Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka nocna na bazie ogniwa słonecznego

wardach47 18 Gru 2006 22:42 12626 10
 • Lampka nocna na bazie ogniwa słonecznego

  Celem projektu było stworzenie lampki nocnej (np. wykorzystywanej do czytania), której nie trzeba byłoby zasilać z sieci energetycznej. Zamierzenie to zostało zrealizowane w oparciu o niewielki panel słoneczny.
  Do wykonania tego projektu autor użył następujących elementów:
  - ogniwo słoneczne (moc 1.5-3W, prąd 0.15-1A, napięcie 16-20V);
  - żelowy akumulator kwasowo-ołowiowy używany w UPS-ach;
  Wykonał także płytkę drukowaną, na której rozmieszczone zostały białe diody LED. Na płytce tej znalazły się także układy pozwalające na regulowanie prądu diod, kontroler ładowania baterii oraz moduł wyłączający lampkę w przypadku rozładowania akumulatora.
  Te dwa ostatnie układy autor zastosował w celu ochrony baterii przed skutkami nadmiernego ładowania i rozładowywania, w ten sposób zwiększa się żywotności baterii. Projekt dedykowany był do wykorzystywania akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ale zdaniem autora wszystko powinno działać również przy zastosowaniu około 10-ciu baterii NiCd.


  Cechy takiego układu:
  - prąd ogniwa słonecznego: 0.15-1A (w zależności od ogniwa);
  - typ akumulatora: napięcie nominalne 12V, model 3-7Ah;
  - prąd diod LED: regulowane 100mA, 25mA na parę diod;
  - czas ładowania: typowo kilka godzin, maksymalnie 40h;
  - czas świecenia lampki 70h przy wykorzystaniu baterii 7Ah;


  Lampka nocna na bazie ogniwa słonecznego
  Schemat układu.

  Kontroler ładowania akumulatora.
  Na sekcje kontrolera ładowania składa się układ scalony LM2941CT (regulator stabilizator napięcia) oraz dioda schottky 1N5817. Za pomocą wieloobrotowego potencjometru 5kΩ ustawia się napięcie ładowania akumulatora. Dioda zabezpiecza baterię przed rozładowywaniem się, przez regulator napięcia, w czasie nocy. 1N5817 chroni także układ przed błędnym podłączeniem akumulatora.

  Układ LED.
  Układ 8 białych diod LED połączony jest szeregowo z układem scalonym LM317L. Ten układ scalony w tym przypadku wykorzystany został do regulowania wartości prądu płynącego przez diody. Rezystory 33Ω zastosowane zostały w celu lepszego zbilansownia prądów płynących przez pary diod. Pozwala to na osiągniecie świecenia, każdej z diod, z niemal takim samym natężeniem. Tranzystor 2N3904, dioda Zenera 1N5239 oraz rezystor 470Ω tworzą układ wyłączający lampkę w przypadku dużego rozładowania akumulatora. Kiedy napięcie akumulatora spadnie do około 10.8V, zacznie też spadać prąd płynący przez diody LED. Jeśli napięcie spadnie poniżej 10V przepływ prądu zostanie zablokowany.

  Konstrukcja.
  Lampka zbudowana została na bazie niewielkiej drewnianej skrzynki (umieszczony w niej został akumulator) do której autor przymocował pionowo drewnianą płytę. Na płycie umieszczono małą obudowę (jedna jej część wykonana jest z pleksi, a druga z nieprzezroczystego plastiku), w której znajduje się płytka drukowana z diodami LED i resztą elementów. Ogniwo słoneczne do projektu wykonał sam autor, łącząc ze sobą panele słoneczne GM-684. Do wykorzystania w tym projekcie autor poleca zastosowanie ogniwa o parametrach zbliżonych do produktu 08SLC09 firmy Elecronix Express.


  Lampka nocna na bazie ogniwa słonecznego
  Widok płytki z diodami.

