Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

taki BARDZO ciekawy pomysł -alarm:]

01 Wrz 2003 20:21 4715 30
  • Poziom 22  
    Witam !!! mam taki pomysł, chciałbym zorbić cosik takiego: jako że po 8 latach w końcu będe miał drzwi w pokoju, to chciałbym zrobić jakiś ciekawy elektroniczny zamek, ale że ma być oryginalny i że akurat pisze w tej kategorii to już mowie co chce zrobić :].
    A mianowicie, chciałbym zrobić drzwi z zamkiem na elektromagnetyczny rygiel, z czytnikiem zbliżeniowym kart (żeby nie trzeba było nic wiercić w drzwiach, bo nowe, drewniane i piekielnie drogie), ale oczywiście chciałbym żeby ten cały czytnik i rygiel był w pewien sposób zintegrowane z komputerem, ale żeby nie było to takie proste, to chciałbym by wszysktie dane z czytnika był wprowadzane do komputera (np numer karty zbliżeniowej i jej kod) i aby komputer reagowałw odpowiedni sposób (otworzył drzwi bez pytania, pytałsięczy otworzyć itp.) hmm komputer byłby to jakiś 486 (może wie ktośgdzie tkaiego dostaćza darmo ?) a informacje były by wyświetlane na wyświetlaczu LCD.... hmm może wiecie jak cośtakiego zrobić ? pomyślałęm by to było obsługiwane prze zport COM, rygiel przez przekaźnik 3.3V/12V ale nieweim jak rozwiązaćsprawe czytnika i kart (chciałbym by to było jak NAJTAŃSZE !!)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Co zrobisz jak braknie prądu :?: musisz to wziąć pod uwagę w swoich planach.
    TadeuszZ
  • Poziom 22  
    już wymyśliłem, przy zaniku prądu, t będzie zależećod ustawienia (będzie ustawione to dipswitchami) będa drzwi albo otwierane, albo pozostanąw stanie nominalnym (czyli albo zamkniięte, ablo otwarte) a pozatym, jeżeli byłbym we wnątrz to co za problem było by przełączyć zasilanie ? tak samo na zewnątrz, taki komputerek np dzialajacy z RAMU bez hdd przeciez nie ciagnal by dużo prądu, co ? a akumulatorki sa w miare tanie (taki akumulator np 6V żelowy długo by pociągnął. hmm bardziej mi chodzi o bardziej szczegółowe rady, i o pomoc w napisaniu oprogramowania, ewentualnie gdyby ktoś się nudził... :]
  • Poziom 29  
    stan dzrzwi przy braku zasilania zależy od zastosowanego rygla nc/no
    a watchdog gdzie??????
  • Poziom 21  
    Prościej i taniej jest zrobić to z zastosowaniem mikrokontrolera. Nie będziesz miał problemów przy braku prądu bo możesz dać akumulatorek awaryjny nicd 4.8 V podtrzymujący pracę urządzenia. Napęd rygla można zrobić serwomechanizmu modelarskiego.
    Najtaniej będzie zrobić czytnik na kartę perforowaną. Możesz też zrobić malutką klawiaturkę do wpisywania kodu ,analizator głosu ,skaner linii papilarnych ,skaner siatkówki oka ... o przepraszam zagolopowałem się :)

Mozesz zrobić sobie również na pilota. Pilota można zrobić samemu np. na bazie małego mikrokotrolerka 8 nóżkowego (at90s2343). Da to możliwość zrobienia własnego unikatowego kodu ,na upartego nawet własnego rodzaju transmisji danych.
  • Poziom 34  
    Yoshi_80 napisał:
    Najtaniej będzie zrobić czytnik na kartę perforowaną. Możesz też zrobić malutką klawiaturkę do wpisywania kodu ,analizator głosu ,skaner linii papilarnych ,skaner siatkówki oka ... o przepraszam zagolopowałem się :).

