Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Za słaby sygnał z cd. Jak się pozbyć impulsu po wyłączeniu?

Sław1980 08 Paź 2006 13:42 1793 21
  • #1 08 Paź 2006 13:42
    Sław1980
    Poziom 17  

witam mam problem z sygnałem na mój wzmacniacz, mianowicie z chinch podaje za slaby sygnał więc zbudowałem prowizoryczny układ dopasowujący sygnał z końcówki mocy radia do wejść (chinch) wzmacniacza. Układ działa super moc na głośniku exstara i wszystko byłoby git gdyby nie impuls który pojawia się na głośniku po wyłączeniu radia - swojego rodzaju "pierdnięcie" :) jak się go pozbyć wiem że moge zastosować inny układ ale nie bardzo wiem jak zrobic to w prosty sposób bez zbędnych komplikacji. W załącznku podaje schemat tej prościzny którą mam zastosowana. KTOŚ POMOŻE?

0 21
  • #2 08 Paź 2006 14:35
    kraz73
    Poziom 27  

Ciekawe podejście do tematu, lepiej zrób dzielnik napięcia z wejść głośnikowych temat niejednokrotnie poruszany na elce wystarczy poszukać lub wzmocnij sygnał opem. Na marginesie jaki masz wzmacniacz bo nie spotkałem się aby którykolwiek nie dysponował wejściem 1V.

0
  • #4 08 Paź 2006 16:07
    kraz73
    Poziom 27  

Ale dzielnik i tak nie zapobiegnie stukowi. Natomiast jeżeli odłączy Ci się głośnik w przezentowanym przykładzie to uszkodzi wzmacniacz.
    Jedynie separator na opie załatwi sprawę. Ewentualnie wzmocnienie na opie samego wzmacniacza.

0
  • #6 08 Paź 2006 18:58
    kraz73
    Poziom 27  

Nie zakładaj nowego tematu. Dodatkowy dzwięk powstaje w wyniku powstania stanów nieustalonych w końcówkach mocy radioodtwarzacza przy wyłączeniu. Możesz go usunąć przez szybsze odłączenie wzmacnicza od żródła sygnału np. przez przekaźnik rozłaczający sygnał zaraz po wyłączeniu radioodtwarzacza. Sygnał jednak puść przez dzielnik a nie separator bo fakt, że jeszcze nie uwaliłeś stopni wejściowych wzmaka nie oznacza że ich nie uwalisz.

0
  • #8 08 Paź 2006 19:20
    kraz73
    Poziom 27  

kurczę to gorzej możesz jeszcze opóźnić sygnał mute na końcówki w radioodtwarzaczu. Na początek podaj co to za wzmacniacz bo aż mnie się wieżyć nie chce że można tego razem nie spasować.

0
  • #9 08 Paź 2006 19:26
    Sław1980
    Poziom 17  

wzmacniacz juz dawno bym zmienil ale nie mam kasy więc zostawiłem ten, jest lipnej wirmy cos na v chyba nie pamiętam dokładnie ale wiem że ciężko znaleźc coś na jego temat w necie jest na mosfetach więc nieźle chula tylko właśnie problem mam z tym sygnałem, są trzy motywy z tym przekaźnikiem 1. odłączać głośnik, 2-sygnał wejściowy 3.-sygnał sterujący efekt tych trzech chyba będzie identyczny najpierw pójdzie impuls a dopiero zadziała przekaźnik w mikrosekundowych odstepach moze ale zawsze pierdnie więc mechaniczne rozwiązania chyba odpadają

0
  • #10 08 Paź 2006 19:41
    kraz73
    Poziom 27  

Jak V12 to faktycznie jest problem :D. Zamiast bawić się w separatory namierzyłbym w wzmacniaczu opy na wejściu po czym zwiększył dwukrotnie ich wzmocnienie i pozostał przy cinchach. Ew. w radiu możesz wydłużyć czas przełączania stb na końcówkach mocy np. dobranym kondensatorem.

0
  • #12 08 Paź 2006 20:30
    kraz73
    Poziom 27  

chodzi o stb w radiu. Jeżeli końcówki w radiu wyłączą się póżniej niż wzmacniacz to unikniesz efektu pyknięcia.

0
  • #14 11 Paź 2006 00:51
    adammc

Poziom 26  

Zły układ sprzęgający .
    Kond w tym układzie przeładowuje się zbyt długo po pojawieniu się napięcia 6V na wyjsciu końcówki trwa to okolo 4×C×(R+Rwej) u ciebie wychodzi okolo sekundy lub więcej .

