Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz gitara + bas

Konsul 31 Gru 2006 21:42 2737 20
  • #1 31 Gru 2006 21:42
    Konsul
    Poziom 23  

Mam kilka pytań i prośbę.
    Po pierwsze czy jest możliwość żeby ten sam preamp działaj jednocześnie z gitarą basową i elektryczną? Nie chodzi o jakieś tam działanie tylko o to żeby równie dobrze działał z jedną jak i z drugą, chodzi o np. dwa wejścia.

A druga sprawa dotyczy samego przedwzmacniacza. Mam problem z wyborem bo jest tego sporo a moja wiedza nie pozwala na ocenienie, który będzie najlepszy. Chciałbym jakąś sprawdzoną, dobrą konstrukcję najlepiej znanego producenta żeby mieć pewność, że zagra to jak należy.

I ostatnia sprawa to czy dostępne są jakieś schematy ze wzorem płytki? Nigdzie nie mogę znaleźć. Wszędzie widzę same schematy ideowe. Fakt zazwyczaj niesą one zbyt skomplikowane i można zrobić pająka. Jednak na płytce jest bezpieczniej. W pająku łatwo o zwarcie, ciężko to zamocować i jest mniej wytrzymałe a w sprzęcie gitarowym wytrzymałość jest ważna. Może znacie coś sprawdzonego z płytką?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

0 20
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 01 Sty 2007 07:04
    ctk24
    Poziom 16  

1st quest:

Oczywiście, że może, jest nawet kilka rozwiązań np: przełącznik "filtrowy"
    na wejściu, ale to musi być naprawdę extra klasa switch, bezszumowy, bezzakłuceniowy itp (full audio)!

Można również dwa osobne przedwzmaki w jednej obudowie umieścić z
    sumatorem, troche więcej prądu dorzucić i będzie ok.

2nd Quest:

W jaki sposób to gra musisz Sam się przekonać, proponuję muzyczne studio lub dobrze wytłumiony pokój, ewentualnie sprawne ucho
    specjalisty od odsłuchu.

3rd Quest:

Na "pająka" to raczej rozwiązanie dla eksperymentatorów. Lepiej już chyba zaufać zestawom do samodzielnego montażu (avt)... w razie
    czego można dosterować urządzenie dla własnych potrzeb.
    Takie układy są do nabycia w sklepach i na necie, warto zaryzykować,
    żeby się zapoznać z działaniem i charakterystyką...

Życzę powodzenia i pozdrawiam...

0
  • #3 01 Sty 2007 10:08
    Konsul
    Poziom 23  

Nie chcę się bawić w przełączniki bo w zasadzie przedwzmacniacze mogą być oddzielne. Czy znacie jakiś schemat, który nada się pod gitarę i pod bas i jak należy go przerobić?

Dostępu do studia nie mam, oceniał będe w warunkach domowych. Jednak ufam, że jakaś w miarę nowoczesna konstrukcja przedwzmacniacza firmowego będzie brzmiała rozsądnie.

Jeśli chodzi o płytkę to przecież cały czas ludzie coś tu konstruują i nie wierzę, że same pająki powstają. Jak nie będzie płytki to sam zaprojektuję. Boję się tylko, że będą jakieś przydźwięki itp., więc wolałbym gotową.

Chodzi mi jedynie o kanał czysty, do grania blusa. Proszę o zaproponowanie jakiegoś sprawdzonego schematu. Dodam jeszcze, że ma to grać ze wzmacniaczem holton. Czy jest wogóle sens budowania przedwzmacniacza lampowego do końcówki na tranzystorach zupełnie z "innego świata"?

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #4 01 Sty 2007 12:55
    kolu$
    Poziom 17  

Może jakiś Fender Bassman? Tutaj masz przedwzmacniacz z dwoma wejściami z osobną regulacja głośności na lampach ecc82 i ecc83. Może jest to przedwzmacniacz przystosowany do basu, ale do gitary tez sie nada.
    Dawanie przedwezmacniacza na lampie ma sens, ale nie uzyskasz w pełni lampowego brzmienia. Musisz jeszcze wziąć pod uwagę, że głośnik gitarowy rózni się od basowego. O ile przy brzmieniach czystych będzie brzmiało dobrze, to przy przesterze może zacząć się robić nieciekawie (głośniki basowe wbrew pozorom przenoszą znacznie większe pasmo, niektóre nawet do 15KHz)

0
  • #5 01 Sty 2007 13:20
    Konsul
    Poziom 23  

Przed chwilą znalazłem to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...mesa&sid=d626a24487a381cb45f0a578b24b8d88

Masa wydaje się ciekawa do metalu itp. Poza tym jest płytka, więc odpada jeden problem. Czy ten przedwzmacniacz to dobry wybór? Czy zagra z basem i jakich przeróbek trzeba by dokonać ewentualnie.