to już chyba nie galop, jeśli nie mylę się to skanery linii papilarnych do kompa kosztują nawet ok 150zł
    co do karty perforowanej to zastąpiłbym atmelkiem 2051(6zł), zostanie rozwiązany problem czytnika mechanicznego lub optycznego oraz polepszy się sprawa ograniczenia kodu. A koszty wyjdą podobne.
    Fajnie by było zastosować moduły radiowe. Wtedy nic nie musisz wyciągać z kieszeni, a zrobienie na każdym wrażenia gwarantowane ;)
    Całość nie wymaga kabli (oprócz rygla, reszta schowana np w szafie) dzięki temu zyskujesz estetykę w mieszkaniu
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    Należy spytać Veina dla czego chce zamyka drzwi. Jeżeli ma tylko pokój,
    to znaczy że nie mieszka sam. A zamykane drzwi mogą czasem utrudniać życie. Co się stanie jeżeli będzie wypadek (porażenie prądem, pożar lub poprostu zemdleje) czy ktoś będzie niszczył drzwi żeby go ratować.
    A wystarczy tylko ustalić zasady, które wszyscy będą przstrzegać.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Napisał że chce tak zamykać własny pokój. Jakby ktoś wpadł na pomysł zamykania w taki sposób drzwi zewnętrznych to odradzam, straci ubezpieczenie (tnz w praktyce ubezpieczenie zapłaci ale w razie kradzieży roszczenia zostaną oddalone)
    Ja polecałbym na początek "monitoring" pokoju, jak postawisz tam kamerkę pod sufitem nawet przy otwartych drzwiach nikt do ciebie nie zajrzy. I pokoje zamyka się raczej na stancjach, w normalnej rodzinie tylko sporadycznie domownicy zamykają się w pokojach, heh...
  • Poziom 22  
    zamykam sie bo moja mama ma zły zwyczaj wyłączania mojego komputera, oraz wchodzenia do pokoju gdy tego nie chce. Nie chce żadnych układów optycznych ani mechanicznych, jedenym elementem mechanicznym by był właśnie rygiel. co do mikrokontrolera, hmmm cośniezabardzo mi podchodzi, mówiłem przecież o kilku kartach. a czemu nie zbliżeniowe ? hmm a co do radiowego to by było ok, tylko nie wiem jak to można by było zrobić... aha, ten komputer od razu robił by za centralke alarmową... no nic moze to są plany na przyszłość... ale nic, co jeszcze poradzicie ? (bo karta perforowana odpada, za łatwo skopiować). a co do "zasad" to moja matka ignoruje wszelkie zasady, a jeżeli będzie jakiś wypadek... hm umiem sie posługiwać prądem, a jak grzebie np przy kontaktach to wyłączam korki...
  • Poziom 42  
    A nie prościej i taniej kupić gotowe zdalne sterowanie do alarmów?
    Pozatym zgadzam się z kolegą fachman że to nieco chory sposób.
  • Poziom 28  
    Wg mnie stosowanie komputera PC jest pomyslem kiepskim. Duze, halasliwe, ciezkie do dostosowania + wymaga oprogramowania (takiego ktore trzeba samemu napisac)!!
    Polecany wczesniej mikrokontroler to sposob idealny (o ile stosowanie czegos takiego wogole jest dobrym pomyslem).. nie wystarczyl by Ci zwykly klusz?
    Mowiles cos o wykozystaniu kompa bez dysku... zdajesz sobie wogole sprawe z tego jak to dziala?
    Wydaje mi sie ze albo sie bardzo nudzisz, albo chcesz zaszpanowac... ale to tylko moja opinia (sory jesli urazilem)... no bo jesli chcesz tylko sie pokazac przed innymi to wez zmoduj sobie kompa, przerob oswietlenie w pokoju, wstaw jakies mikro kamerki + wyswietlacze LCD i bedziesz mial o wiele lepszy efekt!

PS. Chciales cos taniego... nie ma szans zeby taki uklad byl az tak tani - chociazby ze wzgledu na czytnik kart! Wez tez pod uwage ze urzadzenia elektroniczne maja tendencje do psucia sie, a jak Ci drzwi zablokuje na dobre to nie wiem czy spodoba Ci sie wstawianie nowych ;)
  • Poziom 22  
    Na moje to troche szalony pomysł :) Nie powiem ze nie wykonalny ale szalony napweno ;)

Nie prościej kupić zamek o taki samym zastosowaniu choć bez użycia PC. Mam taki w firmie i działa mniej więcej tak, że mam kartę, jakaś magnetyczna chyba, dość gruba jest ale nie działa na zasadzie przesuwu, tylko wystarczy ją przybliżyć do czytnika, małe zielone pudełeczko z dwiema diodami umieszczone na ścianie i drzwi się otwierają. Zamek jest na elektromagnes.
    Całkkem sympatyczne, choś było troce drogie.

