Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie bezołowiowe. Bardzo szybkie zużycie grotów.

04 Lis 2006 16:34 3097 4
  • Poziom 11  
    W celach poznawczo doświadczalnych kupiłem niewielką szpulkę lutowia bezołowiowego. Skład to 99% Sn i 1% Cu. Dodam, że używam tego stopu głównie do bielenia końcówek przewodów, do lutowania przewodów a rzadziej do lutowania elementów w płytkach. Tak czy siak pracując lutownicą transformatorową 100W lutowanie przebiega nadspodziewanie bezproblemowo. Wprawdzie daje się wyczuć, że temperatura topnienia tego lutu jest trochę wyższa ale jakoś nie sprawia mi to problemu. Za to pojawił się problem dla mnie zupełnie nieoczekiwany. Otóż lut ten "zżera" mi groty w tempie niewiarygodnym. Groty robię sobie sam z drutu miedzianego o średnicy ok. 1,5mm i przy normalnej pracy jeden wystarcza mi na ok. 2 tygodni. Tymczasem przy zastosowaniu lutowia bezołowiowego bywa tak, że zużywam dwa groty dziennie!!! Zaskoczyło mnie to kompletnie. Może ktoś z kolegów zna jakiś "patent"? Oczywiście wiem, że mogę dać sobie spokój i wrócić do tradycyjnego lutowia ale nie o to chodzi. Chciałbym w niektórych sytuacjach pracować na tym bezołowiowym ale tempo zużycia grotów jest nie do przyjęcia. Co zrobić z tym fantem?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 38  
    Problem polega na tym że miedź bardzo ładnie rozpuszcza się w cynie. Używaj grotów z posrebrzanej miedzi - można dostać w sklepach elektronicznych.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 11  
    To faktycznie wyjaśnia sprawę. Jakoś nie przyszło mi to do głowy. Dziękuję za rozjaśnienie ciemności :)
  • Poziom 38  
    Możesz też używać stpu cynowo-srebrowego! Jest trochę droższy ale groty będą trwalsze. Można też zastosować groty z drutu srebrnego.
  • Poziom 21  
    Temat był już dawno temu poruszany, lecz wydaje mi się iż znalazłem ciekawą informację o lutowaniu bezołowiowym, żeby jednak nie zakładać nowego tematu podepnę się pod ten istniejący, aby podzielić się tą wiedzą.

Podaję do link o lutowaniu bezołowiowym:
    http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/maria/pdf/MF9_05_7.pdf

Mam nadzieję że się przyda.
    Może chcesz poczytać jakie są zalety i wady tego rozwiązania ?
    Może aby było łatwiej ten wątek znaleść na forum to podam wg mnie ważne słowa kluczowe: stop eutektyczny, RoHS, weee, PB-Free, Lead-Free, Reflow, stop, cyna, ołów, whiskery, HASL, BGA, SMD, PCB, HotAir.
    Warto przeczytać. ;)

Pozdrawiam.