy że tak samo zgraja, to zależy od ich jakości wykonania. jeden kosztuje 400zł drugi 40zł, to co można od tego drugiego wymagać, ale niemyśl, że im droższy to zawsze musi być leprzy zazwyczaj. :)
  • Poziom 30  
    Dzięki. A możesz mi wskazać w necie DOBRY i TANI głośnik (średnica 17 - 18 cm i nie więcej niż 35zł)?
  • Poziom 38  
    Polecam ci jakiegoś STX-a albo ALPHARDY DW80K-mam i LW800-mam i tesz nie grają źle.
  • Poziom 20  
    Sory DJ Max, ale naprawdę od tych bardzo tanich głośników nie można wymagać efektów głośników markowych, gdyby było inaczej to czy np. 888 czy Scan Speak niebyło by żadnej różnicy
  • Poziom 30  
    Tak wogole ten glosnik nie jest az taki zly. Moze ma slaba efektywnosc, ale jak porownoje go i to co mam to wychodzi, ze przy tej samej mocy ten 888 porusza membrana ok. 1cm gdy to co mam daje jakies 5mm... Tyle ze dziwie sie jak dzialaja inne kolumny. Czy np. bas moze byc lepszy gdy zastosuje sie podzial na kilka glosnikow (np. woofer i tweeter)? Bo kiedys moja filozofia byla taka ze jesli bas pojdzie na woofer a sopran nie to bedzie lepiej slychac. A poza tym to mam narazie tylko przerabiane glosniki od mikrowierzy z plastikowa plyta czolowa wiec moze ona jest prawdziwym i jedynym problemem? I czy tunel basowy moze byc wykonany z plastiku czy tez z drewna itp.?
  • Poziom 12  
    Szerokopasmowy głośniczek o rozmiarze mikro w 2litrowej obudowie z plastiku.
    Człowieku bez urazy ,ale czego ty od tego oczekujesz???
    Czytaj ,zadawaj pytania ,jak nie rozumiesz pytaj i zbieraj kasę na kolumny.
  • Poziom 17  
    Najlepiej kup sobie głośnik ALPHARDA nisko tonowy to daje czad nawet jeżeli masz mały zmachol to daje czadu A najlepiej kup sobie jescze wzmacniacz diory 2x350 wattt i 500watt głośnik i tube do tego trzęsie chatą jak h.j
  • Poziom 38  
    Wzmacniacz diory 350W hahahahahaha!.
  • Poziom 30  
    Wole kupić wzmaka Yamahy widziałem taki jeden 4x100W za jakies 220 zeta (w komisie niestety bo u mnie wzmacniacz nowy 2x75W bez tunera, decku itp. kosztuje 1600 zeta!!!)
  • Poziom 21  
    Jak mieszkałem 2 lata temu na stancji koleś miał wierzę sony ,taką trochę lepszą ale żaden cud. Kolumnienki to to miało małe z małymi głośniczkami ale charakteryzowały się one wysoką efektywnością i do tego koleś miał na wej wierzy podbite na max basy a sygnał z winampa też szedł już podbity o parę dB. Oczywiście bas zagłuszał wszystko ,huk był na całe mieszkanie i ogólnie dom się trzęsł a sąsiedzi nie wytrzymywali 5 min. Powiem ,że niezbyt dobrze się słucha tak ustawionego sprzętu a bas wcale nie jest fajny tylko jest to po prostu hałas.
    Chcesz mieć ładny donośny bas to najpierw musisz mieć odpowiedni pokój ,w małym pokoiku nie usłyszysz najniższych częstotliwości bo jest to fizycznie niemożliwe (długość fali jaką słychać to jest najdłuższa przekątna pokoju /4 i stąd masz najniższe f). Do tego trzeba się zaopatrzyć w dobry głośnik ,nie musi mieć on koniecznie 200W. Słyszałem jak gra 30'tka tonsila 80W i powiem ,że radziła sobie z nagłaśnianiem imprezy a ma "tylko" 80W. Po drugie trzeba mieć dobry wzmacniacz ,najlepiej zrobić sobie samemu - do suba chyba najlepiej TDA 7294 lub jak mocniejszy to na STK. Firmowe amplitunery i wzmacniacze o mocach 4x100W itp. często mają w rzeczywistości 4x30 W.
    Warto kupować polski sprzęt jak jest mało zniszczony. Zwykle jest tani a parametry ma całkiem dobre ,moc na pewno nie jest ściemiana.

Acha co jeszczę mogę dodać od siebie to ,że moje kolumnienki na 2x arn 150 nie są żadnymi wymiataczami. Jak wyjdę z mojego pokoju to w zasadzie basu nie słychać mimo ,że drzwi są otwarte. Jak wejdę to jest przyjemny delikatny bas. Ma to dodatkową zaletę ,że jak głośno nawet słucham to ani sąsiedzi ani starsza w pokoju obok nie nażeka :)
    Dom mam solidnie zbudowany i poruszyć ścianą nie jest tak łatwo ,jak dołożę do pieca to zatrzęsę nimi i to mi wystarcza do słuchania muzyki.
    Na co dzień słucham mp3 z kompa ,polecam włączyć funkcję SRS w media player. Mi akurat dzięk po włączeniu tej opcji przypadł do gustu ,bas jest trochę uwypukolny ale w inny sposób niż robi to equalizer. Przy słuchaniu z subem może sie nie podobać bo będzie nadmiar buczącego basu ale do samych kolumn jest całkiem fajnie. Do tego dzwięk zyskuje na przestrzeni.
  • Poziom 30  
    Yoshi sluchaj masz po prostu wyje... glosniki moje przy nich wysiadaja. Ten wzmak Yamahy mial prawdziwe 4x100W RMS bez zawyzania. Hmmm... jak zrobiles te scieci na gorze? Ja moje kolumny zrobie tez na wiorowce 18mm, ale nie wiem jak, gdy mieszka sie w bloku i ma cala piwnice zawalona gratami. A do tego nie ma zadnej roboty (w tym wieku to logiczne ale brakuje mi tego) wiec musze polegac na kieszonkowym...
  • Poziom 21  
    Ścięcia zrobiłem tarnikiem. Koleś trzymał a ja jechałem deche i zeszlifowałem :). Jest na tyle zeszlifowane ,ze nie trzeba było żadnych podklejeń od spodu. Na koniec przykleiłem na to kawałki forniru na wikol i żelazko. Może to na pierszy rzut oka wygląd skomplikowanie (wiele osób już mnie o to pytało) ale wykonanie tego jest bajecznie proste :) .

Acha wywnioskowałem sobie ,ze masz chyba głośniczki firmy 888 ,z tego niestety nie wyciagniesz prawie żadnego przyzwoitego basu. Jeżeli zależy ci na małym koszcie to kup arn 188 i do tego jakąś kopułkę np arv 104 lub tańszą tesli. Zapewniam cię ,że bas z tego głośnika będzie przyzwoity. Te 888 opnij komuś po 20 zł szt ,dołuż i spraw sobię sprzęt na jakimś poziomie bo 888 nie prezentuje żadnego.
  • Poziom 30  
    I mam jeszcze jeden problem - WinISD podaje mi kosmiczne lub mikro wartosci - np. dlugosc bassreflexu 0,58cm; glebokosc obudowy 1028,6cm!!!!!!!! Czemu?
  • Poziom 21  
    Sprawdź czy na pewno poprawnie wpisałeś wyszstkie parametry głośnika. Wymiary obudowy ,które proponuje program są do bani (chodzi o proporcje).
  • Poziom 30  
    Teraz tak potrzebuje albo stronki tej firmy 888 albo po prostu paramow tego glosnika. Na magnesie jest napisane (cos w tym stylu):

888
    blablabla
    max power 100W
    impedance 8ohms
    freqency response 40-5000hz

srednica kosza prawie 17cm, membrany =12cm, magnes nie sprawdzalem ale okolo 8cm na wys 2,5 i tak dalej.
  • Poziom 24  
    proponuję zaprzestać czegokolwiek na tych głośnikach 888 które posiadasz. Jak masz jeszcze ucho przez słonia nienadrepnięte. W innym wypadku zrobisz (według siebie) porządne kollllluuuumny !!! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
  • Poziom 21  
    Parametry głosników 888 są prawie nie do zdobycia. A i tak nie wiadomo czy są poprawne. Z parametrów dla głośnika 888 20 cm wynika ,ze jest to głośnik typu free air ,czyli typowy do samochodu przystosowany do pracy bez obudowy. Do innych nie widziałem parametrów ale jedno jest pewne - żaden z głośników tej firmy nie nadaje się do kolumn. Jak już tak bardzo chcesz coś z tego zrobić to daj obudowy zamknięte po 15 L ,może coś z tego wyjdzie. Bass reflex jest niewykonalny. Ale najlepiej sprzedaj ten syf i kup tanie ale firmowe głośniki np STX do którego chociaż parametry są.
  • Poziom 31  
    moze wypowiem sie kolo tematu, ale... kupilem na allegro za grosze tonsile kolumny 25w ze zwalonymi piankami w gdn 16/12, moglem wkleic nowe, ale zalozylem zastepujace je juz kawal czasu gdn16/25, maja inny kosz wiec pilowalem zawziecie otwory na wieksze,obrys tez maja idealnie okragly, a tamte byly okragle-splaszczone na 4 bokach, wiec te zachodzily na siebie, wiec pilareczka, nowa gabka do srodka i na blat i... chyba rzeczywiscie parametry maja podobne (z wyjatkiem mocy)jak pan w tonsilu gadal, bo chodza jak marzenie, tonsil jednak pudla robil super.
    a w domciu mam tonsil sub sat 1.1 staaare, ale na maxa jeszcze bez przesterowania to szyby w oknach sie wachluja. nadal popieram i bede popieral, to co starsze polskie, na warunki normalnej chaty w bloku, to i tak nadmiar akustyki...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Yosi_80....slychac bas ...kazdej czestotliwosci....mam pokoj 12-metrowy, subwoofer na 2 20-tkach Tesli i mowie Ci, ze slychac wszystko....i czuc....skad masz taki wzor na slyszalnosc basu w pomieszczeniu?-..moze ja po prostu nie wiem czegos i glupio gadam, ale w koncu slysze i czuje rejony naprawde niiiskie...?
  • Poziom 11  
    wiec istnieje cala msa problemow ! kable,pokoj,umeblowanie,wzmacniacz,kable sygnalow,umiejscowienie kolumn,rodzaj obodowy , oj ciezko powiedziec wez je do kumplaa i sprawdz u niego .