Jak to powiedział spec wykonanie tego zamka jest dość trudne, oprogramowanie itp. pozatym PC musiałby chodzić non stop. Według mnie szkoda prądu.
    Więc osobiście Odradzam.

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    spec - duże, chałaśliwe ?? hmm coś czuje że nie doczytałeś, 486 chałąśliwy ? :D hmm tak, nudze sie, aklucz nie wystarczy by bym musiał niszczyćdrzwi (niestety, nowe drzwi a bez zamka) hm "kamerki, lcd" to taki madry daj mi kase na to :P a co "blokowania na dobre" hmm jedyny psosob na t oto by bylo gdyby elektromagnes sie sfajczyl,a co za problem zrobic to tak ze przy spaleniu elektromagnesu by sie drzwi odbezpiczały ? a co do kompa bez dysku, nieee poprostu kur** jestem cholernym laikiem który nie ma pojecia jak pracuje komputer !! a co za problem by było uruchamiać system (np linux) z cedeka, to by było najprostrze... chociaż można by było zgrywać cał system do RAMu i by to tak dzialalo... ehh poprostu mialem pomysl, pewnie z niego bym skorzystał (czyt. zbudował) ale neiwem czy długo by poistniał.... ehh non ic... nie wazne w takm razie, pomysłbył ciekawy ale mnie zniecheciliście... program to bym napisał, żaden kłopot...
  • Poziom 43  
    sądze że lepszym sposobem bedzie zmontowanie wszsytkiego na procku z rodziny 51 zasilanym z akumulatora w przypadku zaniku napięcia w sieci. Mozna też choćby z Kitów Jabela zastosować jakiś zamek kodowy. A co w chwili , gdy taki komp się zawiesi??
    Rygiel możesz zrobić na specjalnych silownikach lub zespole przekładni polączonych z silnikiem działającym na 12 V.
    Możesz tez zrobić jeszcze ciekawszy pomysł... Gdzieś pod tynkiem, albo na drzwiach ustawić kontaktron (przekaźnik zwierający przy polu magnetycznym) i, gdy przyłożysz w tajemne miejsce magnes rygiel się otworzy, mozesz tez zrobić układ kilku magnesów i kilku kontaktronów - kod bedzie mozna zmieniać... jednak najwazniejsze żeby nikt Cię nie zobaczył jak otwierasz... nie potrzebny jest ani komp ani sterownik... tylko odpowiednie rozłożenie układów.
  • Poziom 22  
    Witam, Trzemolo.
    Mógłbyć bliżej opisać jak działa ten układ kontaktonów i otwierania na magnes :?:
    Dość ciekawe, gdzieś to juz widziałem i ciekawy jestem jak to działa.

Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    to nie jest przekaźnik
    to jest zwykła rurka z próżnią(lub inna obudowa), w środku są dwa styki, pod wpływem pola jeden nagina się, powstaje zwarcie
    koszt chyba ok 3zł
    ciekawe rozwiązanie ;)
  • Poziom 28  
    po przeczytaniu tematu widze że kolega Vein nieco kombinuje. Pozatym coś mi tu nie gra :!: najpierw pisze, że drzwi nowe i nie chce ich niszczyć wstawiając zamek, a następnie wymyśla coś z ryglem. Ciekawy jestem do czego ten rygiel przymocuje. jeśli do drzwi to i tak w nie zaingeruje. jeśli do ściany lub ościeżnicy to i tak musi w nich jakiś otwór zrobić. Wydaje mnie się to trochę poronione. A jeśli chodzi o rozwiązanie zgadzam się z większością kolegów aby zastosować mikrokontroler. Pobór mocy niewielki, prostota wykonania, a przy tym wiele możliwości rozwiązań (podczerwień, karty kodowe, jak kto woli). Komputer pożera znaczne ilości energi a w owym zastosowaniu nie wiem czy się dużo mylę ale 99% energi by się marnowało :)

