Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WS 442 - mam nadzieje ze cos innego.

12 Wrz 2006 12:54 1364 10
  • Poziom 25  
    Witam.

Zdje sobie sprawe ze konstrukcje DIORY to temat dyzurny tego forum, ale po przewaleniu 9 stron postow, nie znalazlem interesujacych mnie info.
    Zamierzam kupic ten wzmacniacz i troche sie nim pobawic. Bardzo by mi zalezalo na jego 'dyskretnym' charakterze, poniewaz jestem znudzony pre-ampami na i2C /OPAMP'ach i koncowkami mocy na TDA XXXX.

W zwiazku z planowanym zakupem mam kilka pytan:

1.pojawia sie czesto glos o wymienaie tranzystorow na lepsze..i slusznie..geniusz projektantow DIORY poparty lepszymi elementami to moze byc to :) Czy ktos moze mi napisac konkretne typy tranzystorow jakie moge zastosowac? i gdzie..
    -korektor RIAA
    -pre-amp
    -para roznicowa w koncowce mocy
    -wzmacniacz WE w koncowce mocy
    -przesuwnik potencjalow w koncowce mocy
    -robotnicy w koncowce mocy
    -kadra kierownicza nizszego szczebla w koncowce mocy
    -zabezpieczki zwarciowe..chyba mozna zostawic oryginalne..

2.wymiana kondensatorow. Wiem ze elko w zasilaczu obowiazkowo..20-sto letnia Elwa..moze ze 100uF to w niej zostalo :] Natomiast co z kondziami w torze audio? Moze zupelnie wywalic elco i dac tam kondensatory stale? Jest tam sporo miejsca, wiec moznaby sie pobawic... W ogole nie kumam tych 'audiofilskich' elektrolitow z allegro. Gdybym byl duzy i bogaty to wywalilbym wszystkie elco z toru audio i dal stale (nawet gdyby musialy byc wielkosci kosza na smieci!)

3.kondesatory stale....zostawic? Wygrzane styrofleksy maja swoja wartosc..ale czy tam sa styrofleksy..czy jakies ceramiczne g... ?

4.selektor sygnalu. Chcialbym zrobic na przekaznikach, zeby docelowo walnac tam jakiegos AVR'ka i zrobic sterowanie pilotem. Czy izostaty od selektora sygnalow sa wlutowane w plyte czy wisza na panelu i sa podlaczone kablami? Super by bylo, gdym poprostu dostawil modul i nie palowal sie w rycie plytki. Czy moge prosic o zdjecie okolic selektora sygnalow?

4,5 male serwo na potencjometrze glosnosci (pilot, opis wyzej)

5.selektory glosnikow.... OUT na zbita buzie 3A puszczac po izostacie...chyba na chwile projektowania tego bloku Pan opuscil inzynierow DIORY...

6.lepsze druty, zaciski, opoznione glosniki, zbezpieczka przez DC na glosnikach

7. przegiecie koncowki blizej na klase A poprzez zwiekszenie pradu spoczynkowego na okolo 100mA ?...sprawnosc?? ...zima idzie :)

8.cos jeszcze? bede wdzieczny za sugestie...

slabe trafo tam daja....moze wstawic przetwornice impulsowa? generalnie sztywne zasilanie moze tylko polepszyc sprawe. przetwornica na 100KHz zeby szybko reagowala na obciazenie i mie zaklocala
    ekonomie stawiam na dalszym planie...zawodowo zajmuje sie cyfra i pomiarami.. audio to dla mnie bardziej jak hobby, klejenie modelu albo budowa kolejki :)

dzieki za cenne uwagi.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    mosfet napisał:

4.selektor sygnalu. Chcialbym zrobic na przekaznikach, zeby docelowo walnac tam jakiegos AVR'ka i zrobic sterowanie pilotem. Czy izostaty od selektora sygnalow sa wlutowane w plyte czy wisza na panelu i sa podlaczone kablami? Super by bylo, gdym po prostu dostawil modul i nie palowal sie w rycie plytki. Czy moge prosic o zdjecie okolic selektora sygnalow?