  Użytkowanie.
  W czasie dnia lampka przynajmniej przez kilka godzin powinna znajdować się w nasłonecznionym miejscu. W czasie ładowania lampka powinna być wyłączona. Jeżeli akumulator jest niebywale rozładowany, jego ładowanie potrwać może dosyć długo, nawet kilka dni.
  W nocy urządzenie to możemy używać jak zwykłą lampkę nocną. Kiedy światło dawane przez lampkę zaczyna być przyciemnione, oznacza to, że bateria rozładowuje się. Powinniśmy wtedy wyłączyć lampkę, jeżeli zapomnimy o tym, zrobi to za nas układ w chwili gdy akumulator będzie bliski stanu rozładowania.  Źródło artykułu:
  http://www.solorb.com/elect/solarcirc/srl1/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  wardach47
  Poziom 12  
  Offline 
  wardach47 napisał 79 postów o ocenie 9, pomógł 4 razy. Mieszka w mieście Białystok. Jest z nami od 2006 roku.
 • #2
  chaka
  VIP Zasłużony dla elektroda
  No poprostu rewelacja! Caly dzien bede czekal az liche aku naladuje sie lub nie zeby potem przez chwile poczytac przy niezdrowym dla oczu slabym oswietleniu.. Pomysl jest do bani z zalozenia. Taniej prosciej wygodniej i szybciej zapalic sweczke. Ze tez chce Wam sie tlumaczyc takie bzdety..
 • #3
  enigma
  Poziom 12  
  chaka napisał:
  No po prostu rewelacja! Caly dzien bede czekal az liche aku naladuje sie lub nie zeby potem przez chwile poczytac przy niezdrowym dla oczu slabym oswietleniu.. Pomysl jest do bani z zalozenia. Taniej prosciej wygodniej i szybciej zapalic sweczke. Ze tez chce Wam sie tlumaczyc takie bzdety..


  Nikt Ci nie każe tego robić, to jest tylko pomysł, nic nie stoi na przeszkodzie by dostosować go do własnych potrzeb. Ja bardzo podobny układ z panelem mam zrobiony i oświetlam nim podjazd i chodnik z dojściem do domu. Dodany fotoczujnik i zawsze wieczorem ładnie ogród oświetlony za darmo.
 • #4
  Colina2
  Poziom 16  
  chaka napisał:
  No po prostu rewelacja! Caly dzien bede czekal az liche aku naladuje sie lub nie zeby potem przez chwile poczytac przy niezdrowym dla oczu slabym oswietleniu.. Pomysl jest do bani z zalozenia. Taniej prosciej wygodniej i szybciej zapalic sweczke. Ze tez chce Wam sie tlumaczyc takie bzdety..


  po pierwsze z doświadczenia wiem że przy swietle ze świeczki bardzo ciężko czytać bo ogień"miga"
  po drugie nie masz problemu z woskiem:D
  po trzecie to tak się składa że mam w domu taka lampeczke solar green i musze powiedzieć że w taki normalny letni dzień świeci ona w nocy przez ok. 8h
  a po czwarte to czytając przy takiej lampce przynajmniej nikogo nie obudzisz

  dla mnie to bardzo ciekawy pomysł:D i tani w eksploatacji:D:D:D :lol:
 • #5
  Mody
  Poziom 25  
  Pomysł dobry jednak wydaje mi się, że zastosowanie tu lm317 troszkę razi lepsza była by przetwornica do zasilania diod, która jest sparwniejsza i wprowadzała by mniejsze straty co za tym idzie dłużej by świeciła lampka.

  Pozdrawiam
 • #6
  ciampel
  Poziom 12  
  Uważam, że dobry pomysł. Trochę należałoby poprawić estetykę. Od około pięciu miesięcy wykorzystuję panelik słoneczny własnej konstrukcji , który powstał na bazie 14tu fotoogniw, w tym z 12tu z lamp ogrodowych. Dużo na to nie wydałem bo część z nich dostałem. Panelik daje prąd odbierany bezpośrednio przez dwie lampki rowerowe po 5 led każda i to podświetla mi małe pomieszczenie bez dostępu naturalnego źródła światła. W przyszłości jak poskładam drugi panelik zamierzam puścić to na akumulator aby z niego później w miarę potrzeby zasilać trochę silniejsze lampki. Pozdrawiam
 • #7
  dawid1230
  Poziom 10  
  Może błache pytanie ale musze je zadać.
  Ile kostowało cię ogniwo słoneczne?
  :arrow:
 • #9
  wardach47
  Poziom 12  
  dawid1230 napisał:
  Może błache pytanie ale musze je zadać.
  Ile kostowało cię ogniwo słoneczne?
  :arrow:


  Autor tego projektu sam wykonał ogniwo słoneczne (połączył ze sobą kilka paneli słonecznych które posiadał). Do tego projektu nadawać się będą wszystkie ogniwa o parametrach zbliżonych do tego 08SLC09 firmy Elecronix Express. Jego cena to 17$.
  Na allegro można także kupić różne panele słoneczne
  http://www.allegro.pl/item151551699_panel_sloneczny_ogniwa_sloneczne_13_v_4_w.html
  http://www.allegro.pl/item149617191_panel_sloneczny_ogniwa_sloneczne_16_v.html
 • #10
  c++
  Poziom 22  
  Witam,
  bardzo fajny układ lecz praktycznie zbyteczny. Mógłbys tez użyć jakis lepszych akumulatorow.
  Ocena:
  3/5
  PZDR