Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wlaczanie, wylaczanie napiecia 30V DC, 0.5A przy pomocy proc

ma_g 21 Paź 2006 17:00 1204 7
  • #1 21 Paź 2006 17:00
    ma_g
    Poziom 9  

Witam!!
    Prosze o pomoc:) Nie wiem jak to zrobic i co proponujecie. Otoz: Urzadzenie jest zasilane 24V do 30 V DC....przy pomocy stabilizatora zasilam procesor (LM2576-5V) AVR. W zaleznosci od potrzeby uC ma wlaczac lub wylaczac na wyjsciu rowniez 24V do 30V 0.5A ktore przenosze z wejscia na wyjscie. Jak to zrealizowac :
    1) Wyjscie pinu uC podlaczam do ULN2803 a nastepnie do tranzystora BD244
    2) Wyjscie pinu uC podlaczam do transoptora jesli tak to jakiego..

A co jesli ULN2803 nie przeniesie mi takiego pradu?? Albo prad bedzie 0.6A musze miec tez jakis zapas.

Moze macie pomysl jak to wykonac. Z gory dziekuje

Pozdrawiam Marcin

0 7
  • #2 21 Paź 2006 17:26
    mrrudzin
    Poziom 39  

Jak często dokonujesz przełączeń?
    Jeśłi nie jest ich zbyt dużo - można np. ULN-em sterować przekaźnikiem.
    Jeśli jest - możesz przecież za pomocą kanału ULN wysterować tranzystor - który będzie przewodził ten duży prąd.

Kanały układu ULN można łączyć równolegle - osiągając tym samym większy prąd. Ważne że jeden układ może mieć 2,5W strat (nie jestem na 100% pewny - należy to sprawdzić )

0
  • #3 21 Paź 2006 18:37
    ma_g
    Poziom 9  

A nie lepszym pomyslem jest zastosowanie MOSFET'a lub czegos takiego ??? Natomiast nie wiem jak by wygladal schemat. Pzekaznika nie chce stosowac ze wzgledu na wymiary i zawodnosc. Mam wrazenie ze ukladu (urzadzenia) ida w kierunku usuniecia elementow mechanicznych

0
  • #4 21 Paź 2006 18:45
    mrrudzin
    Poziom 39  

Zgadzam się. Czasami zastosowanie przekaźnika jest uzasadnione ekonomicznie. Napisałem tylko że istnieje taka możliwość. Każda metoda ma swoje wady i zalety - co wybierzesz - zależy od Ciebie.

0
  • #5 21 Paź 2006 19:48
    ma_g
    Poziom 9  

No wlasnie.
    Wiec jesli bym przekaznik odrzucil. Wady: wymiary, element mechaniczny
    Nastepnie bym odrzucil ULN2803 ze wzgledu na max 0.5A. To zostaje mi MOSFET.

Ktory bym podpial nastepujaco:

Wlaczanie, wylaczanie napiecia 30V DC, 0.5A przy pomocy proc

Jesli mozna ten schemat poprawic. To co proponujesz

0
  • #6 21 Paź 2006 19:58
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Jeśli układ włączany ma mieć wspólną masę to takie włączanie nie przejdzie. 5V na bramkę to mało, będziesz musiał kupić odpowiedniego mosfeta któremu 5V wystarczy. Najlepiej zrobisz jak napiszesz co będzie zasilane tym załączanym napięciem.

0
  • #7 21 Paź 2006 20:02
    mrrudzin
    Poziom 39  

Można 5V podać na jeden kanał ULN2803, a nim sterować bramką tranzystora (praktycznie dowolnym napięciem - zgodnie z specyfikacją ULN).

0
  • #8 21 Paź 2006 20:18
    ma_g
    Poziom 9  

Tzn tak znalazlem IRF9540. Ale do konca nie wiem jakiego MOSFETA zastosowac, dlatego ze nie znam sie na nich. I bedzie to moj pierwszys taki projekt. Rozumiem ze dla ULN jesli podlacze +24V to nie bedzie sie grzal?? Nie bawilem sie nim przy takich napieciach.

Wiec prosba jakbyscie to rozwiazali??

Do czego: Podlaczam do wyjscia urzadzenia gotowe uklady kontrolno-pomiarowe. Kazdy ok. 24V DC/50 mA pobiera. Max chce ich podpiac do jednego takiego wyjscia ok. 10-12szt. Chce zbudowac uklad ktory w oparciu o interfejs RS232 bedzie je wlaczac i wylanczac. Szkoda energii by caly czas pracowaly. Sterowanie za pomoca programu komputerowego napisanego w C.

Z gory dziekuje za kazda podpowiedz!!!

0