Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skoda Octavia - źle steruje wentylatorem chłodnicy

tomek2000 02 Lis 2006 09:59 31478 12
  • #1 02 Lis 2006 09:59
    tomek2000
    Poziom 23  

Mam problem z wentylatorem chłodnicy. Po uruchomieniu silnika po 2 sekundach włącza się wentylator chłodnicy a po wyłączeniu silnika pracuje jeszcze ok. 15 minut. Wskaźnik temperatury na desce rozdzielczej też się nie podnosi, ale to chyba dlatego, że chłodnica się wcale nie nagrzewa.
    Ogrzewanie wnętrza praktycznie nie działa - podgrzewa powietrze tylko delikatnie.
    Spotkał się ktoś z takim problemem? Wygląda mi to na czujnik temperatury silnika - procesor źle odczytuje temperaturę i profilaktycznie włącza wentylator. Bo na termostat to mi nie wygląda skoro wentylator jest włączony

2 12
  • Sklep HeluKabel
  • #2 02 Lis 2006 11:40
    viper555
    spec od auto-elektro

W skodzie nie ale w oplu wchodzi w tryb awaryjny aby nie przegrzać silnika ,przerwa na czujniku.P

1
  • Sklep HeluKabel
  • #3 02 Lis 2006 12:32
    tomek2000
    Poziom 23  

Tu też mi tak właśnie wygląda.. Przyglądałem się instalacji, ale kabelki wyglądają OK. Może to faktycznie sam czujnik - tylko gdzie on jest zamontowany? :) Na kadłubie silnika czy na chłodnicy?

0
  • #4 02 Lis 2006 12:49
    viper555
    spec od auto-elektro

Powinien być na silniku do chłodnic już nie stosują.P

0
  • #5 02 Lis 2006 14:57
    tomek2000
    Poziom 23  

Nooo Nie pocieszyłeś mnie :) Na tym silniku jest co najmniej kilka różnych czujników. Wie ktoś który to ten właściwy?

0
  • #6 02 Lis 2006 15:07
    wojtekryba
    Poziom 32  

jaki silnik ?
    jest climatronic ?
    kontrolka plynu miga ?

3
  • #7 02 Lis 2006 15:43
    tomek2000
    Poziom 23  

Skoda Octavia 1.6i, rocznik 2000, bez klimatyzacji.
    Świeciła mi się pomarańczowa kontrolka wyglądem przypominająca silnik lub pompę (nie wiem od czego ona jest), ale ta kontrolka zapaliła się dopiero po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów, bo wcześniej nie widziałem by się paliła.

0
  • #8 02 Lis 2006 17:30
    rysiek 735
    Poziom 13  

witam
    ta lampka to moze byc np CHECK swiadczy o usterce w samochodzie i
    moze miec zwiazek z wentylatorami ale nie musi.
    Czujnik wentylatora jest przykrecony do chlodnicy i tam go szukaj powinien miec 3 styki

0
  • #9 03 Lis 2006 10:12
    tomek2000
    Poziom 23  

Na chłodnicy jest czujnik 2-stykowy, ale to nie on jest winien. Na próbę go odłączylem i niczego to nie zmieniło. Z tego co widziałem, to są jeszcze przynajmniej 2 czujniki na przewodach od chłodnicy (czarny i zielony). Podejrzewam, że to któryś z nich. Jak uda mi się odłączyć przewody od nich to je zbadam. Złączki są z jakimś zabezpieczeniem i nie udało mi się na razie ich rozpiąć a boję się na siłę ciągnąć by nie uszkodzić czujnika.

0
  • #11 03 Lis 2006 23:44
    tomaxo
    Poziom 11  

Czujnik temperatury zaznaczony jest numerem 7 na zalaczonym schemacie.Skoda Octavia - źle steruje wentylatorem chłodnicy

4
  • #12 06 Lis 2006 21:27
    tomek2000
    Poziom 23  

Sobotę spędziłem przy samochodzie. Mam trochę więcej danych :)
    Zrobiłem fotkę z widokiem na interesujący mnie fragment silnika. Widać tam zaznaczone dwa czujniki. Ten zielony oznaczony numerem 1. to czujnik temperatury cieczy chłodzącej. Ma 4 styki oznaczone literami A-B-C-D. Wewnątrz zamontowane są dwa termistory NTC o rezystancji odpowiednio: A-B - 1k i C-D - 2k w temperaturze pokojowej. (Part.Nr. 059 919 501A)
    Po odłączeniu przewodów od wentylatora i rozgrzaniu silnika mogłem sprawdzić, że ten czujnik z całą pewnością steruje wskazówką temperatury na desce rozdzielczej. Czym jeszcze to na razie nie wiem.
    Drugi czujnik (ten z numerem 2.) niestety czujnikiem nie jest :( Wszystko wskazuje na to, że jest to elektromagnes sterujący termostatem. Ma rezystancje 15ohm. Z zewnątrz jest niemal identyczny z czujnikiem temperatury, ale są to jedynie jego wyprowadzenia. Ma nawet niemal identyczną zawleczkę. Niestety próba wyjęcia go skutkuje najpierw zsunięciem mocowania styków, a ciągnięcie za styki kończy się ich oberwaniem. Sam elekrtomagnes jest zintegrowany z obudową termostatu i nie da się go wymienić jako oddzielnej części.
    W ten sposób uszkodziłem termostat. Całe szczęście, że nie ma problemu z jego wymontowaniem. Mocowany jest jedynie dwoma śróbami. Przed odkręceniem ich warto zdjąć gumowy szlauf - będzie wygodniej wyjąć termostat.
    Po wyjęciu termostatu okazało się, że ma oberwane plastikowe listki mocujące sprężynę wkładu. Być może uszkodziłem je w trakcie mało delikatnego wysuwania termostatu z obudowy, ale nie sądzę, by to było aż tak delikatne.
    Tak czy inaczej na dzień dzisiejszy mam do wymiany termostat (Part.Nr. 06A 121 114), który kosztuje w Serwisie Autoryzowanym 312zł :( Zamienników niestety brak - tylko oryginał.
    Po jego wymianie napiszę co się zmieniło :) Na razie czekam aż go ściągną, bo jest na zamówienie.

Skoda Octavia - źle steruje wentylatorem chłodnicy

1
  • #13 27 Lip 2008 22:26
    tomek2000
    Poziom 23  

Uszkodzony był tylko termostat. Niestety koszt nowego jest spory (312zł).

Oberwany listek obudowy spowodował stałe otwarcie termostatu i ciągłe chłodzenie silnika. To z kolei nie pozwoliło silnikowi osiągnąć temperatury 90 stopni i uaktywniło awaryjne uruchomienie wentylatora chłodnicy i zapalenie kontrolki alarmu za desce rozdzielczej (ten żółty symbol silnika).

Po wymianie termostatu należało przeprowadzić pełny cykl rozgrzewania silnika - aż do wyłączenia się wentylatora chłodnicy po schłodzeniu płynu. Po ponownym uruchomieniu silnika już wszystko było OK.

0