Mam do niego kilka pytań:
    Czemu występują tam napięcia C, D i E, które jak na układ lampowy nie różnią się zbytnio i i tak są korygowane rezystorami? Nie można tam podłączyć jednego?
    Czemu niema tam regulacji barwy dźwięku i skąd można ewentualnie wziąć jakiś pasujący do tego schemat?
    Nie bardzo rozumiem te opisy H, I, P, Q i R. Co należy pod nie podłączyć? Mógłby ktoś dokładniej opisać gdzie potencjometry a gdzie przełączniki?

p.s. Czemu z lampy 1 i 3 wykorzystana jest jedynie jedna trioda? Nie mogli tego na jednej lampie zrobić?

0
  • #6 02 Sty 2007 10:59
    jethrotull
    Specjalista - konstrukcje gitarowe

Konsul napisał:
    Mam kilka pytań i prośbę.
    Po pierwsze czy jest możliwość żeby ten sam preamp działaj jednocześnie z gitarą basową i elektryczną? Nie chodzi o jakieś tam działanie tylko o to żeby równie dobrze działał z jedną jak i z drugą, chodzi o np. dwa wejścia.

A druga sprawa dotyczy samego przedwzmacniacza. Mam problem z wyborem bo jest tego sporo a moja wiedza nie pozwala na ocenienie, który będzie najlepszy. Chciałbym jakąś sprawdzoną, dobrą konstrukcję najlepiej znanego producenta żeby mieć pewność, że zagra to jak należy.

I ostatnia sprawa to czy dostępne są jakieś schematy ze wzorem płytki? Nigdzie nie mogę znaleźć. Wszędzie widzę same schematy ideowe. Fakt zazwyczaj niesą one zbyt skomplikowane i można zrobić pająka. Jednak na płytce jest bezpieczniej. W pająku łatwo o zwarcie, ciężko to zamocować i jest mniej wytrzymałe a w sprzęcie gitarowym wytrzymałość jest ważna. Może znacie coś sprawdzonego z płytką?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Witam.
    Klasyczny przedwzmacniacz fendera doskonale sobie poradzi z gitarą basową, bez konieczności przełączania czegokolwiek przy zmianie instrumentu. W konstrukcji tej można zprzęgać stopnie za pomocą kondensatora 22n i rezystora 1M co zapewni wystarczający zapas pasma przenoszenia od dołu dla basu. Jednocześnie zapewniam, że z gitarą preamp ten nie powoduje mulenia. Myli się natomiast kolega w kwestii oceny pająka: jest on bezpieczniejszy i bardziej stabilny od płytki,
    oraz ma mniejsze pojemności montażowe. Płytka drukowana jest elementem niepożądanym we wzmacniaczu gitarowym (w wielkoseryjnych produkacjach fabrycznych, zwłaszcza tych mniej snobistycznych stosuje się ją bo jest łatwa technologicznie i, w masowej produkcji, tańsza). Taki preamp można jednak z powodzenim zbudować na płytce, jeśli się komuś chce ją rysować, trawić i wiercić.
    Cytat:
    Czemu występują tam napięcia C, D i E, które jak na układ lampowy nie różnią się zbytnio i i tak są korygowane rezystorami? Nie można tam podłączyć jednego?

To nie służy do korekcji napięć. To są osobne filtry zasilania dla każdego stopnia.
    W DR niewykorzystana jest tylko jedna trioda w pierwszej lampie, na ostatniej zrobiony jest wtórnik. Na schematach uwidoczniony jest zarówno ów wtórnik jak i korektor z niego sterowany (a nawet właściwie dwa osobne korektory). Natomiast DR-ka nie zagra z basem, a w każdym razie ja nie chciałbym tego słyszeć. Masz zamiar grać na basie z przedwzmacniaczem high-gain?

0
  • #7 02 Sty 2007 11:20
    Konsul
    Poziom 23  

Ja gram na gitarze. Na basie gra znajomy, który chciał żebym mu taki przedwzmacniacz zrobił. Pomyślałem sobie, że może zrobię odrazu dwa i będe miał dla siebie do zabawy. High-gain to pewnie pod mocny przester więc dlatego w basie odpada tak? Jeśli fender się nadaje pod gitarę i bas to prosiłbym o konkretny schemat przedwzmacniacza. I ostatnie pytanie czy taki przedwzmacniacz ma prawo zagrać poprawnie z tranzystorową końcówką holton na mosfetach?

0
  • #9 02 Sty 2007 11:35
    Konsul
    Poziom 23  

Tak jak pisałem chodzi o raczej o bas, więc kanał czysty wystarczy. Impedancji wejściowej niestety nie znam ale powinna być chyba jakaś standardowa dla końcówek tranzystorowych. Jeśli chodzi o przedwzmacniacz to chciałbym coś z regulacją barwy, volume oraz gain. Zaproponowany schemat chyba niema. Poza tym jest to chyba kompletny układ z końcówką.

