Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

szybka odpowiedz odnośnie przewodów

03 Sty 2007 23:17 1882 13
  • Poziom 10  
    Witam! Kolega posiada wzmacniacz carpower hpb 1502 a ponieważ niema on dostepu do internetu, poprosił mnie abym się zapytał jakie przewody zastosować do tego wzmacniacza?? Szukałem przez szukajke ale naprawde nic nieznalazłem. Dzięki.
  • Poziom 12  
    20mm2 wystarczy

Dodano po 8 [sekundy]:

20mm^2 wystarczy
  • Poziom 10  
    tylko że kolega ma kable marki 'no name' i niewie jakiego sa przekroju, zmieżył element przewodzący i wyszło 4 mm, to ile to jest w mm2 ??
  • Poziom 12  
    jak zmiezył? linijką? jak mu wyszlo 4mm to ma bardzo chude kabelki. A chodzi mu o kable sygnalowe czy zasilające? jezeli chodzi o zasilające to muszą mieć przynajmniej 20 milimetrow kwadratowych, chyba ze chce zeby mu samochod sie zapalił :)
  • Poziom 10  
    tak , zmierzył linijką i wyszło mu 4mm, a chodzi o kable zasilające, narazie ma wzmaka na tych kablach i troche przygasają mu światła i deska rozdzielcza, a dioda przy wzmaku prawie wogóle, jak założy te 20 mm2 to przestanie przygasać ??
  • Poziom 12  
    na takich kablach jak ma to moze lepiej zeby nie sluchal muzy głosniej bo moze sie ktoregos razu przepalić. TAK jezeli zmieni przewody na 20mm^2 to swiatla powinny przestac przygasać, musi też zmienic kabel minusowy na ten 20mm^2.
  • Poziom 11  
    Przy kablach zarówno prądowych czy głosnikowych podaje się pole przekroju poprzecznego przez wiązkę przewodzącą bez izolacj, np kable 20mm mają niecałe 5mm średnicy samej wiązki bez izolacji. W przypadku kabla ważny jest także materiał z ktorego są wykonane, od tego zalezy przewodnośc elektryczna. Najlepieej kupic kable z miedzi beztlenowej dobrej marki wtedy masz pewność, że jest to naprawdę miedź beztlenowa ;)

Dobór kabla zalezy oo poboru prądu wzmacniacza:
    Grubość przewodu można obliczyć sobie ze wzoru:
    S[mm2]=(0,02*L*I)/U
    gdzie:
    S- szukany przekrój w milimetrach kwadratowych (nie średnica!!!)
    L- długość przewodu jaką chcemy zainstalować
    I- Max prąd płynący w przewodzie
    U- maksymalny założony spadek napięcia (zwykle nie większy niż 0,2...0,3V)

Oczywiście obliczenia dotyczą jednej żyły przewodu zasilającego.

Przykład:
    Mamy wzmacniacz o mocy 4x100W pobierający prąd do 30A, długośc linii zasilającej to 6m, maksymalny spadek napięcia na jednej żyle przewodu to 0,2V (czyli w sumie na całym urządzeniu będzie spadek 0,4v - po 0,2V na linię masy i zasilania)
    S=(0,02*6*30)/0,2=18mm2

przykładowa tabelka:
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/lc2pderwqwp7nkb1.html
  • Poziom 10  
    do 'lumarc'
    wzmacniacz to carpower hpb 1502, 2x175W RMS przy 4ohm i 1x500W RMS w mostku przy 4ohm, maksymalny pobór prądu to 60 A, z długość przewodów to ok. 4m. z moich obliczeń pod twój wzór wyszło mi że przewody powinny mieć 24 mm2, a z tej tabelki co podałes link wychodzi że powinny mieć 12 mm2. dobrze mówie czy coś jest nietak z obliczeniami??
  • Poziom 27  
    Obliczenia bobo obk masz poprawne. Tutaj kolega przytoczył czysto teoretyczny schemat. Ile z praktyką ma to wspólnego to nie wiem. Ja mam 5metrowy kabel zasilający do CP 1502 o przekroju 20mm2. Czy to jest za dużo? Nie wiem. A czy za mało? Według wzoru właśnie za mało bo powinienem mieć przekrój 30mm2. Czy wzory fizyczne kłamią czy kolega Lumarc?
    Ps.
    lumarc napisał:

Mamy wzmacniacz o mocy 4x100W pobierający prąd do 30A...

Czy to możliwe żeby wzmacniacz o takiej mocy pobierał do 30A? Chyba nie. Wiem że to przykład ale nieprawdziwy bardzo.

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Wzmacniacz 4x100W w impulsie bez problemu pobierze więcej niż 30A (matematyka sie kłania)

Co do przekroju te 20mm^2 powinno wystarczyć.

Jeśli kolega ma 4mm średnicy to jest ok 12mm^2 też ujdzie jak nie będzoe mocno gral przez dłuższy czas, no i spadki napięcia na wzmacniaczu większe będą, co zmniejszy troszkę moc.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Wzmacniacz 4x100W w impulsie bez problemu pobierze więcej niż 30A (matematyka sie kłania)

Z matematyką na poziomie szkoły podstawowej problemów niemam (jestem inżynierem).
    T4x100W i 30A to jest zwykły przykład w tym przypadku nie istotny.
    Przykład obliczen jest po to żeby każdy wiedział jak obliczić i jakich jednostek użyć.
    Jesli chcecie być konkretni to dla przykładu wzmacniacz JBL gto2060W który w mostku ma 240W rms, pobiera 34A maksymalnie wg instrukcji.

Dane w tabelce są liczone przy spadku napięcia nie 0,2 ale 0,3

(0,02*4m*60A)/0,3=16mm2
    Patrz tabelka kolumna 4-5m, 55-65A - jest tak samo 16mm

wszystko sie zgadza. To jest poprostu tylko teoria.[/quote]
  • Poziom 10  
    Jeśli kolega ma 4mm średnicy to jest ok 12mm^2 też ujdzie jak nie będzoe mocno gral przez dłuższy czas, no i spadki napięcia na wzmacniaczu większe będą, co zmniejszy troszkę moc.[/quote]
    w tej chwili kolega ma ten wzmak podłączony pod kondensator i dioda przy wzmaku nieprzygasa, i wydaje mi sie że az tak bardzo wielkich spadków na mocy niema, a jezeli grało by długo na dużej głośności to co by sie stało??
  • Poziom 11  
    to jest bardzo uproszczony wzorek, przwodnośc kabla zalezy przeciez od tego z czego jest wykonany - tu jest załozone ze jest to kabelek miedziany, sa tez tanie aluminiowe, aluminium ma mniejsza przewodnosc elektryczna wiec i kabelek grubszy potrzebny.

jesli to jest 4m srednicy bez izolacji to oczywiscie 12mm^2, trzeba pamietac ze liczy sie przekroj samej wiązki
  • Poziom 10  
    W tej chwili kolega ma ten wzmacniacz podłączony pod kondensator i dioda przy wzmaku nieprzygasa, i wydaje mi sie że az tak bardzo wielkich spadków na mocy niema, a jezeli grało by długo na dużej głośności to co by sie stało??