Pozdrawiam WoŹnY
  • Poziom 21  
    Vein : widzę ,że się uparłeś na zastosowanie 486 bo tylko to potrafisz zrobić tzn . zaprogramować go (linux itp ) . Przerażają cię mikrokotrolery ale to dużo tańsze i pewniesze rozwiazanie. Do tego cały projekt nie należy do łatwych w realizacji ,nie wspominając już o awaryjności. Tak to bywa z prototypami ,że czasem mogą chodzić tydzień nim coś się zrypie i co wtedy ?? Będziesz z buta walił w nowe drzwi.
    Jak tak bardzo chcesz się pobawić z tym 486 to zrób sobie proste urządenie podłaczone do portu równoległego na zasadzie włącz/wyłącz .
  • Poziom 30  
    widziałem dawno temu pewien projekt, było to chyba z 12 kontaktronów umieszczonych pod płytką aluminiową w ścianie, były dość blisko siebie, i tylko zwarcie trzech z nich polem magnetycznym z zewnątrz(były połączone szeregowo) powodowało otwarcie rygla. Pozostałe 9 kontaktronów było połączone równolegle, i zwarcie któregokolwiek z nich blokowało stopień wykonawczy sterujący ryglem . Niestety nie pamiętam , jak była zrobiona karta, ale musiała to być płytka np plastikowa z wtopionymi w odpowiednie miejsca pastylkami magnetycznymi...oczywiście przy ryglu był buzzer, a na płytce alum. dioda, żeby było wiadomo, kiedy można już kopać w drzwi 8)
    Są oczywiście rozwiązania, o jakich wspomniał djlexus, ale o ile wiem, takie czytniki kart( z wtopionym czipem) są podłączone do centralnego kompa, rejestrującego wszystko i dającego zezwolenia konkretnym kartom na dostęp...
    Ja, gdybym miał trochę zbędnej kasy, pokusił bym się zapewne o gotowe układy ze sklepu Conrada...
    I na koniec- wydaje się, że najlepiej to zrobić na mikrokontrolerach, jak polecano wyżej
  • Poziom 28  
    Duze, halasliwe... wez pod uwage ze kazdy komp ma zasilacz!! Jak to bedzie chodzic non-stop... zostawiam bez koment.
    A co do "przypadkowego" zablokowania - wcale nie elektromagnes musi sie spalic. Kompy sie wieszaja uklady z mikrokontrolerami czasem takze + cos moze sie spalic, a do magnesu wtedy moze isc info ze ma byc zamkniety... i co zrobisz? Moze reset kompa na pilota 8)
    I ciekawe ile Cie taki caly zestaw wyjdzie... bo mikrokamerki od 100zl kupisz! Zreszta to byl tylko pomysl... ale wkoncu to Twoja kasa i Twoj pokoj i Twoje drzwi.
    Aha - a co do linuxa z plyty bez uzywania HDD to wez pod uwage ze cala konfiguracja gdzies sie musi zapisywac i nawet jesli udaloby Ci sie zintegrowac program obslugujacy to urzadzenie z Knopixem (czy jak on sie nazywal) to i tak zeby zapisywac kto/kiedy wchodzil musi miec jakis, chociaz niewielki dysk. Do RAMu - moze i mozna, ale w przypadku braku pradu tracisz wszystkie informacje!.. no chyba ze jeszcze w UPS zainwestujesz :twisted:
  • Poziom 21  
    Mikrokontrolery mają watchdog'a co załatwi sprawę zawieszenia się ... komp niestety tego nie ma ,jak mu ktoś nie wciśnie resetu to tak sobie będzie wisiał ... :) .
  • Poziom 28  
    Jak juz ktos tak kombinuje to zastosowanie pilota (koniecznie radiowego, bo podczerwien nie przejdzie) do resetu kompa chyba tez moze zrobic.
    Bardzo interesuje mnie efekt koncowy tego projektu :twisted:
  • Poziom 12  
    Z kontraktronami byłoby na najprościej i najtaniej. A na dziewczynie zrobisz murowane wrażenie.... Ale nie zapomnij i od środka przewidzieć jakiegoś otwierania. Np przycisk z buzerkiem. Całość możesz zasilać z baterii. Wystarczy jej na długo, bo w stanie zamkniętym rygiel nie pobiera prądu. Ale zapomnij, że obejdzie się bez defasonowania futryn. Wióry polecą. To pewne. Zacznij od zakupu rygla i gałki zamiast klamki.
  • Poziom 22  
    co do rygla to zrobie to inaczej, poprostu tak zmodyfikuje mechanizm klamki, że jeżeli nie będzie WYŁĄCZONY elektromagnes (to na przypadek gdyby sie spalił) to można by było ciskaćdo woli na klamke, klamka by zmieniala pozycje ale nie sama "zasówa", ty msposobem bym nie zniszczył drzwi... a co do ceny, mówicie że drogo... ehh a ja mówie że nie, 486 może być w miare tani (nawet za darmo można dostać), pilot radiowy i odbiornik pewnie nie drożej niż 20-30 zł, ehhh "nawet mały dysk twardy", moge mieć mały o małej poemności :"P od laptopa 80 mb, a raczej zbyt wieel by nie pożerał prądu, tak samo zasilacz przecieżnie pracuje przez cały czas z 100% obciążeniem !! wiec nie pobiera tyle samo prądu..
  • Poziom 34  
    1. przy tym rozwiązaniu wyłączą bezpieczniki i normalnie wejdą do pokoju
    2. jak znajdziesz pilota radiowego z odbiornikiem za 20zł możesz mi też kupić nawet 2 sztuki
    3.elektromagnes mogący zablokować klamkę zżera dużo prądu, chyba że zastosujesz jakieś specjalne rozwiązanie
  • Poziom 22  
    acula - ale zapomniales ze mowilem o akumulatorku żelowym :P a pilot chyba niezyt ciezko zlozyc, co ? a elektromagnes raczej niewiele zeżre prądu, bo on nie blokuje klamki tylko "rozpręża" klamke od rygla :P (może to być jeden "bolec" i tyle)
  • Poziom 34  
    Vein napisał:
    acula - ale zapomniales ze mowilem o akumulatorku żelowym :P a pilot chyba niezyt ciezko zlozyc, co ? a elektromagnes raczej niewiele zeżre prądu, bo on nie blokuje klamki tylko "rozpręża" klamke od rygla :P (może to być jeden "bolec" i tyle)

