Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile A ma mostek z diod np.10A

wojakszwejk 20 Wrz 2006 23:00 1977 14
  • #1 20 Wrz 2006 23:00
    wojakszwejk
    Poziom 9  

Przykładowo potrzebuje mostek trojfazowy na 60A , z jakich diod go zrobić ? 6x10A ?
    oczywiscie nie proponujcie kupna mostka , mam duzo diod z robiorek i z ciekawosći pytam jakie diody trzeba na taki mostek o obciązalnosci 60A

• #2 20 Wrz 2006 23:11
    -RoMan-
    Poziom 42  

Nie da się odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Wszystko zalezy od charakteru źródła i obciążenia.

• #3 20 Wrz 2006 23:41
    irek2
    Poziom 40  

Jak wykonasz zwykly mostek na czterech diodach po 10A to bedziesz mial mostek 20A. W trojfazowym bedzie 6diod czyli 30A.
    Jesli te 60A bedzie z obciazeniem pojemnosciowym to mostek musi byc na wiekszy prad. Znamionowe prady podawane dotycza obciazen rezystancyjnych ew indukcyjnych. Czesto jest tez podawany maksymalny prad bez radiatora i z radiatorem. Przy tych pradach bedzie potrzebny niezly kaloryfer.

• #4 20 Wrz 2006 23:52
    mariusz_bojarski
    Poziom 11  

Ale jak użyjesz aktywnego PFC;) to faktycznie mostek z diod 10A da 20A, tylko reszta elementów troche droższa od mostka, ale biorąc pod uwage normy unijne powinno się to stosować;) pozdrawiam;)

• #5 21 Wrz 2006 00:30
    lechoo
    Poziom 39  

Normy normami, ale producenci to olewają... Wystarczy obejrzeć od środka pierwszą lepszą spawarkę inwerterową - pomimo mocy przetwornicy rzędu 3-4kW nie widać tam ani grama PFC...

Edit:
    Mowa o zasilaniu 1-fazowym. Takie małe spawarki inwerterowe z prądem wyjściowym do 160A robione są jako 1-fazowe.

• #6 21 Wrz 2006 00:40
    -RoMan-
    Poziom 42  

A przy zasilaniu trójfazowym i tej mocy w ogóle wymagane jest PFC?

• #7 21 Wrz 2006 00:41
    mariusz_bojarski
    Poziom 11  

spawarke z aktywnym PFC raz robilem, ale uklad PFC akurat mialem zwalony i poszedl mostek caly bo byl na 450V, ale to też prosta zabawka, no i częśni nie drogie;), a jak pominiesz mostek na wyjściu to już bajka;)

Dodano po 1 [minuty]:

a apropo norm, to nie są żarty, strarsze falowniki Siemensa, bez PFC, 50kw za 5000PLN, nieźle??

• #8 21 Wrz 2006 00:45
    trol.six
    Poziom 30  

Gość ma problem na temat mostka, a wy zaraz o unii i PFC

Swoją drogą ja sie nie dziwie że nikt sie nie kwapi z robieniem PFC na 3KW. Kto kupi potem to urządzenie? Ja jeszcze z takimi mocami sie nie zmagałem, moze da sie to jakoś ekonomicznie rozwiązać. W sumie 5 A na 230V x 3 jeszce znoście, ale na 50KW to troche wyzwanie jest. Juz wypadałoby sie pobawić może w przetworniki rezonansowe.

Co diód w mostku to wypadałoby żeby były zbliżone parametrami. Może jakieś rezystory wyrównujące mogą sie okazać potrzebne.

• #9 21 Wrz 2006 00:58
    mariusz_bojarski
    Poziom 11  

Bo wiesz, jest taka akcja, że jak coś jest zgodne z normami i to kupisz, to muszą Ci wymienić na dobre, albo oddać hajs czy jakoś tak, ale u nas wszyscy na to srają, a obowiązuje od 4 czy 5 lat;)

• #10 21 Wrz 2006 08:31
    wojakszwejk
    Poziom 9  

-RoMan- napisał:
    Nie da się odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Wszystko zalezy od charakteru źródła i obciążenia.

Żrodło - Prądnica 3 fazowa w motocyklu
    obciązenie - instalacja moto , oswietlenie, akumulator , i cała reszta
    Oryginalny mostek 36A (kupiony w sklepie) padł wiec chciałem zrobic coś własnego na wiekszy prąd zwłaszcza ze mam diody
    A czy mozna zastosować diody ze starego alternatora ?
    Tylko ze one są dziwnie małe tzn 1 dioda wielkosci jak tabletka polopiryny

• #11 21 Wrz 2006 10:50
    trol.six
    Poziom 30  

Nie jestem 100% pewien ale wydaje mi sie że zwykłe diody prostownicze (mostek) nie będą tu najlepszym rozwiązaniem. Nie ze względu na prąd ale czasy przełaczania.

Didody z alternatora są pozornie małe, gdyż w normalnej diodzie dużo zajmuje obudowa a tak naprawde liczy sie wielkość styku złącza oraz możliwość odprowadzenia ciepła. Nie znam paramterów takich diod ale powinny być raczej OK. Trzeba by tylko zadbać o chłodzenie, oryginalnie takie diody są zdajesie wciskane do korpusu.

Albo jakieś schotky by sie nadały? A może w alternatorze schotky stosują?

• #12 23 Wrz 2006 00:21
    irek2
    Poziom 40  

PFC jest potrzebne w urzadzeniach duzej mocy (>400W) pracujacych na stale. Dlatego spawarki i inne nie musza miec tego typu ukladow.

Zwykly wzmacniacz audio z trafem toroidalnym ma kiepski wspolczynnik mocy i wcale nie wymaga aktywnych korektorow. Wiec przetworncie do zastosowac audio raczej tez nie beda musialy miec ukladu PFC.

• #13 23 Wrz 2006 14:58
    -RoMan-
    Poziom 42  

PFC jest wymagane w urządzeniach o mocy w zakresie 75 do 2000 W.

• #14 23 Wrz 2006 20:34
    irek2
    Poziom 40  

Nie wierze zeby tylko takie kryteria byly w wymaganiach co do PFC.
    Wazne jest przeznaczenie urzadzen i ich faktyczny wspolczynnik mocy. Nie zawsze trzeba go korygowac.
    Obecnie mamy wielki balagan w normach CE i watpie rzeby byl ktos kto wie kiedy trzeba a kiedy nie trzeba stosowac PFC.
    Zreszta ktora polska firme elektroniczna stac na badania CE.

• #15 27 Wrz 2006 00:00
    elek555
    Poziom 37  

Wracając do tematu i autora /zakładam że żyje/
    Pewnie że możesz zastosować diodki alternatorowe tylko obejrzyj je i ustal które gdzie montować/jedne mają na korpusie anodę a drugie katodę/. Twoje polopirynki mają prądy znamionowe po około 25A, i na stosownych radiatorach wytrzymają wiele. Poszukaj czy gdzieś nie ma jakiegoś głupiego zwarcia które zniszczyło oryginał.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME