Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VU 180 gaśnie

20 Gru 2007 20:23 5217 19
  • Poziom 9  
    piec Vaillant 180 vu z zasobnikiem bez regulatora pogod . Co jakiś czas piec gaśnie i miga wtedy kontrolka zapłonu. Oczywiście ilość wody jest wystarczająca Wizyty serwisantów (2razy po 200 zł ) nic nie dały! Teraz przez telef opowiadają że to płyta elektron albo zawór 3 drożny. Według mnie to te rzeczy raczej nie nawalają razem a już wymiana zaworu to chyba nie przy tej usterce ! . Wychodzi na to po przeliczeniu kosztów trzeba będzie wymienić z pół pieca a najlepiej kupić nowy
  • Poziom 33  
    Witam.
    Napisz proszę kiedy gaśnie.
    Czy podzczas grzania CWU czy CO.
    Czy może gaśnie ot tak raz na kilka dni?
    Dokładnie opisz problem.
  • Poziom 9  
    dzieki za odpowiedź ! Według moich obserwacji nie ma zauważalnej reguły.Problemu nie było kiedy piec całe lato i jesień pracował w trybie c.w.u . Kiedy pierwszy raz po 8 miesięcznej przerwie w grzaniu c.o przełączyłem na "wspólne" piec od razu się wyłączył . Co więcej jak na parę dni odłączyłem "grzanie" to grzejąc tylko cwu też się wyłączył czego przed sezonem grzewczym nie robił wyłącza sie teraz raz na jakiś czas {raz na tydzień 10 dni }. Trudno mi trafić na moment w którym to sie dzieje . Jedno co zauważyłem a co może być istotne to na połączeniu tego mosiężnego zaworu ( tak właściwie nie wiem czy to jest zawór trójdrożny ???) oraz czegoś co tym steruje ( z napisem "man - auto" } a więc chyba silnika krokowego występują w momencie albo zaraz po zablok kotła kropelki wody tak ze kilka ich spada na ziemię . |za każdym razem wystarczy wył kocioł i go wł i pracuje normalnie do "następnego razu ". Co robić ? Acha zauważ też że jak próbowałem mu dolać odrobinę wody (bo zareag odruch na poradę w instr obsługi ) to ciśnienienie na manom gwałtowniej rosło czego (chyba bo nie jestem pewien ) przedtem nie było
  • Specjalista - systemy grzewcze
    musisz napisac która kontrolka miga moga byc to rózne sprawy ale o ile pamietam to miga czujnik spalin, mozliwe ze klepsydra ale wtedy pewnie zalał sie czujnik poziomu cieczy(ruchu pompy) jak sie popatrzysz na zawór to jest nad po lewej trzeba odpiac i zobaczyc czy nie ma tam zabrudzen na osi lub wody w mikroprzełaczniku tak czy inaczej bedzie do regeneracji

co do zaworu 3d to regeneracja ok 250zł, a 200 za wizyte to chyba super serwis był bo przeglad kosztuje 120zl :) i niestety czesto padaja ale nie w opisany sposób.
  • Poziom 9  
    Miga właśnie klepsydra I przed chwila znów go włączyłem bo widać rano się wyłączył Grzał bez przerwy równo 10 dni .F...k!
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Witam.
    To z napisem "man - auto" faktycznie jest zaworem trójdrogowym, ale nie ma tam silnika krokowego.
    Jest to tzw. "sprężyna" i jest to zwykły silnik 230V.
    Jak ma napięcie to otwiera CWU a jak nie ma napięcia to jest przełączony na CO.
    Tam usterki bym nie szukał.
    Migająca klepsydra oznacza brak wody w kotle albo brak jej przepływu przez pompę.
    Tak jak kolega wyżej pisał usterki należy szukać w czujniku, może styki albo sam włącznik nie kontaktuje.
    Często bywają również pozatykane te cienkie rureczki miedziane w okolicach pompy lub gniazda tych rurek.
    Najlepiej porozbierać je wszystkie i wyczyścić.
  • Poziom 9  
    Zaraz po świętach zabieram się za czyszczenie pieca . Nie chcę narażać rodziny i swojej skóry w przypadku gdyby coś poszło tuż przed świętami nie tak .W święta sprowadzenie serwisu gdyby co nie byłoby łatwe . Dziekuę Dziubkowi i DonRomano za wskazówki . Pewnie w trakcie będę miał jakieś problemy to i tak się odezwę . Wszystkim życzę samych wspaniałości na święta i Nowy Rok !
  • Poziom 9  
    Witam w nowym Roku . Chce się zabrać do naprawy mojej usterki choć piec jakby poczuł pismo nosem bo działa przez ost niemal 3 tyg bez zarzutu ? Ale nie mam wątpliw że tego typu usterki nie naprawiają się same. Gdzie dokladnie mieści się czujnik przepływu wody i jak do niego się zabrac ? Czy te rurki miedz w okolicach pompy są wykręcane? Nb widzę jakby tylko jedną rurkę czy jest ich więcej ? Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Nie są wykręcane tylko wyjmowane po usunięciu zawleczek.
    Są tam oringi więc trzeba na nie uważać a po czyszczeniu przed montażem nasmarować smarem np. silikonowym.
    Smar nie może być ropo-pochodny, niszczy gumę.
  • Poziom 11  
    moze byc tak ze naczynei przeponowe nie ma cisnienia powietrza. wnioskuje po tym co napisales o dopuszczaniu, ze rosnie szybko. fakt ze moze rosnac szybko ale do momentu az woda eni zacznie wypelniacz naczynia, stanie sie to przy wartosci cisnienia powietrza jakie tam wlasnie jest. i powinno dluzsza chwile stac. jak inst sie wychaladza, np w nocy cisnienie przy niesprawnym naczyniu spada, bo woda zmniejsza swoja objetosc.
  • Poziom 9  
    dzięki za odpowiedź . może to trafna diagnoza bo jak rozebrałem tę miedzianą rurkę między pompą a czujnikiem przepływu to niestety nie było tam zbyt dużo zanieczyszczeń tj. kamienia . Trudno stwierdzić czy to to , bo ostatnio piec się nie wyłącza co miało miejsce poprzednio raz na kilka dni . Przypomniało mi sie też że wyłączanie jak opisałem w poprzednich postach miało miejsce z reguły podczas przełączania między co i cwu ! Kilka razy z rzędu było tak : wyłączam co i przy pierwszym włączeniu się palnika i grzaniu cwu piec się wyłączał w opisany wyżej sposób. To się zdarzało 3 razy na 5 i traktowałem to jako test. A jak sprawdzić i ewentualnie uzup to ciśnienie ?
  • Poziom 9  
    czy ktoś mógłby mnie poinstruować w jaki sposób uzupełnić ciśnienie w naczyniu wzbiorczym ? czy trzeba mieć kompresor? jaka powinna być wartość nominalna tego ciśnienia ?

• Moderator na urlopie...
    Tak się właśnie uzupełnia ciśnienie w naczyniu, ale wstępna jego wartość to nie 0,8 - 1 bara, lecz wartość obliczeniowa dla konkretnej instalacji
    Co do usterki to stawiam jednak 100% na zawór 3 drogowy
    Albo brudy, albo padło - więc do wymiany

Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    grzegorzleonhard napisał:
    dzięki za odpowiedź . może to trafna diagnoza bo jak rozebrałem tę miedzianą rurkę między pompą a czujnikiem przepływu to niestety nie było tam zbyt dużo zanieczyszczeń tj. kamienia . Trudno stwierdzić czy to to , bo ostatnio piec się nie wyłącza co miało miejsce poprzednio raz na kilka dni . Przypomniało mi sie też że wyłączanie jak opisałem w poprzednich postach miało miejsce z reguły podczas przełączania między co i cwu ! Kilka razy z rzędu było tak : wyłączam co i przy pierwszym włączeniu się palnika i grzaniu cwu piec się wyłączał w opisany wyżej sposób. To się zdarzało 3 razy na 5 i traktowałem to jako test. A jak sprawdzić i ewentualnie uzup to ciśnienie ?

A czy sprawdziłeś gniazda tej rurki?
  • Poziom 9  
    Witam i wracam do tematu mojego nieszczęsnego pieca. Pisałem że wyłączanie go w opisanym trybie nagle ustało. wyczyściłem rurki lecz zapomniałem o gniazdach (co przytomnie zauważył D.on Romano).Mimo to od lutego nie wyłączył się ani razu ! W momencie kiedy odłączyłem CO. piec nagrzewa wode w zasobniku do żądanej temp po czym po 15 sec po ustaniu pracy pompy (takiego szumu pieca ... ) zaczyna mrugać klepsydra . Tak jest za każdym razem ! Czy jeszcze raz wyciągać rurkę i obejrzeć gniazdo od strony pompy i czujnika (takiego czarnego z dwoma stykami w plastyk obud? ). Czy może to coś innego ? A tak było dobrze .......
  • Poziom 33  
    Miganie klepsydry oznacza brak wody w kotle (w/g instrukcji).
    Wyczyść te gniazda, to zajmie Ci tylko kilkanaście minut.
  • Poziom 9  
    dzień dobry Mam na imię Jacek. Mój ojciec pisał posty dot naprawy pieca ale wczoraj trafił do szpitala i nie ma z nim na razie kontaktu . Mam za 3 dni maturę. czy jestem w stanie sam naprawić ten piec żeby była ciepła woda ? pomagałem poprzednim razem ojcu rozbierać te rurke z miedzi i ogarniam sprawę ale nie wiem czy woda musi być spuszczona z pieca czy tylko zamknąć zawory Jest jeszcze zasobnik Czy tylko mu zamknąć dopływ wody i starczy ? Poradzę sobie czy lepiej dzwonić ido serwisu ?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Możesz próbować.
    Poprowadzę Cię krok po kroku jak wyczyścić tę rurkę, ale czy to pomoże?
    Powinno.
    Pisz na GG.

Życzę ojcu powrotu do zdrowia.
  • Poziom 9  
    ogromne dzięki( i podziw- matka dodaje!) dla Don Romano ! Wg Jego instrukcji wyjąłem miedzianą rurkę między czujnikiem przepływu i pompą. Okazała się czysta bez kamienia. Za to jedno z gniazd tej rurki od strony pompy było czymś zapchane (nie był to kamień ). Wszystko po złożeniu zadziałało correct i to bez wydawania kasy. Jeszcze w cz mama dzwoniła do serwisu(Poznań) i powiedzieli jej że usunięcie takiej usterki będzie na 99 % b. kosztowne ( do 1000 zł).