1.oczywiście że radiowy jest prosto złożyć w końcu to są tylko 2 moduły po 30zł zatem 60zł
    2. pobór prądu elektromagnesu to ok 1A czyli ok 8W
    3. sprawdzałeś ile kosztuje elektromagnes??
    4. pamiętaj że w takim przypadku elektromagnes musi być mocniejszy, wystaczy że jak zawsze bolec lekko się zablokuje i już nie odblokujesz drzwi, dlatego musisz zatosować silniejszą sprężynę lub inny czynnik a to wiąże się ze wzrostem mocy magnesu
    ______
    SPEC->poniżej: już chyba lepiej nie da się tego ująć, trafiłeś w 100% ;)
  • Poziom 28  
    Vein :arrow: tak sobie czytam i czytam i dochodze do wniosku ze Ty nie masz pojecia co chcesz zrobic, a juz napewno jak to zrobic.
    486 => potrzebne bedzie: MoBo+procek+karta rozszezen, dysk, grafika, zasilacz, CD-ROM, ew. obudowa, monitor,
    myslisz ze za darmo Ci dadza?!
    Wszystko po to zeby nie stosowac jakiejs 51 moze nawet z dodatkowym wyswietlaczem 2x16, co tez bylo by niezle.

Upierasz sie na komputer chociaz wszyscy radza inaczej.. no i dobra - Twoja sprawa... wez pod uwage ze tan komp bedzie chodzil 24/7/365. Pradu to moze duzo nie wezmie, ale ten halas - dysk chodzi, zasilacz tez... ale pewnie szybko sie przezwyczaisz 8)

Chcesz tanio.. hmmm
    wezmy pod uwage sam pilot radiowy:
    http://www.jabel.com.pl/jcenyw.htm zestaw J-113 wzwyz.
    Jezeli gdzies znajdziesz piloty razdiowe w cenie jaka podales... to daj mi prosze znac - bede zobowiazny

mowisz ze na elekrtromagnes wystarczy akumlatorek.... jestes tego pewien?! poszukaj specyfikacji jakiegokolwiek zamka z elektromagnesem to sam zobaczysz.