Spróbuj tak kond szeregowo a za nim dzielnik napięcia, rezystory tak dobierz by ich łączna szeregowa zastępcza rezystancja nie była większa niz 10 kΩ

Dodano po 13 [minuty]:

Acha widze że wzmaka masz w mostku wiec jezeli twój wzmak ma przełącznik "bridge" to ustaw go na OFF, nastepnie te dzielniki co zmontowałes spróbój podłączyć z jednego kanału radia tzn na wyjsciu "+" zrobic jeden dzielnik i na wyjśćiu "-" tego samego kanału drugi , i to do wzmaka , który obecnie już bedzie pracował mostkowo gdyż pobudzany będzie sygnałami w przeciwfazie , zaś dzięki wyłączeniu funkcji "bridge " wzmacniacz będzie tłumił sygnały wspólne dla jego obu kanałów. tak więc przeładowania sie odejmą pod warunkiem stosowania takich samych kondów i rezystorów. Głośnik zostaje wpięty jak poprzednio.

Jezeli wzmak nie posiada takowego przełącznika to musisz dopracować dzielnik tak jak opisałem wyżej . choc w obu przypadkach przydałaby się jego modyfikacja.

0
  • #16 11 Paź 2006 12:34
    adammc

Poziom 26  

tak ale pytalem czy ta funkcje da sie wyłączyc jakims wylącznikiem wtedy mogłbys sobie zastosowac wersję b i trzask zniknie calkowicie, zas gdy nie ma wylacznika musisz sie zadowolic jedynie korektą ukladów sprzegających wersja a

0
  • #17 11 Paź 2006 18:58
    kraz73
    Poziom 27  

Rozmawiamy dalej o pobieraniu sygnału z końcówki radioodtwarzacza czy gdzieś się zgubiłem?. Jakie radio ma przełącznik bridge bo nie kojarzę. Układ sprzęgający z rys. a jest ok, ale i tak będziesz miał stuk. Niestety jeżeli nie możesz opóźnić sygnału stb na końcówki radia to zostaje Ci mało inteligentny układ włącznika manualnego na rem, ew. zwiększenie wzmocnienia w przedwzmacniaczu samego wzmaka i połączenie go cinchami.

Chyba, że ktoś tu udowodni, że istnieje układ na tyle inteligentny, aby wyłączyć wzmacniacz 1-2sek przed chwilą kiedy to Ty zechcesz wyłączyć radio.

0
  • #19 11 Paź 2006 21:32
    qscgu
    Poziom 34  

a nie prosciej bylo by ci zrobic przedwzmacnaicz przypuscmy 40x na 3 tranzystorach super niskoszumowych? koszt elementow dla stereo to okolo5-6zl i zasilanie akurat 12V... u mnie pelni on role przedwzmacniacza mikrofonowego i jest miliard razy lepszy [mniej znieksztalcen] niz przedwzmacnaicz w wejsciu na mikrofon karty AC97 w kompie, mic to Tonsil MD268 cena w sklepie to okolo 100zl, wiec to nie jest mikrofon bazarowy za 10zl wielkosci dlugopisa. Cena napewno mniejsza niz ten uklad odlaczania sygnalu ktory chcesz zbudowac a i taki mozna stosowac do wysokiej klasy sprzętu bo wspolczynnik znieksztalcen jest baaardzo maly. nie jest to jakis super uklad i tak nie twierdze ale jak za tą cene to nie ma nic lepszego, nie ma zadnych regulacji wiec nie ma tez bardzo wielkiego wplywu na sygnal, jest tutaj na elektrodzie schemat.

0
  • #20 11 Paź 2006 23:02
    adammc

Poziom 26  

To jak nie masz przełącznika to pozostaje ci jedynie opcja ze schematu z punktu "a" .
    Moze u któregos z kolegów lezy gdzies wzmacniacz z wejściem "High input", wystarczyło by sie pokusic by to rozkręcic i przerysowac schemat połączen tych kilku rezystorków i kondów co na tym wejściu są i podac koledze bo on byłby najlepszy.

0
  • #21 11 Paź 2006 23:15
    kraz73
    Poziom 27  

adammc ale Beekerowi chodzi o stuk powstający podczas wyłączania radia, i to go boli najbardziej. A w związku z tym, że nie może ingerować w układ radioodtwarzacza, a także z niewiadomych powodów nie chce grzebać w wzmacniaczu ciężko będzie ten stuk wyrugować. Nie byłoby problemu jakby stuk powstawał w chwili włączenia radia ale jak przekonać wzmacniacz aby wyłączył się o 1-2 sek przed zanikiem napięcia na przewodzie REM? Niestety stuk generowany jest przez końcówkę mocy w chwili jej przełączania do trybu stb.. i jest nie do usunięcia /tzw. stany nieustalone/. Wartości R=1KΩ i 47Ω na masę, sprzęg 10uF/16V za układem rezystorowym.

0
  • #22 11 Paź 2006 23:35
    adammc

Poziom 26  

aaa teraz widze , bo nie doczytalem dokładnie, trzeba bylo by jak tam ktos wspominał wydłużyć czas działania końcówki w radiu by wzmak zdołał sie wyłączyć . No ale powiem tylko ze kiedys mialem tak podpięte radyjko i wzmaka pod High input i nie pamietam trzasków.

0