Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu z płyty

mavi 27 Wrz 2006 00:48 27859 11
  • #1 27 Wrz 2006 00:48
    mavi
    Poziom 19  

Mam proste pytanie i chyba mogę uzyskac konkretną odpoiedź. Planuję wymienić instalacje elektryczną w swoim mieszkaniu. Poniewaz instalcja byla aluminiowa a na chwile obecną wszlkie gniazdka i właczniki muszą być w innych miejscach niz pierwotnie, zdecydowalem sie na calkowitą wymianę okablowania wraz z biezpiecnzikami. Chcialbym sie dowiedzieć czy prócz łazienki i kuchni, jest sens kładzenia instalacji 3x1,5 czy wystarczy położyć instalację 2x1,5. Tak samo mam pytanie co do grubości przewodów. Instalcje w łazience i kuchni planuję zrobić na przwodach 3x 2,5. I znów pytanie czy jest sen lub logiczne wytłumaczenie by całą instalacje, również w pokojach, poprowadzić przewodami o gubości 3x2,5 czy wystarczy 1,5??

pozdrawiam

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 27 Wrz 2006 01:19
    monteros
    Poziom 18  

Witam nie polecam koledze kladzenia w pokojach przewodu 2,5mm gdyz niema to sensu 1,5mm wzupelnosci wystarczy 2,5mm jak najbardziej w lazience i kuchni ale tylko na gniazda oswietleniowe 1,5mm wystarcza w zupelnosci.Sam wymienialem cala instalacje w mieszkaniu wiec znam temat i moge sluzyc pomoca . Pozdrawiam 73!

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 27 Wrz 2006 01:28
    Mariopi
    Poziom 34  

Konkretna odpowiedź:
    Jak sobie sam robisz (modernizujesz) instalację wewnętrzną to Twoja "broszka" i bezpieczeństwo.
    Wiekszy przekrój przewodu na pokoje zawsze możesz dać (ale koszty większe).
    Co do reszty to zależy czy na przyłączu masz już uziom czy dalej po "staremu" zerowanie.
    Co do kuchni, łazienki etc, to w ogóle nie ma żadnej dyskusji - warto nawet dać przy okazji modernizacji zabezpieczenia różnicowo-prądowe.

W pokojach generalnie nie intalowało się (a nawet nie instaluje) gniazdek ze stykiem ochronnym, więc teoretycznie mogłaby być tylko 1 para (faza i zero). Ale przepisy są takie że mają być 3 X 1,5. Większość urządzeń nie wymaga styku ochronnego, ale np. komputer, monitor, UPS - tak. Więc lepiej od razu podprowadzić wszystkie przewody do gniazdek w pomieszczeniach mieszkalnych jako 3-przewodowe x 1,5 i tam gdzie jest to konieczne - zamontować gniazdko ze stykiem ochronnym.

0
  • #5 27 Wrz 2006 07:36
    -Baranek-
    Poziom 12  

do kuchni i łazienki zwłaszcza gdzie bedą odbiorniki duzej mocy (pralka; kuchenka; czajnik itp) daj przewody 3x2,5 na resztę spokojne 1,5 wystarczy na pozostałe gniazda w pokojach i świetlenie

bezpieczeństwo ponad wszystko no chyba ze sie z domownikami pokłóciłeś

0
  • #6 27 Wrz 2006 08:02
    lesrog
    Poziom 10  

Warto pomyśleć też o odbiornikach, których być może jeszcze nie masz np: zmywarka, kuchenka el. 3-fazowa. Pamiętaj aby dla takich odbiorników zastosować osobne obwody. Nawet jeśli w tej chwili nie ma możliwości założenia tzw. "siły", warto taki kabel zainstalować już teraz; nie będziesz musiał w przyszłości pruć ścian. Ja do kuchni położyłem YDYp 5x4 (kuchnia el. z płytą ceramiczną może mieć kilka kW). Przemyśl też czy nie warto od razu płożyć instalacji telefonicznej i sieci komputerowej; na przyszłość jak znalazł. Instalację wykonujesz oczywiście jako TN-S. Przwody N i PE rozdzielasz przed różnicówką i punkt rozdzielenia uziemiasz pojedyńczym przewodem o przekroju nie mniejszym niż największy zastosowany w twojej instalacji. Możesz go podłączyć do pionu instalacji wodnej.