Wszystkie isostaty z przodu są przyczepione do przedniej blachy, podpięte wszystko kabelkami (ostatnio dokładałem jeszcze jeden sygnał - video do tych przełączników dla mojej teściowej) :-)

Co do reszty pytań - nie jestem ekspertem.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Witam
    Co do wszelakich tranzystorow to do RIAA, preamp to BC546 wystarcza a jak chcesz lepiej BC550, na pare roznicowa BC556 lub BC560. Koncowka mocy jesli masz oryginalna na 2N to jej bym nie ruszal. Elektrolity w torze audio mozna by wymienic na nowe, ale jak sa dobre to po co. Opoznione zalanczanie glosnikow mozna dodac czemu nie, na elektrodzie jest caly opis jak to zrobic. Selektro wejsc jesli masz na isostatach ALPS'a to zostaw go i nie przerabiaj to samo tyczy sie potencjometru od wolume (chcesz sobie dorobic na pilota, bo Ci sie 4 liter nie chce ruszac? - pytanie retoryczne). Kable jak najbardziej mozna wymienic, zwlaszcza glosnikowe i zasilajace, ale nie zaszkodzi takze wymienic sygnawych. Glowny elektrolit, mozna wymienic na wiekszy, jesli jest wylany, a jesli jest OK to tylko dolozyc troche pojemnosci, ale co za tym idzie rowniez wymienic mostek na wiekszy. Ustawienie wiekszego pradu spoczynkowego mija sie z celem, mozna go jedynie ciut podniesc tak przykladowo do 30mA
  • Spec od sprzętu Unitra
    Tak naprawde to te wszystkie przerobki nie maja sensu bylo i jest tego masa na forum.Szkoda kasy i czasu lepiej kupic lepszy wzmacniacz bo ten jest marniutki zeby go dobrze ulepszyc pod wzgledem jakosci brzmienia to trzeba by w nim wymienic caly przedwzmacniacz!
  • Poziom 25  
    marian1981.02:
    a co lepszego polecasz do 200pln? poza tym... on mi sie poprostu podoba

janusz27:
    dzieki za wszystko ! :)

co do pytania retorycznego :) TAK, to jest zasadniczo powod dla ktorego buduje sie piloty :) kiedys nawet choinke mialem na pilota :)
    pozatym masa 4 liter jest slisle zalezna od sytuacji :)

Izostaty na 100% zostaja, tylko ze nie beda fizycznie przelaczaly zrodel, jedynie beda wydawac uC rozkazy. NIE WIEDZIALEM ZE SA ALPSA <WOW> myslalem ze jakies chamskie Telpod
  • Spec od sprzętu Unitra
    mosfet napisał:
    marian1981.02:
    a co lepszego polecasz do 200pln
    Za ta kase mozna wiele lepszych wzmacniaczy kupic np. WS303 WS503 WSH205 i wiele innych!
  • Poziom 25  
    I tak zostaje przy ws442....jakoś mnie oczarował. Byc moze jest tak samo skaszaniony jak ja :) więc mi pasuje. Uważam że to dobra konstrukcja której trzeba nieco pomóc. o 303 mam swoje zdanie, ale nie bede głośno mówił bo to dobre co komu smakuje :)

pozdrawiam.

btw: najpierw użyj "szukaj" a potem ładuj std. mantrę że wszystko już było. Jakoś sugerowanych typów tranzystorów nie mogłem znaleźć, podobnie odpowiedzi co do budowy selektrora sygnałów.

A co do kasy i czasu, to mówiłem że bardziej traktuje to jako hobby. Czas wysiedziany nad wzmakiem jakoś magicznie dodaje mu waloru brzmieniowego w moich uszach. Chce pokombinować, zaswingować, pobawić się. od kasy i czasu to jest programistyka..diora jest do ... :) do lubienia :) to rewelacyjny poligon do nauki. Dzisiaj stuninguje Diore..za rok zaprojektuje wzmacniacz....zaprojektuje wzmacniacz....taki prawdziwy a nie skleje LM1036 z LM3886 :] to dobre do telewizora babci.
  • Spec od sprzętu Unitra
    OK to jest Twoje zdanie i twoja sprawa :D To zycze sukcesow w udoskonalaniu WS442.Pozdrawiam!
  • Poziom 25  
    DZIEKI :) Dla Cię również sukcesów (czym kolwiek się zajmujesz)

Jak to jest z tym dobieraniem bet do trandków w parze różnicowej? Bo mi doktorzy PWr kładli w ten doorny łep że para różnicowa pozwala się w pewnym stopniu uniezależnić od asymetrii bet i od ich wachania. Parka różnicowa pracuje z jakąś tam wypadkową beta.. wzrost prądu w jednej gałęzi powoduje jego spadek w drugiej...[/url]
  • Poziom 30  
    Jesli masz "miekkie" isostaty i z tylu zabudowane to masz alps'a. Dodatkowo przerob sobie wskaznik wysterowania na A277D jest on mniej pradozerny i mniej ciepla wydziela. Mozesz sobie zrobic na 2x11 led 3mm bo tyle wejdze maksymalnie lub tez ladnie zaaplikowac na 2x5 led. Wtedy nie tniemy plastikowej oprawki na plytke i czarnej podkladki pod pleksa