Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Student odlewnictwa potrzebuje pomocy w zadaniach

arturusrex 19 Dec 2006 13:29 897 0
 • #1
  arturusrex
  Level 10  
  Oto zadania
  1. narysować schemat do pomiaru , natężenia prądu oraz mocy czynnej cewki indukcyjnej załączonej na napięcie sinusoidalne o częstotliwości f = 50 Hz. Jak z danych uzyskanych w pomiarze można wyznaczyć impedancje Z oraz kąt przesuniecia fazowego tej cewki? Ile wynoszą wartości R i L dla przyjętego szeregowego schematu zastępczego tej cewki?
  Czy dołączenie kondensatora do tej cewki zmieni wartość prądu wskazywanego przez amperomierz? Dla jakiej wartości C amperomierz pokaże najmniejszą wartość, a dla jakich amperomierz będzie wskazywał więcej? Założyć że kondensator jest idealny.

  2. Dlaczego do zasilania bloku mieszkalnego stosuje się sieć trójfazową 3x380/220V Jakie ona daje możliwości? Jaką role spełnia przewód neutralny?
  Przyjmując że wszystkie odbiorniki zainstalowane w mieszkaniach mają charakter rezystancyjny, obliczyć natężenia prądów we wszystkich przewodach, jeśli w fazie R załączone są żarówki o łącznej mocy 440W, w fazie S grzejnik o mocy 440W, a w fazie T żelazko o mocy 660W. Jak zmienią się wartości prądów w przewodach jeśli zostanie wyłączone żelazko? Oba przypadki zilustrować wykresami wektorowymi.

  3. Jakie dane znamionowe znajdują się na tabliczce znamionowej silnika asynchronicznego? Wyjaśnić co oznaczają ? Z podanych na tabliczce danych wyznaczyć moment obrotowy (znamionowy) Jakie są możliwości regulacji obrotów silnika asynchronicznego? Do czego służy rozrusznik i w jakich silnikach znajduje zastosowanie? Dlaczego jest dobrze gdzy silnik jest obciążony momentem znamionowym.

  4. dlaczego nie stosuje się transformatora do zmiany napięcia stałego? Z jakich materiałów zbudowany jest transformator? Co to jest moc transformatora? Jakie wartości przyjmuje sprawność transformatora dla stanu jałowego oraz dla obciążenia znamionowego?

  5. omówić zalety i wady powszechnie stosowanych elektrycznych źródeł światła. Co to jest skuteczność świetlna źródła? Podać jej wartość na podstawie literatury oraz uzyskane w trakcie ćwiczenia. Jaka role spełnia zapłonnik (starter) w instalacji świetlówki? Jakie SA zalety i wady świetlówek kompaktoeych


  Może ktoś pomóc i je rozwiązać??