Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Student odlewnictwa potrzebuje pomocy w zadaniach

arturusrex 19 Dec 2006 13:29 882 0
Tespol
 • #1
  arturusrex
  Level 10  
  Oto zadania
  1. narysować schemat do pomiaru , natężenia prądu oraz mocy czynnej cewki indukcyjnej załączonej na napięcie sinusoidalne o częstotliwości f = 50 Hz. Jak z danych uzyskanych w pomiarze można wyznaczyć impedancje Z oraz kąt przesuniecia fazowego tej cewki? Ile wynoszą wartości R i L dla przyjętego szeregowego schematu zastępczego tej cewki?
  Czy dołączenie kondensatora do tej cewki zmieni wartość prądu wskazywanego przez amperomierz? Dla jakiej wartości C amperomierz pokaże najmniejszą wartość, a dla jakich amperomierz będzie wskazywał więcej? Założyć że kondensator jest idealny.

  2. Dlaczego do zasilania bloku mieszkalnego stosuje się sieć trójfazową 3x380/220V Jakie ona daje możliwości? Jaką role spełnia przewód neutralny?
  Przyjmując że wszystkie odbiorniki zainstalowane w mieszkaniach mają charakter rezystancyjny, obliczyć natężenia prądów we wszystkich przewodach, jeśli w fazie R załączone są żarówki o łącznej mocy 440W, w fazie S grzejnik o mocy 440W, a w fazie T żelazko o mocy 660W. Jak zmienią się wartości prądów w przewodach jeśli zostanie wyłączone żelazko? Oba przypadki zilustrować wykresami wektorowymi.

  3. Jakie dane znamionowe znajdują się na tabliczce znamionowej silnika asynchronicznego? Wyjaśnić co oznaczają ? Z podanych na tabliczce danych wyznaczyć moment obrotowy (znamionowy) Jakie są możliwości regulacji obrotów silnika asynchronicznego? Do czego służy rozrusznik i w jakich silnikach znajduje zastosowanie? Dlaczego jest dobrze gdzy silnik jest obciążony momentem znamionowym.

  4. dlaczego nie stosuje się transformatora do zmiany napięcia stałego? Z jakich materiałów zbudowany jest transformator? Co to jest moc transformatora? Jakie wartości przyjmuje sprawność transformatora dla stanu jałowego oraz dla obciążenia znamionowego?

  5. omówić zalety i wady powszechnie stosowanych elektrycznych źródeł światła. Co to jest skuteczność świetlna źródła? Podać jej wartość na podstawie literatury oraz uzyskane w trakcie ćwiczenia. Jaka role spełnia zapłonnik (starter) w instalacji świetlówki? Jakie SA zalety i wady świetlówek kompaktoeych


  Może ktoś pomóc i je rozwiązać??
 • Tespol