W dalszym ciagu nie rozumiem dlaczego tak bardzo sie upierasz przy kompie i tych innych bajerach. Pomysl z kontaktronami jest naprawde dobry! Ewentualnie mozesz zastosowac jeden kontaktron, sygnal wzorcowy, komparator i trzeba bedzie podac okreslona kombinacje w czasie zeby cos zadzialalo. Troszke bardziej skomplikowane, jesli juz koniecznie chcesz sobie zycie utrudniac.

Zapomnialem jeszcze dodac odnosnie wspominanego wczesniej dysku z laptopa, ze koszt samej przejsciowki 2,5"<=>3,5" to ok. 30zl wzwyz!!
    Tu troche, Tam troche i suma bedzie 4-cyfrowa!!

A jak chcesz zrobic wrazenie na dziewczynie to zabierz ja do jakiejs dobrej restauracji na mila kolacje - gwarantuje ze efekt bedzie lepszy :D
  • Poziom 22  
    Vein wychodzi na to ze ten cały zestwaw jak to w wielkim przybliżeniy wyliczył spec nie jest tego warte.
    Idź chłopiw lepiej z tą kasa do jakiegoś lepszego sklepu z zamkami i kup sobie nowy zamek na kartę z kontaktorkami i elektromagnesem i będziesz bardziej zadowolony niż z tego wynalazku.

A za reszte kasy zrób jak powiedział spec na samym końcy i wszyscy będą zadowoleni 8)
  • Poziom 26  
    spec napisał:
    Vein :arrow: tak sobie czytam i czytam i dochodze do wniosku ze Ty nie masz pojecia co chcesz zrobic, a juz napewno jak to zrobic.
    486 => potrzebne bedzie: MoBo+procek+karta rozszezen, dysk, grafika, zasilacz, CD-ROM, ew. obudowa, monitor,
    myslisz ze za darmo Ci dadza?!
    Wszystko po to zeby nie stosowac jakiejs 51 moze nawet z dodatkowym wyswietlaczem 2x16, co tez bylo by niezle.

Upierasz sie na komputer chociaz wszyscy radza inaczej.. no i dobra - Twoja sprawa... wez pod uwage ze tan komp bedzie chodzil 24/7/365. Pradu to moze duzo nie wezmie, ale ten halas - dysk chodzi, zasilacz tez... ale pewnie szybko sie przezwyczaisz 8)

Chcesz tanio.. hmmm
    wezmy pod uwage sam pilot radiowy:
    http://www.jabel.com.pl/jcenyw.htm zestaw J-113 wzwyz.
    Jezeli gdzies znajdziesz piloty razdiowe w cenie jaka podales... to daj mi prosze znac - bede zobowiazny

mowisz ze na elekrtromagnes wystarczy akumlatorek.... jestes tego pewien?! poszukaj specyfikacji jakiegokolwiek zamka z elektromagnesem to sam zobaczysz.

W dalszym ciagu nie rozumiem dlaczego tak bardzo sie upierasz przy kompie i tych innych bajerach. Pomysl z kontaktronami jest naprawde dobry! Ewentualnie mozesz zastosowac jeden kontaktron, sygnal wzorcowy, komparator i trzeba bedzie podac okreslona kombinacje w czasie zeby cos zadzialalo. Troszke bardziej skomplikowane, jesli juz koniecznie chcesz sobie zycie utrudniac.

A jak chcesz zrobic wrazenie na dziewczynie to zabierz ja do jakiejs dobrej restauracji na mila kolacje - gwarantuje ze efekt bedzie lepszy :D
    przecierz to wszystko znajdziesz na zlomie no moze oprucz dysku i cd a co do halasu to wentylator w zasilaczu puszczony na 5v bez blosny na proca nie trzeba a dysk sie moze sam wylaczac przecierz a reset to bym zrobil tak na jakims pinie od lpt niech wychodzi prostokat i jak by zanikł to reset