0
  • #10 02 Sty 2007 11:38
    jethrotull

Tak, to jest cały układ, wkleiłem pierwsze co się wygooglowało. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać sam preamp. Ten który podałem jest faktycznie dość minimalistyczny. Tu coś z regulacją barwy (poza tą regulacją bardzo podobny). Preampem są oczywiście dwa pierwsze stopnie:
    http://www.ampwares.com/ffg/schem/champ_vibro_aa764_schem.gif
    Jeśli się obawiasz, że mie zagra z tą końcówką to zawsze możesz dać po drodze bufor na tranzystorowym wtórniku. Tylko nie wiem czy to ma sens, w lampowych gitarowcach tego typu większość brzmienia powstaje w końcówce. Trudno mi stwierdzić jaki będzie efekt zastosowania krzemowej końcówki i czy w związku z tym w ogóle warto się bawić w lampowy preamp.
    PS. regulacja barwy jest tutaj wg. mnie zupełnie niepotrzebna (zreszta i tak jest mało skuteczna) i tylko powoduje zmniejszenie wzmocnienia. Ale co kto lubi. Ewentualnie można ja przenieść za drugi stopień, wtedy będzie skuteczniejsza.

0
  • #11 02 Sty 2007 11:47
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

może warto jest wspomnieć, że bas ma jednak spory sygnał z przetworników i pewnie bedzie przesterowywał taki preamp. Zazwyczaj w układach dla basów używa się lamp ECC81 czy ECC82, które przesterowują się słabiej. Może warto zciągnąć schemat bassmana, który posiada podobną topologię, ale inne wartości kondensatorów katodowych i chyba inne wartosci niektórych elementów w korektorze. Żeby było smieszniej wzmacniacze te mimo, że zaprojektowano je do basu były nagminnie wykorzystywane przez gitarzystów, a basistom one nie zabardzo podeszły. Ja jestem zwolennikiem konstrukcji raczej tranzystorowych w przypadku basa.

0
  • #12 02 Sty 2007 11:49
    jethrotull

Jak i wielu basistów. Pewnie dlatego że w basie końcówka i tak jest zazwyczaj tranzystorowa, a to podważa sens stosowania lampowego preampu o takiej topologii jak fender.

0
  • #13 02 Sty 2007 11:50
    Konsul
    Poziom 23  

Skoro ta regulacja nie jest dobra to prosiłbym o coś z odpowiednią regulacją. Przepraszam za to wybrzydzanie ale chciałbym zrobić coś dobrego.
    Co to za lampy są? Myślałem, że prawie wszystkie gitarowe przedwzmacniacze są zbudowane na ECC83.

0
  • #14 02 Sty 2007 11:55
    jethrotull

Regulacja nie to że nie jest dobra. Ona jest zbędna. Jeśli dla kogoś nie jest zbędna to ta pokazana na schemacie, klasyczna regulacja za pierwszym stopniem jest moim zdaniem trochę za płytka. Jak już pisałem wystarczy zrobić dokładnie taki sam korektor, tylko zamiast za pierwszym stopniem umieścić go za drugim. ECC81, albo ECC85 byłaby tu faktycznie dobrym pomysłem. Jeszcze wciąż duże wzmocnienie i spore możliwości uzyskania lekkiego przesteru, a dynamika lepsza.

0
  • #15 02 Sty 2007 12:06
    Konsul
    Poziom 23  

Kurcze sam już nie wiem. Znajomy zagrał na jakiejś lampie i to pewnie pełnej i teraz myśli, że lampowy preamp da mu to samo. Przecież jest tyle różnych konstrukcji, że i tak nie wiadomo czy trafię w jego gust a poza tym ta hybryda. Na początku myślałem, że rzeczywiście to preamp o wszystkim decyduje ale im więcej czytam tym bardziej widzę, że jednak całość ma ogromne znaczenie. Mam mu wybić z głowy tą lampę i zrobić coś na tranzystorach?

0
  • #16 02 Sty 2007 12:07
    painlust

Konsul napisał:
    Myślałem, że prawie wszystkie gitarowe przedwzmacniacze są zbudowane na ECC83.

masz rację "Prawie wszystkie" i to jest poprawna odpowiedź.

0
  • #17 02 Sty 2007 12:08
    jethrotull

Nie wiem. Nie znam się na basie, basiści jakich znam wolą krzem. Lampa w preampie też zagra dobrze, ale moim zdaniem efekt nie będzie wart tej całej zabawy z wysokim napięciem zasilania, dodatkowym kłopotem z żarzeniem itp.

0
  • #19 02 Sty 2007 12:16
    painlust

Nowoczesne brzmienie basa, które preferuje opiera się na wzmacniaczach na mosfetach, aktywnej elektronice i głośnikach 10". właściwie to nie widzę w moich preferencjach miejsca na lampy w przypadku basa. W dodatku wzmacniacz basowy powinien mieć kilkaset wat, a lampowy ważyłby tone i łykał z 1kW

0
  • #20 02 Sty 2007 12:17
    jethrotull

ten preamp z audiotonu ma tylko jeden stopień wzmacniający. Grać będzie, ale to będzie ultra-clean. Raczej bez sensu, ale co Ci szkodzi spróbować?

0
  • #21 02 Sty 2007 12:21
    Konsul
    Poziom 23  

To fakt, że wzmocnienie małe ale w sumie wzmacniacz mam z zapasem, więc spróbuję. Może będzie coś ciekawego.

0