0
  • #7 27 Wrz 2006 10:28
    mavi
    Poziom 19  

Dzięki Panowie za pomoc. Jasno i wyraźnie i o to mi chodziło. jeszcze mam jedno błache chyba pytanie. zapewne jest jakas norma ktora mówi na jakiej wysokości od podłogi powinny być zainstaowane gniazdka. Zauważylem, że w przypadku kontaktów to już jest "wolna amerykanka", ale gniazdka to juz chyba nie. Jeśli jest to określone to proszę o odpowiedż. Dzięki jeszcze raz.

2
  • #9 30 Wrz 2006 13:14
    lukiiiii
    Poziom 26  

Na pokoje tez lepiej dac 3x2,5, moze przyjdzie potrzeba podlaczenia zelaska w pokoju, piecyka jak rury zamarzna od CO :) odkurzacza i wiele innych urzadzen, instalacja musi byc elastyczna.

Mozna tez zrobic tak ze do puszek do pokoju doprowadzasz 2,5 a dalej do poszczegolnych gniazdek 1,5 albo jeszcze inaczej laczysz poszczegolne gniazdka w pokoju pokoleji a nastepnie laczysz 1 z ostatnim tworzac jak by pętle.

Co do innych instalcja (telefon, sie LAN) nie mozna ich klasc blisko przewodow energetycznych bo beda zaklocenia. Zreszta coraz bardziej popularne i modne sa sieci bezprzewodowe. Telefony domowe zreszta tez.

rysunek pokazuje jak klasc kable i inne pierdoly...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2543806#2543806

Co do gniazdek oprocz kuchni i lazieni montujesz jak chce nawet na suficie jak chesz ;]

0
  • #10 01 Paź 2006 20:40
    rop
    Poziom 10  

Jeśli mozna chciałbym wtrącić trzy grosze.
    I tak:
    -W pokojach na gniazda kładzie się 3X1,5 lub 2,5 jak kto woli ( ja jestem zwolennikiem więcej obwodów,mniej gniazd na obwodzie .Więcej bezpieczników mniejszego nominału) a jeśli 3x to należy go gdzieś podłaczyć z tego co wiem to do bolca:) a więc w pokoju gniazda z bolcem
    -ktos powiedział żelazko i ma racje -- tylko jak? żelazko ma wtyczke z bolcem więc ???
    Kończąc -zwrocie uwagę iz radio ma płaską wtyczkę i wchodzi pod bolec, komputwer wtyczke z bolcem,żelazko również .Według mnie producent nie dał tego bez kozery bo miał taki kaprys.:)
    Specjanie nie opieram sie na przepisach ,Pozostawiam za to logikę i zdrowy rozsądek :)

0
  • #11 02 Paź 2006 13:35
    mavi
    Poziom 19  

Co do sieci i telefonu to zgadzam sie ze bezprzewodowe systemy staly sie już tańsze i bardziej użyteczne. Lecz co z kablem antenowym i głośnikowym?? Wszystkie kable od kina chowam w scianach i nie chcę mieć nieprzyjemnego buczenia, tym bardziej ze sam sprzęt mam niezłej jakości. Proszę o określenie w cm ile mam pozostawic miejsca miedzy tunelami rytymi w scianach na przewody na przewody 230 V a koncentrykiem i kablami głośnikowymi.

pzdr.

0
  • #12 02 Paź 2006 23:45
    lukaszluki
    Poziom 9  

"Przwody N i PE rozdzielasz przed różnicówką i punkt rozdzielenia uziemiasz pojedyńczym przewodem o przekroju nie mniejszym niż największy zastosowany w twojej instalacji. Możesz go podłączyć do pionu instalacji wodnej."
    proszę wyjaśnić te słowa bo wydaje mi się ze nie można samowolnie uziemiać punktu rozdziału przewodów tzn. bez pozwolenia właściciela rur (wodociągi, spółdzielnia mieszkaniowa itp.).

0