Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wanny. Stara instalacja bez uziemienia.

07 Sty 2007 16:54 4785 10
 • Poziom 9  
  Remontuje łazienke i chce zamontowac wanne z chydromasażem czy mogę ją podpiąc do gniazdka z mostkowanym bolec z zerem czy byłoby to niebezpieczne zaznaczam że wanna posiada trzy przewody czarny , niebieski i żółtozielony a instalacja jest stara bez uziemienia .Co bym musiał zrobic żeby było dobrze bardzo proszę o poradę.Jeśli można to na jakiej wysokości trzeba montowac gniazdka a na jakiej wyłączniki.Bardzo proszę o pomoc.
 • Poziom 14  
  Napisz jakiego typu masz instalację i jakie zabezpieczenia.
 • Poziom 12  
  Witam
  proponuję skonsultowac się z Wassermanem


  sorry nie mogłem się powstrzymac

  siwa
 • Admin DIY, Automatyka
  W starych instalacjach tak się podłączało. Żeby było bezpieczniej możesz kupić wyłącznik różnicowy i go podłączyć przed samą wanną. Będzie najlepiej i najbezpieczniej...

  Paweł
 • Poziom 12  
  Z podłączaniem takiej wanny do gniazdka, w którym za pomocą mostka rozdzielono przewód PEN (neutralno-ochronnej) na PE (ochronny) i N (neutralny) niby jest możliwe, ALE. Ale w takim przypadku na bolcu (PE) może pojawić się napięcie, bo odbiorniki elektryczne włączane są pomiędzy przewód fazowy i neutralny (N).A wiec skoro na bolcu to i na obudowie. Nalepiej byłoby więc UZIEMIĆ miejsce rozdziału tych przewodów, uziemiając ten że mostek. Jeśli nie możliwe jest wykonanie uziemienia w sposób klasyczny (Pręt miedziowany Galmar i do ziemi), zalecam podłączyć punkt rozdziału do np. rur metalowych, którymi doprowadzana jest woda lub innych elementów metalowych konstrukcji budynku, np. zbrojenie ścian. W zadnym wypadku nie nalezy podłączać uziemienia do rur gazowych.
  Wskazane jest też zamontowanie wyłącznika różnicowo - prądowego, zamiast ewentualnego klasycznego zabezpieczenia. Ale jaki to powinien być wyłącznik to bez DTR-ki (karty katalogowej) wanny cieżko stwierdzić.
  Kiedyś w strefie zerowej nie można było montować ,żadnych odbiorników elektrycznych , na szczęście technika poszła do przodu. A propo wyłączniki w łazience najlepiej zakłądać na wysokości ok 1,20m nie wyżej niż 1,40m bo kto by do tego dosięgł. Gniazda podobnie. MOżna też np. włacznik światła przy lustrze zastąpić taki włącznikiem podtykowym, z którego wystaje na zewnątrz jedynie sznureczek, Świetny patent, polecam, prawdopodobieństwo porażenia praktycznie zerowe.
 • Poziom 28  
  siwa napisał:
  Witam
  proponuję skonsultowac się z Wassermanem
  sorry nie mogłem się powstrzymac
  siwa

  Ja też nie mogłem się powstrzymać, aby nie zacytować :D.
  W instrukcji montażu wanny są podane warunki jakie należy spełnić aby taką wanne podłączyc do instalacji elektrycznej. Wszelkie czynności wykonane inaczej niż to nakazuje instrukcja :cry: :!: ....
 • Poziom 13  
  Kolego tu chodzi o twoję życie i twoich bliskich tak że radzę obowiązkowo przerobić instalację dwu żyłową L1,PEN w łazience na instalację trzy żyłową L1,N,PE i zastosować wyłącznik różnicowo-prądowy, wtedy gdyby napięcie pojawiło się na częściach wanny na których nie powinno się pojawić wyłącznik różnicowo-prądowy odłączy cały obwód,przyjmując że wszystkie przewodzące części wanny są podłączone do przewodu PE i uchroni przed porażeniem często w takich przypadkach śmiertelnym.
 • Admin DIY, Automatyka
  Koszt różnicówki to kilkadziesiąt zł. Naprawdę warto. To tylko godzina roboty, a śmiertelnych przypadków porażenia prądem jest całe multum.

  Paweł
 • Poziom 23  
  Drogi Kolego polecam Ci poprosić dobrego elektryka i wykonanie tej
  instalacji przez niego ,życie ludzkie jest bezcenne i samodzielne wykonanie
  tejze instalacji bez wykonania pomiarów jest samobójstwem . Łazienka jest
  pomieszczeniem szczególnego zagrozenia i w instrukcji montazu wanny jest
  napisane kto powinien to urzadzenie podłaczyc do instalacji elektrycznej.
  Nieryzykuj zycia swojego i Twoich najbliższych .
 • Poziom 26  
  grzecz napisał:
  zalecam podłączyć punkt rozdziału do np. rur metalowych,

  ale tylko wtedy gdy jesteśmy pewni że nikt nie zastosował na innych piętrach rur plastikowych przerywając ten naturalny uziom
  strymiet1przeczytaj dokładnie ten artykuł ukryty pod linkiem wiewiórki ,
  wyłaczniki światła, przynajmniej kiedyś, montowało się zawsze poza łazienką
  a tak poza tym przed takimi inwestycjami warto by było wymienić instalacje elektryczną w całej łazience lub poprowadzic nową instalcję 3 przewodową od wanny do skrzynki z bezpiecznikami i z tamtąd wyprowadzić uziom PE

  Proponuje przeczytać ten temat na innym forum http://ise.pl/forum/viewtopic.php?t=9735&highlight=tns+tnc