Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica trój-drożna. Chcę zrobić zwrotnicę bez użycia cewki.

14 Wrz 2006 21:56 2601 14
  • Poziom 11  
    witam !
    chodzi mi o zwrotnice 3 drozna (nisko,srednio,wysoko).Chce zrobic zwrotnice nie uzywajac cewki - same kondesatory, poniewaz w moim miescie nigdzie nie moglem dostac cewek powietrznych,w nawianie cewek nie chce sie bawic, a gotowej zwrotnicy nie chce kupowac, bo mam sporo czesci i nie daje to takiej satysfakcji jak zrobiona wlasnorecznie :)

wiec jakich kondesatorow mam uzyc do wysokotonowego, sredniotonowego i nisko tonowego ? jak te kondensatory podlaczyc ? i ile ?
    byl bym wdzieczny za jakis schemacik :)
    (wszystkie glosniki maja po 8Ω)

zwrotnica ma byc taka uniwersalna, o ile dobrze pamietam to uniwersalny podzial to 3,5 kHz

z gory dzieki
    pozdro
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Witam

Nie da sie zrobić zwrotnicy 3 drożnej bez cewek

Możesz jedynie zrobić dwudrożną stosując jeden kondansator na wysoki, a niski podłaczając bezpośrednio.

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Witam. Po pierwsze to temat powinie raczej znajdować sie w dziale akustyka. Po drugie, nie ma czegoś takiego jak uniwersalana zwrotnica :). Wszystko zależy od głośników jakie wykorzystamy. Po trzecie, nie zabardzo sie da wykonać zwrotnice na samych kondensatorach. Miała by ona za małą stromość a i jak zrobić filtr dolnoprzepustowy na kondensatorze:|. Może i by sie dało łącząc równolegle z głośnikiem ale nie wiem jakie były by tego efekty. Jeżeli w twoim mieście nia ma cewek to poszukaj na necie, fakt nie są one tanie. A jak nie to wykona sam, przecież napisałeś, ze masz dużo wolnego czasu :). Acha, piszesz jeszcze o uniwersalnym podziale jako 3,5kHz a wcześniej sie pytasz co z głośnikiem średniotonowym :).
  • Poziom 11  
    acha ;]
    To że na wysoki można kondensator podłączyć to wiem (chyba tylko pod + o ile pamiętam) tylko nie wiem jaki, a parametrów głośnika nie znam wiec może ktoś powie jaki podłączyć kondensator żeby nie spalić tego głośnika ?

Czy nie dało by sie podłączyć jakiegoś kondensatora pod niskotonowy co by tłumił wysokie częstotliwości ?

Pewno z zamawianiem tych cewek to nie jest najlepszy pomysł, bo wyniosła mnie tyle co gotowa zwrotnica w sklepie...(fakt ze nie będzie ona dobrana idealnie do głośnika) ktoś tam ze może i by dało sie podłączyć równolegle do głośnika, ale nie wie jakie tego będę efekty - w sumie to mogę spróbować bo głośnik kosztował w granicach 20 pln a ze wzmacniacza tego i tak nie korzystałem (chcę to wrzucić sobie do garażu ;)
  • Admin grupy audio
    Witam

Jak podłaczysz kondensator do głośnika równolegle to zrobisz zwarcie dla wysokich częstotliwosci, przy większej mocy mozesz uszkodzić wzmacniacz.

Kondensator do wysokiego mozesz dać w granicach 2,2 - 4.7uF

Zrozum NIE DA SIE TEGO ZROBIĆ BEZ CEWEK.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    a wiesz moze jak mam nawinac te cewke ? , jak ja mam wyliczyc ? jak ja sie dobiera do glosnika ? i z jakiej grubosci drutu to zrobic ?
  • Poziom 11  
    juz nawinalem ta cewke :D wysokie tony tlumi ladnie, tylko mam wrazenie ze przez nia glosnik troche ciszej gra, z reszta zobacze jedszcze jak bedzie jak wkrece glosnik do kolumny, bo narazie stoi luzem
    niestety nie wiem ile ma µH, nie mam czym tego zmierzyc

a co do kondensatorow to jaka roznica bedzie miedzy 2.2µF a 4.7µF ?

PS:Cewka ta jest do niskotonowego, akondensator do wysokotonowego
  • Admin grupy audio
    Witam

Widzisz nawinaleś cewke "na pałe" i niewiadomo jaki będzie efekt całości.

Powinieneś dobrać parametry cewki do pasma przenoszenia głośnika.

Różnica między 2.2uF , a 4.7uF bedzie taka że przy 4.7 głośnik wysokotonowy "niżej" zagra.
    Jako przykład: z 2.2 zagra załóżmy od 8Khz a z 4.7uF zagra od 5Khz.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    zawsze moge ja odwinac i nawinac jeszcze raz ;]
    a wiesz moze jaka cewke dobrac do tego ?

Zakres częstot. : 47 - 6000 Hz

albo jak mam to wiliczac ? z jakiegos wzoru ? i czym zmierzyc µH ?
  • Admin grupy audio
    Witam

Głośnik niskotonowy Ci pójdzie do 6Khz ??

Wzory do wyliczeń są jednak niestety ich nie pamietam

Jest za to cała masa programów które to liczą, musisz poszukać w sieci, w tej kwestji Ci nie pomoge, ponieważ nie zajmuje sie projektowaniem zwrotnic.

Generalnie zasada jest taka:
    Im więcej zwojów ma cewka, tym wyższa jest jej indukcyjność, i tym bardziej tłumi wysokie czestotliwości

Np. Cewka o indukcyjności 1mH będzie tłumiła załóżmy od 2Khz, a ta o indukcyjności 0.5mH bedzie tłumiła od 4Khz

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    znalazlem juz jeden z takich programow, tylko nie wiem jaka wpisac czestotliwosc podzialu w hz ?
    ten program wylicza zwrotnice dwudrozna (nisko i wysoko)

ps: to jest glosnik nisko-srednio z tego co sie doczytalem na necie
    ps2: czym zmierzyc indukcyjnosc cewki ?
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Witam

Musisz znaleźć paramatry głośnika

Indukyjność cewki zmierzysz np. mostkiem RLC, niektóe multimetry też mają taka funkcje.
    Generalnie nie jest to porsta sprawa.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    parametry glosnika mam, tylko nie wiem zabardzo o co chodzi z tym podzialem hz, np. jak wpisze 3500 hz to bedzie niskotonowy gral tlyko do 3500 hz ?
  • Poziom 11  
    ps: jak mam wlutowac kondensator ? minusem w strone glosnika czy minusem w strone wzmacniacza ?

Dodano po 2 [godziny]:

albo mam takie pytanie :
    kotry to + (w kondensatorze) na tym schemacie Zwrotnica trój-drożna. Chcę zrobić zwrotnicę bez użycia cewki.
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Witam

Kondensator lutujesz plusem w strone wzmacniacza.

Na Twoim rysunku, prosta kreska to plus, a zaokrąglona to minus.

Jesli ustawisz 3500Hz to głośnik niski bedzie grał do 3500, a wysoki od 3500 ( mniej więcej)

Pozdrawiam