Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VC PL 180 XEU nie daje iskry

02 Lis 2006 11:10 5060 3
  • Poziom 10  
    Posiadam piec taki jak w temacie postu, ma 12 lat, czyszczony w zeszłym roku. Piec nie włącza podgrzewania wody. Objawy: po włączeniu zasilania zapalają się po chwili kontrolki na obudowie elektroniki: żółta z lewej, potem zielona z prawej. Włącza się pompa, buczy i nie grzeje się. Jednak nie zostaje uruchomiony zapłon (nie ma iskrzenia). Serwisant straszy cenami i mówi coś o elektronice, że bardzo (!) droga. Układ elektroniczny podejrzałem bardzo ostrożnie, nie jest specjalnie nowoczesny, ale bez dodatkowych danych (schemat etc.) nic nie dotykam. Zastanawiam się, czy to nie układ podający napięcie na elektrody iskrownika (na zewnątrz obudowy z elektroniką)? Pomóżcie, bo zimno. Dzięki z góry
  • Poziom 33  
    Przede wszystkim co oznacza, że pompa buczy?
    Czy pompa pracuje prawidłowo czy tylko buczy?
    Odkręć śrubę i sprawdź czy się kręci.
  • Poziom 10  
    Przede wszystkim dziękuję DonRomano za zainteresowanie moim postem.
    Ponieważ znalazłem przyczynę, a piec jest dosyć popularny (mimo że dość stary, mój jest z 1994 roku) więc dzielę się moimi odkryciami.
    Rozebrałem elektronikę i nie jest ona specjalnie skomplikowana (era tranzystorów), logika jest realizowana przez przekaźniki i jest wbudowana w konstrukcję, więc stosunkowo łatwo rozpoznać układy odpowiadające za poszczególne funkcje.
    Istnieją osobne układy badające poszczególne parametry takie jak ciąg kominowy (termistory mierzące temperaturę spalin), czy obecność płomienia (czujka jonizacyjna). Konstrukcyjnie jest to zrealizowane jako blok płytek połączonych ze sobą, wśród których najbardziej skomplikowana i najważniejsza to tzw. regulator elektroniczny. Vaillant rozwijał konstrukcję i poszczególne płytki są rozbudowane o dodatkowe płytki wykonane w nowszej technologii montażu powierzchniowego. Płytka odpowiedzialna za awarię, którą napotkałem (brak iskry), jest tego przykładem, znajduje się na samej górze bloku i zawiera układ kontroli ciągu (termistorowy), układ załączania płomienia i kontroli płomienia (czujka jonizacyjna).
    Aby został zapalony gaz muszą zostać zwarte dwa przekaźniki znajdujące się na płytce: jeden sterowany przez układ porównujący sygnały z termistorów (obecność ciągu), drugi sterowany przez sygnał z czujki jonizacyjnej, płynie wtedy prąd zasilający transformator zapłonowy i pojawia się iskra, a jednocześnie prąd w tym obwodzie uruchamia przekaźnik włączający tzw. operator czyli zawór gazu (co nie znaczy, że tylko ten przekaźnik wystarczy do jego uruchomienia, "z drugiej strony" potrzebuje on zasilenia z układu regulacyjnego).
    W moim wypadku awarii uległ przekaźnik sterowany przez układ czujki jonizacyjnej, który musi się zewrzeć, aby zasilić układ zapłonowy. Omomierz wskazywał przerwę w uzwojeniu przekaźnika. Przekaźnikiem steruje prosty układ złożony z dwóch tranzystorów BC547 i jednego BC557. Pracowicie odrysowałem go z płytki i załączam. Układ w mom przypadku jest sprawny, jedynym tłumaczeniem awarii (po 12 latach!) jest fakt, iż napięcie pracy układu to ok. 22 V tymczasem przekaźnik miał napięcie pracy 12 V. Po wymianie przekaźnika (na przekaźnik tej samej serii i tego samego producenta ale w wersji 24 V), piec pracuje od kilku dni poprawnie.
    Przypominam objawy awarii: kontrolki się włączają, pompa wodna pracuje, nie ma iskry i nie włącza się dopływ gazu.
    Jeżeli komuś moje odkrycia pomogą, będę się cieszył.
    PS. Wyrazy szacunku dla portalu.
  • Poziom 12  
    dzieki, bardzo prawdopodobne ze sie przyda :) zeby nie narazac kogos na zbedne koszty!